Ake data otvorit na zelezniciach?

Dobry priklad na otvorene data na zeleznici:

Tu je link na data a aj hackatlony co organizovali:
https://engineering.thetrainline.com/tagged/data

Posunulo sa to niekam?

Zial nie. Koncom maja chceli osobne strenutie v Bratislave, co je zial na moj obcasny vyskyt v BA nerealizovatelne. Na ziadost o stretnutie, kde by nebola potrebna moja fyzicka pritomnost som nedostal nikdy odpoved.

ponuknite videokonferenciu, to hadam zaberie … minimalne na inych ministerstvach je to bezne …


Zaujimave citanie

2 Likes

k dátam RegioJetu pribudli dáta o IC a EC vlakoch. Osobáky, rexy a rýchliky zatiaľ nie (hoc sa zobrazuje skratka “Os”)

2 Likes

Ja som si dnes prvý krát všimol, že už je tam aj MHD.

2 posts were merged into an existing topic: Plán na VO: vyhľadávač dopravných spojení IDS BK

Nedávne vyjadrenie k téme od úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

https://www.superlectures.com/openalt2017/prenaska-diskusia-na-temu-open-source-v-prostredi-verejnej-spravy-na-sr?start=0:31:19

1 Like

Ako to vyzerá s tým ZSSK API? Lebo žiadne info k tomu som nenašiel.

Skusim zareagovat na viacere body:

Nieco sa hybe, kedze ludia z USV ROS boli v ZSR kvoli OGP uloham B.9 a B.15 . Zjednodusene suma sumarum:

  1. cestovne poriadky budu, lopticka je v NASES-e
    1. lebo teda volakedajsia exluzivna zmluva o tych udajoch uz nie je exluzivna
    2. lebo API k udajom obsahuje aj ine udaje (nie Open) a teda NASES ma byt ten doveryhodny partner, ktory vytiahne co treba a zverejni to ako Open Data
  2. su mozne aj dalsie datasety

Par detailov: udaje o cestovnych poriadkoch verejnej dopravy · Issue #9 · OpenDataSk/SK-Dataset-WishList · GitHub

3 Likes

Čiže riešiť sa teraz bude zoznam staníc a platný cestovný poriadok - pre osobnú dopravu? Čo aktuálne polohy/meškania?

Je to v hre. Bolo aj nadvazujuce stretnutie na Klemensovej a co je mozne a rozjednane:

  • cestovné poriadky, ktorých objednávateľom je verejná správa - štát, VÚC i mestá/obce (ŽSR, medzimestské autobusové linky, MHD)
  • poloha vlakov ŽSR
  • meškanie aj dôvod meškania
  • zoznam železničných staníc (ale bez GPS, tieto udaje ZSR nevedie, maju svoje vlastne interne a asi neverejnitelne suradnice)
  • mozno dalsie (preveruju)

Maju este poslat dokumentaciu Web Servoisu, cez ktory by to mal NASES tahat. Z toho mozu pripadne vypadnut aj dalsie data.

Vsetko typicky pre osobnu dopravu, kedze ta je financovana statom alebo samospravou (zatial co nakladne su komercnou aktivitou, pripadne su dokonca citlive - vojenske konvoje a pod.).

2 Likes

Toto by bolo vhodne integrovať do Apple Maps a Google Maps

1 Like

Zaujimave citanie o dalsom otvarani dat na zeleznici v UK:

Snad pomoze ako inspiracia pre SK.

  • cestovné poriadky, ktorých objednávateľom je verejná správa - štát, VÚC i mestá/obce (ŽSR, medzimestské autobusové linky, MHD)

U nás v Banskej Bystrici sa pripravuje verejné obstarávanie na výber nového dopravcu MHD (možno sa vyberie aj staronový).
Treba využiť túto príležitosť, a žiadať mesto, aby do obstarávania pridalo zmienku o otvorených dátach?
Aby bol dopravca MHD povinný zverejňovať open data?

Alebo myslíte, že sa to podarí vyriešiť plošne na celonárodnej úrovni?

Podla mna danu prilezitost treba vyuzit.

2 Likes

Túto stredu (12.9.) pôjdem na Dopravnú komisiu mesta BB a predostriem tento návrh (dať do VO podmienku pre otvorené dáta).

Niektotrí poslanci už na môj podnet reagovali, je možné, že s open datami budú súhlasiť. Treba sa ale pripraviť, že diskusiu bude možno dobré hneď aj posunúť do niektorých detailov.

  • Aký formát navrhujete zvoliť pre open data o MHD? môže byť GTFS?
  • Mal by sa tento formát spomenúť aj v podmienkach obstarávania? (Zrejme áno)
    Aké dáta by sa mali zverejňovať? Dať do podmienok VO len cestovné poriadky alebo aj ďalšie dáta?

Najjednoduchšie by bolo, keby bol dopravca sám od seba ochotný zverejňovať všetko čo môže, ale prax je taká, že je to lepšie si to asi vynútiť zmluvou a podmienkami VO.

Podľa mňa by sa mohlo zverejňovať:

  1. Cestovné poriadky
  2. Vyťaženosť spojov (počet cestujúcich)
  3. Kategórie cestujúcich (rozdelenie podľa veku, typu použitej dopravnej karty)

Body 2. a 3. môžu byť zdrojom zaujímavých dát pre urbanistov alebo tých, čo chcú podrobnejšie analyzovať cestovný poriadok.

Neviem, či žiadať aj dáta o aktuálnej polohe spojov MHD cez GPS. Podľa mńa to nie je taká priorita. U nás v BB chodia všetky spoje takmer načas, a keď nejaký bus trčí niekde v zápche, tak aj tak moc nepomôže info o presnej polohe.
Neviem, nakolko je nákladné takéto dáta zverejňovať (a či ich vôbec dopravca má k dispozícii).

Ďakujem za postrehy

PS: možno by som mal na doksusiu o MHD založiť nové vlákno?

GTFS je vhodna volba. Idealne by boli aj tie online data, len upozornujem ze dnes ich v BB nema ani dopravca (co by ale tiez bolo fajn zmenit). Online data nie su len GPS poloha ale aj informacia o meskani (odchylke od CP v poslednej zastavke).

1 Like