Sociálna poisťovňa + VsŽP - návrhy na zlepšenie

Na moj ostatny blog o socialke a vszp sa mi ozval clovek zo socialky (ale myslim, ze uz tam nepracuje). Takze by som to rad posunul trosku do konstruktivna.

Problem 1:

Na urad treba chodit s kadejakymi prkotinami, len kvoli podpisu. Napr. registracia zamestnavatela, ziadost o GRID kartu, etc…

Navrh:
Zriadit jednu emaiovu adresu, kde sa bude dat poslat lubovolny formular, ziadost podpisana ZEPom. Tam to chyti uradnicka (trosku poucena, ako s tym pracovat) a urobi presne to, co by urobila na pobocke. Do tych istych existujucich systemov. V principe schranky na slovensko.sk dnes na toto vedia sluzit cez vseobecne podanie. Ale toto obcanom ani uradnickam nemam to srdce spravit.

Vyhody:

  • Moznost odburania vsetkych (!) zbytocnych navstev, ktore sa deju len kvoli nejakemu podpisu.
  • Da sa fungovat asynchronne (clovek nemusi cakat na ukony uradnicky sedenim pred nou)
  • Okamzite sa zisti o ake el. formulare je vlastne zaujem a ktore treba trebars prioritne elektronizovat.
  • Okamzite sa bude dat zistit chybovost vyplnania formularov (uradnicka to niekde zaznaci) co su cenne data, pre ich vylepsovanie.
  • Utilizacia uradniciek bude vyrazne vyssia, kedze takto je to mozne centralizovat.

Nevyhody:

  • Penetracia eID je dnes zalostna, cize vyuzitie bude slabsie.

Problem 2:

Treba osobne (pripadne inak velmi nesikovne) ziadat o GRID kartu o pristup k el. sluzbam.

Navrh:

Pridat alternativnu formu autentifikacie cez slovensko.sk - toto je davno pripravene, integracia neni uplne prechadzka ruzovou zahradou, ale s pomocou kamarata na telefone, sa to da zvladnut.

Vyhody:

  • Znizenie nakladov na zbytocne GRID karty (moja hypoteza je, ze ludia co chcu fungovat elektronicky si radsej zriadia raz eID ako GRID karty na X miestach)
  • Urychlenie celeho procesu (bez fyzickej registracie - pripadne vyuzit riesenie vid hore) pre obcana.

Nevyhody:

  • Vyzaduje si to zasah do existujuceho systemu, zalezi od vztahu s dodavatelmi.

Ano viem, ze som objavil teplu vodu, a prave tam na socialke riesia 70+ milionove obstarko, ktore toto ma nejako vyriesit. Ale toto su quick fixy, ktore sa podla mna daju robit zajtra za velmi velmi nizke naklady a netreba na nic cakat.

PS. Ocakaval by som, ze 1 aj 2 bude davno fungovat na kazdom jednom urade. Ak to teda s pouzivanim eID obcanmi myslime vazne.

Co vy na to?

5 Likes