MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

A tie prachy na web slovensko.sk a muvps rastu podla teba na strome ci ako si to presne predstavujes?

Seriozne ma zaujima kolko kapacit a penazi sa uz na toto vylialo, podla mna je to z velkej casti uplne zbytocna aktivita a ked zase budem pocut fnukat MIRRI a SKIT, ze nestihaju tak zacnem ukazovat prstom, ze aha, toto ste vobec nemuseli robit. Normalne sa mala spravit sutaz na top dizajn a postavit dizajn system na niecom existujucom. Rozpravat, ze “ved to je postavene na tailwindcss” - toto je ako rozpravat, ze “ale ano ved je jedno ci si kupim hotove auto alebo suciastky z ktorych sa to nejako da poskladat”.

Mne fakt nejde o to ci to bude zelene alebo modre alebo ruzove, to mi je (takmer jedno). Niekomu sa paci to, inemu ono. Mna zaujimaju naklady, vysledok a stratene prilezitosti, ktore sme nerobili lebo sme sa venovali takemuto vymyslaniu kolesa. Chapeme sa? Keby sa na toto nevylialo pol mega a toho pol mega sa vylialo trebars sirotam na Ukrajine nebolo by krajsie na svete? Uz rozumies kam tym mierim?

Cize naklady - podla mna extremne vysoke - viem si predstavit, ze keby sa toto normalne sutazilo, tak za tu sumu mame ovela lepsiu kvalitu.
Cize vysledok - za mna - neurazi - nicim neohuri. Priemer.
Cize stratene prilezitosti - brutalny defocus a vytazovanie kapacit SKIT, MIRRI na nieco co sa dalo hotove zobrat/kupit alebo minimalne upravovat. (Vid debata vyssie o soft-forku gov.uk)

Schvalne sa skusme spytat SUXA, ze aky dizajn manual by dodali za pol mega a ako rychlo. Hm? @michalblazej

:man_facepalming: … a preto zacneme na zelenej luke a nebudeme setrit zdroje. Povedz si to nahlas.

Dakujem za potvrdenie mojej hypotezy/konspiracie, ze toto rozhodnutie padlo davno predtym ako sa o tom dozvedela nejaka pracovna skupina. Proste ste si to zmysleli v SKITe, ze idete to cele premalovat “lebo sa vam to nepaci” a projekt bol na scene. Najprv sa “prisposobila hlavicka” idsk a potom “sa to cele ujednotilo” tak, ze sa vykoplo cele gov.uk a stavia sa na zelenej luke. Toto nazvat evoluciou…ja to volam unos.

Inak samozrejme ze som sa ozval, spominam to uplne vzdy a stale dokola sa to pytam. Nepamatas ako som skakal, ked sa riesil este CBA k SVM a pleskli ste tam dizajn manual? Nepamatas si ako som sa dookola pytal, ze ako to bude s novym upvs, ked to vyzera uplne inak ako idsk2.0? Naozaj si to nepamatas? Lebo ja si to pamatam, ale nikdy si nepamatam priamu odpoved.

A aj keby som sa nepytal, tak to kde sme? Nemate medzi stakeholdermi egovu a dizajn manualu Slovensko.Digital? Chodis tu sem na platformu a nezdalo sa ti ani trochu divne, ze sa furt pytam stale to iste dokola?

Ved prave, vy ste spravili takmer nezvratne rozhodnutie, ktore sposobuje brutalne naklady a este sa tvaris, ze teraz ides transparentne diskutovat a participovat s komunitou? Tebe naozaj stale nedochadza co ste to spravili? Usili ste na stat akysi vendor lock (lebo kto to po vas chyti?) a maintenance cost na dlhe roky dopredu.

Zaspominajme si do marca 2021. @ond mal pravdu.

Len bokom: Povazujem za zbytocne, aj z pohladu architektury upvs, aj z pohladu potrebnej funkcionality pre statne sluzby. React je novy angular a angular je novy cobol webu. Pozajtra budu dodavatelia chciet vue, popozajtra este nieco ine. Ak je to vedlajsi produkt mupvs, tak este ako tak.

Avsak polcas rozpadu statnych projektov nutne znamena, ze technologie treba volit extremne konzervativne. Asi aj preto gov.uk od html/css nikdy neslo dalej. Ked chce pouzivat dodavatel react/vue, nech si to vyrobi, z hotoveho html/css to nie je fakt ziadny problem.

4 Likes