Ekasa na faktúry

za SD a vybrane firmy sme na MF SR v kratkom case, ktory sme na to mali, poslali takuto poziciu k legislativnemu zameru SD_pozicia_eFaktura.pdf (153.2 KB)

1 Like

Presne.
Preto je silne odporucane, nech si Min Fin urobi prieskum medzi SME ako sa realne fakturuje, ake su problemy pri retazi dodavok a faktur vo vsetkych pripadoch.
Dovoz / vyvoz z EU. Dovoz / vyvoz z krajin mimo EU (brexit). Vynimocne stavy, opravy, atd.

Vsetko maju!!!
Ak vie finstat.sk ako sukromna firma zistit v mesacnej granularite, ze firma ma nedoplatok 223 Eur na DPH za posledny mesiac, alebo dlzi statu 40 Milionov uz pol roka, tak odkial ma tuto informaciu?
Predstav si, ze by finstat mal pristup k pravidelnym mesacnym vypisom z bankovych uctov tak, ako to ma financna sprava! Oni tie informacie maju, len ich nechcu pouzit a analyzovat!

Karuselove podvody nevie / nechce vyriesit ani EU.
Lebo je to extremne tazky problem.
Tazke problemy politici nechcu / alebo nevedia riesit, radsej budu navrhovat taketo “lahke projektiky k informatizacii, lebo to dobre vyzera na papieri, ale len na prvy pohlad”.

1 Like

Dobre napisane.
Aky je dalsi postup?
Bude nejaka diskusia?
Mozu navrhovatelia zakona odignorovat tuto namietku a aj tak “si urobit svoje”?
Je nejaka moznost cely tento proces zastavit, alebo dat podmienku, ze kvoli konkretnym nedostatkom v obchodnom zakonniku nie je mozne tento projekt rozsirit na B2B faktury, ale len tak, ako vyzaduje smernica EU o elektronickych fakturach vo veciach verejneho obstaravania?

Nemal by argument byt teda: ak sa to tyka verejnych financii, vyzadujeme my, obcania absolutnu transparentnost, mozno az po extremny pripad otvorenych uctov, aby sa nekradlo, a ak to spravi B2G a urobi sa to dobre v skusobnej prevadzke, dorobia sa okolo toho zakony, tak az potom je namieste to iste vyzadovat od B2B?

1 Like

no dalsi postup moze byt nasledovny:

  • dufame, ze MF SR otvori dialog k pripomienkam, ktore prisli k navrhu zakona a teda zacne pripadnu pripravu zakona az po tejto diskusii

  • ak sa tak nestane, tak zakon ide do legi procesu a teda bude zverejnneny v slovlex.sk a bude predmetom medzirezortneho pripomienkoveho konania a vtedy moze dat verejnost hromadnu pripomienku, kde je potrebnych 500 podpisov, aby sa tou pripomienkou muselo MF SR zaoberat a vyhodnotit ju

dalsim konkretnym krokom je pripomienkovanie studie uskutocnitelnosti k IT rieseniu, ktore k tomuto zameru patri Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA) - #92 by peter_k

Myslienka to neni nova, nieco podobne uz v case dzurindovej vlady si tusim patentovala nejaka firma.
Naviac aj EK sa tejto oblasti venuje.
Mne na tom skorej vadi ze do tejto neprehladnej a tazkej situacie sa pre podnikatelov zavadza nieco co im trochu - urcite na zaciatku - skomplikuje zivot.
Napr. Vela podnikatelov sa zacina dostavat do platobnej neschopnosti, to sa prejavi aj na discipline v plateni faktur.
System zaisti sice ze MF bude mat prehlad o vydanych fakturach ale podnikatel by mal platit dane, dph a dalsie veci az ked uvidi peniaze na svojom ucte. Ked mu odberatel fakturu neuhradi, alebo uhradi az po polroku, alebo ktovie kedy ako bude MF pristupovat k takejto obchodnej transakcii.
Podla toho ako sa zacina firmam v 2. kole pandemie darit to asi nebude ojedinely jav.

1 Like

Zatial to bolopredsa len politicke rozhodnutei, ktore mali aj vo volebnom programe. Realizacia musi obsahovat detialny navrh procesov ci riesenia (ja neviem, ze by uz bolo nejake riesenie navrhnute). S tymi opravami faktur vsak nesuhlasim (takto len podporujeme bordel), ved sa maju dohdaovat o schvaleni vykonov, o a preberacom ci akceptacnom protokole a nie vystavovat nejake pofiderne faktury a s tmy istym cislom este niekolkokrat, faktura sa ma vystavovat len v uctovnictve a raz (ved sa to tu hemzi a znizoovani administrativnej zataze), a az vtedy ked maju schvaleny vykon a protokol (teda prilohy faktury)

“B2G Smernica EU prikazuje zjednotenie elektronickych faktur pri verejnom obstaravani, nevynucuje si vsak to iste pri B2B”

CIelom nie je vybrat viac dani. Cielom je “zjednotit vydavanie faktur v europskom priestore”. A to si vyzaduje dobry a spravodlivy, zjednoduseny danovy zakon.

Diskusia nema byt o tom, ako sa to da, alebo neda uskutocnit. Diskusia ma smerovat k tomuto: ak EU nariaduje smernicou 2014/55/EU vlade zosuladit vydavanie elektronickych faktur pri B2G projektoch verejneho obstaravania, preco by sme my, Slovaci, mali byt papezskejsi nez papez, a robili pokusy na malych podnikateloch, ze ci sa to v kontexte zakonnika prace a danoveho zakona vobec realisticky da urobit bez toho, ze by to male podniky nelikvidovalo? Vyber dani to nezvysi, a ak si predstavime dalsieho Kocnera pri ministerstve financii, tak vsetci vieme, ako to u nas skonci. Toto nie je cesta k “lepsiemu a cestnejsiemu podnikaniu” a uz vobec nie k zabraneniu karuselovych podvodov s krajinou, ktora takyto system nebude mat. Je to len cesta do pekla dlazdena dobrymi umyslami. Riesenie: zavolajte prosim vas vasmu volenemu zastupcovi, ze nech najprv prekopu zakonnik prace a danovy zakon, potom nech implementuju smernicu 2014/55/EU pre verejne zakazky, aby sme videli, ako dobre a vynikajuco to zvladnu implementovat, a nakoniec, ak vsetko pojde hladko mozu vobec zacat uvazovat a pytat sa uctovnikov a podnikatelov, ze ci to vobec chcu…

(Ne)Bezpecnost centralizacie udajov faktur do jedneho bodu.

Jeden argument tam chyba, a to dost zavazny. Zavedenim centralnej evidencie faktur sa neskutocne zvysi riziko zneuzitia na “vytipovanie”, cielenu likvidaciu, alebo sledovanie podnikatelskych subjektov. Tento system znemoznuje napriklad zakonnu moznost “udrzania obchodneho tajomstva” a inych. Priklad zneuzitia: organizovana skupina na cele s niekym ako Kocner sa dostane “cez znamosti” k databaze faktur. Staci jeden jediny unik, a moze to mat celonarodne ekonomicke dopady. Dalej to umoznuje, nazvime ich cinskym, alebo ruskym hackerom najst “single point of failure” a efektivne neskor vydierat jednotlive firmy, alebo dokonca robit technologicku spionaz, predstavme si napriklad zoznam faktur od odberatelov pri vyvoji noveho auta vo volkswagene, … … Predtym, nez zacnu argumenty “ale to sa nestane, alebo vsak to zabezpecime” by som rad upozornil na podobne pripady v roku 2019 a 2020, ktore boli v daleko vyspelejsich krajinach.

1 Like

trochu menej paranoie ( alebo viac podla potreby.)).
Dnes existuje kontrolny vykaz pre platcov DPH ( a teda v podstate kazdeho kto dostal viac ako 50 tis EUR za rok) A kontrolny vykaz je vlastne zoznam faktur.
A teda vsetky vyznamnejsie firmy ( 50 tis je firma s max 2-3 ludmi) uz davno teda tieto udaje posielaju, dopad to teda ma na zivnostnikov a male firmy ktore stalu ziju v dobe “cashu”.
A len tak pre zabavu sa pozrite aky maju zisk taketo firmy. Bud naozaj vsetky ziju na pokraji prezitia alebo
“optimalizuju” zisk. A je to trvaly boj, na kazdy napad ako si znizit dane sa najde soosob ako to zakazat.
Faktury su len dalsi krok v tejto vojne medzi daniarmi a optimalizatormi.
A uz to napisal Jody, hovorime vlastne o tom ze faktury budu musiet vystavit v nejakom programe, nie v exceli. Nejde o dramaticky rozdiel ale naozaj sa zrazu nebudu dat faktury “roztrhat”. Uctovnici to zvladnu, najdu dalsie sposoby :). Ale argumentovat cinskymi hackermi je fakt mimo.

Rozdiel voči KV DPH je v tom, že sa okrem čísla faktúry a sumy pridáva aj “obsah plnenia”.
Celkovo nechápem ako tento zákon navrhnutý mafiánskym Smerom nechávajú plynúť ďalej a neopravia ho. Toto šili chlapci z ktorých je množstvo z nich v base a chlapci, ktorí ešte len budú (minimálne na Imreczeho, Suchobu, Gregu sú aj dôkazy).
Tu netreba len zatvárať ale aj opravovať zákony. Napríklad tento.

2 Likes

vacsina faktur v tejto kategorii ma obsah plnenia “fakturujem vam prace”. No z toho sa vela nedozvedia.
A nie je to slovensky vynalez. A nie je to ani zazracny liek na vyssi vyber dani, ale ani to nie je taka pohroma ako sa tu prezentuje.

Nechcem hodnotiť význam znalostí o cenách za tovary a služby v obchodnom styku, pretože sa do toho nevyznám. Viem si predstaviť, že to môžu byť veľmi dôležité údaje.
Vyšší výber daní sa samozrejme týmto nedocieli. To je tam spomenuté ako základná mantra, ktorú nikto nevie spochybniť a dá sa ňou legitimizovať akékoľvek míňanie peňazí z verejných zdrojov.
Zabrániť kradnutiu daní je nutné inak a žiadny systém to nezachráni (viď KV DPH - údajné kladivo na podvody :slight_smile: , eKasa atď). Bohužiaľ to boli len nástroje na super predražené zákazky kamošom.

1 Like

Paranoja?
Vitajme v roku 2021, dnes realita.

Obsah elektronickeho pokladnicneho blocku:
"g) označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a priradenie sadzby dane z pridanej hodnoty,
h) cenu tovaru alebo cenu služby, "

V tomto zamere sa nikde nedefinuje pojem “subjektu” ani pojem “faktura” takze sa zoberie to, co uz je definovane: elektronicky pokladnicny blocik a preklopia sa poziadavky na e-fakturu.

Nastanu prirodzene otazky kazdeho podnikatela:

  • som si naozaj isty, ze vsetky polozky na vsetkych fakturach su v sulade so vsetkymi nariadeniami EU a zakonmi SR?
  • som si naozaj isty, ze som neporusil nejaky zakon tym, ze pozadujem tento sposob platby, a nie iny? (zakaz platby v hotovosti nad 5000 Eur)
  • som si naozaj isty, ze som odviedol spravnu DPH aj dane v danom mesiaci tak, ako to vyzaduje zakon?

Financna sprava bude mat asymetricku informacnu vyhodu, lebo oni si ozaj budu isti, ze to, co som vyfakturoval bolo protizakonne.
Tak ako sa stalo v minulosti, pockaju 60 dni, a potom neposlu pripomienku platby, ale rovno pokutu.
Darmo im vysvetlujem, ze “prosim vas, to je omyl, toto sa ma netyka”, uradnicka mi tvrdi: “system nas nepusti”, pokutu vygeneroval system, tak musi byt spravna. Ale viete co, poslite nam VY potvrdenie, ze financna sprava urobila omyl, a k tomu cestne prehlasenie, aby ste nemuseli pisat odvolanie, a my to tu tomu systemu vysvetlime, ze to bol omyl…

Paranoja ? Nie, absurdna realita byrokracie, ktora nikde na svete nema obdobu…

1 Like

Myslím si, že Finančná správa si ešte nezaslúžila našu dôveru - dôveru občanov. Skôr si zaslúži, aby sme pozerali na jej aktivity veľmi skepticky po tom čo všetko sa vyplavilo.
Takže ja budem skeptický a ak to chce niekto nazvať paranoja tak kľudne. :slight_smile:

1 Like

Stale treba mat na zreteli ze ta smernica sa tyka prave
vydavania elektronickych faktur pri B2G projektoch verejneho obstaravania cize otazka je ci ist s jej aplikaciou az na uroven stolara.

1 Like

Ved to nie SK vymnysel, maju to implementovane v x-krajinach aj v EU (takze nei je to pokus prvotina, aj ked bohuzial v SK to moze vzdy takto vypalit), bolo o tom diskutovane vyssie. Nie j to len o pouzivani verejnych financii

toto sa netyka smernice, ak to niekto spomina ako dovod tak sa myli alebo zavadza. Toto je ciste daniarska zalezitost. Fajn ze nedoverujeme FS, ale myslim ze to rovnako opravnene mozeme hovorit o plateni dani zivnostnikmi. Dobre, zasadne opatrenie by bolo povedat ze zivnostnik plati pausalnu dan 200 EUR :),
( to je cca priemer toho co zaplatia na dani ) a hotovo. Len by to zrejme dopadlo tak ze vsetci by presli na zivnost a vyber dani by sa este zhorsil.

Samozrejme, všetko nad smernicu je náklad navyše a niekto by mal zdôvodniť prečo to máme platiť.

Argumentácia živnostníkmi je argumentačná chyba. Mylné zovšeobecnenie, že ak nedôverujeme živnostníkom tak nemusíme brať v úvahu ďalších 85% daňových poplatníkov, pretože (asi) platia málo.

Obdobne aj vyššie od @Jody: Majú to aj inde (síce iné v skutočnosti) tak nech na to minú naše peniaze tiež.

Najväčší problém je, že každoročne sa nevyberie 700-800 mil.€ z riadne vyrubených daní. Väčšina z toho sú neoprávnené nadmerné odpočty DPH (teda ukradnutá DPH, ktorú platíme všetci - aj živnostníci, aj zamestnanci, aj firmy).

1 Like

Argument “oni to maju” je nespravny, lebo su funfamentalne rozdiely medzi zakonmi jednotlivych krajin. A nemaju to implementovane, len “uvazuju”.

Pri blizsom pohlade to vyzera takto:

  • Spanielsko ma e-invoicing zavedeny pre B2Gov. Umoznuje im to napriklad to, ze dostanu vratky DPH takmer v realnom case [Som 100% za !!! namiesto cakania 3 mesiacov na vratenie DPH u nas, pricom dostavam pokutu, ak sa omeskam co i len o jeden den!!!]
  • Francuzsko a Taliansko ma B2Gov, ale nema este B2B faktury, lebo skusaju prevadzku. Cielom je zjednodusit obchody a transakcie, NIE VYBRAT VIAC DANI !!!
  • Polsko prve prichadza s argumentom, ze by to radi mali tiez, este to nemaju, NA VACSI VYBER DANI, co je uplne scestny argument

Vsimnime si progres dobrej myslienky, win-win zo zapadu EU na vychod, kde to konci niekde u nas.

1 Like

Presne tak najhorsie je ukradnute DPH a tam su fiktivne faktury, karusely, ka budem mat centralne faktury, tak mam v oboch pripadoch daleko lahsie ved kvoli tomu by sa to malo robit, ano v severskych krajinach bol iny zmysle, tam sa nekradne (ano kazdy by mal vstupit do seba, da si urobit nieco od remeslenika bez uctu ci bez faktury (teda bez DPH) a na toto je zbytocne zbierat faktury, ked neexistuju (tam su ine sposoby). Ano najlepsie je prestat kradnut a nerobit zber faktur (zvalovat kradez DPH na FS je kratkozrake, to je len kontrolny a represivny urad, ked sa kradne este z ich pomocou tak to by mali byt “hrdelne tresty”, ale na Slvensku sa kradne vo velkom (menje podvodov), ale aj v malom (vela podvodov) a je si potrebne polozit otazku, ci sa to da zlepsit vychovou a osvetou alebo tvrdou represiou, alenbo kombinovane, na to su zodpovedni vladnuci aku cestu urcia (najhorsie je ked sa cesta meni kazde 4 roky, to je hotova katastrofa, nedajboze ako niekde inde sa pise, ved povazujeme za normalne, ze prvy sa relane takmer nic nerobi, lebo “musime” najprv spoznat prostredie dop ktoreho sme prisli (este horsie ked to zanmena, spoznat aby “sme z toho neico mali”, no a tie skody su asi take ako ked sa kradne (teda dvojnasobne)

Sice ina tema, troska suvisiaca, ale aspon ja to vnomam ako púozitivnu spravu v zaplave tych negativnych:
https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/576008-zakon-o-uctovnictve-sa-bude-menit/