Audit 50 it projektov

Osobne budem šťastný keď s.d konečne vydá ts kde pomenuje otvorene problémy súčasného stavu a upozorní čo to s veľkou pravdepodobnosťou spôsobí. A vôbec ma momentálne nezaujíma či S.D spravilo nejaký uspesny eGov projekt. Od toho sú dodávatelia. Nech s.d naďalej robí to, čo mu ide.

5 Likes

Prosim vyhrnut si rukavy a vybudovat aspon jeden zmysluplny watchdog a potom rozpravat ako sa ma robit watchdog. :slight_smile: Fakt ideme hrat tuto hru?

1 Like

Pockame este par dni (predsa len 100 dni ma byt tolerancia, poznanie stavu, ale potom je potrebne zacat budovat a nie rucat) a ak postoj S.D: zostane zdrzanlivy, tak novy watchdog bude potrebny a niekedy 2 strazne ustrazia viac ako 1 a aspon aj Vy budete mat konkurenciu (aby ste sa mohli posuvat dalej), konkurencia je potrebna.

Môžem vás ubezpečiť, že postoj sd nie je ani zďaleka zdrzanlivy už dnes. Len to ešte nedospelo do stavu, kde by sme považovali eskaláciu na verejnosť za potrebnú. Ale už sa to blíži.

Predstava, že vznikne nový watchdog, do ktorého sa budú hrnúť húfy informatikov, aby kritizovali novú vládu za informatizáciu ma však mimoriadne pobavila. Rád však tento watchdog privítam a budem s ním spolupracovať či s ním súťažiť.

Watchdog nie je potrebny len na informatiku, mame este horsie veci ako vedu a vyskum, dopravu, atd. Ano kazda oblast potrebuje aj zopar odbornikov a vobec nie su potrebne hufy, akurat je potrebne dosiahnut dostatocny priestor vo verejnosti, kontrolnych organoch, atd.

suhlas, len doplnim ze za uspesnym projektom je okrem dodavatela aj objednavatel a cela nadradena struktura ( upii, uhp,uvo ). SD ale nie, kedze nema exekutivne prava, tak za zlyhanie nemoze. Aj ked v formulucii “pomohli sme” nejaku ingerenciu ma.

No dobre. Čo sú to teda tie otvorené problémy súčasného stavu? Veľa je ich dlhodobo známych, keďže treba prioritizovať vybrali sme si 4 ktoré viac tlačíme: riadenie informatizácie, kvalita GUI, ľudské zdroje, VO. Pri mrte ďalších máme názor ktorý presadzujeme keď je príležitosť. Pozri ja našu Správu o eGov.
“Nové problémy” sú čo? Že sa projekty nestihnú dokončiť keď sú zastavené? (Že časovo OPII projekty zlyhávajú je vidno posledné 3 roky. A okrem iného bolo jasné, že po voľbách bude veľké prehodnocovanie.) Ďalšie veci?

Naopak, myslím že sme celkom otravní, viď. napr. Mobilné ID - #41 by Lubor
alebo povedzme aj NAKA v UV, UPVII a NASESe - #24 by jsuchal
Ale samozrejme mňa spätná väzba z komunity zaujíma, vďaka za ňu.

este prosim keby sa k tomu dala dat poziadavka na transparentnost a priebezne informovanie odbornej verejnosti o prebiehajucich aktivitach.

Podla mna najvacsie problemy v IT na Slovensku:

  1. Vybavovaci - dohodnutie, kto ten projekt bude robit a ak to dopadne inak, tak sa radsej projekt zrusi, teda nezrealizuje a hlada sa iny
  2. Vdaka bodu 1 sa vobec nerobia projekty, ktore by sa mali robit, ale tie kde dopadnu tendre “dobre”
  3. Vdaka predchadzajucim 2 bodom, nepoznanie skutocnych problemov existujucich systemov, proste hodne statnych back-end systemov nie je realne pripravenych na eGov (mozte urobit “pozlatko” formulare - to vidno aj tu UI sa venuje pozornost, ale toto pozlatko nevyriesi problem (napr. end-to-end proces nezafunguje)
  4. End-to-end procesy sa neriesia, riesia sa moduly, informacne systemy a aj ked nahodou modul a IS sa vyriesia a su aj funkcne, tak end-to-end proces nemoze tzafungovat, pretoze sa to takto neriesilo.
    Inak suhlas (spatne riadenie, slabe zdroje a nefunkcne VO)

Na tomto odrastla cela generacia obchodnikov, key account managerov, a k nim prisluchajuce dvojicky na OVM (v pozadí politici) … Suhlas, a zvedavost ako toto vykorenit, bez exemplarneho trestu typu Kočner … basa, publicita, hanba … kým sa nebude čoho báť, bude sa to robiť.

1 Like

no však morálne kvalitnými ľuďmi v rozhodujúcich vrstvách úradnického aparátu. Ale ako vidíme ani na najvyšších poschodiach sa nedarí. Ale to je beh na dlhé trate, nie na jednu vládu, budem rád ak to bude na jednu generáciu. Však všetci sme tu postihnutí vybavovaním. Všeličo sa v živote prihodí, kde tu treba nejakého lekára, alebo právnika, alebo policajta, alebo sudcu. Aj dcére treba pomôcť sa zamestnať, švagrovi dohodiť kšeft. Keď ide o rodinu, príbuzného a kamaráta tak morálne princípy ktoré by sme ta radi videli u iných akosi relativizujeme. Takže sa tu nehrajme, že sa to tu vykorení za tejto vlády.

no teda je pravda ze ked mi operovali syna tak obalka aj konak boli … lebo cela rodina do mna húdla, ze takto sa to robi, a ze ci si vezmem na svedomie jeho zdravie … :roll_eyes: Je to problem, ale predsa trochu iny ako vybavovaci…

2 Likes

Toto nie je pravda, ze by sme to nespominali. Na PS lepsich sluzbach ja osobne toto vzdy prizvukujem, ze zbytocne budeme robit krasne formulare na zmenu trvaleho pobytu v katastri, ked toto jednoducho nema existovat (je to trivialny pripad). Taktiez sa chysta vyhlaska, kde som toto daval ako pripomienku. Proste toto je vzdy alfa a omega.

3 Likes

Niekto povedal, ze ste to nespominali? Reakcia bola na 4 vybrate priority.

Suhlasim, ze doraz by mal byt urcite vacsi, ale nie je pravda, ze sa neriesia. Ved cely optimalizacny projekt MV bol o tom. Národný projekt Optimalizácia procesov vo verejnej správe, Ministerstvo vnútra SR - Európske programy

1 Like

som si dlho myslel aj ja, ale v podstate je to o sanciach. jednoducho veris ze drobnost, znamy, obalka ti pomozu aby to dopadlo lepsie. kupujes si vyhodu. to iste robia aj firmy a vybavovaci, len to dotiahli procesne ovela dalej :wink:

btw:
si ma prekvapil tym priznanim. som necakal.

Nuz nebudem komentovat tie optimalizacne procesy, ale vidite tam napr, procesy nadrezortne?

Namatkovo ten co som spomenul tam je. Aj ked uznavam, ze toto nazvat nadrezortnym procesom je velmi honosne. Toto je skor vecou integracie/event-busu.

Namatkovo nejake procesy, coo ma teraz napadnu:

  1. Overenie ci obcan, firma su dlznikmi voci “statu” (dane, odvody, pokuty, poplatky, atd.)
  2. Tvorba a realizacia planov regionalneho rozvoja
  3. Zmena adresy/sidla (poslali ste link) - je to stale len o MV (poslu notifikaciu), ale ono je potrebne aby sa to aj vykonalo vsade kde je potrebne (notifikacia je dobra pre sukromny sektor (banky, poistovne, exekutori), ktory by si za ne mali platit

No, ehm.

  1. zoznam projektov ktore by sa mali robit, by sa niekde nasiel ? Ak by nieco taketo existovalo, tak by sa cela debata robila lahsie.

No end to end alebo presnejsie procesy kde maju spolupracovat viacere OVM, to je presne podla mna parketa UPII alebo ako si od dnes zvykame na MIRI. Len musi dostat sancu aspon nieco urobit. Rovnako to ze back end systemy su stale problem je zname, len sa v tom nic nemeni.

A ano, problemy ako slabe riadenia, slaba implementacna schopnost a brzdiace VO su problemy, ale uprimne to skor tusime ako vieme , kedze za posledne roky sa k nim ani nedostalo. Snad teda s vynimkou VO, kde aj to malo co sa prepracovalo az k VO stoji.