Integrovane obsluzne miesto obcana - IOMO

nie nebrani, otazne je, ci je to aj systemove riesenie

Urcite nie je, ale niekto mudry raz povedal, ze diamanty sa rodia pod tlakom.

Možno by to bolo pre občana lepšie riešenie na podávanie podaní ako nič dnes :slight_smile: a možno aj lepšie ako tie tri výstupné služby za 3 mega.

Je totiž zaujímavé, že ak sú to práce pre poštu a tá si na tých službách kasíruje od občana, prečo si teda tie 3 mega nezaplatila z vlastného vrecka? :slight_smile:

ona si najskor zaplatila a moc sa je do tohto nechcelo, ale jej riesenie nebolo v sulade s s NKIVS :smiley:

Ja na mieste uradnika sa celkom bojim … spravim preklep, zmluva bude neplatna, resp. ziadost sa zamietne … a obcan ma bude zalovat ze som mu sposobil skodu … co neodskriepitelne bude aj pravda … ved tam bude moj ZEP…

Zložitosť (teda cena) tých výpisov na IOM je mi o to záhadnejšia, že teraz od 1.11. majú predsa všetky úrady vedieť takéto veci posielať elektronicky - do schránky.
Prečo sa ten istý mechanizmus nedal využiť aj pre IOM, ale budujú sa špeciálne “integrácie”?

Je to naopak, dokument vytvorený na IOM (ak boli dodržané všetky postupy), sa považuje za autorizovaný/podpísaný “osobou, ktorá prostredníctvom IOM vykonáva asistovanú el. komunikáciu”. Pozri §8 z o eGov. V praxi je to tak, že tetuška na IOM vykliká formulár na obrazovke (ktorú vidí aj žiadateľ), potom to vyplnené vytlačí na papier ktorý žiadateľ podpíše, a až následne to autorizuje svojim IOM-ZEPom.

A keď už sme pri tom, čo keby IOM mohol prevádzkovať úplne každý (kto splní podmienky / certifikáciu podľa zákona)? Napr. také obchodné centrá? Veď presne na tú vec “vyplniť za občana tlačivo” nepotrebujem štátneho úradníka, či áno?

Presne toto by mohol byť motor zjednodušovania života občanom. Ešte za dávnych čias ( :slight_smile: ) som sa snažil presadiť aby bol súčasťou projektu a mal možnosť poskytovať IOM služby aj notár. Tí majú špecifické postavenie (aj orgán verejnej moci aj komerčný) a viem si predstaviť, že by pracovníci notárskeho úradu / IOM prišli ku mne domov a vybavili so mnou agendu. Rád im za to zaplatím. … robia už aj teraz také služby, napr. chodia overovať podpisy štatutárov vo veľkých firmách priamo k nim (pán riaditeľ nemá čas a rád zaplatí).

Myslim, že to pôjde (vo svete) k liberalizácii poskytovateľov služieb eGov, hoci to bude / a má byť regulovaná činnosť.

Áno, zaradím tento bod do návrhov na novelu zákona o eGov, ktorá sa má robiť ešte tento rok. Stále si myslím že v princípe by to mohol byť hocikto, čiže vypustiť §7.2 z o eGov.

OT
Prave som zistil ze posta namiesto zltych papierikov co hadze do schranky (mate balik / list do vlastnych ruk atd atd) dokaze poslat sms a mail.
Potesil som sa ako maly chlapec. Navyse to skutocne funguje.

Funkcne IOMO kde niekto iny bude vzdychat nad “cannot make secure connection” pri pokuse o log na upvs by bolo fajn (a ja si popritom budem popijat kavicku obdalec).

už teraz to všetko vedia za človeka vybaviť advokáti, len to lezie do peňazí :smiley:

Ján a čo by si chcel aby pani za prepážkou poskytovala. Spisovanie návrhov, vypĺňanie všakovakých formulárov, vypĺňanie daňového priznania, zápisy do registrov?

Tak co ti ja viem? Najskor by som cakal co tvrdili v tej studii ovela mudrejsi ludia ako ja a co za to dostali aj zaplatene. Je tam toho celkom dost http://www.opis.gov.sk/data/files/3141_iom.pdf

Mozno treba skonzultovat s Mssr, či by nechceli rozšíriť pobočkovú sieť centra právnej pomoci o pobočky slovenskej posty a priehradou IOMO. :slight_smile:

Takéto štúdie treba brat s rezervou. Jediným cieľom je údernosti štúdie primeraná cene projektu. Lepšie znie ak je napísané, že modul bude robiť všetko za 100 miliónov EUR.

Tá štúdia má popísať, čo presne bude projekt robiť, prečo potrebuje toľko peňazí, čo si pýta, a prečo je vôbec zmysluplné ho realizovať.

Ak to, čo bolo nakoniec realizované, nesedí so štúdiou (a tým pádom z CBA, ktorá na základe tej štúdie bola vypočítaná), tak tá štúdia a CBA úplne strácajú zmysel. Resp. takému projektu by mali vziať peniaze, lebo ich nevyužil na to, čo mal…

Netreba to hned dramatizovat. Je kopec potvrdení, ktoré občan musí posielať na úrady. Napr. potvrdenie o návštevy školy kvôli prídavkom na deti u vysokoškolákov. (Odhliadnime od nezmyselnosti potvrdenia v prípade škôl, ktoré sú štátne.) Neviem koľko je študentov na VŠ ale typujem, že minimálne 100 tisíc. … Tí všetci by uvítali možnosť to vyriešiť cez IOMO na obecnom úrade.
Takýchto podaní je spústa. Nie je potrebné si vybrať hneď podanie na ústavný súd alebo iné, formálne zložité podania.

Zoberme teda hypoteticku situaciu, ze studie treba brat s rezervou (suhlas s @metjush, ze to je cele zle).

Tak ale zmluvu by sme mohli brat vazne nie? Na tom sa dohodli obe strany.

Off topic: Konkretne potvrdenie o navsteve skoly by malo byt v zmysle zasady “jeden krat a dost” uplne zrusene. Stat ma viacero moznosti ako zistit, ze clovek je student (napr. Socialna poistovna, verejne skoly, ZSR?).

Stat ma viacero moznosti ako zistit, ze clovek je student (napr. Socialna poistovna, verejne skoly, ZSR?).

a nezacyklíš sa tam niekde?
Ako ŽSR vie, že si študent? Lebo im donesieš potvrdenie.
Ako to vie Sociálka - tam tiež dávaš potvrdenie, pokiaľ dobre viem.
Jediný zdroj by boli školy, ale centrálny register študentov (ZŠ, SŠ) nie je AFAIK.

Careful What You Wish For.