Automat.gov.sk

Hej pichol, ale za to nemozes ty ale tvoje sefstvo. Velka voda, ako su vsetky IT firmy dodavajuce statu zle, ako sa vsetko zastavi a zalozime si vlastnu firmu a vsetko bude super. A vysledok po par mesiacoch su minute penazie a otazny prinos (nie na testovanie rieseni inych uradov naozaj nebola potrebna statna IT firma) a priprava duplicitneho riesenia (mobileID), alebo riesenia, ktore nechce zakaznik (eRusko).

pobavilo. Ale ked uz, tak posli sefstvu tieto otazky, ci na ne zaslu aj odpovede Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu? - #2 by rotteast

A teraz k teme. Z uzivatelskeho hladiska 2 veci:

  1. preco to ma vlastnu stranku? preco to nie je na korona.gov.sk? ved je tam na opatrenia samostatna sekcia. Uz je toho tak vela, vsetky korona stranky.
  2. aplikacia prisla neskoro na to kolko uz su opatrenia, tie zakladne veci uz ludia maju vryte a scrollovat to vsetko nie je user friendly, navrhol by som rozdelit to na dve casti, v prvej casti opatrenia tykajuce sa najcastejsich zivotnych situacii pocas korony + zmeny v opatreniach, druha cast vsetko ostatne v nejakych dlazdiciach (neviem ci som sa spravne vyjadril).

Aby som zakoncil pozitivne, som velmi rad ze sa niekto z SKIT ozval.

3 Likes

suhlasim, ze to ani tak nie je o stranke, ale o fungovani ITS. A keby to robil aktivista, tak to ocenim za snahu. Ale stav ked si ludia v ITS sami vyberaju co idu robit, bez komunikacie s dalsimi uradmi, bez zadania, bez koncepcie co s tym, to je skor dalsi problem ako riesenie.

Ale dobre, skusim tiez pozitivne. Jednoduche doplnenie cookie o poslednej volbe by potesilo. Pri prvom otvoreni by sa dalo odhadnut odkial poziadavka a prednastavit okres. Rovnako ak by sa hned zobrazilo pre takyto okres ake su obmedzenia, tak hned viem co dostanem a nemusis to skusat.
Systemovo, covid automat nie je takyto jednoduchy, je doplneny regionalnymi obmedzeniami a prave tie su tazsie vyhladatelne ( na takto zakladnu informaciu som doteraz pouzival Covid automat: Pozrite si aktuálne opatrenia (koronavírus) - SME a nevidim velku pridanu hodnotu aby som svoje spravanie zmenil). Ale obmedzenia sportu, co je teraz prave zavrete a co otvorene to sa hlada tazsie. A ma to skutocnu pridanu hodnotu. Len to nie je taketo easy.

Pani, dakujem, ze sa to snazite otocit do konstruktivnej roviny. Vsetky dotazy beriem, ale neviem vam dat na nich odpovede. Mojou ulohou je design, so zvyskom je potrebne sa obratit na vedenie, pripadne akcionara (MIRRI).

Pokusim sa vsak aspon par odpovedi:

  1. Ja osobne som tomu venoval 2 vikendy, ktore mi nikto nezaplati a ani to neocakavam
  2. Je to samostatna stranka pretoze sa jedna o progressive web aplikaciu(PWA), ktoru je mozne si ulozit na plochu a vyuzivat ako “standartnu” aplikaciu. Suhlasim, ze idealne by to malo byt sucastou korona.gov.sk
  3. Ciel bol presne ako pise @rotteast. Hned na zaciatku zobrazit najcastejsie hladane/najdolezitejsie opatrenia a potom zvysok. Robili sme si aj rychly querilla research v nasom okoli ako roztriedit opatrenia a ktore su najdolezitejsie (taky jednoduchy card sorting v Miro). Pokial bude feedback, ze to je neprehladne , upravime.
  4. Pri zobrazeni opatreni zohladnujeme narodne aj regionalne kriteria covid automatu - zacne to davat vacsi zmysel ked bude lepsia situacia a okresy sa zacnu riadit podla regionalnych kriterii. Teraz je ta situacia vsade rovnaka na zaklade celostatneho kriteria.
  5. Chceli sme pomoct aj s ockovanim, testovanim, trasovanim, … Je treba sa obratit na MZ, NCZI, UVZ, … preco sme nepomohli

Kazdopadne dik za vsetky podnety! Vsetko zbierame a vyhodnocujeme

@MilanK je mi luto, ze sme sa tu na teba viaceri zleteli ako supy :slight_smile: neber to prosim osobne, je to smerovane (zrejme) na tvojich nadriadenych.

Ale tak, ako napisal @jsuchal roky chodim(e) a presviadcam(e) statnych uradnikov na vsetkych vrstvach, ze by mali zacat pouzivat IDSK, aby konecne boli statne weby zrozumitelne pre pouzivatela, aby si kazdy (blbec) nevymyslal svoje csska (v drvivej vacsine pripadov zbuchane na kolene).

Akurat sa mi daria pozitivne zmeny smerom k IDSK v projekte, ktory riadim, a preto som nestastny, ked sa tato pozitivna zmena torpeduje od tych, ktori by ju mali prvi hajit, dotvarat (rozumej vytvarat standardizovane, obhajitelne procesy dalsej dotvorby a ich schvalovania, s hlboko zdovodnenym rozvojom) a nie iba tam mirnix-dirnix placnut nejaku blbost hodnu zacinajuceho programatora, na ktorej sa dohodli manazerkovia v SKIT, ktori mali skvely napad na meetingu ako nadizajnovat stranku MIRRI (ospravedlnujem sa za pejorativne vyjadrovanie).

1 Like

V tom prípade sa na vec pozerá inakšie:

Takže ďakujem za nadprácu voľnom čase a spustenie diskusie. Ukazuje ti, že v niektorých úvahách si sa uberal zlým smerom a môžeš to napraviť.

Pre budúcnosť ti odporúčam túto podstatnú informáciu dať hneď na začiatku diskusie. Garantujem, že reakcie viacerých by boli viac ústretové so snahou poradiť, nie kritizovať.

2 Likes

Snad im to niekto zadal, dal objednavku (asi zriadovatel, ci?). Nepredpokladam, ze v SKIT sa rano niekto zobudi a povie si, ze my vidime toto, tak to urobime a dame, ved kazda takato praca je nejaky naklad a hradi to stat z nasich dani. Inak realnu pridanu hodnotu pre obcana to ma, malo by byt sucastou korona.gov.sk a nie nejaky novy WEB. Ano je to jednoducha sluzba (mozno aj 15 MD je vela), ale pri sucasnom chaose pri riadeni pandemia, hodnotim pozitivne.

tak to je ine, ocenujem. Dufam ze aspon vedenie podakovalo, ked uz to je neplatena akcia.

Nehovorim ze neprehladne, len vela scrollovania, kym sa dostanem uplne dole, preto by som navrhoval urobit na zaciatok nejaky dlazdicovy prehlad (neviem ako to nazvat v IT jazyku) podobne ma slovensko.sk a DCOM aj ked som to nikdy nevyuzil, ale videl som podobne aj v zahranici u Danov.

1 Like

vedenie to vyuzilo na svoju prezentaciu :slight_smile: To tak je to celkom vtipne, take slovenske

1 Like

No neviem ci toto otacat na nejaku dobrovolnicku aktivitu teraz je uplne vhodne.

  1. V paticke vidim normalne MIRRI + Slovensko IT, a.s. Bezi to na *.gov.sk. Asi lubovolny dobrovolnicky projekt sa tuto hostovat neda.
  2. Politici sa s tym verejne uz chvalia na FB.
  3. Toto bude treba udrziavat. Minimalne obsah a nejake bugreporty. Toto by asi nebolo uplne vhodne, aby si to robil dalej zadarmo.

Pre predstavu, toto som zaslal ako pripomienky SKIT a MIRRI pred mesiacom, ked sa to ku mne prvy krat dostalo:

  • mam pocit, ze tam vlastne nebol pouzity dizajn manual, su tam mierne zmeny, v zdrojakoch su nejake divne css triedy, cele to vyzera mierne inak. Nerozumiem preco si niekto takto strasne pridava robotu, ked moze zobrat hotovy CSS balik a len to poskladat z komponentov. https://idsk.gov.sk/
  • bolo by dobre v hlavicke uviest aj akej farby je ten okres (napriklad kvoli farboslepim).
  • potom sa lepsie daju pochopit aj tieto vety. (vstup do ciernych okresov)
  • bolo by dobre tam explicitne napisat, ze kedy to bolo naposledy aktualizovane (obsahovo), lebo “platne od 15.2.2021” moze znamenat vselico. Predpokladam, ze pri zmene sa tam nahrnu ludia a budu si to kontrolovat, vy to tam najskor este nebudete mat zapracovane.
  • Toto asi pisal programator, ze? Toto slovne spojenie sa podla mna nikde nepouziva oficialne + je to nejaky divny amerikanizmus. (“esencialne obchody”)
  • bolo by dobre nastavit og:image a opengraph veci, aby ked to clovek vyzdiela, tak to zobrazi nieco rozumne.
  • kde najdeme zdrojaky na githube? :smiley:
  • my sme mali rovnaky napad, ale zavrhli sme to, lebo udrziavat to aktualne sa nam javilo ako nadludsky vykon, cize drzim palce. Kedy idete von?

a potom este

  • tie stupne varovania, fakt tam dajte aj farbu lebo vsade to volaju cierna/bordova/lososova… aj sa na to odkazujete potom v texte, pre farboslepych (a muzov) je problem uz ta farebna skala co vymysleli na MZ, ale aspon im to nestazujme.

  • fakt to chce odkaz na korona.gov.sk

  • Tento datum je co? Asi nerozumiem uplne tomu slovu v kontexte webstranky. Vyzera to nestandardne. (to dole “Načítané 17. 2. 2021 14:46”)

  • Podla mna by bolo dobre napisat, niekde, ze co to vlastne je. Nazov “appky” - Malacky je divny (specialne ked budu ludia linkovat na konkretne okresy)

  • ked som chcel zmenit okres tak som klikal na to malacky - to vpravo je prilis daleko a vsimol som si to az potom.

  • fb share by mohol byt personalizovany (aspon do textu dajte pre ktory okres to je), lebo to ludi bude mylit, ked to zacnu zdielat po FB.

  • stale nerozumiem preco niekto vyrabal vlastne CSS aby to vyzeralo ako ten balik co je hotovy na idsk.gov.sk, to muselo dat prace a aj tak to vyzera mierne inak. ine fonty, velkosti, hlavicka. stale tomu nerozumiem. :smiley:

2 Likes

Asi máte široký záber a tak ste si nevšili podstatu:

  1. chalan to skutočne robil ako dobrovoľnícký projekt.
  1. Potom jeho vedenie túto aktivitu zneužilo na self promo SKIT:

Ale pôvodne som sa pýtal na veľmi dôležitú otázku: ak ju napíšem inak - to v SKIT len tak ráno prídu do práce a vylosujú si čo budú robiť, alebo sa len tak rozhodnú “toto je zaujámavé, toto možno niekto bude potrebovať, tak budem programovať toto”

To by jasne ukazovalo, že SKIT je zbytočný projekt, kde rveme kopu peňazí a výsledkov sa dočkáme iba ak sa náhodou niekomu podarí.

Takže to čo s tým SKIT urobilo je zlé a stále ukazuje na nepochopenie vedenia.
Ale klobúk dole pred chalanom, ktorý za nič a na úkor svojho času dačo urobil.

P.S.: už ste videli aj iné výsledky práce tejto štátnej firmy platenej z našich daní? V čom už slovenskému IT reálne pomohli?

1 Like

Pani, ja som do Slovensko IT nastupil preto, ze chcem skutocne na Slovensku nieco zmenit a tomuto “projektu” verim. To ci to malo vzniknut alebo nie sa rozhodlo na inych miestach a nenarobim s tym nic.

Covid Automat sme odstartovali ako dobrovolnicky projekt. Venoval som tomu 2 vikendy lebo bolo potrebne aby to bolo cim skor vonku. Mne osobne zalezi na tom aby sa “povest” Slovensko IT zmenila - ked je treba makat, makam. @jsuchal vie velmi dobre kedy sme to mali ready. K tomu preco to nebolo von uz pred mesiacom sa vyjadrovat nebudem.

15 rokov skusenosti z agenturneho sveta ma naucilo, ze niekedy je potreba cas investovat aj do veci, ktore nikto nezaplati. Je to uplne normalne. 80% tohto casu sa nikdy nevrati.

V Slovensko IT aktualne pracujeme na roznych projektoch. Buduci tyzden chysta vedenie tlacovku s vyctom zrealizovanej prace. Tam bude urcite priestor na dalsie otazky, na ktore ja nepoznam odpovede.

Pozrite, mozno to nie je dokonala aplikacia, mozno to nie je dost velke - ale zatial to pomohlo nejakym 150.000 ludom a verim, ze do buducna bude pomahat aj nadalej.

To je asi skor pocet navstev, nie?

Su to unikatne navstevy - nech si to kazdy vylozi ako chce. Ja verim, ze to ludom pomohlo.

Urcite ano, len taketo stranky maju vacsinou velky bounce rate, specialne pocas kampane. Zaujimave to zacne byt tak o tyzden. Vies sem hodit nejake stats z GA po dnoch? Vidim, ze tam meriate aj tie rozkliknutia detailov, to mozu byt zaujimave data.

Jasne, zajtra na to mrknem a nazdielam. Dolezity bude asi pocet retunig visitors - to by mohlo znamenat, ze ludia to aktivne pouzivaju. Myslim, ze trackujeme aj pocet instalacii pwa, to by mohlo byt tiez zaujimave.

Ja mam len jednu poznamku, nemam rad v statnom IT pojem dobrovolnicky projekt a SKIT uz vobec by nemalo robit “dobrovolnicke projekty”. To je co za nezmysel? Kto pri dobrovolnickej akcii, garantuje prevadzku, spravnost dat, garanciu rozsirovania atd.? Inak nehodnotim apliakciu (naozaj na 2 vikendy), ale z hladiska myslienky je to OK (akurat skoda, ze zodpovedni z MZ, MV ci krizoveho stabu, im nic take nechyba, ved ked sa spytate policajtov co dnes plati, tak sami nevedia).

1 Like

co je presne otazka, co bude dalej s nou? kto je zodpovedny za aktualizaciu? kto ju prebral do prevadzky a bude sa o nu starat?

Ak by sa to preklopilo na korona.gov, našiel by sa tím, ktorý by držal aktuálne dáta a mali možno info trochu skôr (nie až keď na tlačovke oznámia, že “od zajtra sa menia tieto veci…” a spravil by sa z toho taký národný agregátor opatrení (aj športový automat, kultúrny atď.), tak by to bol vlastne obrovský win.

Pol roka som sa snažil mať prehľad o všeobecných opatreniach a športových obmedzeniach a bežný človek tú kombináciu tlačoviek, vládnych nariadení, nariadení hygienikov, pandemickej komisie a neviem koho ešte proste nemá šancu zvládať.

V rámci analytiky bude zaujímavé sledovať koreláciu návštev (aj returning) pri zmene opatrení a porovnávať to s peakom na korona.gov/MZSR

Posielam slubene statistiky. Zatial aspon takto:

Prehlad:

Pokial by vas zaujalo este nieco, mozem nazdielat.

Co sa tyka aktualizacie, aktualne je to na nas a legislativne oddelenie MIRRI. Posledny mesiac sme sa snazili klopat na vsetky dvere od MZ cez NCZI, … . Bohuzial nam nikto nevedel(alebo nechcel) dat ziadne relevantne informacie. Jedine riesenie bolo zobrat to do vlastnych ruk.

Aktualne sme v kontakte s chlapcami, ktori vytvorili aplikaciu Nariadenia Automatu a chceme im pomoct aspon so spravou dat. Boli sme aj v kontakte s chlapcami co robili appku pre MŠVVŠ. Tam sme vyhodnotili, ze zatial nema zmysel nejak spolupracovat - opatrenia co sa tyka sportu su dost specificke a kto je v nejakom profesionalnom klube pravdepodobne vie ci moze alebo nemoze sportovat cez ine kanaly. Mozno to vsak na zaklade feedbacku prehodnotime. Vtedy to z pohladu usilie vs. pridana hodnota nedavalo zmysel.

Aktualne je nasou prioritou prerabka do ID-SK a zlepsenie pristupnosti. Ako som uz vsak niekolko krat vyssie spomenul geneza celeho projektu je trosku zlozitejsia - ano je to vyhovorka a nemalo by sa to stavat. Ucime sa.

2 Likes

Neviem prilozit viac obrazkov naraz, tak postupne.

Prehlad podla otvorenia okresu:

1 Like