Prihlásenie do eHealth zo zahraničia

ehealth

Dobry den,

Neviem či sa niekto už stretol s podobným problémom.

Podla informacii ktore som dostal od nasho IT oddelenie je pripojenie na www.npz.sk, z ktoreho sa je mozne dostat aj do Elektronickej Zdravotnej knizky v ramci eHealth blokovane zo vsetkych krajin okrem SK a CZ.

Potvrdila mi to aj pani na helpdesku z NCZI ktora mi volala. Udajne je to z bezpecnostnych dovodov. Pride mi ale absurdne, aby som sa do weboveho uctu nevedel prihlasit zo zahranicia, ked by prihlasenie este navyse malo byt overovane eID?

Pri takomto nastaveni sa do Elektronickej Zdravotnej knizky neprihlasia ako ludia ktory robia v zahranicnych korporaciach, ktore casto vyuzivaju proxy servery v zahranici (nasa matka vyuziva proxy v Nemecku kde ma aj centralu), ako aj ludia ktori su napr. odcestovani sluzobne v zahranici.

Paradoxne do centralnej stranky www.slovensko.sktaketo obmedzenie pri prihlasovani nie je nastavene.

Tym ze nefunguje do eHealth ani prihlasenie cez mobil mam problem sa do eHealth vobec prihlasit.

Evidujete uz tento problem? Spravil som ticket na NCZI ale nic sa nevyriešilo.

Co by ste odporucali este robit aby sa tento problem vyriesil?

Spominane geograficke obmedzenie pre prihlasenie mi pride absurdne.

Dakujem

Potvrdzujem, ze mam problem sa prihlasit z prace na NPZ - proxy mame niekde v mimo SR. Nevedel som si to vysvetlit, lebo internetovy prehliadac hlasil nejaku chybu s SSL/TLS?

Myslim ze sef NCZI je dost akcny, tak mu to zareportujte. Verim, ze do tyzdna to pojde … Tie nastavenia tam robili davno predtym nez sa “rozhodlo” ze nebude Elektronicky preukaz poistenca, ale ze sa bude pouzivta eID… eID musi fungoivat medxzianrodne a nedava to zmysel aby sa to zakazovalo…

Bohužiaľ moju požiadavku uzavreli nasledovne:

" Dobrý deň,

ďakujeme, že ste kontaktovali NCZI.

“Rozhodnutie o reštrikcií dostupnosti NPZ portálu len z územia SK/CZ sa prijalo na podporu ochrany systému proti kybernetickým útokom zo zahraničia a je zatiaľ platné. Ďakujeme za pochopenie.”

Napadá vás kam by sa ešte oplatilo obrátiť aby sa s tým niečo spravilo?

Ďakujem

Minimalne by nczi malo uviest na prihlasovacej stranke oznam, ze prihlasenie je mozne len zo SK ip adries.
minimalne by to mali povolit na celu Eu…

Skúsil by som osloviť Lukáša kosna z živé.sk. On tu otazku položiť môže, ako novinár čo s riaditeľom nczi robil nedávno obsiahly rozhovor. Helpdesk len opakuje čo mu architekti pred pár rokmi napísali do príručiek. Jediný kto to môže zmeniť je riaditeľ. Pokiaľu mu to príde nelogické.
Mne napríklad príde nelogicke, že z Čiech to bezpečnostny problém nie je, ale z Rakúska je. … Toto nech niekto vysvetlí.

Vraj aj do ehealth (ako lekar) je mozny pristup len z SK/CZ IP adries. Tam by som ocakaval pristup len zo SK IP adries…

Občas slovenskí ISP prideľujú zahraničné IP adresy, čo s takouto situáciou? Konkrétny príklad na DSL od Orangeu: https://zive.aktuality.sk/clanok/100261/dsl-orangeu-ip-adresy-niekedy-mieria-do-cudziny/