Slovensko v Indexe dospelosti otvorených údajov (ODMI)

Ahojte,

pred pár dňami sa publikoval nový ODMI index pre rok 2021. Slovensko v tomto indexe za posledné roky postupne klesalo a bohužiaľ, ďaľšie klesnutie o 5 miest má za výsledok, že za rok 2021 je, že v ňom posledné :cry: (celkovo predposledné, ale v EU posledné). Myslím že je to určite naša veľká hanba (štátu), ale asi aj pravda zároveň. Prinajmenšom je teda veľmi blízko k pravde.

image

Aby som trochu vysvetlil, meranie indexu je subjektívne. Dotazníky si vypĺňajú jednotlivé krajiny samy, a tento krát, za Slovensko som to robil ja. A musím sa priznať, že som sa tým dotazníkom ani trochu nemaznal, nemal som ambíciu fabrikovať interpretácie. Riadil som sa pravidlom, že v prípade pochybnosti som označil že to nemáme. Kedže som mal na toto obmedzený čas, určite sa mohlo stať, že niečo som mohol nechtiac zle ohodnotiť, a vo výsledku sme mohli byť o pár miest hore.

Dôležitú vec čo by som chcel povedať je, že index nemeria či máme nejaké otvorené údaje, pretože celkom pekný základ určite máme. Index sa skôr sa zameriava na ich celkové implementovanie a použitie v spoločnosti na národnej úrovni v konkrétnych situáciách a stratégiách. Toto si myslím nie je ešte zo strany štátu dominantné. Opendata podľa mňa stále ťahá nepomerne viacej aktivizmus na rôznych úrovniach, než samotný štát. Pritom opendata je jeden z pilierov fungovania egovernmentu. Nie ako odkladisko dát ale ako reálna množina živých údajov, ktorá sa primárne musí používať inými systémami verejenej správy (pri integrácii), až potom komerčným sektorom (biznis aplikácie), či výskumom. K nám toto ešte v podstate neprišlo.
Na druhej strane treba povedať, že dobré kroky by tomu pomohli napomôcť. A tu je priestor.

OK, už nemôže byť horšie. Jedine teda, že by sme sa v ďaľších rokov neodrazili od dna. To si samozrejme nepripúšťame, pretože sme v dátovke naštartovali novú stratégiu ako sa posunúť v otvorených údajov. Nie je to o obroských plánoch, ktorými ohúrime ostatné štáty EÚ ako vieme veci vymyslieť. Je to o dobehnutí štátov EÚ. Je to o tom, že chceme mať portál ako v inej EÚ krajine, bez bižutérie, a chceme aj do zákona a vyhlášok implementovať princípy, ktoré tam majú už len napr. naši bratia Češi. V opendátach nás proste čaká pár rokov povinná jazda, ako to robili iné štáty. Teda aspoň to je momentálny plán.

Čiže v najbližšej dobe náš čaká podrobná analýza indexu a najmä identifikácia potrebných politík, zákonov, princípov, ktoré je nutné zaviesť na národnej úrovni. A na to už moc času nemáme, pretože prvé zozbieranie údajov býva už v priebehu prvej polovice roka 2022.

Ak Vás to zaujíma čo plánujeme konkrétnejšie robiť, tak sa pripojte najbližší utorok 14.12. na pracovnú skupinu OpenData.

2 Likes