Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Aj anihilácia kolidujúcich častíc temnej hmoty znie nepravdepodobne, ale práve o to exotickejšie, nie?

Čože mi to pripomína ten obrázok?

Take Me Out
With LOVE :heart:

ved tu bol odkaz na svedsky open source. Ale to podobne koleso je overovacia appka, ziskanie udajov a ich verifikacia je ciste narodny problem. A api je samo o sebe trivialna uloha, tam nie je ani co velmi zdielat. To co je zlozitejsie je jeho napasovanie do prostredia NCZI ( pripadne ineho) a nastavenie bezpecnosti a priepustnosti.

1 Like

Vacsina ludi uz bude zaockovanych, ked budu potrebovat DGC, takze pristup k certifikatu ma byt troska iny (bol ockovany pred x mesiacmi, DGC nie je len pre zaockovanych, navyse v case sa situacia meni, aj zaockovany sa moze nakazit atd.)

1 Like

A v com je to ine?

Ze sa ma vydavat na moj request, kto ho nechce ani ho nedostane

To je ale snad len technicky detail. Ak poziadas, tak vsetko prebehne rovnako ako pri automatickom vydani. A navyse toto je vec, ktora je skor na UX, co ludia viac ocenia ? Ak budu ich certifikaty dostupne alebo to ze bez ich poziadavky nebudu dostupne ? Moj odhad je ze to prve, ale ak data ukazu nieco ine, tak fajn.

1 Like

@SujaNCZI, pilot v rozsahu kompletného riešenia bol nasadený počas víkendu v Trnave. Veľmi radi ho predvedieme. Dúfam, že nás oslovíte pri verejnej súťaži na dodávku riešenia.

Poskytujeme certifikát, ktorého platnosť a pravosť je chránená digitálnym certifikátom mesta Trnava. Platnosť certifikátu môže byť overiteľná celosvetovo.
data_1.pdf (905.7 KB) data_2.pdf (910.4 KB)

2 Likes

Jano, ani vydávanie, ani overovanie zeleného certifikátu nie je niečo, na čom by sa hoci aj dva štáty len tak ľahko dohodli, preto je jediná cesta, že si to každý štát urobí posvojom.
Napr. Maďarsko nechce uvádzať typ vakcíny, aby ich obyvatelia, ktorí si dajú čínsku vakcínu neboli v EU diskriminovaní. Ďalej na validáciu môže mať opäť každá krajina iný názor…napr. Izrael uznáva vakcínu za platnú maximálne pol roka. Môže byť štát, čo to uzná 9 mesiacov, iný 12.
A to som povedal len najzjavnejšie možné rozdiely.

V CZ pomaly od bankovej ID upúšťajú, znie to dobre, aj to skúsili, ale je s tým viac problémov, ako úžitku.

V našej aplikácii TrustOne si ten Green Pass vygeneruješ on-the-fly po každej udalosti sám, máš ho v mobile a môžeš si ho uložiť ako PDF.
Udalosť môže byť nový test, nové potvrdenie od lekára a 90 dňová lehota, alebo udalosť vakcinácie…prvá, druhá dávka, 14 dní po druhej dávke a vytvorenie imunity.
Nikam nechodíš, vygeneruješ si všetko sám za pochodu, kedy len chceš.

Ako pomáhame s Covid testovaním cez TrustOne s otváraním škôl v Českej republike si môžete pozrieť tu

Výsledky z antigénového aj PCR testovania dostáva škola priamo do nášho portálu, takže riaditeľ, alebo triedny učiteľ má dokonalý prehľad o výsledkoch.
Všetky dáta - teda negatívne aj pozitívne testovaných žiakoch a zamestnancoch vieme dodať kompetentným úradom a ministerstvu školstva vo forme štatistiky.

Ak by bol záujem, vieme pomôcť aj slovenským školám :slightly_smiling_face:

Ešte malá poznámka k tej špecifikácii QR kódu zo strany EU.
Od stola dať špecifikáciu obsahu s povinnými a voliteľnými tagmi jsonu, vymyslieť neštandardné kódovanie atď je super, ale z celej tej špecifikácie je jasné, že s QR kódmi a ich čítaním nemajú takmer žiadnu praktickú skúsenosť. Papier znesie veľa.
Spoločnosť TE-FOOD, ktorej produkt TrustOne aj na Slovensku zastupujeme, robí výskum a aplikovanie v oblasti vydávania a čítania QR kódov už viac ako 6 rokov, keďže robíme celosvetovo dosledovateľnosť potravín. Na obale našich zákazníkov je QR kód, ktorý keď si spotrebiteľ oskenuje, dostane všetky detaily o výrobe daného produktu.
S čím sme zápasili bolo to, aby to skenovanie QR kódu bolo rýchle, aby fungovalo aj na starších mobiloch, ako sa QR kód správa, keď sa leskne obal výrobku (tu sa bude lesknúť napr obrazovka mobilu), aby ten zákazník nemieril na QR kód 2 minúty, kým sa podarí foťáku zaostriť, nedrží to kolmo atď…je tam milión parametrov, kým sme našli optimálny QR kód, ktorý funguje.
No tak toto si pri dnešnej špecifikácii QR kódu EU Green Passu neviem prestaviť…
Toto skenovať a interpretovať bude útrapa. Už teraz ľutujem policajtov na hraniciach.
Ľudia budú šomrať, odbavenie pôjde pomaly.
Naši vývojári hovoria, že keby sa ich EU spýtala, tak by celý EU Green Pass navrhli trocha inak a bolo by to omnoho rýchlejšie čitateľné ako teraz.
Keby teda mal niektorý zástupca Slovenska v EU, ktorý sa zúčastňuje rokovaní o technickom vyhotovení Green Passu (len dúfam, že niekto taký naozaj aj na Slovensku je) záujem, tak mu radi ponúkneme témy, ktoré na úrovni EU bude vedieť otvoriť, kým je ešte čas.
Inak vidíme už teraz problémy, ktoré to môže priniesť.
My vieme vygenerovať elektronické aj papierové Green Passy aj pre tú masu, ktorá už má nejaký záznam (povedzme bude v čase generovania mať imunitu počas 90 dní, alebo má už jednu, obe dávky vakcíny atď.) a samozrejme pri nových eventoch to robiť on-the-fly.
Včera sme mali s TrustOne ďalšie pracovné stretnutie s IATA (International Air Transport Association) pre ktorú bude robiť náš klient Eurofins (IATA - IATA and Eurofins Partner to Boost Travel with Testing ) testovanie v 50 krajinách pre 290 aerolínií ktoré sú združené v IATA.
Aj tam sme rozoberali, ako rýchlo budeme vedieť onboardovať pasažierov na letiskách cez QR kódy.
Ako riešiť prepojenie boarding pass informácií konkrétnej leteckej spoločnosti na konkrétny let s priradením výsledku testov s vyhodnotením na gate (gejte) s tým, aby to netrvalo dlho a lietadlo sa zaplnilo čo najskôr, aby ľudí nemuseli volať na letisko skôr, aby tam v skupinách netrávili veľa času atď.
TOTO sú reálne témy a preto musí technická špecifikácia odrážať aj skúsenosti z praxe.
My toto všetko máme, len sa treba rozprávať. Akože fakt rozprávať.
Aby to nebola diskusia pre diskusiu a pohlo sa to všetko dopredu.
Zatiaľ totiž vidíme, že nie len tu, ale aj v komisii takéto praktické veci od stola navrhnutých riešení ešte nikto poriadne nekonfrontoval…

Kazdy stat si moze pravidla mofdifikovat, teda ake uzna vakciny, teda ak madari chcu vobec cestovat do tychto krajin, tak budu musiet uvadzat vakciny a v kazdej EU krajine podla mna budu akcpetovat EU schvalene vakciny a ked bude nejaky stat uznavat cinske, ruske a ci hocake ine neregistrovane vakciny, tak to bude jeho rozhodnutie. Takze neuvadzat vakciny, znamena robit problem svojim vlastnym obcanom, ked Svedsko predpise, ze uznava len taketo vakciny a pride niekto s certifikatom na ktorom nebude ako bol clovek ockovcany, tak ma smolu, pretoze nevie prezentovat, ze bol ockovany akcpetovanou vakcinou v danom state.

1 Like

Tak

  1. odporucany v zmysle EU dokumentov ak som spravne cital je Aztec code a nie QR code
  2. je pravda ze tie QR/aztec cody budu velke tak ci tak ale kedze to ma byt hlavne kvoli cestovaniu tak predpokladam ze na komisii ratali hlavne s letiskovymi kontrolami kde maju advanced zariadenia napr nieco taketo DESKO PENTA Scanner® BGR – Boarding gate reader | DESKO GmbH ktore zvladaju aj takuto hustotu.
  3. Ak chceme ratat aj s vnutrostatnym vyuzitim s tym ze sa budu scanovat veci na hocakom telefoniku policajtom, casnikom tak je potrebne tu datovu strukturu zmenit ale to pre nase vnutrostane ucely nam nikto nebrani myslim

tot vsetko co mate vy je len jemny povrch slovenskej problematiky kedze stale sa tu handrkujeme o tom kde budeme mat vsetky data - ak budu data tak generovanie QR codov je najmensi problem. A to co nemate tak je stale ekosystem, registracia pouzivatelov, jednoznacne stotoznenie obcana, nasledny enrollment proces certifikatu, revokovanie (nie v zmysle ze zneplatnim ale informacia obcanovi ze uz ma neplatny cert z neakeho dovodu). A no da sa jednoducho zasielat email uvedeny pri registracii na ockovanie/testovanie - ale v tom pripade sa problem (po vyrieseni jednotneho zdroja dat) redukuje na generovanie QR a poslanie emailom a to myslim ze zvladne aj NCZI svojimi kapacitami

2 Likes

za mna je palec hore za ukazku, ale ciste prakticky tento certifikat nikto v EU nebude schopny pouzit, prave preto je dolezite mat europsku dohodu aby existovala interoperabilita.

Dovolim si nesuhlasit, a to nie preto ze by som chcel znevazovat riesenie TrustOne.
Ale preto aby sme boli fair ku vsetkym.
Taketo riesenie ktore mi zasiela QR code po otestovani (moze v buducnosti aj po ockovani) tu uz mame niekolko mesiacov a uspesne sa pouziva (datova struktura v kode je bezpredmetna lebo to je minoritna uprava) takze ja davam palec hore za produkcnu prevadzku @Scholtz a rychlejsie.sk - este raz diky :+1:(aj ked ako sa hovori: “odkedy vymysleli peniaze nemusite mi dakovat” )

ok, tak aj jemu :wink:).

1 Like

:grinning:

Odkiaľ prosím máš, že nemáme ekosystém? A že nemáme stotožnenie občana? A že nemáme enrollment proces certifikátu…atď ?
https://trustoneapp.com/registration/slovakia/
Máme registráciu viacerými spôsobmi, máme booking, máme vydávanie certifikátov, revoknutie podľa pravidiel a info občanovi je tak max na pár MD práce nášho vývojára, ak sú jasné pravidlá, na základe čoho a kedy sa tak má udiať.
Čiže prosím nesúď, keď nemáš info. Ďakujem