Akčný plán iniciatívy pre otvorené vládnutie 2022-2024 (OGP)

Tvori sa novy akcny plan iniciativy pre otvorene vladnutie, v skupine som bol prizvany ja za Slovensko.Digital. Momentalne prebieha prvotny zber napadov, ktore by mali byt v novom akcnom plane.

Ti co neviete co OGP je tak citajte napriklad tu

V minulosti sme v OGP presadzovali temy ako Open Data - prioritne datasety… tentokrat urad splnomocnenca k tomu pristupuje trosku inak, hladaju temy, ale kedze ich nevedia (a ani nemaju kapacitu) priamo “tahat”, sustredia sa na cast, aby kazda tema mala nejakeho lidra (ci uz na strane tretieho sektora, biznisu alebo uradov). Oni zabezpecuju participaciu/organizaciu.

My sa snazime do OGP presadzovat temy, ktore s IT suvisia, cize zatial mame taketo navrhy:

  • open data - sice MIRRI to taha cez datovu kancelariu, ale nevyzera, ze by sa to nejako velmi viditelne hybalo. nech @Milan1979 povie, ci by im mandat od OGP pomohol ako “vacsie kladivo”
  • pripomienkovanie/participacia “velkych projektov”, toto sa v IT uz osvedcilo a dava zmysel toto rozsirit aj na neeurofondove projekty a mozno aj ine domeny.

Nejake ine napady, ktore by sa hodili do temy “transparentnost, participacia a zuctovatelnost” v OGP?

1 Like

Ja v prvom rade pod otvorenym vladnutim chapem hlavne: v maximalnej miere 1) spristupnit informacie ku kazdemu rozhodovaniu vo vlade ci parlamente pre siroku verejnost (aj priamu ucast - cez sledovanie verejnych casti zasadnuti ci online komunikaciu - napr. otazky/chat, evidencia odpovedi , ktora sa chce zapojit a 2) mat moznost kontroly, kto ako z vlady ci parlamentu hlasoval (ako odpovedal ci zamietol verejne pripomienky) 3) mat moznost cez profesne zdruzenia priamo komunikovat s clenmi vlady ci parlamentu pri predkladani dolezitych zmien. Hlavne vsak potencialna kontrola ma mat moznost vyjadrit nespokojnost s posobenim clena vlady ci parlamentu. Hlavne vidim potrebu zmeny volebneho systemu, kde jednoobvodovy system povazujem za cestu velmi zlu (sme jedna z mala EU krajin ktora toto ma), proste obcania maju volit zo svojho okolia, ludi ktorych poznaju zo svojich obvodov, kde ten poslanec ma byt povinny sa minimalne raz za mesiac zucastnit vo svojom regione stretnutia so svojimi “volicmi”, ak s nim bude nespokojnost a nezastupuje ich zaujmy mala by byt moznost ho aj “odvolat”, hned by sa inak zacali verejne voleni zastupcovia spravat. Volit len strany v jednoobvodovom systeme povazujem za nestastny sposob demokracie. Teda musime si povedat co chcem dosiahnut v otvorenom vladnuti a potom IT je len prostriedok, ktory k tomu ma dopomoct. Podla mna nestaci len povedat, ze chcemem mat otovorene data (ano aj to je plus, ale to je taky IT pohlad)

1 Like

Ano samozrejme, my sa vsak v SD zameriavame na IT cast, cize ak tam je nejaka vec, ktora moze pomoct aj IT/informatizacii (otvorene data napr.) tak to je nasa tema.

Ako obcan mam ine poziadavky na otvorene vladnutie, ale to nie je tema, ktoru by som ja chcel tahat. Nemam na to kapacitu. Avsak ak takyto napad niekto ma, najde tam partnera a chce sa tomu venovat, rad mu pomozem a ukazem ako to dosiahne.

Myslím si, že v predchádzajúcich asi 5 AP (4* OGP a raz tá NASES Stratégia a akčný pán zverejňovania otvorených údajov verejnej správy: https://datalab.digital/otvorene-udaje/) bolo úloh v oblasti Open data vcelku dosť (aj my za MIRRI ročne reportujeme plnenie snáď viac ako 20 úloh) a aj dátoví kurátori na rezortoch volajú po znížení ich počtu. Som tiež členom tej ÚSVROS “Kreatívnej skupiny na podporu otvoreného vládnutia” (btw. názov tejto skupiny bol môj návrh, ktorý v rámci súťaže návrhov vyžrebovali :grinning: ).

Za MIRRI/ DK generálne budem do OGP presadzovať:

  1. zníženie počtu úloh
  2. jasnejšie definované úlohy (umožňujúce merať a reportovať)
  3. zadanie takých úloh, ktoré budú mať v sebe preukázaný zmysel a vzťah k OGP

Zatiaľ ich nemám vymyslené, ale tu spolieham aj na pomoc vás - komunity.

Čo sa týka výtlaku rôznych akčných plánov a Uznesení vlády - bohužiaľ je len veľmi limitovaný, nejako veľmi výrazne nám nepomáhajú. Možno ešte medzinárodná značka “OGP” má nejakú silu. Inak mi množstvo kurátorov signalizuje, že bez “biča” v podobe zákona (o údajoch) a “cukru” (zabezpečenia kapacít personál + financie) nemajú Open datové úlohy v rezortoch veľkú vážnosť a prioritu. Najmä pokiaľ ani nemajú od užívateľov open dát spätnú väzbu, že to, čo zverejňujú je aj na niečo zmysluplné využívané - toto by btw. inak vcelku pomohlo aspoň ich internej motivácii.

Verím, že náš projekt “Open data 2.0”, spolu s posilnením našich kapacít v téme, financovaním Open data aktivít rezortov aj miest a obcí cez Dopytovú výzvu manažment údajov, toľkoočakávanýmanikdyešteneprijatým zákonom o údajoch a aj s vašou podporou spolu s úderným zadefinovaním OGP úloh napomôžu razantnému rozvoju otvorených údajov na budúci rok a ako vedľajší efekt aj zlepšeniu postavenia SR v medzinárodných rebríčkoch - či už Open Data Maturity Index, alebo OECD OURdata Index (Open Government Data).

Práve o to sa už tri roky snažíme.
Zmeniť volebný systém pomocou online rozhodovania všetkých voličov.
www.nasevolby.sk

Moja pripomienka je, ze 150 volebnych obdvodov (1 poslanec z obvodu) nie je tiez vhodne riesenie (to by sa mohlo stat ze jedna strana bude mat vyse 100 poslancov), ja som skor za nejakych 15-20 obvodov (napr. podla historickych zup, kazdy obvod by mal vahu na pocet obyvatelov, podla toho by dostal pocet poslancov a kazdy obvod by mal 5-12 priamo volenych poslancov (to je len priklad) nie na zaklade stranickeho tricka a boli by takto priamo voleni, boli by aj priamo odvolatelni (ak to napr. prejavi viac ako 50% volicov a budu to moct urobit raz do roka, kde potom by automaticky nastupil nahradnik z povodnych voliieb), myslim si, ze by to viedlo urcite k lepsiemu vladnutiu ako teraz, kde poslanci a vlada su odtrhnuti od reality a obcan nema vobec nanic vplyv. Az po zmene volebneho zakona sa je mozne zacat bavit o otvorenom vladnuti

Dobrý deň.
Vďaka za info a teším sa, že prispejete k otvorenému vládnutiu, že pomôžete k tomu, aby aj občania mohli demokraticky jednoduchým spôsobom navrhovať a rušiť zákony, voliť a odvolávať dôležitých vysokých štátnych úradníkov, čím sa razantne obmedzí politická moc a teda aj korupcia.
Naše Občianske združenie www.nasevolby.sk našlo riešenie, ako to dosiahnuť. Máme aj riešenie, ako elektronicky zabezpečiť hlasovanie všetkých právoplatných voličov. Poprosím o Váš názor.
Ďakujem pekne.
Miroslav Petre

Máte aj riešenie pre tajnú voľbu, či len verejné hlasovanie?

FY: Secrecy of the Ballot with POLYAS Online Voting

Systémov čo tvrdia niečo podobné je plný internet. Realita je trošku inde.

Ano, a kde?

Bezpecnost nie je nikdy stopercentna a na vsetko sa da najst sposob ako to oblbnut, ale tie systemy sa vyvijaju a bezpepcnost zvysuju. Na druhej strane sa tou bezpecnostou pri normalnych cinnostiach (kedze sme na nich zvyknuty) nezaoberame, pretoze akosi implicitne si myslime, ze ze su bezpecne pretoze sa to takto robi roky. No prd, maju take iste, ked nie vacsie bazpecnostne hrozby, akurat to nikomu nevadi, pretoze je to takto zauzivane. To mozem spiritizovat aj o inych IT systemoch dnes pouzivanych a ich bezpenosti a dtto mozme spiritizovat o systeme sućasnych voilieb a ich bezpecnosti a porovnavat hrozby u jedneho aj druheho. Ano zauzivana prax sa javi ako bezpecna, ale tiez to nie je pravda.

1 Like

Naozaj túto debatku túto nejdem tisíci krát otvárať. Povedzme, že som tomu venoval viac času ako prečítať jeden whitepaper na komerčný produkt. V tej téme je k tomu napísané viac ako dosť.

OK, ok, ja som sa len pytal ci sa niekto zaoberal bezpecnostou napr. sucasnych volieb …

Dobrý večer.
Hlasovanie je tajné pomocou mobilov s KEP(štát už tri roky sľubuje mKEP)
Podrobnosti len ústne.

KEP anonymne? To je tak trošku oxymoron. mKEP inak nebude (našťastie).

2 Likes

Veruže áno.

1 Like

Môžte jednoznačne a konkrétne po slovensky napísať čo tým oxymoros KEP anonymne hlasovať myslíte?

mKEP už funguje aj ho úspešne používam.
Žiaľ štát ho nevie vďaka akými si odborníkmi tri roky uviesť do praxe pre širokú verejnosť.

https://www.nasevolby.sk/?page_id=1997

Kvalifikovaný elektronický podpis je elektronický podpis v podobe, kde je možné overiť pravosť dokumentov a autentifikáciu podpísaného

Ak je zabezpečená autentifikácia (určenie osoby), ako bude implementované anonyme ?

1 Like