Ekasa na faktúry

Podla mna to nie to iste, tak su elektronicke faktury ktore subjekty posielaju statnym organizaciam aby sa odstranili papierove faktury. Ano dalo by sa ist, ze by stta vybudoval eInvoicing aj pre fakturaciu medzi podnikatelskymi subjektami (ale preco by to robil? jedine, ze by poskytoval tuto sluzbu za drobnu uhradu) a potom nemusi budovat, to co oznamil

Unika mi zmysel odporu proti iniciative,
Za prve : zoznam faktur sa posiela, nie su teda ziadne nove udaje.
za druhe, antidatovanie faktur je slovensky narodny sport, ktory sa rozbieha od januara do marca. Ak sa posielaju faktury po vystaveni, tak to zastavi minimalne takuto “danovu optimalizaciu”. Sofistikovanym podvodom to nezabrani ale beznemu zivnostnikovi to stazi podvody.
A certifikacia je sirioky pojem, bez obsahu co to znamena nema velky zmysel protestovat. Napriklad ak bude udrziavany zoznam sw, ktore to vedia posielat a neumoznuju robit podvody tak to dava informaciu kupujucim. Ak sa zisti ze niekto z vyrobcov upravuje sw aby podporil podvody, tak ho skrtnu a bude mat problem predavat.

Myslím že by toto nemalo skĺznuť až do tejto legislatívnej roviny. Môžeme o tom polemizovať čo je a čo nie je zmena faktúry. Áno tak by to malo byť, ale v praxi aj Finančná správa pri kontrole vyžadovala od dodávateľa (u klienta náklad) ako vykonal opravu faktúry, nie novú a storno faktúry. Aj samotná Finančná správa ktorej klient dodával tovar vyžadovala zmenu faktúry pred tým ako ju akceptuje.

Ak by sa jednalo o template, ktorý si následne obidve strany odsúhlasia a definitívna verzia, nie template pôjde na FS. Je to v poriadku. Máme klienta, kde 30x opravovali jednu faktúru pre štátnu organizáciu a to sa bavíme na úrovni tej, že sa menili napr. miery dodávaného tovar, namiesto 1m, chceli uviesť 100cm.

Ak by sa toto robilo stornom a opravnými faktúrami, po 30 opravách by to bolo 60 záznamov a z toho by sa aj tak nikto nevyznal.

Hľaďme na to vecne, chceme znížiť riziko podvodu a mať real-time zachytené transakcie, ale hlavne to chceme mať prehľadné, nie to ešte viac komplikovať.

Platci DPH vs uplne vsetci podnikatelia po novom.

B2B zamer pre einvoicing tam praveze je. B2G je len prva verzia.

IS eFakturacie vychadza z poziadavky z naridenia EK, ze ma byt podporeny scenar B2G

od uplne prveho kontaktu s MF SR bolo “neoficialne” prezentovane, ze tento IS ma byt navrhnuty tak, aby sa dal rozsirit aj na B2B scenar

osobne hned nepovazujem scenar B2B za zly a teda treba si povedat, ake su rizika a co to prinesie jednotlivym stranam a hlavne sukromnym subjektom, nakolko len vtedy budu motivovane…cize za mna par myslienok (nie som uctovnik a pod.):

  • ocakaval by som znizenie povinnosti na podnikatelov v oblasti archivacie,
  • ocakaval by som zasadnu zmenu a redukciu povinnosti pri vykazovani udajov zo strany podnikatelov smerom k FS SR, napr. vykazy DPH a pod.,
  • ocakaval by som zjednodusenie kontrol zo strany FS SR,
  • ocakaval by som, ze riesenie bude respektovat zauzivane postupy v B2B svete, t.j. postupnu evoluciu a nie big bang z jedneho dna na druhy,
  • ocakaval by som kvalitne opendata,
  • atd.

celkovo ma velmi vyrusuje veta, ze bude nejaky certifikovany komponent

Z prezentovaneho navrhu neviem pochopit naco je potrebne certifikovat nejaky SW a zasielat faktury FS SR. Pre ucel kontroly by bohate stacilo ak by sa sucasny KV DPH upravil a bol povinny pre vsetkych, teda ja pre neplatcov DPH. Preco nie je mozne vyuzit to co uz dnes existuje?

ano, aj tak sa da na to pozriet

predpokladam, ze to bude nieco ako v eKase, ked blocik “ide” na FS SR, generuje sa jeho jedinecny identifikator + QR kod + ukladaku sa info na FS SR a az tom sa vytlaci na pokladnici

Štát má poskytovať také služby, aby som bol ochotný platiť dane, aké si k tým službám nastaví.

Je šialené, že chcú spracovávať faktúry položkovo a online. To sú citlivé firemné údaje a nie je normálne aby si niekto mohol spraviť select a mať prehľad ako súkromná firma funguje. Okrem toho v štáte kde bolo (a verím že ešte stále je) možné získavať takto zbierané informácie za úplatky.

Neviem či má vôbec zmysel riešiť ako by sa to dalo naprogramovať a ako by to malo fungovať, keďže podľa mňa to je apriori úplne zlá myšlienka.

4 Likes

a uz si zazil danovu kontrolu a vysvetlil si im to?

re “maju to vo viacerych statoch kvoli danovym kontrolam a unikom” – ktoré štáty to už majú? (Severnú Kóreu prosím neuvádzať!) Ako dlho a aké sú z toho výsledky? Platí to pre všetky formy podnikania? Ako sa zrýchlilo napredovanie drobného podnikania?

Kvoli sluzbam obcanom - Dansko, Svedsko, Norsko
Kvoli kontrolam a obmedzeniu danovych unikov - Chorvatsko, Albansko, India, vacsina statov Juznej Ameriky

Tu sú okrem iného spomenuté aj iné krajiny.

Zaujimave citanie:
The E-Invoicing Journey 2019-2025 (billentis.com)
a namatkova linka, kde certifikuju fakturacne SW:
Portugal - obligation to invoice via a certified software postponed| ASD Group (asd-int.com)
Portugal: Certified invoicing software - KPMG United States (home.kpmg)

Zaujímavé, podľa tohto v tom Portugalsku sa to týka len platcov DPH a čo je tá certifikácia je som sa už nedocital.

1 Like

tak pozor: keď dvaja robia to osté, nie je to to isté.

Pozrite sa na tú Indiu:

  1. žiadne certifikované moduly a okamžité oznamovanie. JSON formát namiesto papiera: B2B & B2G e-invoicing GST reporting in India, starting 1st April 2020

  2. povinné bude pre firmy s obratom nad cca 70 miliard $: How much is 500 crore in US dollars? - Quora

1 Like

Ak správne pozerám to Portugalsko, tak tam to vôbec nie je online/realtime systém. Posielajú sa tam súbory mesačne alebo ročne. Fakt by som chcel vidieť tú certifikáciu nejakého saas systému.

1 Like

Kazdy si to implementuje po svojom, svojim tempom a postupne (nie vsetci naraz), ale ciel je skoncit aby tam boli vsetci, akurat Juzna Amerika a Mexiko vyzera, ze spolupracuju na tom spolocne, niektori certifikuju a niektori nie, takze nie je jednota a to je dobre, ale urcite sa da poucit z kazdeho nieco

Standardne je aj online a aj offline system (musite vediet fakturu vystavit aj ked je problem s pripojenim, ci pretazeny system) a je definovany termin dokedy faktura musi byt v centralnom systeme, neviem ci mozte dat len online system a vykaslat sa na offline

“Certifikovaný komponent” is the new “Chránené dlátové úložisko”?

2 Likes

no, mne to zatial tak evokuje