Integrovane obsluzne miesto obcana - IOMO

I keď, teraz zisťujem, že takéto niečo existuje: http://crinfo.iedu.sk/
Bola okolo toho celkom vzbura (https://dennikn.sk/blog/ministerstvo-skolstva-sikanuje-rodicov/), tak som myslel, že to nefunguje. ale vyzerá, že hej:

A este karticku k tomu, poprosim. :slight_smile:

Ale veď to je jasné, lenže cieľ nie je fungujúca aplikácia ale cieľom sú preplatene faktúry -> peniaze, džengy, prašule, groše, melóny, euráče…

Na stranu, na projektových manažérov, na akcionárov …

Preto papier znesie všetko, aj nadhodnotený projekt, ktorý sa prakticky nedá zrealizovať, lebo je iba utopickým výplodom fantázie realizovaný bez predchádzajúceho výskumu a prípravy.

1 Like

Mimochodom, podľa dokladov Ditec pri účasti v zákazke poskytol referenciu na projekt REGOB, ktorý bol údajne dodaný v súlade s termínmi.

Mne osobne sa to zdá trochu ako zlý vtip, ale ak do toho niekto vidíte lepšie, budem rád, ak dáte nejaký komentár.

(Tie doklady sú bohužiaľ len na papieri na MF, ale mám z nich pár fotiek v mobile, keď budem mať čas, tak uploadnem)

Prave som zistil ze posta namiesto zltych papierikov co hadze do schranky (mate balik / list do vlastnych ruk atd atd) dokaze poslat sms a mail.

Ako sa to da aktivovat?

aktivuje sa to tak, ze prides na postu a povies pani za okienkom ze to chces, vypises ziadost a je to. Akurat ze si nepamatam ci to musi byt posta v mieste trvaleho bydliska alebo hocijaka posta

tak hadam uz hociaka, co vie overit Tvoju totoznost … ved su presietovani, apky maju webove, a doklady su celoslovenske(europske) … to by skor museli programovat nejake constrainty, aby to neslo … :slight_smile:

A uz len dufat ze to “niekto” na prislusnej poste nedomrvi. Aktivoval som to zaciatkom roka a prislo mi celkovo 0 informacii od doruceni zasielky. Prvy krat som to riesil s centralou ale podla odpovede vyzera ze je to plne v kompetencii dorucovatela. Velmi zvlastny system. Inak prve vysvetlenie problemu bolo v zmysle “Prepacte, dorucovatelka toho mala vela a nevsimla si ze mate aktivovane el. oznamovanie”. Asi zlyhava workflow. :wink:

…u mna to uz raz zbehlo. Dosiel mi pekne mail aj smska, nadiktoval z nej som cislo cislo zasielky pri okienku a bolo to. Konkretne to bola kniha z amazonu, cize na poste takto zvladli oznamit aj zahranicnu zasielku.

Ked som si to chcel vybavit ja, dokonca ma teta presne pre toto odhovarala. Ze oni si to aj tak nevsimnu. Velmi divne. Plus teda bolo by fajn keby sa to dalo aktivovat aj bez toho aby som mal dalsiu kartu v penazenke.

[quote=“jsuchal, post:71, topic:2533”]
Plus teda bolo by fajn keby sa to dalo aktivovat aj bez toho aby som mal dalsiu kartu v penazenke
[/quote]ty si ju rovno nezahodil ? :slight_smile:

1 Like

… a najlepsie keby to fungovalo aj v zahranici … ta ne ?
boooooooooze tito idealisti… :yum:

A prist napr. o toto? :wink:

“Dobrý deň,
pre všetkých držiteľov Poštovej karty sme spustili nový e-shop Slovenskej pošty. Odteraz môžete pohodlne nakupovať produkty a služby z Bonusového katalógu, prémiové produkty a vouchre za body aj online.”

Ja som relativne bez ujmy prezil aj bez tejto spravy.

Ale na druhej strane, proste sa snazia ako tak drzat krok s dobou, ved vernostny a bonusovy program je bezna vec.

Počty podaní cez systém IOMO:

IOMO evidentne poskytuje iba služby výpisov a odpisov. Čiže ide o projekt za 10+M, ktorý sa vlastne stane obsolete po Pellegriniho vojne proti byrokracii.

1 Like

Toto sa mi fakt nezda. Naozaj sa cez IOMO nerobi nic ine? Ani zarucena konverzia ani nic?

V kontexte Systémová a aplikačná podpora Informačného systému Integrovaných obslužných miest (IOM) kde sa obstarava udrzba na najblizsie 4 roky (100k mesacne!) mi toto pride uplna haluz.

II.2.6) Odhadovaná hodnota
Hodnota bez DPH: 5 070 862,00 Mena: EUR bez DPH
II.2.7) Dĺžka trvania zákazky, rámcovej dohody alebo dynamického nákupného systému
Obdobie: v mesiacoch (od zadania zákazky)
Trvanie v mesiacoch: 48

Šéfka komunikačného odboru na úrade vicepremiéra Janka Burdová navyše pre RTVS avizovala, že funkčnosť IOMO tento rok ešte doplnia. Má ísť o:

preklápanie dokumentov z papierovej do elektronickej verzie a naopak
výpisy z registra právnických osôb (poznamka @jsuchal: toto je nepresne, ma ist o vypis registra trestov PO)
doplnkové služby obchodného registra ako zápis a zmena údajov
upozorňovanie ľudí pred koncom platnosti dokladov

Zaujalo ma “upozorňovanie ľudí pred koncom platnosti dokladov” - naozaj si neviem predstavit ako sa to tyka IOMO. Akoze ked raz za uhorsky rok pridem na obecny urad, tak mi povedia, ze uz mi neplati obciansky? Co to ma s IOMO?

“Doplnkove sluzby obchodneho registra” - ak by IOMO fungovalo podla toho co slubovalo, tak by sa tam malo uz dnes dat robit uplne vsetko co sa da robit elektronicky z pohodlia obyvacky. To, ze sa neda urobit po rokoch ani vseobecne podanie ma nenaplna doverou, ze sa nieco nove - teraz uz naozaj - podari.

Konverzia - nemalo toto uz fungovat? Ved bez toho by nemohli fungovat ziadne podania s nejakou prilohou co treba oskenovat/konvertovat do el.formy.


Poznamka pod ciarou: Pri novinaroch som si daval velky pozor, aby som hovoril o tom, ze IOMO ako take blbost nie je ani omylom, len v aktualnej funkcnosti a najma v kontexte toho co sa chysta v maji nie je vobec zrejme na co to bude dalej dobre a ci za to chceme platit ~100.000 eur mesacne.

Snažil som sa už veľakrát, nie sú na to školení. Istú dobu mali dokonca zoznam pobočiek (asi 8), na ktorých mali vedieť konvertovať, ale nedalo sa ani tam.

Všimol som si ale, že v poslednej dobe nedávajú výpisy z OR vo forme odpisov, ale s doložkou zaručenej konverzie. Takže je šanca, že nabehli a už budú vedieť konvertovať (minimálne z elektronickej formy do listinnej).

BTW Ditec už má na konverziu produkt DConvert, ktorý podľa všetkého budú používať advokáti na konverziu z elektronickej do listinnej podoby. Samozrejme, za annual license fee. Len tak for fun - na konverziu z listinnej do elektronickej má advokátska komora vyvinutý soft na zakázku. (ale tiež od Ditecu)

Vzhľadom na to, že cena za vykonanie zaručenej konverzie je regulovaná (a proklatě nízka), tak vlastne z komerčného hľadiska nemá zmysel poskytovať službu konverzie verejne. Blbé je, že vzhľadom na tlak elektronizácie bude konverziu z elektronickej do listinnej podoby nevyhnutne treba, a tak máme zase ďalší super biznis model ako vyťahovať feečka na softe, ktorý z povahy veci proste musia vybrané subjekty nakúpiť.

Tak ako bol dlho QSign, kým neprišli aspoň sčasti použiteľné “štátne riešenia” (zepovanie na ežalobách a pod.).

2 Likes

pokial ide o IOMO na obci,
skolenia pre zamestnancov obci, ktori mali pracovat s IOMO boli realizovane do konca roka 2015,
prebiehali dialkovo, zamestnanec dostal pristup na skoliaci system moodle,
tam boli k dispozicii materialy, nasledne bolo potrebne spravit test …
konkretne slo o vypisy RT, LV, OR ale boli tam aj asistovana sluzba podania a asistovana sluzba ziskania vystupu zo spracovania,
pri ktorych sa mala pouzivat zarucena konverzia …
tieto sluzby ale spustene neboli a obecne IOMO robia len spominane vypisy, len pre FO, nie PO

2 Likes