Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Netreba tuto temu stale dokola opakovat, bola to prva otazka, ktora sa tu otvarala davno predtym ako nejaky zeleny certifikat vobec niekto videl.

Skúsenosť z cestovania do Chorvátska a späť.

  • SK-HU => nič, ani sme nezastali

  • HU-HR

    • Maďar si skontoloval farbu pasov ( bez otvorenia )
    • Chorvat si zobral pasy, ich registračné formuláre nechcel, pýtal “COVID documents” a keď mu ich manželka podavala (papierová verzia) a zazrel QR kód, tak skonštatoval “ima” a ani ich nezobral do ruky ( bez scanovania a bez kontroly či súhlasia osobné údaje s pásom )
    • BTW do chorvátskej evidencie sme omylom dali QR kódy o prvej dávke
  • HR-HU

    • Chorvat skontoloval pasy vizuálne.
    • Maďar si tie pasy aj oscanoval
    • Žiadna kontrola “COVID documents”
  • HU-SK

    • Slovak zazrel vytlačený papier s hlavičkou GMAIL a skonštatoval “vidím že všetko máte” a ani nevytiahol ruky z vreciek. Či je na tom papieri vytlačená eHranica nemal šancu zistiť.
2 Likes

Pozor, leaknute su len konkretne fake DCC a nie (nutne) kluce na podpisovanie. Respektive, rozne media to uz zacali takto sirit lebo si zrejme pomylili DSC (signing cert & key) a DCC (Digital Covid Certificate). Z verejnych info nieje jasne odkial leaknute fake DCC su, ale neda sa tak jednoducho spravit zaver ze su leaknute kluce na podpisovanie. Je to jedna moznost, ale tych je viacero, ako napriklad lokalny problem issuera (zabezpecenie pristupu do systemu na nejakom ockovaciom mieste apod.).

Celkovo je impact tohoto zatial najhorsi asi v naruseni dovery v system/institucie a tiez v tom mnozstve teraz neplatnych DCC ktore boli podpisane revokovanym DSC. Nejaky velky potencialny abuse nevidim, kedze je ocividne ako sa DCC bezne kontroluju tak tam nieje treba ani fakes.

1 Like

A je to asi jasné:

https://twitter.com/Xiloeee/status/1453626392520937472

Niekde bežia/bežali absolútne nezabezpečené instancie dgca-issuance-web kde sa dajú vytvoriť validne fake DCC. Však skúste overiť tento DCC z tweetu:

Toto povie Česká čTečka:

1 Like

Česká čTečka už hlási neplatný certifikát. “Certifikát je neplatný - zrušený”
OverPass hlási “Digitálny COVID preukaz EÚ je overený”

Nas OverPass hlasi to to iste.

1 Like

Mám verziu 1.5.0 a hlási ako platný certifikát.
Podľa komentárov Unikly privátní klíče pro tvorbu očkovacích certifikátů, koluje certifikát Adolfa Hitlera - Root.cz česká aplikácia začala hlásiť neplatnosť od 29.10.2021.

Súste tento QR kód.

Dansky Coronapas hlasi ako platny.

Adolf ma platny. Len preco sa dal ockovat v Polsku? :smiley:

1 Like

OverPass aj po mesiaci zobrazuje, že je to platný certifikát.
Ako často sa tam aktualizuje zoznam neplatných certifikátov/vydavateľov?

asi tak by to malo aj byť v skutočnosti, aby nechodili chorí ľudia po verejných priestranstvách. Ale to, že človek má DCC žiaľ neznamená, že nie je chorý resp. nie je prenášačom.

Rovnako je to aj s ostatnými infekčnými chorobami, ktoré sa prenášajú kvapôčkami, dotykom a pod… vedeli ste o tom, že napr. EBVírus infekčnej mononukleozy má 95% populácie? Infekčná mononukleóza – Wikipédia

Teda nejaká forma zdravotnej kontroly pred hromadným podujatím by asi mala byť aj bežne, nie len pri covid.

A ešte sa chcem opýtať niekoho,kto sa vyzná. Prečo sa covid očkovanie nedáva do medzinárodného očkovacieho preukazu?

Podla vsetkeho to nesplna byrokraticke nalezitosti potrebne pre zapis to toho preukazu.
http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-5-Okovanie-do-zahraniia

Do ockovacieho preukazu moze zapisovat :

  • uznane ockovacie centrum

Očkujúci lekár tam vypíše iniciály očkovanej osoby (meno, priezvisko, dátum narodenia, pohlavie, štátnu príslušnosť), názov ochorenia, proti ktorému sa očkuje, názov očkovacej látky, výrobné číslo a šaržu, dátum očkovania, dátum odkedy dokedy je očkovanie platné, pridá svoj podpis a otlačí tam úradnú guľatú pečiatku očkovacieho centra.

  • osetrujuci lekar

Odporúčané a pravidelné očkovanie môže vykonávať a zaznamenať do medzinárodného očkovacieho preukazu aj ošetrujúci lekár cestujúcej osoby. Takéto očkovanie lekár potvrdí svojim podpisom a pečiatkou. V tomto prípade sa nevyžaduje úradná pečiatka očkovacieho centra.

COVID ockovacie centra nemaju gulate peciatky a zaroven ten lekar nie je osetrujucim lekarom daneho pacienta.

Ahojte,
Uloz.to https://uloz.to/faq#vaccination ma inspirovalo a chcel by som si vramci hoby spravit overovac GreenCertifikatov na RPi.

Viete poradit s kade je mozne si stiahnut zoznam aktualnych verejnych klucov pre Slovensko na overenie Green Certifikatu?

pandémia ,nepandémia, totalitku si treba pestovať keď je taká možnosť. Hlavne s možnou finančnou apokalypsou.
Prototypovo na srí lanke zrejme :slight_smile: Dobré námety.

Niekto dnes potrebuje Covid certifikat? Ked, tak na co?

Činnosť vykazovať treba …

Mňa celkom zaujal aj ten komentár kontomu článku :

15.02.2023 som bol pozitívne testovaný na CoViD, 16.2. som obdržal emejlom potvrdenie.
26.02.2023 som dostal potvrdenie o prekonaní choroby.
27.02.2023 dostal potvrdenie o očkovaní 3/3 z údajom posledného očkovania 2021-11-12 !! Pritom som dostal 4. dávku očkovania 07.10.2022.
Ako sa môžu potom vyhodnocovať takéto chaotické údaje?

To 3/3 po štvrtej dávke je pravda. Rovnaký certifikát prišiel aj manželke,

A co NCZI niekto hackol? Posielaju na mail nevyziadane, navyse stare certifikaty…

1 Like