Ake data otvorit na zelezniciach?

Ahojte,
v ramci Slovenskych zeleznic ZSSK sme dostali moznost vytvorit OPEN-API. Chyba nam, ale jasnejsia definicia ake data by sme mali otvorit (mame trosku tusenie co by sa mohlo zist ale lepsie si to overit aspon takto).

Chcel by som tu otvorit diskusiu/brainstorming na temu: Ake data otvorit na zelezniciach?
Chceli by sme aby ludia mohli vytvarat app-ky co sa daju pouzivat (ak niekto videl internetovy predaj ZSSK viem o com hovorim). Najlepsie app-ky budu podporene financne.

Davajte mi sem navrhy, ja ich zapracujem do par dokumentov co odoslem do zeleznic.
V blizkej dobe pripravime aj stretnutie s developermi, kde bude jasne dane ako podporime projekty pouzivajuce OPEN-API ZSSK.

9 Likes

Zaujimave data su realtime data o pohybe vlakov, meskania, obsadenost (ci su volne miestensky), data o cestovnych poriadkoch, vyluky, ceny, atd.

4 Likes

K predchádzajúcemi pridávam: aj historické dáta.

3 Likes

ocenujem, iniciativu…si zamestnanec zeleznic alebo dodavatel?

Riesil som vela hackathonov (konkretne som spustal StartupWeekendy na Slovensku). Videl to jeden z boardu v zelezniciach a oslovil ma ci by som im pomohol vytvorit externu inovaciu. Mam predlozit navrhy co pojdu na board. Teda posobim ako konzultant pre board of directors.

2 Likes

Výborne. Otázka je aké údaje ZSSK má. Napr. cestovné poriadky, aktuálnu polohu vlakov, informácie o výlukách? - Lebo časť z toho bude asi iba u ŽSR.

Pre info, na ZSSK mi čaká na vybavenie takáto žiadosť:

Dobrý deň,

podľa §21h zákona č.211/2000 a ďalších ustanovení o opakovanom použití informácií žiadam Železničnú spoločnosť Slovensko o zriadenie prístupu k údajom o cestovných poriadkoch osobnej verejnej dopravy a k údajom o aktuálnej polohe a meškaní vlakov osobnej verejnej dopravy pre občianske združenie Slovensko.Digital.

Identifikácia žiadateľa: občianske združenie Slovensko.Digital …

Prístup k údajom žiadame zriadiť elektronickou formou vhodnou na automatizované strojové spracovanie. Presný formát údajov, spôsob a frekvenciu aktualizácie, spôsob technickej výmeny údjaov, prípadné podmienky opakovaného použitia informácií a ďalšie zo zákona vyplývajúce náležitosti navrhujem dohodnúť na spoločnom stretnutí. Údaje použijeme na nepodnikateľský účel.

S pozdravom, …

1 Like

Tuto otazku by som zodpovedal prostrednictvom real world aplikacii. Preto je potrebne pozriet do specifikacii passbook a wallet / google wallet a pod. a otvorit udaje, ktore je mozne v tychto systemoch zobrazit. Rad by som, ak by mi stacilo nosit so sebou telefon/watch/ipad/mac a mat k dispozicii pass, ktory by sluzil ako listok + aktualizoval udaje o ceste, napr. meskanie a pod.

4 Likes

@Lubor pozriem sa na tu ziadost a dam ti vediet.

1 Like

Myslim ze takato funkcnost by mohla byt skor navrh portalu co to bude zabezpecovat. Budeme taketo projekty financne podporovat ak sa do toho niekto pusti a bude schopny vytvorit aplikacie/platobne portaly.

1 Like

Najlepsie na tom je, ze ziadnu aplikaciu na to nepotrebujes (uzivatelsku), akurat potrebujes system na strane prevadzkovatela, ktory tieto passy naplna obsaho (udajmi ktore poskytuju zeleznice napr.). Velmi rychla a efektivna vec

Toto je mimo ZSSK, ale k ZSR a vlastne k tym istym datam: V maji 2015 sme ohladom tychto poloziek boli na MD SR (boli = ja, Ty a clovek z Cyklokoalicie), boli tam aj ludia zo ZSR a o.i. si im tam ukazoval paragraf na zaklade ktoreho by napr. udaje o cestovnch poriadkoch nemali davat exluzivne iba ELIS-u. K tomu (teda celkovo datam) je nieco nove? Ja registrujem len nejaky zapis a nasledne … nic.

(Potom to pripadne hod do separatneho vlakna typu “Otvorene data ZSR”, ak uznas za vhodne. Vdaka.)

Toto vlákno je zatiaľ dobré na obe železnice. :smiley:

ZSR skončilo tak ako vidíš - žiadne dáta nie sú prístupné, ak si dobre pamätám ešte aj vlastnú appku http://mapa.zsr.sk/ chvíľu kazili aby zabránili skrejpovaniu.
Dlho dobre fungovala http://poloha.vlaku.sk/ , ale potom ŽSR akékoľvek používanie údajov zatrhli…

Ahoj Vsetci

teraz budem hovorit cisto ako zakaznik/cestujuci o tom co mi chyba, mozno jemne off topic

  • dobre aplikacia/stranka na jednoduchy online nakup
    • listky by nemali byt viazane na meno - ukazovat spolu s e-listkom obciansky je podla mna uplne zbytocke - ked to nemusi byt v regiojet preco by to muselo byt aj tu
  • nakupovanie by malo byt mozne aj bez registracie
  • mali by sa dat nakupovat vsetky sluzby ktore si mozte kupit aj pri pokladni - cize aj bicykel (nebol by som prekvapeny keby sa ani listok na psa nedal kupit online)

Co sa tyka dat - uvital by som okrem toho co tu bolo napisane este radenie vlakov. Ked idete s kocikom alebo bicyklom je fajn vediet kde je radeny dopravny vozen.

Ked sa nad tym zamyslam, cele online nakupovaie by mohlo byt ako otvorene api. Aby mohli tretie strany poskytovat vyhladavanie spojeni a rovno aj kupu listkov.

jj, ale samotne listky by mali byt vo formate passov do Wallet (iOS) a Google Wallet (android) aj s live updatovanim. Nemam zaujem o huntenie appky vzdy ked chcem vytiahnut listok odniekial. Appka na vsetko je sice super, ale podla mna zastaraly koncept.

2 Likes

Mne chýba úplne základná a v podstate primitívna vec, tarifný kalkulátor http://jizdenka.idos.cz/NT.aspx
To nie je to isté, ako internetový predaj, lebo nie všetko sa dá kúpiť cez internet, ale v súčasnosti sú jednoducho niektoré tarify a ceny tabu a človek sa cenu dozvie jedine pri pokladni. Takto by sa dalo doma zistiť to isté, čo na pokladni a tam by potom už len povedať presný lístok.
Ide hlavne o rôzne medzinárodné tarify, kde je rozdiel na ktorej strane sa kupuje lístok.

V Londyne spustili prednedavnom zaujimavu funkcionalitu v aplikacii Trainline, ktora vyziva uzivatelov, aby po nastupeni do vlaku oznacili vozen v ktorom su a aka je podla nich aktualna obsadenost daneho vozna.
Na zaklade zozbieranych dat potom appka sama navrhuje ostatnym uzivatelom v ktorych voznoch je este miesto alebo forecastuje v na ktorej zastavke je lepsie nastupovat do ktorych voznov.

Mohlo by to byt uzitocne pre ludi ktory nemaju miestenku, aby vedeli do ktorej casti vlaku maju ist.

6 Likes

ŽSR by jednoznačně mělo poskytnout API pro polohu vlaků a volitelně i historické přehledy jako open data. Vždy aktuální jízdní řády jsou taky potřeba. Hezké by byly i informace o výlukách, ale kdo ví, jestli mají víc než Excel s “ročním plánem výluk”, který nic neřekne o reálných dopadech. V Česku podrobnější strukturované informace mají vlastně jen České dráhy, které si ve svém dispečerském CMS zpracují vliv, zanesou vše do železniční mapy, vyjmenují dotčené vlaky, … SŽDC jako manažer infrastruktury to podle mě nemá. A na Slovensku ŽSR asi taky ne.

ZSSK sama o sobě asi nic zásadního nabídnout nemůže - JŘ, poloha, to vše jsou data ŽSR. Navíc už máte v republice další dopravce jako RJ, LE, Arrivu…

Tarifní kalkulátor ZSSK vám pomůže do doby, než se zavede nějaké dynamické jízdné a navíc neobsahuje ty další dopravce. :slight_smile: A fakt mi to nepřijde jako věc, co by pod open-data/open-API spadala.

Žiadosť o dáta dopadla štandardne.

  • cestovné poriadky už sú na webe v pdf
  • výluky sú na webe
  • info o aktuálnej polohe, meškaniach, staniciach atď. majú ŽSR

Super napad. Urcite by ste to mohli zacat riesit aj autobusovymi a MHD spolocnostami - nech je tam aspon nejaka zakladna podobnost co sa tych dat tyka. Myslim ze to byva najvacsi problem pri tychto datach.

Mozno by stalo za uvahu pozriet na priklady z vonku:
Londynske TFL ponuka tieto data (je tam aj zoznam API):


Oni tam budu mat celkom vela “legacy” co vo vasom pripade nemusite riesit

Tiez mozno pozriet co sa uz riesi v Rakusku alebo Cechach - mozno by stalo za to vytvorit “rovnake” (podobne) API koli moznym cezhranicnym aplikaciam

Alebo kontakovat zabehnutych developerov co robia dopravne/transportne appky (CityMapper, atd…)

Ale toto je vyborny napad … komunita porozmysla, konzultant predstavi … a zinkasuje :slight_smile:
Ze mna toto tiez nenapadlo … :wink: