Žiadosť o materské pre otca (alebo inú osobu)

Ja chcem poziadat o materske (pre mna) a Socialna poistovna nema ani formular na webe zverejneny. Tak som im napisal, ze nech mi poslu formular, ktory vyplnim, elektronicky podpisem a poslem emailom. Dosla mi odpoved z no-reply adresy:

Želáme Vám pekný deň.
Žiadosť o materské Vám poskytne pobočka Sociálnej poisťovne. Originál dokladov je potrebné odovzdať do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne podľa Vašej registrácie osobne alebo poštou.
S pozdravom

Vie niekto poradit akym zakonom sa im mam ohanat, aby mi poslali ten formular a akceptovali elektronicke podanie? Ako kanon na vrabce mi pride ziadat si formular cez 211 (zakon o slobodnom pristupe k informaciam). :slight_smile:

Ja som im zatial odpisal:

Dobry den,

na pobocku nebudem chodit osobne, kedze ste povinni vybavovat aj ziadosti podane elektronicky.

Prosim, poslite mi formular na ziadost o materske pre otca.

3 Likes

Ahoj,

neviem presne ako funguje to co chces. Ale genericky:

  1. Na slovensko.sk mozno najdes aj cely formular ktory len podpises (na
    pridavky na deti tam je napriklad), ak nie, najdi formular na webe,
    mozno je to tento:
    https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/uvod/formulare-ziadosti/potvrd_o_naroku_na_materske_pdf.pdf

  2. vypln, vyrob pdfko a na zep.disig.sk podpis.

  3. na slovensko.sk existuje Vseobecna agenda, tak do nej to podpisane
    priloz a posli.

Pride ti potvrdenie o prijati, ak nebudes mat potvrdenie o prijati tak
do tyzdna, skusil by som to urgovat telefonicky.

r.

zákon č. 305/2013 §17 ods. 1, §24 ods. 2, ods. 4

http://www.informatizacia.sk/ext_dok-zakon_305-2013_faq_1-0/17814c

Kto je orgánom verejnej moci ?
Orgánom verejnej moci je v podstate každý štátny orgán (napr. ministerstvo), orgán územnej
samosprávy (napr. obecný úrad), verejnoprávna inštitúcia (napr. Sociálna poisťovňa), osobitné
typy funkcií „štátom delegovaných právomocí“ (osoba, ktorej osobitný zákon zveril výkon
verejnej moci, napr. notár) a za istých okolností orgán záujmovej samosprávy (napr. profesijné
združenia). Ucelený zoznam orgánov verejnej moci ale neexistuje.

Diky.

Zakon pouzijem v tretom kole.

Hento nie je spravny formular (asi), lebo sa tam pise “Tlačivo je súčasťou ţiadosti o rodičovský príspevok alebo ţiadosti o príspevok na starostlivosť o dieťa.”. Ja potrebujem poziadat o materske. Predpokladam, ze nic viac ako moje udaje, udaje dietata a fakt, ze ziadam tam netreba. Nepodarilo sa mi vsak taky formular najst na stranke soc. poistovne.

Tretie kolo:

Je nám ľúto, ale formulár Žiadosť o materské sa nedá zaslať elektronicky, je to tlačivo, ktoré Vám poskytne len pobočka Sociálnej poisťovne.

Moja odpoved:

Dobry den,

v zmysle zákona č. 305/2013 §17 ods. 1, §24 ods. 2, ods. 4 ste povinni zverejnit vsetky formulare v elektronickej podobe. Od 1. novembra 2016, cize ani nie za mesiac budete povinni vykonavat verejnu moc aj elektronicky, takze predpokladam, ze vsetky formulare su uz pripravene a otestovane.

Mne uplne staci, ked mi prislusny formular naskenujete a poslete emailom. Ja uz zabezpecim jeho vyplnenie a podpisanie.

Kedze toto je uz moja tretia ziadost v tej istej veci a doteraz mi nebolo vyhovene, tak vas ziadam, aby ste odpovedali z konkretnej emailovej adresy v zaujme urychlenia komunikacie.

Odpoved (tentokrat z ustredia):

Dobrý deň,

Vaše elektronické podanie sme postúpili na posúdenie metodickému oddeleniu príslušného odborného útvaru, ktoré Vám priamo odpovie na Vašu otázku.

5 Likes

kúpil som si už pukance a prepínam na tento kanál :smiley:

6 Likes

…posun sa troska prosim. Prisadnem si…

Páni, nie je život v tejto krajine zábavný?

3 Likes

Nejde o tuto krajinu. Nejaka obdobna zabavka sa najde kdekolvek na svete.

som zvedavy ako toto dopadne, prepokladám nejaký čudný výklad ohľadom toho, že SP nie je OVM

Typujem, že toto nedajú. A sedím hneď za vami v druhom rade kina keďže prvý ste už celý obsadili :grinning:

Tu pisu ze SP je OVM

http://www.lewik.org/organy-verejnej-moci/

1 Like

Zatial nic. Kludne zbehnite na WC. Cakame. :slight_smile:

1 Like

Stale nic. Metodicke oddelenie este asi metodikuje.

1 Like

Vianoce idu!

Vážený pán Likavčan,

v súvislosti s Vašou žiadosťou o zaslanie žiadosti o materské v elektronickej forme v súlade so zákonom č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov Vám oznamujeme:

Podľa § 60 ods. 1 zákona č. 305/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov, ak osobitné predpisy neustanovujú orgánu verejnej moci povinnosť uplatňovať výkon verejnej moci elektronicky, orgán verejnej moci nie je tri roky odo dňa účinnosti tohto zákona povinný uplatňovať výkon verejnej moci elektronicky, ak mu to neumožňujú technické dôvody.

V zmysle § 60 ods. 2 zákona č. 305/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov orgán verejnej moci je tri roky odo dňa účinnosti tohto zákona oprávnený pri výkone verejnej moci postupovať len podľa osobitných predpisov, ak ustanovujú odlišnú úpravu postupu orgánu verejnej moci pri výkone verejnej moci.

V zmysle § 184 ods. 5 zákona č. 461/2013 Z. z. o sociálnom poistení žiadosť o priznanie dávky sa podáva na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou. Vychádzajúc z uvedeného Sociálna poisťovňa, ako orgán verejnej moci, nie je do 31. októbra 2016 povinná vykonávať nemocenské poistenie elektronicky.

V súčasnosti si poistenec môže uplatniť nárok na nemocenskú dávku, t. j. aj na materské, iba na papierovom tlačive Sociálnej poisťovne „Žiadosť o materské“, ktoré je k dispozícii na pobočkách Sociálnej poisťovne tak, ako už bolo uvedené v predchádzajúcich odpovediach.

Od 1. novembra 2016 je možné komunikovať so Sociálnou poisťovňou elektronicky prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy (UPVS). Keďže v súčasnosti nie je vytvorený elektronický formulár „Žiadosť o materské“ (do 1. februára 2018 Sociálna poisťovňa nemá povinnosť vytvoriť tento formulár), prostredníctvom ktorého by si iní poistenci mohli uplatniť nárok na materské, v prílohe Vám zasielame tlačivo „Žiadosť o materské“, ktorú po vyplnení a podpísaní môžete oskenovať a priložiť k všeobecnému formuláru, ktorý prostredníctvom UPVS zašlete do elektronickej schránky Sociálnej poisťovne.

Na záver poznamenávame, že takýto postup uplatnenia nároku na materské je možný iba v prípadoch, ak si predmetný nárok uplatňuje iný poistenec, keďže v takýchto prípadoch by elektronizácia žiadosti o materské bola vzhľadom na súčasnú právnu úpravu možná.

Plus poslali mi aj naskenovane tlacivo doc02796620161021134315.pdf (658.3 KB)

1 Like

to by ma zaujimalo, odkial toto zobrali, v zakone sice nieco take je, ale neviem ci je SP ustredny organ statnej spravy alebo obec alebo VUC… alebo niekde inde a neviem najst?

§60
(12) Ústredný orgán štátnej správy, obec a vyšší územný celok sú do 31. januára 2018 oprávnené vytvárať a aktualizovať elektronický formulár elektronického podania a elektronického úradného dokumentu len ako elektronický dokument, ktorý nemusí spĺňať ďalšie náležitosti elektronického formulára podľa § 3 písm. i), § 24 ods. 2 písm. b) a c) a ods. 3 písm. a) a e). Počas doby podľa prvej vety je možné podať elektronické podanie a vydať elektronický úradný dokument aj ako elektronický dokument, ktorého údaje nemusia byť vyplnené v štruktúre podľa elektronického formulára.

btw: tieto prístupy úradov na slovensku asi najlepšie ilustrujú kde je (nielen) pri informatizácii problém. namiesto toho aby @filip hneď napísali, že drahý môj, ešte nemáme el. formulára, ale tu je tlačivo (v normálnom formáte doc-odt-rtf, nie naskenované), prosím vyplňte vo worde/libre a pošlite cez všeobecnu agendu upvs. tak radšej budú špekulovať, odvolávať sa, mlžiť a zahmlievať… toto isté je pri integráciách a vôbec :frowning:

4 Likes

Jj. @skdd, neposlete obeznik po organoch verejnej moci v duchu “ak elektronicky formular nemame, posielame PDF alebo aspon sken a nasledne sup ho na web”?

Ziadost podana.

Len si to tu ulozim pre neskorsi suhrnny clanok: Aplikacia na podpisovanie je pouzivatelske peklo. Neverim, ze toto niekto menej skuseny zvladne bez priatela na telefone. Velmi vela cudnych pojmov, viacnasobne vyberanie zo zoznamov a klikanie na tlacidla, a pod. Neskor v clanku aj screenshoty. Zatial ale toto vidim ako pouzivatelsky bottleneck a priestor na obrovske zlepsenie za relativne male naklady.

3 Likes

Ahoj,

zep.disig.sk je podstatne lepsia.

r.

1 Like