Sociálna poisťovňa + VsŽP - návrhy na zlepšenie

Na moj ostatny blog o socialke a vszp sa mi ozval clovek zo socialky (ale myslim, ze uz tam nepracuje). Takze by som to rad posunul trosku do konstruktivna.

Problem 1:

Na urad treba chodit s kadejakymi prkotinami, len kvoli podpisu. Napr. registracia zamestnavatela, ziadost o GRID kartu, etc…

Navrh:
Zriadit jednu emaiovu adresu, kde sa bude dat poslat lubovolny formular, ziadost podpisana ZEPom. Tam to chyti uradnicka (trosku poucena, ako s tym pracovat) a urobi presne to, co by urobila na pobocke. Do tych istych existujucich systemov. V principe schranky na slovensko.sk dnes na toto vedia sluzit cez vseobecne podanie. Ale toto obcanom ani uradnickam nemam to srdce spravit.

Vyhody:

  • Moznost odburania vsetkych (!) zbytocnych navstev, ktore sa deju len kvoli nejakemu podpisu.
  • Da sa fungovat asynchronne (clovek nemusi cakat na ukony uradnicky sedenim pred nou)
  • Okamzite sa zisti o ake el. formulare je vlastne zaujem a ktore treba trebars prioritne elektronizovat.
  • Okamzite sa bude dat zistit chybovost vyplnania formularov (uradnicka to niekde zaznaci) co su cenne data, pre ich vylepsovanie.
  • Utilizacia uradniciek bude vyrazne vyssia, kedze takto je to mozne centralizovat.

Nevyhody:

  • Penetracia eID je dnes zalostna, cize vyuzitie bude slabsie.

Problem 2:

Treba osobne (pripadne inak velmi nesikovne) ziadat o GRID kartu o pristup k el. sluzbam.

Navrh:

Pridat alternativnu formu autentifikacie cez slovensko.sk - toto je davno pripravene, integracia neni uplne prechadzka ruzovou zahradou, ale s pomocou kamarata na telefone, sa to da zvladnut.

Vyhody:

  • Znizenie nakladov na zbytocne GRID karty (moja hypoteza je, ze ludia co chcu fungovat elektronicky si radsej zriadia raz eID ako GRID karty na X miestach)
  • Urychlenie celeho procesu (bez fyzickej registracie - pripadne vyuzit riesenie vid hore) pre obcana.

Nevyhody:

  • Vyzaduje si to zasah do existujuceho systemu, zalezi od vztahu s dodavatelmi.

Ano viem, ze som objavil teplu vodu, a prave tam na socialke riesia 70+ milionove obstarko, ktore toto ma nejako vyriesit. Ale toto su quick fixy, ktore sa podla mna daju robit zajtra za velmi velmi nizke naklady a netreba na nic cakat.

PS. Ocakaval by som, ze 1 aj 2 bude davno fungovat na kazdom jednom urade. Ak to teda s pouzivanim eID obcanmi myslime vazne.

Co vy na to?

5 Likes

Keď už to niekto zvládne podpísať ZEPom tak myslim zvladne aj podanie cez Vseobecnu agendu. Cez vseobecnu agendu som bez problemov vybavil karticku poistenca pre novorodeneho syna. Ale ziadny ticketovaci system za tym pravdepodobne nieje. Poslal som to cez agendu, tam pozreli kam spadam a preposlali to na prislusnu pobocku (Trnava). Odtial sa mi ozvala telefonicky riaditelka a doziadala si rodny list cez email a bolo :).

Napr https://zep.disig.sk/ toto a normalny emailovy klient je vyrazne jednoduchsie ako tie schranky. Aj ked ta instalacia predtym je pre bezneho smrtelnika dost boj.

Ak to funguje tak super, este by o tom mohli napisat aj niekde na web. Pripadne by uradnicky nemuseli tvrdit, ze to nejde.

1 Like

No boj to teda bol aj s tym Slovensko.sk. Kym som zistil co a ako, nainstaloval vsetko co bolo treba tak hned bolo jedno popoludnie zabite. Nakoniec som ale všetko ohladom novorodeneho syna vybavil Online :slight_smile: Čerstvý otec a slovensko.sk . Bezny obcan vs. slovensko.sk bez sance resp. ma co robit aby sa z toho vysomaril.

3 Likes

:smiley: kraasne … ale ved presne za tym ucelom to bolo dane do prevadzky … to vlatne vyzera ze schranky a vseobecne podania su najvacsi ux fail…

1 Like

Pockaj, a preco potom na kazdom jednom urade mi tvrdia, ze to nejde elektronicky?

1 Like

:joy: Ale mali by sme niekedy začať im to vtlkať do hláv …či ?

Prosim ta, pises, ze si pouzil manzelkyn obciansky. Aj tento mal aktivovane eid, alebo si pouzil len svoj aktivovany a manzelkyn len na opisanie udajov? dik

Robil som to pomocou zenineho aktivovaneho el. obcianskeho vratane el. podpisu (pocital som ze to tak bude jednoduchsie). Neviem ako ostatne veci ale minimalne o karticku poistenca mozes poziadat aj ty ako otec resp. zakonny zastupca lebo to ide cez vseobecne podanie a tam sa nic automaticky nevyplna (ja som len podpisal ZEPom tie prilohy) .

A post was split to a new topic: Žiadost o rodičovský príspevok

Ahoj,

Presne tak! Ak by to nerobilo nic ine len to co je tu
Sociálna poisťovňa + VsŽP - návrhy na zlepšenie
(problem 1) tak by sme sa prave posunuli o mile daleko.

k tomuto - riesili sme agendu pre novonarodenu dceru.

Ziadost pridavky na deti, cez slovensko.sk to slo vyplnit aj podpisat a
poslat.

Prihlaska do zdravotnej poistovne - vyplneny dokument skonvertovany do
pdfka a podpisany cez zep.disig.sk poslany ako Vseobecnou agendou.

Informacia do Socialnej poistovne - stacil scan bez podpisu poslany cez
Vseobecnu agendu.

Vsetko sme ale telefonicky overovali ked sme nemali spatnu vazbu do 7
dni. Vzdy sa nasla zodpovedna osoba ktora si to co sme poslali
VYTLACILA! :).

Viacmenej som prisiel na to ze podpisat Vseobecnu agendu na slovensko.sk
nejde, asi niekto zabudol naimplementovat podpis niecoho co je viacmenej
freeform. Takze preto ten workaround cez zep.disig.sk

r.

19 posts were split to a new topic: Žiadosť o materské