Ekasa na faktúry

davam aj sem

Ak by sme podľa toho mali hodnotiť, tak tí ľudia (zodpovední za kontrolu podvodov a únikov) by sa nesmeli vyjadriť ani k farbe pozadia na webstránke. Pretože ich výsledky práce sú otrasné. Napr. 5,8 miliardy eur za roky 2011-2019 ktoré sú fuč.
Doterajšia práca Finančnej správy (resp. ľudí ktorí tam pôsobili za posledných 10 rokov) je skôr robota pre políciu a nie aby sme ich úctivo počúvali.

1 Like

Peniaze su fuc hlavne kvili danovym podvodnikom, slovenskym podnikatelom, ak chcem hodnotit FS, tak akurat mozme povedat, ze vedenie dajme tomu “prehliadalo urcite subjekty” (ved je to aj medializovane), ale nerypme do beznych pracovnikov FS, ti vedia co maju ak ako kontorlovat, len im v tom mnesmie nikto branit (snad maju nove vedenie a tieto moresy uz nebudu)

Jasné! To všetko Imrecze sám z kancelárie riešil. :rofl:
Je tam organizovaná sieť pomocníkov pri trestnej činnosti. daňovej aj inej. Viď výpoveď Makó-a o tom ako šéf ITčka mu nosil desaťtisíce ako podiel zo skorumvaných, predražených, utajených IT zákaziek.

A ako to suvisi s tym ci ma FS a MF ludi (pravez sa im uvolnia teraz ruky, ktore mali zviazane), ktori vedia ako sa dnaovymi unikmi. Ci si mylsite, ze vsetci su tam skorumpovani a vsetci tazili z “tajnych, predrazenych a skorumpovanych”?

No vyzerá to tak, že tam buď nemajú takých ľudí alebo ich ani nepripustili k rozhodovaniu.
Výsledok po x rokoch je totiž tristný.
Takže nemám prečo predpokladať, že tam, takí ľudia sú a práve teraz rozhodujú. Toto čo vymysleli s on-line registráciou faktúr mi zapadá skôr do vzoru akým sa rozhodovalo o projektoch v predchádzajúcich rokoch. Rád by som videl výsledky čo priniesol elektronický kontrolný výkaz (lebo zníženie podvodov to nebolo), čo priniesla eKasa, čo priniesol Index spoľahlivosti, atď.

1 Like

Poslal som im na mail namietku: lenka.fabry.hajsterova@mfsr.sk milos.miklos@mfsr.sk
Zatial neodpovedali.

Povinnosť predkladania faktúr v elektronickej podobe či už plátcami, tak aj neplátcami, živnostníkmi, občianskymi združeniami.

Námietky môže verejnosť posielať do 25. Januára.

Zo strategického hľadiska to hodnotím takto:

  • namiesto podpory zdecimovaných malých podnikateľov prichádza ďaľší byrokratický bič, podobne ako ekasa z dielne Františka Imreczeho

  • namiesto uľahčovania vzniku malých firiem a podpory rozvoja podnikania, čo následne povedie k zvyšovaniu zisku a odvedených daní, sa vymyslí záplata, ktorá nerieši podstatu problému neodvedených daní

  • Dlhodobo to povedie k odlivu mladých šikovných podnikateľov, firiem, inovatívnych neziskoviek do zahraničia, kde byrokratické zaťaženie je menšie, a kde sa novozaložená firma nemusí báť o to, že zle vystavila faktúru a príde jej pokuta.

  • takejto zmene musí nutne predchádzať hĺbková reforma daňového zákona a daňových predpisov, inak to nebude fungovať od prvého dňa, vznikne oprávnený krik, chaos a ukazovanie prstom kto za neúspech tejto akcie môže

  • prakticky: ako chcete vyriešiť tento netriviálny, komplexný problém, vzhľadom na medzinárodné obchodovanie, a vzhľadom na, už teraz, mimoriadne komplikovaný proces vytvárania a započítavania faktúr?

Týmto zákonom sa krátkodobo možno zvýši, ale dlhodobo zníži výber daní, pretože mnohým malým živnostníkom a sro sa neoplatí riskovať existenciu vystavovaním sa zbytočným pokutám a postihom od finančnej správy, a začnú hľadať pracovný pomer buď tu, alebo v zahraničí. Ak vôbec nejaký nájdu.

Prosím Vás, začnime robiť naozaj systémové riešenia, nie záplaty. Slovenský živnostník v roku 2021 a 2022 nepotrebuje ďaľšie byrokratické prekážky v podnikaní, ale naopak: dlhodobú stabilitu zákonov, istotu v správnej a hlbokej reforme daňového zákona, aby platili rovnaké pravidlá pre všetkých, a nie ako je to teraz, rozbitý, roztrhaný, nejednotný, tisíce výnimiek a subjektívne rozhodovanie úradníka o oprávnenosti a neoprávnenosti výdavkov, čo dáva priestor rásť korupcii a nepotizmu.

Žiadam upratanie daňového zákona predtým, než sa navrhne, alebo vöbec začne uvažovať takýto krok.

Ale to je ťažké a vyžaduje si to kapacity, nie ľudí, ktorí v živote nepodnikali a navrhujú takéto nezmysly.

Navrhujem prieskum na tému “Aké majú podnikatelia skutočné problémy v roku 2021?”

Je to naša spoločná zodpovednosť. Žiadajme viac.

3 Likes

Aj z tej studie je zrejme ze cele je to o dohlade nad podnikatelmi, tie reci o zjednoduseni pre podnikatelov su vata a balast pre verejnost. Naznak je len o KV DPH aj z toho nie je zrejme ci ho chcu zrusit, skor si myslim ze nie. Inak nic, ziadne zjednodusenie. Niekde som zachytil ze to ma byt prvy krok k tomu ze FR SR bude posielat spracovane danove priznanie, tak ja si osobne myslim ze to bude aj posledny krok. Cca v 2016 roku som tu pisal o neschopnosti FR SR dorucovat do schranky na slovensko.sk, preslo takmer 5 rokov a FR SR nie je schopna elektronicky dorucovat vobec, nie to do jednej a jedinej elektronickej schranky na slovensko.sk.

1 Like

A cim zvysi byrokraticku narocnost? VEd nic ine nebudes robit ako doteraz akurat vystavovat fakturu v uctovnom SW, tak ako by si to mal robit vzdy a ten ju automaticky odosle (takez mozno drobna jednorzova investicia do upravy uctovneho SW 50-100E alebio nepouzivas uctovny SW a co uctujes v exceli alebo s ceruzkou na papieri), faktury sa urcite nemaju vystavovat ani v zaidanom office produkte ale v uctovnom SW. System moze zabezpecit, ez nedovoli vystavit legislativne nespravnu fakturu. A za co akoze mas dostat pokutu (aj terza si povinny vystavit fakturu legislativne spravne inak je neplatna)? Ked sa chces odstahovat ci podnikat inde, davaj pozor aby si nesiel do krajiny kde to davno maju.

Mna by zaujimalo ako sa z problemu “KV DPH ma casovy lag” stalo “vsetci do nohy budete posielat faktury na centralu”. Podla mna to je dost velky skok.

Velky, ale z mojho pohladu ma zymsel a rozumiem cielu, aj ked vela ludi budu proti, ze opat co vsetko o mne mozu vediet (nuz stale budu vediet o kazdom viac a viac, viete co vsetko uz dnes o Vas vie napr. google a vadi Vam to? ked stat tak Vam to uz vadi, ano rozumiem viacej doverujete google ako statu (aspon na SLovensku), ale nie je to slovensky vymysel. Skor mi vadi, ze niekto chce zbierat RC konatelov, to je byrokracia a nezmyslena (aspon mne sa to takto javi).

Zoberme si priklad zivnostnika, ktory pracoval na stavbe dialnice v kauze Vahostav.
Robotnik odpracuje mesiac, vystavi fakturu Vahostavu v Exceli.
Vahostav mu povie, teraz ti este nezaplatim, pockaj dalsi mesiac.
Robotnik povie uctovnicke, nech tu vystavenu fakturu teda zmeni s datumom splatnosti o mesiac.
Takto prebehne sest mesiacov.
Robotnik nakoniec predsa len fakturu vystavi po siestich mesiacoch a oficialne odosle, sumarne za odpracovany polrok, povedzme na 20.000 Eur.
Na danovom urade mu tym vznikla povinnost odviezt DPH, a ak to bolo ku koncu roka, pripadne aj dan zo zisku, co je pre zivnostnika likvidacne, musi predat auto, a ukoncit zivnost.
Po zavedeni elektronickeho overovania to bude fungovat nie inak, nez tak, ze uctovnicka sa bude musiet elektronickym obcianskym prihlasit na slovensko.sk, aby tam nahodila z excelu rucne vsetky data z faktury dvojmo, zakazdym, ked Vahostav povie “este neuhradime”.
Uctovnicka tiez musi z niecoho zit, a teda prenesie zvysene byrokraticke naklady na zivnostnika.

V akom vestmire je na takychto pravnych zakladoch mozne vyzadovat to, co ani smernice EU nevyzaduju?

Nie je na mieste namiesto latania roztrhanych gati opravit cely danovy zakon tak, aby to fungovalo, podporovalo a ulahcovalo podnikanie, nie ztazovalo? Nevieme si predstavit nic lepsie, a nic prioritnejsie nez celoplosnu elektronicku kontrolu nad kazdou jednotlivou fakturou, co sa mimochodom vyzaduje pri Verejnom Obstaravani? Tam je to na mieste. V sukromnom, malom, zivnostnickom podnikani to na mieste nie je.

Ani nie, len vidim jeden zasadny rozdiel, ze Google sluzby ma nikto nenuti velmi pouzivat, aj ked teda ich monopol sa obchadza tazko.

1 Like

… ak nas danovy zakon a obchodny zakonnik zostane v tejto podobe, kde vymozitelnost prava je nulova, tak nemozeme chciet celoplosne elektronicke faktury, lebo to prinasa len dalsiu moznost korupcie, kontroly a likvidacie malych podnikatelov, v pripade zneuzitia dat aj za ucelom osobneho zisku jednotlivcov…
Princip: “vsak moja sesternica pracuje na ministerstve, nech sa pozrie odkial moze mat ten sused novu strechu”
alebo horsie: dalsi Kocner…

1 Like

Zmysel ma vtedy a len vtedy, ked bude na slovensku nenulova vymozitelnost zakona.
V tomto pripade si to vyzaduje zasadnu zmenu antickeho obchodneho zakonnika a danoveho zakona.
A predtym sudnictva.

Kto z politikov by isiel do samovrazedneho tazenia na takuto velku zmenu? Kto z nich tomu rozumie natolko, ze by to vedel presadit?

Za sucasneho stavu si viem zivo predstavit existujuce zakony s niekym ako Kocner v okoli ministerstva financii…

1 Like

Osobne si myslim, ze toto (casovy lag) je zastupny problem. Pri nadmernom odpocte ma uz dnes Financna sprava dostatok nastrojov na odhalovanie podvodnikov na DPH, resp, na nevyplatenie nadmerneho odpoctu, ale nevie (mozno niekto nechce) ich efektivne vyuzivat. Napr. v Trende bolo niekolko clankov o problemoch, ktore s tym firmy maju. Napr. veta zo studie "Z podstaty realizácie najzávažnejších daňových podvodov vyplýva, že daňový subjekt (predovšetkým na začiatku podvodného reťazca) sa stane nekontaktným skôr, ako sa o transakcii poznačenej podvodom finančná správa dozvie z daňového priznania a KV DPH. " Ibaze karusel je o tom ze na zaciatku je zahranicna firma, ktora nema povinnost posielat nasej FR SR fakturu. Cize ako tento nastroj vyriesi toto?

Z toho co idu zaviest sa skor domnievam ze je snahou dostat pod kontrolu doteraz malo kontrolovane (vzhladom na nastavene procesy a personalne kapacity FR SR aj nekontrolovatelne subjekty pod hranicou DPH, ktore si vedia lepsie optimalizovat dane). Okrem zavedenia tohto nastroja si treba vsimnut snahy o znizenie hranice pre registraciu na DPH a to puzzle potom pekne do toho zapada. Velke podniky (platcovia DPH) s tymto pocinom az taky problem mat nebudu. Toto sa velmi dotkne zivnostnikov a mikro/malych firiem.

2 Likes

Nuz jasne porusovanie zakona a zdanitelne plnneie nikomu noic nehovori? to, ze je niekto vagabung, tak budmem hladat pseudoiriesenia a pdoporovat vagabunga? Nie je potrebne odstranit vagabunda a zmenit zakon, napr. ze pri takychto fakturach bude konency dodavatel platiti dan, az ked mu bude uhgradena faktura a vagabunga je potrebne stihat a strcit tam kde patri

Inak z toho ze faktury ma nahravat aj dodavatel aj odberatel si myslim ze to nemaju premyslene a je to site horucou ihlou kvoli existujucemu projektu. Pri tuzemskom obchode - Nestacilo by napr. ak by fakturu nahral dodavatel a na zaklade DIC by sa faktura priradila aj odberatelovi, ktory by len odklikol jej spravnost? alebo nieco podobne? Podobnych procesnych otazok tam bude viacej.

Problemom je ze zivnostnici nie su uctovnici a robia vela preklepov a chyb vo fakturach, bez toho aby boli podvodnici, proste robia faktury narychlo. Samozrejme mali by sa robit opravne faktury ale takto realny svet nefunguje.

1 Like