Automat.gov.sk

Https://automat.gov.sk

Máme tu prvý viditeľný produkt od Slovensko IT.

Zaujalo ma koľko práce muselo dať urobiť to tak, aby to vyzeralo ako dizajn manuál a nezobrať hotový dizajn manuál.

Disclaimer: Trošku som im to pripomienkoval.

1 Like

RSS feed po okresoch by sa hodil :slightly_smiling_face:

1 Like

Ahoj,
POC appky bol vytvoreny pouzitim ID-SK 3.0 beta (experimentalna verzia :slight_smile: ) - chceli sme si na nejakom realnom projekte vyskusat ako nam funguju komponenty, kontrasty, … . To nam vsak neskor nepreslo a museli sme to prerobit do aktualnej verzie ID-SK.

Uprava stylovania/farebnosti bola otazka minut. Kompletne prerobenie by bolo urcite niekolko nasobne narocnejsie.

V tom momente to davalo najvacsi zmysel. Teraz by sme sa k tomu asi postavili inak.

Milan (SKIT)

1 Like

Nedostatky mám vypísať do mailu (podpora@slovenskoit.sk), alebo stačí sem? :slight_smile:

Ahoj Milan z SKIT, vitaj u nas. Skus prosim ta na mna pomalsie, lebo to neviem desifrovat.

Co je to id-sk 3.0 beta a kde sa da vidiet? Dufam, ze tam v SKIT nepeciete nejaku novu verziu, ktora sa vyrazne vzdiali od gov.uk predlohy.

Kto a preco to zastavil?

Toto je aktualna verzia id-sk? Ja tam vidim uplne ine triedy, fonty, komponenty. Co je na tomto aktualna idsk verzia? Toto si asi bezny clovek nevsimne, ale kedze ja ten gov.uk dizajn manual realne pouzivam, tak mam na to uz asi vycibrene oko.

@jsuchal
ID-SK 3.0 beta je len designovy experiment, nic oficialne, je to len interny pracovny nazov :slight_smile: . Bezna prax design timov, ktore chcu sledovat trendy, posuvat hranice a vytvarat svetove produkty a sluzby. Proste take designove cvicenie.

Na aktualizacii ID-SK spolupracujeme s BRISKom a Uniou nevidiacich, takze nemusis mat obavy - nejde o revoluciu ale evoluciu.

Osobne vsak vidim prilezitost do buducna na vacsi preplesk ID-SK. So systemom “lepsie dobre ukradnut ako zle vymysliet” suhlasim, ale myslim, ze mame naviac. Aktualne ID-SK ani neviem ci mozem nazvat design systemom. Tych par farbiciek, textikov a komponentov je taky fragment designovych fundamentals, zdaleka nie nejaky system - uz vobec nie vhodny pre mobilne aplikacie. Uprimne, vobec sa necudujem, ze nie je medzi OVM tak rozsireny(aj ked by asi mal). Poskladat z toho nejaky “atraktivny” web/appku je celkom challange (pozn. da sa robit atraktivne aj pristupne/pouzitelne). Navyse to absolutne postrada prvky nejakej narodnej identity, niecoho preco by to ludia mali radi, boli hrdi a stotoznili sa s tym (teda mimo trikolory :slight_smile: ). Ale trosku som odbocil, toto je na inu diskusiu.

Celu genezu projektu nechcem vysvetlovat. Long story short - nakreslili sme si to ako “sexy” appku, vonku to vsak mohlo ist len pod podmienkou, ze to bude respektovat aktualne ID-SK. Chapem, suhlasim, respektujem. Vzhladom na casovu tiesen sme zvolili najefektivnejsiu variantu - rychlu zmenu stylovania.

Aktualne to len ID-SK pripomina, ale komponenty nepouziva. Ako pisem, keby sme vedeli ako sa to vyvinie, urobime to inak - tak ako sa ma.

@Tomas_Makan1
Prosim poslat na podporu. Je tam nastaveny proces na spracovanie vsetkych podnetov.

1 Like

ID-SK by mal byť živý organizmus, ktorý sa neustále rozrastá na základe potrieb, testovania, vývoja v rámci technológií…V 2018 sa “skopíroval” gov.uk, aby mal štát v ruke aspoň niečo “použiteľné” a nebol to taký punk ako dovtedy.
Zároveň je tu veľa ľudí, ktorí už majú ten neatraktívny IDSK dosť napozeraný a vždy sa ozvú, ak vidia, že je to nejaký mačkopes. A tiež je kopec ľudi v rámci SD a SUXA, ktorí radi k tomuto priložia ruku. Poslednú nejakú iniciatívu z MIRRI k IDSK si ale pamätám tuším október/ november 2020? Trocha škoda nevyužiť potenciál a záujem.

1 Like

Takže mám dejavu po x rokoch. To, že to nie je na mobilné appky (natívne) je by design a je to veľmi dobré rozhodnutie. Dúfam, že vás brisk dôrazne upozorňuje, že žiadne mobilné appky sa konať nemajú až na extrémne výnimky. Je to drahé a zbytočné.

V tejto téme si ja pripadám už ako papagáj. Neprotrebujeme nič sexy, stačí keď zvládneme vôbec držať krok s upstream gov.uk :slight_smile: skúsme si naše “máme na viac” overiť skusmo tak, že spravíme nejaký skvelý pattern alebo komponent a dajte ho ako pull request do gov.uk repo. Som zvedavý, že ako to dopadne. Tie roky výskumu a prevádzky na miliónoch ľudí v tomto dizajn manuále by som ja teda trošku opatrnejšie hodnotil. To, že medzi ovm nie je rozšírený ma úplne iné a oveľa triviálnejsie vysvetlenie. Žiadne poriadne služby medzicasom nevznikli a nie je to povinné. Zatiaľ.

Verím, že ste tam šikovná partia, vážim si, že ste začali aj verejne komunikovať, práve to je cesta ako zabrániť kadejakým krokom zlým smerom.

4 Likes

Ad gov.uk)
Urcite nechcem nijak dehonestovat gov.uk. Ten system je dobry! Tak ako:
material.io (Google)
orbit.kiwi.com (Kiwi)
atlassian.design (Atlassian)
a mnoho dalsich

Ale design system je omnoho viac ako to co mame teraz na idsk.gov.sk. Cisto pragmaticky, staci, ze si ako designer otvorim Figma kniznicu a chcem urobit nieco viac ako informacny web/formular. To je nepouzitelne! Pozrel sa vobec niekto na to co sa v state vytvara? Ake su potreby? Co vytvaraju OVMka, ake komponenty pouzivaju najcastejsie, …

Sme pripraveni s tym pomoct a zacat na tom pracovat!

Ad appky)

eKarantena
eRusko
MobileID
Mozno nejake ockovacie preukazy
Mozno nejaka appka pre pendlerov
Koniec koncov aj Automat

Vsetko su to “produkty” urcene primarne pre mobilne zariadenia. Ci uz nativne alebo webove. Vo figma kniznici neexistuje varianta hlavicky pre mobil!

A len tak btw. - preco musi byt hlavicka cierna? Preco nie je modra, cervena, zelena akakolvek? Nie je podstata to aby splnala poziadavky na kontrast WCAG AA a nech si kazda dedina, kazde ovmko zvoli taku ktora im vyhovuje. System tvoria pravidla - tie vsak uplne nemame

Sme pripraveni a chceme aj s tymto pomoct! Vlastne uz pomahame :slight_smile:

Ad sexy produkty)
Som presvedceny, ze potrebujeme sexy produkty. Mozme podiskutovat nad vyznamom sexy - pre mna to je moderny, funkcny, pouzitelny. A som presvedceny, ze aj vizualny dojem “predava”. A zopakujem, verim, ze sa to da urobit pristupne a pouzitelne pre vsetkych. Viz. napriklad formular na scitanie obyvatelstva. Preco vlastne nie je v ID SK?

Aj tu sme pripraveni a chceme pomoct!

Mam pocit, ze sa rovno mozete zaradit do rady s tymi, ktori si myslia, ze to vedia robit lepsie ako stovky ludi, ktori pracuju na gov.uk :man_facepalming: Preco?!

Nove farby nemysleli na ludi s obmedzenou schopnostou rozlisovat farby · Issue #110 · id-sk/id-sk-frontend · GitHub - toto bolo tiez odkomunikovane a otestovane?

Ad sexy produkty: Dnes nemame ani produkty v jednom sate, skusme sa zamerat na prvy stage. Ked bude dosiahnuty, tak sa mozeme zacat rozpravat ako to vylepsovat. Pricom vylepsovanie neznamena, ze si zbucham nieco co je podla mna lepsie a placnem to do centralu bez akehokolvek otestovania a schvalovacieho procesu.

3 Likes

Prečo tam na tej úvodnej stránke nie je mapa okresov, kde si kliknem na svoj okres + to existujúce vyhľadávanie?

Oceňujem, že je tam sparťanské rozhranie, kde sa takmer nič nepíše, ale mám pocit, že v tomto prípade je až moc sparťanské. Lebo iba preto, že som na to išiel odtialto tak som pochopil na čo to vlastne slúži. Rozumnejší popis by zezaškodil

Ono je pekné (a aj žiadúce) porovnávať sa s ostatnými, len si to poďme rozbiť na drobné.
ID-SK - prvá myšlienka január 2017. Prvá verzia, ktorá sa pustila do sveta október 2018
Kiwi - Začiatok august 2017, január 2019 má Orbit 5 ľudí 100% dedikovaných na Orbit. Naposledy, keď som sa rozprával s MJ (Design lead, niekedy v 2020) tak majú 8-10 ľudí čísto na Orbit
material.io -Google, 2014 (Bavíme sa o Google, asi to nerobili 4 ľudia popri ostatných veciach )
Atlassian - Za 4 roky zobrali 120 dizajnérov, teraz ich majú cez 250. Len Design team má 21 ľudí. Začali s tým v roku 2012.

Je super mať veľké očakávania a verím, že ľudia z BRISK, MIRRI a už aj SKIT chcú robiť top veci… Ale je to skutočne dobré riešenie začať tvoriť niečo úplne vlastné, keď nestíhame ani skopírovať a prefarbičkovať to, čo už niekto vymyslel a otestoval?

Ako človek, ktorý s design systémami pracuje denne a jeden už vytváral od nuly viem, aké strašné množstvo nikdy nekončiacej práce to je a veľmi by som si rozmyslel, či ísť znova od nuly, alebo mať nejaký funkčný základ a na ňom potom iterovať, pridávať tú “sexi vrstvu”…

Najprv ale potrebujeme niečo funkčné (keď aj škaredšie) na ktoré tú sexi vrstvu môžeme nalepiť. Pekný príklad z komerčného sektoru sú napríklad bazoš alebo hiking.sk. človek sa ide dogrcať z tých stránok, ale je to vždy prvá voľba, lebo fungujú. :slight_smile:

7 Likes

Vidim, ze som otverenim tejto temy pichol do osieho hniezda. Tak aby som to uviedol na pravu mieru:

  1. ID-SK ma v gescii BRISK. My sme plne k dispozicii a snazime sa pomoct a pravidelne s BRISKom spolupracujeme na tom co potrebuju.

  2. V SKITe nedokazeme ovplyvnit ako sa robia sluzby, ktore su mimo nasu kontrolu. Na to su iny pani a pokial viem chysta sa legislativa, ktora by mala v tomto smere pomoct. My sme plne sucinny.

  3. Nase ambicie v SKITe su vysoke - chceme robit kvalitne, moderne sluzby pre obcana. Zacat sa na tvorbu digitalnych sluzieb statu pozerat ako na produkty nie projekty. Dostat obcana do centra vsetkeho co robime. K tomu mimo ine potrebujeme kvalitny design system, ktory nas usmernuje pri vsetkom co robime. Dava nam jasne pravidla a kvalitne design tokeny.

Netvrdim, ze je spravna cesta zacat od nuly. K tomu potrebujeme dospiet odbornou diskusiou. Ja len adresujem problem, ktory z pohladu tvorcu sluzieb vnimam.

Co robie preto aby sa to zmenilo?

  • Pomahame BRISKu s navrhom novych komponentov do ID-SK
  • Vytvarame kvalitnu Figma kniznicu s kvalitne spracovanymi tokenami, aby sa designerom lahsie sluzby vytvarali
  • Nas dev tim pomaha s tvorbou nakodovych komponentov, aby sa programatorom lahsie programovalo
  • Sucastou nasho timu je Peto Teplicky z Unie nevidiacich, ktoreho zaclenujeme do projektov uz od samotneho zaciatku a pravidelne s nim konzultujeme progress
  • Venujeme sa pristupnosti a pravidelne navrhovane komponenty kontrolujeme (kontrasty, …)
  • Robime designove experimenty aby sme si overili co funguje a co nie
  • Do nasej prace zaclenujeme uzivatelsky vyskum (zatial menej ako by som si zelal, ale snad sa to coskoro zmeni)

a v neposlednom rade otvorene komunikujeme s komunitou.

Nasim cielom je robit lepsie sluzby pre obcanov a za tym si pojdeme! Prvym krokom je Covid Automat. V ziadnom pripade nie je dokonaly - musime zlepsit pristupnost, prehodit ho do ID-SK komponentov, mame kopu napadov ako ho zlepsovat (info o zmene stavu na dalsi tyzden, notifikacie o zmene, GPS lokalizacia, kopu noveho obsahu, …). Vzhladom na genezu celeho projektu vsak povazujem za obrovsky uspech, ze sa to podarilo vobec dostat von.

@Tomas_Makan1 Ak mas zaujem rad si s tebou zavolam a preberiem ci by sme nenasli nejaku spolocnu rec. Napis mi prosim pripadne na milan.krajc@slovenskoit.sk

1 Like

To je možno preto lebo sú tu ľudia, čo extrémne bojovali za to, aby vôbec nejaký dizajn manuál vznikol a vidia ďalej ako za dva roky. Napríklad do času keď sa zmení vláda alebo v skit pár ľudí, čo sa tomuto venuje, odíde.

Každá jedna vláda a dokonca aj tá minulá, ktorá akože idsk vyrobila mala pri tom keď nepoužila idsk úplne rovnaké “argumenty”. Vždy to bolo len nejako zabalené “mne sa to nepáči” a “viem to lepšie”. Výsledkom bolo úplne vždy, že to bolo naozaj horšie a skôr by som to pripísal “not invented here syndromu”.

Veľmi rád sa nechám presvedčiť, že v skit to viete robiť lepšie. Dovtedy prosím žiadne centrálne komponenty do idsk nedávajte, urobte si vlastný fork kde budete mať vlastné komponenty tak ako veľa úradov v UK. Toto je zamýšľané a naschvál tak napísané aj vo vyhláškach. Keď ten komponent reálne použijete na dvoch troch miestach, tak potom môžeme uvažovať, že ho dáme na centrálu. Ako som písal vyššie, ak ste lepší tak by nemal byť problém naše komponenty, čo sme spravili potlačiť upstream a poďakovať tak trochu aj UK, že na ich ovocí staviame. O tomto je predsa open-source.

O nativnych mobilných appkach sú to siahodlhé diskusie, ktoré sa ťahajú snáď až do roku 2016. Chápem, že máte nadšenie, ale trošku si treba pozrieť aj historický kontext, aby sa neopakovali chyby, ktoré sme tu už mali. Tie pravidlá, čo máme v stratégiách a vyhláškach nie sú nezmyselné aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať.

3 Likes

jja mám len otázku, je za tým aj nieco viac ? sluzi to aj na zadavanie obmedzeni pre hygienu? Je to platforma pre dalsich? Pytam sa, kedze na prvy pohlad je to malicka ficura, ktora by sa schovala na corona webe a jej tvorba je tak max 15 MD co je trochu divna prva prezentacia sit.

Cielom SKIT su lepsie sluzby pre obcanov. Videli sme problem, vyriesili sme ho.

Nasim cielom bolo dat obcanom do ruk jednoduchy nastroj kde uvidia vzdy aktualne informacie - bez nutnosti znalosti relativne zlozitej metodiky covid automatu a stavu aktualneho semaforu a aktualnych vyhlasok a usmerneni viz. zoznam zdrojov. (Asi 23 dokumentov, ktore sa v priebehu casu menia). Verim, ze sa to coskoro objavi aj ako sucast webu korona.gov.sk

Pokial bude mat hygiena zaujem, radi im pripravime rozhranie na zadavanie usmerneni. Pokial bude mat ktokolvek zaujem o data, radi im ich poskytneme prostrednictvom API.

To ci to je “dost velke” na prvu prezentaciu necham na posudenie obcanom. Mozno uz prisiel cas ked sa nebudu robit “dost velke” veci ale zacnu sa riesit elementarne problemi ludi.

cize nie. Ok, mne to ako odpoved staci.
Ale zo zvedavosti,problem s ockovanim ste nevideli? problem s trasovanim? A asi tak tisic vaznejsich problemov ste tiez nevideli?

3 Likes

Inak keď už sme pri tom množstve dokumentov, ktoré treba sledovať, aby občan dostal jednoduchú tabuľku informácií (bolo by to smiešne, keby to nie je smutné)… Ministerstvo školstva (a tých ďalších 15 vecí) vypľulo na začiatku marca vlastný (športový) covid automat. (Teda aby som bol presný, firma Viansol vytvorila pre ministerstvo a vyzerá to ako 1. zadanie študenta na FIIT, ale o tom som nechcel).

Bolo by fajn vytiahnuť ich dáta a doplniť do tohto covid automatu v rámci sekcie šport (alebo aspoň hodiť link), keďže okrem tých pár vyslovene zakázaných športov existujú stovky ďalších, pri ktorých musel doteraz človek skladať puzzle z vyhlášok, vyjadrení, tlačoviek.

https://www.minedu.sk/covid-automat-pre-sport/
https://covidsemafor.sportcenter.sk/domov

1 Like

Teraz rypnem hlbšie: bolo to spravené vo vašom voľnom čase ako dobrovoľnícky projekt?

Ak nie a mynuli ste na to hodiny pracovného času, tak to ukazuje presne to čo som od SkIT čakal - ideologicky projekt bez reálnej náplne.

Ja ako majiteľ firmy by som nemal problém s tým, že zamestnanci v prospech firmy využijú HW, SW a vedomosti na niečo čo nieje ich pracovnou náplňou, ale iba vo voľnom čase. Lebo v pracovnom majú riešiť ich štandardné úlohy.
Ktosi vyššie to odhadol na 15 MD. Jeden človek na firme tri týždne nič neurobil v prospech firmy.
Vyriešil proble, ktorý neexistoval. Použil na to technológie, ktoré okolie nepoužíva…

Ako self promo OK, ale ako hlavná náplň by ma to ako šéfa nepotešilo.

A ako píšem vyššie: bežný človek nebude mať dôvod vypisovať okres, lebo z tej prvej stránky nevie k čomu to slúži…

2 Likes

Najskôr by ste mohli začať vlastnou web stránkou. Doplniť tam informácie, ktoré ja, Váš sponzor, by som očakával.
Základné informácie o firme, hospodárske údaje, faktúry, zmluvy, objednávky, zoznm úloh / projektov na ktorých robíte a pid.
Takto sa to javí, že sa tam zabávate vymýšľaním kolesa a riešením niečoho čo Vás nikto nežiadal.
Alebo si covid automat niekto objednal?

1 Like