28.RZ-MVSR-Digitálne pracovné prostredie zamestnanca klientskeho centra

Reformný zámer: http://www.minv.sk/?predlozene-na-schvalenie&subor=262881

O čo ide:

Predmetom tohto reformného zámeru sú červeným vyznačené oblasti:

Cieľom projektu je

  • vytvorenie workdesku pracovníka VS
  • s množstvom pekných rozvíjajúcich prívlastkov, multiplatformový, bezpečný, virtualizovaný,
  • riadenie celého životného cyklu prevádzky workdesku pracovníka VS
  • zavedenie workdesku pracovníka VS v prostredí okresných úradov,
    pracoviskách polície a hasičského a záchranného zboru
  • Vytvorenie „Intranet“ pracovného prostredia ako SaaS služby
  • workdesk pracovníka VS bude umožňovať zbierať transakčnú, spätnú
    väzbu od občana alebo podnikateľa a bude napojené na vyvolávací systém
    ako SaaS služby
  • procesy a nástroje pre konfiguráciu a správu periférnych zariadení. Súčasťou tejto aktivity bude vybudovanie
    centrálneho modulu pre riadenie lokálnych tlačiarní a ich výstupov ako SaaS služby.

Nie je jasný scope, v názve sa hovorí o “prostredí zamestnanca klientského centra”, v nadpise “prostredie zamestnanca MV SR” a v dokumente o “workdesk úradníka verejnej správy”. Má MV zámer najprv si to nasadiť u seba a potom tlačiť na ďalšie úrady?

Ciele

Naplnenie cieľov OP EVS: žiadne
Naplnenie cieľov OP II:

Finančná alokácia

OP EVS: Žiadne aktivity, 0 EUR.

OP II:

Rozsah:

Harmonogram: waterfall + pilot, rollout nov/dec 2019

Hoci štandardizované prostredie pre úradníka potrebujeme, toto vyzerá byť z plánovacieho hľadiska veľká bieda. Cieľ “1 prihlasovacie meno/heslo” v 2020?

Na prvý pohľad mám pocit, že sa tým netreba až tak veľmi zaoberať. Jednoducho, prosím prepracovať :slight_smile:

Tento reformny zamer pekne ukazuje ako je reformny zamer vlastne zbytocny. Naco je reformny zamer ked idu kupovat “periferne zariadenia” a intranet? Uz nevedeli ake KPI zvolit tak zvolili ten kreativny pocet hesiel.

5 Likes

@IvanK You’ve made my day

1 Like

To som rad :slight_smile: dufam ze zase nedostanem pucung ze si tu robim srandu…

Pohár pre Ivana

Aku srandu? Jasne si dokazal ze refomny zamer pre workdesk uradnika bol urobeny uz v roku 1984. To je velmi vazna vec, trochu dlhsie sice trvalo kym sa realne zacal aplikovat na Slovensku, ale ako sa hovori lepsie neskoro ako nikdy. :smiley:

Tentokrat davam vynimku lebo sranda zacala zverejnenim toho zameru.

1 Like

Leffinqwell & Bronstein nie je sranda ! To je uz klasika…

Srandičky, ale pozrite aj na 26 a 27. Pripomienky musíme dať do piatku doobeda.

Ahoj posielam pripomienku za mna,za tu sumu 80 milionov dokopy by som cakal viac ako riesenie backoffice procesov MV SR. Z technickeho hladiska je to asi SaaS, z biznisoveho pohladu neriesia SaaS ale svoje vlastne backoffice pre MVSR a podriadene institucie. Ja si SaaS predstavujem ze sa napr. spravne konanie vyriesi cross statnu spravu, pokuty to iste, podatelna tiez. Na tychto RZ a RZ CES je krasne vidiet skatulkovanie, MV SR a zvysok vesmiru.
Niektore konkretne otazky:
k RZ 26. - MV SR v nom uvadza novy MUK (asi MUK MV SR), kolko MUKOV bude mat SR? To naozaj tu budu minimalne 2 moduly uradnej komunikacie? Je to potrebne?
Niektore sluzby z mojho laickeho pohladu vyzeraju zvlastne napr. take call centrum ako SaaS?
k RZ 27. - podatelna, sice pisu v RZ ze ide o celkovu optimalizaciu procesov fyzickej podatelne ale ja som niekde zachytil, ze elektronicka podatelna bude centralna a zatial si mozu urady robit kopie (asi na diskety :sunglasses:), nemala by sa teda aj optimalizacia procesov fyzickej podatelne robit centralne?
Tie obrazky to takto vyzera centralna architektura?
K RZ 28. - ked uz to stoji tu 20cku chyba mi tam jednoznacne Emersonov-Votockov tyzdenny vykonnostny rozvrhovy grafikon.

1 Like

Zdá sa mi to, alebo nieco také už verejná správa má nakúpené?

Študia uskutocnitelnosti Centralny elektronicky priecinok:

Workdesk uradnika
IS CEP bude poskytovať, v rámci Portálu, ktorý zobrazuje pracovný priestor používateľa IS CEP (prostredníctvom modulu WorkDesk) s vlastným úložiskom pre používateľov v roli „občan resp. podnikateľ“.

Účastník autentifikovaný v roli „občan resp. podnikateľ“ má vo WorkDesku prístupný stav práve pripravovaného podania, históriu podaní a ďalšie údaje potrebné na pohodlnú prácu s podaniami. WorkDesk z pohľadu občana resp. podnikateľa bude mať nasledovnú štruktúru:
• Čo som robil (podania ktoré som vytvoril/spracoval)
• Čo mám robiť (zoznam podaní ktoré mam spracovať)
• Čo mám k dispozícii (licencie, prílohy a iné dokumenty ktoré som prevzal skôr)
• Zoznam oprávnení
• Hierarchia prístupových práv pre pracovníkov organizácie konajúcich v jej mene

Účastník autentifikovaný v roli „úradník“ má možnosť vytvoriť podanie z papierového podania, prehľad podaní určených na vybavenie v kompetencii prihláseného účastníka a ďalšie údaje potrebné na pohodlnú prácu s podaniami. Jeho WorkDesk má nasledovnú štruktúru:
• Za čo som zodpovedný
• Hierarchia prístupových práv pre správne orgány a poradné orgány.
• Zoznam oprávnení

6.1.6. Modul Správa procesov
Základnou úlohou modulu Správa procesov je riadenie toku medzi jednotlivými súvisiacimi systémami od vytvorenia podania v Portáli až po spracovanie v systéme vrátane zasielania relevantných správ používateľovi na portál respektíve medzi inými pripojenými modulmi navzájom.

Základné funkcie modulu:
• Platforma pre beh a riadenie jednotlivých procesov.
• Implementácia procesov na úrovni komunikácie medzi jednotlivými pripojenými modulmi, transformácie správ, smerovania dokumentov do jednotlivých systémov a pod.
• Monitoring aktivity a okamžitého stavu procesov
• Manažment zmien business procesov (pridávanie nových verzií procesov, dobeh starých procesov)
• Definíciu spúšťacích udalostí pre notifikácie

6.1.7. Integrácia na správny orgán
IS CEP umožní prístup správnemu orgánu k svojim funkciám nasledovnými spôsobmi:
• Prostredníctvom používateľského rozhrania (WorkDesk), ktoré umožní manuálny prístup k podaniam, vkladanie dokumentov (rozhodnutia, licencie, …).
• Prostredníctvom rozhrania system-to-system, ktoré umožní automatizáciu výmeny dokumentov medzi IS CEP a informačným systémom správneho orgánu.
• Prostredníctvom integrácie časti používateľského rozhrania IS CEP do IS/portálu správneho orgánu.

Hm, tak má to síce podobný názov, ale podľa popisu CEP pre “účastníka autentifikovaného v roli „úradník“” vyzerá iba ako štandardný agendový softvér (s trocha košatejším procesným stromom).

Ano, je to rovnaka myslienka, ale aplikovana IBA PRE COLNIKOV !.
Btw. uz dnes ta schyzofrenia a rezortizmus sa prejavuje aj tym, ze smotne IS CEP mame (dokonca hradene z Eurofondov) hned dva. Ani len rozny nazov sa nedokazal udrzat.
Mam sice kadejake skusenosti a skolenia … ale nedokazem povedat ktory pristup je spravnejsi. Ci kazdemu rezortu (subdomene) urobit jeho Dashboard (rozumej obrazovky k agendovej casti riesenia), alebo sa snazit urobit centralne, ktore vie “vsetko”. Okrem toho este je dalsi takyto system a to DCOM. Cize agendova cast (kompetencie ktore patria obci) je vytiahnuta pre vsetky obce … z toho pohladu mi asi fakt pripada systemovejsi pristup vydefinovat domeny a subdomeny, ktpre znesu (alebo dokonca potrebuju) jednotny dashboard. A majme b nom kludne menej specializovanejsich komponentov, nez zjednostenie vsetkych (aj vdanej subdomene nepotrebnych) komponentov.
Cela ta myslienka vznikla z predpokladu ze bude centralny dokumentovy system, centralna podatelna (elektronicka aj registratura) …
Ale ja nie som presvedceny, ze prave toto je spravne riesenie. Jednak je to SPOF, a druhak, tam moze prist k takej premavke, ze to nebude stihat, a tretiak … .co s uz stravenymi investiciami ? Polovica OVM uz podatelne aj DMS ka ma … Co zahodime ? premigrujeme ? Data ? appky vramci ECM/DMS ? Kto “spravne” vyberie jedinu pouiztu technologiu ?

1 Like

Za Slovensko.Digital sme poslali tieto pripomienky:
RZ 28 - workdesk uradnika - pripomienky.rtf (81.4 KB)

1 Like

Zopár pikošiek z tohto “reformného” zámeru:

  • “existujúce aplikácie vykazujú veľkú rôznorodosť platforiem, GUI na konci životného cyklu, extrémne rýchly vývoj v oblasti IT a agresívna politika korporácií spočívajúca vo vypovedaní podpory starších verzií platforiem nás nepriamo núti k prevádzkovaniu nepodporovaných platforiem” - tento text je tam uvedený asi 4 krát

  • “Ďalším ponaučením je zároveň v projekte definovať, nastaviť a nasadiť jasné pravidlá aj pre plánovanie investičných a prevádzkových nákladov pre transparentné plánovanie finančných rozpočtov do budúcnosti.”

  • “multiplatformový klient” nie je presne jasné čo znamená, ale vyzerá to že taký čo beží nielen v MSIE

Reformný zámer bol včera schválený bezo zmien.