Ake data otvorit na zelezniciach?

ZSSK spustila novu aplikaciu a na 13. novembra planuje aj novy web. Nieco nove o OpenData z ich strany? Pisal som dnes hovorcovi mail, tak ked mi odpovie, poslem ho tu. Pisal som aj na ZSR, ako spravcu kolajiska, uvidime kto skor odpise.

2 Likes

A co API pre nakup listka? Ten novy e-shop je este menej user-friendly nez stary :expressionless:

1 Like

Spísal som API čo používa aplikácia “Ideme Vlakom” tu: https://github.com/Zippersk/API-slovak-rail . Dajú sa cez to vyhľadávať spojenia, zisťovať delay vlakov, kupovať miestenky a lístky a pod.

6 Likes

Namátkovým hledáním jsem našel GTFS publikované přímo ŽSR. Zatím jsem data moc nezkoumal, ale vypadají hezky.

2 Likes

@hanecak Sme o 3 roky ďalej, je toto snáď už dostupné?

Podla data.gov.sk nie sme:

https://data.gov.sk/organization/4481a0a3-df17-4a9c-a9e9-e75c615c1a9a

  • zoznam stanic a zastavok
  • grafikon vo formate GTFS

Ak je dana agenda rozrobena pripadne dokocna hotova, ale publikovana inde ci inak, tak o tom zial neviem.

Dobrý deň,

mal by som otázky ohľadom železničných dát.

  1. Je možné niekde získať open dataset o počte prepravených osôb daným vlakom (zo zastávky A do B), poprípade zbierajú železnice takéto údaje?
  2. Máte tým (interný/externý) ktorý modeluje dané dáta, aby ste podľa toho riadili počet vozňov = posilnili daný spoj/ubrali počet vozňov? Pretože po mojich viacročných skúsenostiach s vlakmi mám taký silný pocit, že nie.
  3. Toto je skôr otázka na ZSSK ale predsa, nebolo by už na čase aby sa nepredávalo viac lístkov ako je kapacita na sedenie a podľa potreby radšej doplnili daný spoj vozňami (v prípade nezáujmu ich počet zredukovali)?
  1. Open dataset myslím neexistuje, ale ZSSK pred niekoľkými mesiacmi prešla na kontrolu lístkov elektronickou formou, takže predpokladám že už zbierajú dáta o tom na akom vlaku bol konkrétny lístok použitý a teda presne vedia obsadenosť. Predtým sa to robilo formou prieskumov 2-3 krát do roka.
  2. Nemajú.
  3. Toto nie je možné, keďže lístky sa nepredávajú na konkrétny vlak (okrem zopár špeciálnych ponúk). ZSSK vopred nevie ktorým vlakom cestujúci pôjde a teda aká bude obsadenosť vlaku. Zároveň predstava ad hoc pridávania/odoberania vagónov je trochu v rozpore s realitou prevádzky. ZSSK nemá niekde v poli odstavené vagóny navyše a odoberanie vozňov tiež nie je tak jednoduché, lebo by zas chýbali na druhej strane.

Super vďaka za odpoveď.

  1. Takže časom by tie dáta mali mať a ako štátny podnik by ich mohli aj sprístupniť.
  2. Toto vážne nepochopím, veď je 21. storočie.
  3. OK jasne, to som si neuvedomil, že by s tým mohol byť problém, ale aj tak už je na čase začať postupovať ako to, čo osvedčene funguje, tj. cestujúci si kupuje lístok na miesto.
    To vôbec nemusí byť ad hoc pridávanie/redukovanie vozňov a už vôbec to nie je v rozpore s realitou. Stačí mať dostatočne presný model, ktorý mi týždeň (samozrejme časový údaj berte z rezervou, dalo by sa to spraviť aj s väčšou časovou rezervou) dopredu odhadne počet cestujúcich a podľa toho môžem vozne presunúť z jedného spoja na druhý (a nemusia stáť v poli ale v železničnom dep), ktorý nebude plne (toto slovíčko nechcem úplne použiť, pretože vidím cesty kedy je vlak nie plne ale nad kapacitu preplnený) obsadený a každý bude spokojný. A pritom stačí mať pár zamestnancov, ktorým dám dáta.

Samozrejme predpokladám, že Vy s danou situáciou nemáte nič spoločné, tak sa ospravedlňujem ak je môj komentár trochu útočný!

Skutočne nie som zo ZSSK, ale skúsim vysvetliť :slight_smile:

Presúvanie vozňov z jedného spoja na druhý nie je také jednoduché, lebo vozne sa nevedia teleportovať, takže ak napr. potrebujem v piatok večer vozne smerom do Košíc, nepomôže mi v piatok večer ubrať vozne smerom do Bratislavy. Dopyt spravidla rastie graduálne, teda napr. 3-4 vlaky po sebe budú extremne silné (spomínaná piatková špička na východ), takže to nie je odkiaľ zobrať, lebo by to zas chýbalo na inom vlaku v opačnom smere. Existuje pár disponsibilných vrakov ktorými sa v piatky a nedele posilňujú vlaky na základe dlhodobých štatistík vyťaženosti.

Čo sa týka konceptu povinne miestenkových rýchlikov, ja som za. Ale dnes by to znamenalo že veľmi veľa ľudí by sa proste nedostalo kam chcú, lebo nie je dosť vozňov na to aby každý mohol sedieť. Zatiaľ je to zavedené v prvej triede, v dvojke to ešte veľmi dlho nebude možné.

Mimochodom, v Poľsku majú povinne miestenkové rýchliky, ale predávajú aj “miestenky na státie” (za zníženú cenu oproti lístkom na sedenie) aby uspokojili dopyt.

Ďakujem ešte raz za vysvetlenie :slight_smile:

Takže (neviem opäť, či je to správna otázka na Vás) ZSSK nemá ani náhradné vagóny (okrem spomínaných vrakov)? To sa mi až nechce veriť, ale kľudne to tak môže byť.

Lebo spomínaný príklad vozňov s BA a KE je síce pravda, ale ak týždeň dopredu viem, že niektoré vlaky budú preplnené v daný deň, tak tie ktoré by som mal náhradné tak nechám v danom meste v depe a len ich zapojím keď ich je treba, ale ak je to tak ako spomínate tak už chápem prečo sa to nerobí.

Strašne by ma zaujímalo ako sa rozhoduje aký vlak bude mať koľko vozňov. Neviete náhodou o tomto niečo bližšie? Lebo skutočne sa priznám, že si neviem predstaviť, že sa pozrú napríklad na dva roky staré dáta a povedia si, že okej dám tam 4. A nabudúce zase 5. Keď aj sami majú výročné správy ako každoročne stúpa počet prepravených osôb, toto si bez relevantého modelovania skutočne neviem predstaviť. :frowning:

Ten príklad s Poľskom je výborné riešenie :slight_smile: I keď ako sme sa aj my dvaja zhodli, bolo by super nič neriešiť a rovno si kúpiť lístok s miestenkou.

Listky sa sice nepredavaju na konkretny vlak, ale ak su kupene par desiatok az par minut vopred osobne na stanici, tak sa podla casu predaja da aproximovat, ktory vlak bol pouzity (t.j. najblizsi). Inak su to samozrejme vyhovorky, lebo online sa kupuje na konkretne vlaky aj s rezervaciou :slight_smile:

Dá sa to aproximovať s určitou presnosťou, ale nemôže to byť úplne nosný údaj do modelu odhadu počtu vagónov, pokiaľ nebude stanovená maximálna kapacita vlakov. Okrem toho do radenia vozňov vstupuje pomerne veľa premenných:

  1. lístky nie sú predávané na konkrétny vlak, ale platia všeobecne na spojenie staníc
  2. lístok si môžem momentálne kúpiť až 60 dní pred cestou (Áno, bude tam dátum od kedy platí…)
  3. dĺžka platnosti lístka je rôzna (do 4. hodiny nasledujúceho dňa, do 12. hodiny nasledujúceho dňa, 3 dni + 12 hodín pri spiatočných…)
  4. dostupnosť voľných vozňov - v rámci slovenska má ZSSK určitý pool vozňov, ktorými dopĺňa výpadky, špeciálne vlaky atď. (často ale vozne, ktoré už normálne neradia a je to na nich vidieť…)
  5. pohyb vozňov v rámci grafikonu - treba modelovať odkiaľ kam ide vozeň aj s prihliadnutím na pool a potrebu v domovskej stanici. Na ktorú súpravu ten doplnkový vozeň zapnúť at’d.
  6. Technické otázky na strane súpravy - asi to nie je unifikované do takej miery, že môžeš akýkoľvek vozeň zapnúť do akejkoľvek súpravy. taktiež lokomotívy majú svoje možnosti
  7. Technické otázky na strane trate - napríklad výška nástupišťa, dĺžka a kapacita nástupišťa - Napr. Bratislava Vinohrady má určenú maximálnu dĺžku súpravy, inak by ľudia vystupovali na železničnom moste nad cestou.

Áno, pridávajú sa vozne alebo posilové vlaky v rámci možností, ale je to o dosť zložitejší problém ako sa na prvý pohľad zdá.

Ja hovorim iba o datach, tie uz ZSSK ma, akurat ich nevyuziva. Zvysok nepoznam.

k bodu 2 ti dodam ze existuju aj dlhsie listky (napr, interrail s platnostou az 90 dni od oznacenia a nakup 11 mesiacov vopred) a/alebo sa nakup udeje uplne mimo slovenska (vetsinou medzinarodne listky)

Online lístky už niekoľko rokov, možno aj desaťročie, platia aj na neskoršie vlaky v ten istý deň.

ZSSK bohužiaľ žiadne dáta o budúcom využití vlakov nemá, len historické štatistiky.

Z historickych dat dokazes robit predpovede, ved toto je basic statistika a jednoduche modelovanie.

Ale veď to sa robí. Kapacity súprav nie sú stanovované náhodne podľa toho ako sa niekto vyspal :slight_smile:

No a teraz tie data zverejnit ako open data.

Pokiaľ sa to robí, tak prečo je každý vlak buď preplnený alebo takmer prázdny (nechcem zas tvrdiť ze je to v 100% prípadov). Ja verím tomu/dúfam ze sa to nerobí tak, ze ich zapájajú podľa toho “ako sa kto vyspí” ale ak používajú nejaké modelovanie, ktoré ovplyvňujú výber, tak by bolo super keby to poskytnú aj ľudom. Pretože:

  1. Je to štátna spoločnosť, tak by s tým nemusel byt až taky problém.
  2. Ak nemajú kapacity na to aby updatovaly/vylepšili modely, tak by im niekto, možno aj vo voľnom čase s tým mohol pomôcť. Čo je bežná prax: napr. data by poskytli do Kaggle competition a následne by mohli využiť najlepšie riešenie (poprípade porovnať s tým ktorý majú).
  3. Vlaky budú rovnomerne zaplnene, ušetria v prípade nedostatku ľudí, zarobia v prípade zvýšenej poptávky, všetci budú mať viac komfortu. Toto mi príde ako win-win situácia.
  4. Aj keby to náhodou ešte nerobili, kvoli technickej nesplnitelnosti (nedostatok vozňov, časovo sa to z nejakého dôvodu nedá,….), nemajú peniaze na ľudí,…., tak by bolo chytré sa na niečo take pripraviť do budúcnosti.