Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Joz, pozri, toto asi nie je miesto, kde si máme dokazovať, kto kde kedy a čo.
Pozri si naše referencie. Naše prvé nasadenie TrustOne systému bude mať o pár dní rok.
Od júna robíme Formulu1, ktorá sa minulé leto rozbehla vďaka našej aplikácii.
Bežíme na všetkých španielskych letiskách, na Heathrow, na Schiphol atď atď.

Nechcem znevažovať žiadne riešenie, ale porovnávajme porovnateľné reálne nasadenia v reálnej prevádzke aj s prepojením na laboratóriá s PCR testovaním, nie len antigén v MOM atď.
Vďaka

súhlas , napísal som že nechcem znevažovať vaše riešenie a nie som obchodak ani nijako spriazneny ani s rychlejsie SK, som len spokojny občan :slight_smile:

super čiže mate onboarding niečo na štyl DCOM kde si skutočne overite identitu a stotožnite občana ? alebo sa len lubovolne zaregistrujem cez emailik ?, aby som si nasledne bezpečne na zaklade mojich zdravotnych zaznamov vedel požiadať cez portal o vystavenie DGC ?

To nieje o znevažovani to je o realnom pohľade na situaciu že to čo chyba vo vašom riešeni chyba v každom aj rychlejšie.sk a všade to bude potrebne dopracovať.
Čiže ak vas porovnam tak z pohľadu slovenskych špecifik ste na rovnakej čiare. No offense a nič proti vašmu riešeniu napisal som to sem len preto aby sa tu už teraz keď ešte nitko na platforme ani netuši ake su požiadavky nevyzdvihovalo nejake jedno riešenie na ukor ineho. Lebo už aj horevyššie pani z ITAS hovorili o hotovom riešeni.

A otvorene nahnevalo ma jedno vaše vyjadrenie:

prečo by vas mal niekto oslovovať. Rovnake podmienky pre všetky riešenia. Verejne suťaž je o suťaži nie priamom oslovovani, Jedine že by ste sa chceli zaradiť k panom z ITASu čo neprepokladam. :slight_smile:

Rovnosť šanci všetkym čo sa chcu realizovať. aj panom z ITASu

P.S: ak som niečim na vas zautočil tak sa ospravelňujem.

1 Like

:slightly_smiling_face:

Prečo by si útočil?
Normálne si gramaticky rozoberme vetu a čo som tým myslel.
Ja píšem o oslovení. To “priame” oslovenie si si už dosadil ty sám…
Teda v zmysle, že sa hlásime, že sme tu a že máme aj my riešenie a sme pripravení pomôcť.
Nič viac, nič menej.
Peace.

Identita sa overuje na mieste odberu, občan predkladá svoj OP. Ak udal nesprávne údaje, vie si to opraviť priamo v našej aplikácii. Obsluha ho vyzve, aby vystúpil z radu, opravil údaje tak, aby boli v súlade s OP.
Keď tak urobí, obsluha opäť overí údaje a keď sú OK, tak ich “zafixuje”, to znamená, že keď príde na ďalšie testovanie, už vidí obsluha, že bol overený a nemusí to robiť pri každom jednom kole.
Keby sme mali možnosť overiť totožnosť cez registre, tak to samozrejme bez problémov urobíme.
Šanca, že sa niekto preukáže neplatným preukazom u nás, je taká istá, ako keby sa ním preukázal na ktorom inom úrade, ktoré nie je online pripojený na registre. Čiže to je mizivé percento.

Na Slovensku sa zvykne prihlasovat a nie oslovovat

Čo je to za firmu TrustOne a prečo by mala súkromná firma mať údaje o zdravotnom stave obyvateľov SR? načo sme potom budovali eHEALTH za ťažké miliony a zabezpečenie ako pre jadrové rakety :slight_smile:

1 Like

Toto je veľmi zaujímavé, ako sa môže súkromná firma dostať k zdravotníckym dátam od PCR labákov… jednoznačne na to musí byť súhlas ich vlastníkov, teda určite to nie je automaticky.
tiež je zaujímavé ukladanie dát do blockchain … znamená to, že to sa dáta rozlievajú po celom svete? :astonished:

pane, zjavne sa tu nepochopil pojem stotožňovanie v zmysle legislatívy - tj. štátna inštitúcia si vie overiť a dotiahnuť dáta o občanovi automaticky a nemusí to žiadať od neho
a registrácia - teda že niekto Vám zapíše všetky údaje sám

Ahoj Občan.
Ja sa nezvyknem skrývať za anonymnú identitu, ak sa nebojím diskusie.
Toto nie je diskusia pod článkov v bulvárnom médiu, kde by sa odhalili určité charakteristiky pisateľa, alebo to, koho a ako reprezentuje. Ale OK.
Čiže podľa teba slovenský eHeath nerobili súkromné firmy? Prečo teda má súkromná firma (a nie jedna) už teraz prístup k údajom o zdravotnom stave obyvateľov SR.
Vieš mi na toto prosím odpovedať? Ďakujem

Ktora firma to je ? Prosim menovat, pretoze to je dost vazne obvinenie.

1 Like

Kto povedal, že ten súhlas nemáme? :slightly_smiling_face:
Kto povedal, že ho máme automaticky?
Ako vieš, čo ukladáme do blockchainu? Kto v blockchaine storuje prosím ťa raw data? :laughing:

@rho ideme sa chytať za slovíčka?
Odpoveď máš vo vete pred vetou, od ktorej si zacitoval.

Takze ktorá firma to je ?

1 Like

Prepáčte, vy ste písal, že vaše riešenie v reálnej prevádzke s pepojením na labáky PCR . ale možno som to len zle pochopil.

Niečo iné je však vytvorenie eHEALTH súkromnou firmou, kde ale prevádzku s ostrými dátami riešia zamestnanci NCZI a ničo iné je to, čo hovoríte vy o TrustOne kde aj na Vašej stránke píšete, že ukladáte dáta do blockchane, asi po celkom svete. či teda ako to je?

Bezpečnosť dát

[ Aká technológia je používaná na ukladanie výsledkov testov?](javascript:void(0))

Na ukladanie výsledkov testov je používaná okrem iných šifrovacích postupov aj technológia Blockchain.
Blockchain je

  • distribuovaná,
  • nemodifikovateľná,
  • dôveryhodná,
  • škálovateľná,
  • bezpečná
    záznamová technológia pre akékoľvek dáta, kde už samotná architektúra systému a spôsob zápisu dát garantuje ich nemodifikovateľnosť žiadnym subjektom.

[ Aké osobné údaje zhromažďuje systém TrustOne?](javascript:void(0))

  • Meno a priezvisko
  • Dátum narodenia
  • Číslo cestovného pasu / občianskeho preukazu / rezidenčnej karty
  • Rodné číslo
  • Pohlavie
  • Adresa
  • Osobné údaje a výsledky testov sú v systéme evidované oddelene a sú uložené šifrovanej forme. Mobilná aplikácia je pred nechceným spustením chránená priamo zabezpečením nastaveným v mobilnom telefóne (napr. odtlačkom prsta, heslom, vzorom). Ak užívateľ nemá mobil chráneným žiadnym vyššie uvedeným spôsobom, aplikácia TrustOne od užívateľa vyžaduje zadanie PIN kódu pre samotnú aplikáciu, aby sme Vaše údaje lepšie chránili. Až po odomknutí mobilu buď cez ochranu nastavenú v mobile, alebo v prípade chýbajúceho zabezpečenia zo strany používateľa cez PIN kód do aplikácie TrustOne sa zobrazí obrazovka pre prihlásenie s možnosťou zadať prihlasovacie údaje (meno a heslo) používateľa.

Pre eZdravie robi podporu :
Asseco : 101/2017 | Centrálny register zmlúv
Ness: 72/2020 | Centrálny register zmlúv
Lynx : 120/2019 | Centrálny register zmlúv
Anext/LeikTec je uz mimo.

Zas az tak uplne bez pristupu dodavatelov to nebude.

bod. 4.2

Navyse sluzba profylaktika (bod 6.2 ) sa bez pristupu ku produkcnym logom a serverom velmi tazko realizuje. Citat z dokumentu :
“”"
Sledovanie logov jednotlivých komponentov. Identifikácia
abnormálneho správania. Monitorovanie plánovaných/
schedulovaných jobov. Sledovanie výkonových parametrov,
identifkácia problémov.
“”"

Myslim, ze v rovnakom mode ako eZdravie moze svoj SW prevazkovat akakolvek komercna spolocnost. Vzdy tam v nejakej forme budu pristupy ku osobnym udajov. Podla mna je jedno ci to robia zamestnanci NCZI alebo zamestnanci komercnej firmy. V oboch pripadoch su to ludia, a je to ich zodpovednost. Samozrejme pocet ludi s pristupom by mal byt minimalizovany a ich cinnosti autitovane ( bez moznosti zmenit auditne zaznamy ).

Distribuovana nemusi automaticky znamenat “roztrusena po celom svete”.
Distribuovanost umoznuje jednoduchym sposobom zabezpecit prevadzku vo viacerych geograficky vzdialenych serverovniach v mode Master-Master. eZdravie pokial viem neumoznuje takuto prevazku.

Podstatne na blockchain-e je nemodifikovatelnost, co je tiez vec ktora v eZdravie podla mna chyba.

Rovnaky koncept oddelenia osobnych a zdravotnych udajov pouziva aj eZdravie.
Je to snaha skomplikovat sposob ziskania kompletneho zdravotneho zaznamu pacienta.
Cenu za toto riesenie je jeho pomalost a nachylnost na chyby.

V papierovom svete ma kazdy recept / vysetrenie / laboratorny vysledok uvedene okrem identifikatora aj meno/priezvisko/dat-narod . Ak takyto papierik vlozi niekto do nespravnej zdravotnej karty, tak si to nasledne ma moznost lekar pri citani karty vsimnut a vlozit papierik do spravnej zdravotnej karty.

Ak z elektronickeho papierika odstranime “meno/priezvisko/dat-narod” a fuzzer takyto zaznam vlozi do nespravnej karty. Tak uz lekar nema sancu zistit, ze nieco je zle. Toto moze mat fatalne nasledky pre pacienta.

Nasiel som aj toto diskusne vlakno : Prihlásenie do eHealth zo zahraničia

Ak eZdravie dnes neumoznuje pristup zo zahranicia, tak asi nema velky zmysel uvazovat o tom, ze by sa dalo pouzit ako sluzba pre Zeleny certifikat.

zrejme skôr dáta z eZdravia by sa mohli využiť na overovanie cert. zo zahraničia

Nemohli. Nie su tam.
Osobna skusenost : Uz som bol zaockovany prvou davkou a tato informacia nie je zapisana do EZKO.

Rovnako tam nie je ani informacia o tom, ze som bol na nejakej cakacej listine ( == cakaren), ani kedy je predpoklad ockovania druhou vakcinou ( == ockovaci kalendar ).

off topic-na odlahcenie temy - DGC po slovensky