Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

registrujes sa zo Sk IP adresy?

Urcite nie. Mam iba jedno telefonne cislo, jedno RC. Ake ine ID som mal este pouzit ?

Podla mna to suvisi s tym, ze nemam COVID-19-PASS.

Ani raz som nevyuzil vymozenost registracie v systeme NCZI. V novembri pri Matovicovej atomovej (testovacej) bombe, som vyuzil testovanie v nemocnici, resp. na dedine. A ked ma donutili mat test ( lebo danovy urad ), tak som siel na test bez objednania a vyziadal som si papier.

Nikdy mi COVID-19-PASS neprisiel, ale DGC mi prislo rovno do eMailu. Bez akejkovlek ziadosti.

Riaditel NCZI na poslednej tlacovke, kde obhajoval unik dat, tak povedal, ze poslanie COVID-19-PASS z eHranica nie je bezpecnostna diera, ale “feature”.

Moja dedukcia mi hovori :

  • eHranica posiela(la) COVID-19-PASS
  • => eHranica vyzaduje COVID-19-PASS
  • => Ak nemas COVID-19-PASS
  • => nemozes sa zaregistrovat do eHranica.
    Uvidim co mi zajtra povedia na tom helpdesku.

Manzelke to preslo, mne nie. Sedeli sme vedla seba, na roznych pocitacoch pripojenych cez rovnaky medeny kabel ( lebo dedina ).

Navyse aku by to malo logiku zablokovat registraciu do eHranica zo zahranicia, ked zaroven stat pozaduje, ze od navratilcov zo zahranicia aby sa registrovali.

1 Like

no tym ID som myslel covid-19-pass.
ja pouzivam viac t.c. :slight_smile:
Tak som si musel spomenut ktore patri ku covid pass. Oh wait. cize je tam 1:1 relacia both ends mandatory
Congrats :slight_smile:

Skusenost s Call Centrom :

  • oznam o nahravani, oznam o pretazenych linkach, eHranica je druha volba
  • zvoni, operatorka zdviha ihned :+1: ( naco bol potrebny ten oznam o pretazenych linkach? )
  • treba vyjadrit suhlas so spracovanim osobnych udajov
  • vypytala si RC/meno/priezvisko
  • vraj mam v systeme evidovane nezmyselne telefonne cislo ( jasne ved som sa tam nikdy neregistroval )
  • operatorka opravila telefonne cislo aj eMail-adresu
  • nasledne som mal zopar doplnujucich otazok
    • kto/kedy/preco ma registroval ? => ona nevie, vedela vsak pozriet historiu zaznamov a mam tam jediny zaznam (ked som potreboval test kvoli danovemu uradu a chcel som papier)
    • kde si mozem pozriet zoznam pristupov ? => ona nevie
    • kde mozem podat staznost na neopravnenu evidenciu ? => ona nevie

Po skonceni rozhovoru som sa teda skusil opatovne zaregistrovat do eHranica. Podarilo sa. Do eMailu mi prislo potvrdenie, ktore uz obsahuje aj COVID-19-PASS, ktory som doteraz nemal.

Ziadna informacia o tom, ze niekto pristupoval/menil moje osobne udaje v nejakych statnych systemoch neprislo.

Bonusove zistenie : cez socialne inzinierstvo je stale mozne cez ziskat COVID-19-PASS pre lubovolnu osobu, ktorej RC pozname (vieme zistit).

1 Like

Zapletka na dnes. Siria sa tu fejkove QR kody poslancov.

1 Like

Neviete kolko si za to Assecco pytalo penazi?

Niečo tu nehrá, alebo chýbajú informácie.

Asseco je jedným z pôvodných štyroch dodávateľov eZdravie a dnes pod neho spadá zmluva na podporu ( teda jej najväčšia časť )

NCZI však tvrdilo, že aplikácie pre COVID si vyrobili sami internými kapacitami. Integrácia DGC do eZdravie nie je a ľudia museli podstupovať torturu s overovaním eMail, telefón …

Ak Asseco ponúklo export dát z DB, tak NCZI nehovorí pravdu o interných vývojových kapacitách.

1 Like

Moj pass tiež nie je validny podľa over aplikácii ale beriem to tak že som huba nevymáchana a zaslúžim si to ako by “klasik” (z ktorého robia hviezdu) citujuci Orwella povedal.
A to som fakt 2 krát (zatiaľ plne) zaockovany druhou experimentálnou vakcínou v živote.
Mohol by som ísť s palim na obed a spýtať sa WTF, ale nechcem. Asi.

tu sú faktúry NCZI
NCZI_fakturacia.xlsx (197.5 KB)

… ale asi to bude toto:
Číslo faktúry; Podpis fakturovaného plnenia; Cena s DPH
20210496; Realizácia požiadavky na zmenu : NCZISLA-1754 - Zelené certifikáty - fáza 1 (COVID-19); 374 150,70 €

Zabava pokracuje.

  1. “Aplikácia OverPass píše, že GreenPass je naplatný” Samozrejme, že tieto kódy sú už označené ako neplatné a preto ich táto overovacia aplikácia nezoberie, ešte dnes ráno overovanie fungovalo. Žial, niekto má stále veľký vplyv v štátnej sfére. Stále ale fungujú 3 spôsoby overenia nižšie.

Ako si chlapci (a mozno dievcata) hoaxeri predstavuju take zneplatnenie certifikatu? V prvom rade by mali ukazat nejaky QR kod, ktory bol podpisany klucom NCZI. Zatial taky nikto nevidel :smiley:

Tie ich 3 sposoby overenia neoveruju kto to podpisal, cize je to cele na smiech. Ale uznavam, ze toto je uz detail, kde sa bezny citatel strati.

To je asi jedno v tomto kontexte, kedze vacsina ludi nerozumie, ako funguju certifikaty. A dnes pri “vsetkom” online predpokladaju online overovanie, kde by bol takyto hypoteticky pripad mozny.

Cize my sa tu na tom mozeme zabavat, ale pre vacsinu ludi je to dalsie zmatocne info, ktoremu budu alebo nebudu verit. Dezinfo scena vyhrava nad NCZI.

PS: Invalidation rules su v specifikacii popisane (a mozu sa viazat na GUID): https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/eu-dcc_validation-rules_en.pdf

kto je to pali?

Ved @pmirossay

1 Like

Potreboval som stiahnuť a vytlačiť certifikát o očkovaní, pre toho kto nemá smartfón. Zadal som mobilné číslo, COVID-19-PASS, prišla overovacia SMS a v ďalšom kroku bola hláška, že neexistuje emailová adresa na ktorú sa pošle certifikát. Ale ja ho nechcem posielať na mailovú adresu iba ho stiahnuť.

Nedalo sa pokračovať kým som nezadal platný mail a overovací kód z toho mailu.
Až tak ponúklo stiahnuť certifikát z web stránky.

Znamená to, že do profilu cudzieho človeka si uložili môj email a stále teraz budú požadovať overovací kód z tohto emailu? Alebo im stačí zakaždým zadať nový mail z 10minutemail.com?

Uz si nepamatam vsetky mozne sposoby ako ziskat certifikat, ale matne si spominam, ze tam je aj moznost priameho stiahnutia. Ale ci to ide bez emailu fakt netusim.

Inak toto je uz tak velmi frustrujuce, take prihlasenie cez EID by bolo oproti tomuto aj bezpecnejsie aj jednoduchsie (nie pre tento scenar co pises, ale pre mna).

Asi by bolo na case vyrazit zo zakona o egov tuto vynimku:

Tento zákon sa nevzťahuje na informačné systémy verejnej správy,3) ktoré obsahujú údaje spracúvané na účely poskytovania zdravotnej starostlivosti, a na informačné systémy obsahujúce údaje o zdravotnom stave osoby na účely výkonu verejného zdravotného poistenia,

305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

Tá možnosť sa objaví až po zadaní emailu a overovacieho kódu, bez emailu nepustí pokračovať.
Tam ponúkne možnosť stiahnuť, odoslať na email, alebo pravidelne zasielať na email.

1 Like

Pre DGC predsa táto výnimka neplatí. Nie je to ani poskytovanie zdravotnej starostlivosti ani verejné zdravotné poistenie.

Pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti tu “máme” eZdravie ( do ktorého sa prihlasujeme cez eID) a pre verejné zdravitne poistenie máme systémy zdravotných poisťovní.

No skusim napisat NCZI, ze kde je povinne prihlasovanie cez eID? :smiley:

image

Inak keby to bola zdravotná dokumentácia tak by z toho vyplývalo oveľa viac ako prihlasovanie.
A to napríklad že ani policajt by to nemohol zkontrolovat pokial nie je zdravotník.
A vôbec nikto iný ako zdravotník by to nemohol kontrolovať.
Čiže v pandemii by sa museli zdravotníci potulovať po kinách, restikach atd a kontrolovať zdravotnú dokumentáciu či môžete vstúpiť :slight_smile: