Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Uplne off-topic to nie je, skusal som prezistit ci nie je aktivna latka na kozu, ktora by sa odburavala postupne ako cloveku klesaju protilatky. Tym padom by mu dgc (qrcode) o vac, zaniklo automaticky aj z medicinskeho pohladu. Zatial, bohuzial :frowning:

1 Like

no presne, dátové peklo. rovnako nemáme v EZK ani informácie o laboratornych testoch, ktoré nám robili celý rok AG / PCR … neuveriteľné. ale prečo tam nie sú nechápem? ved to robili organizácie, ktoré museli byť zdravotnícke organizácie, či to robili len tak ľudia z ulice ? che che :wink:

1 Like

Ako vies, ze tam nie su ?
Ty ako osoba nemas pristup ku laboratornym ziadankam a vysledkom. Je to tak uvedene v zakone 153/2013 paragraf 5. Takze to nevies priamo dokazat.

Tiez si vsak myslim, ze tam tie udaje nie su. Modul eAlokacia cast eLaboratorium nie je podla mna funkcny. Indicie :

  • za 4 roky prevadzky k 3.2.2020 ( zistene cez zakon o verejnom pristupe k informaciam )
    • Kolko laboratornych ziadaniek je evidovanych v systeme od zaciatku pouzivania systemu doteraz ?
      7 373
    • Kolko laboratornych vysledkov je evidovanych v systeme od zaciatku pouzivania systemu doteraz ?
      7 487
  • v poslednom rozhovore s teraz uz byvalym riaditelom NCZI hovoria ze v systeme je “uz” 25tisic vysledkov
    Šéf NCZI: Pri bezpečnosti nebudem strašiť trestnými oznámeniami, zistenia NBÚ ma zarazili
  • pre porovnanie : v dobe pred-covid vyprodukuju laboratoria na Slovensku za den priblizne pol-miliona vysledkov t.j. za den vyprodukuju 20x viac vysledkov ako je tam za celu 5-rocnu prevadzku
  • pokusali sa urobit tender na “upravu eLab” za 6milionov EUR ( nastastie zruseny )
    JOSEPHINE - Dodávka komunikačného modulu elab gateway v podmienkach rezortu zdravotníctva
  • a teraz za 140-tisic EUR robia znova analyzu toho modulu
    • http://www.nczisk.sk/Documents/objednavky/2021/marec_2021.pdf
    • 2.3.2021 Objednavka CR2110-eLaB - analýza aktuálneho stavu end-to-end procesu žiadanky na laboratórne vyšetrenie (životný cyklus) a navrhnutie elektronizácie tohto procesu
    • 2.3.2021 Objednavka CR1598 - eLAB - Analýza a návrh elektronizácie procesu žiadanky na laboratórne vyšetrenie

Dalej do eZdravie moze zapisovat iba drzitel karty ePZP (dnes lekar, sestry tie karty asi nemaju) a iba cez system, ktory presiel overenim zhody. Obce nie su poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, nemaju taky system. Mobilne odberne miesta uz su poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ( ak bolo treba tak im pridelili 12-miestny kodPZS ), to vsak neznamena ze maju system, co presiel overenim zhody.

Pocas testovania nemusi byt pritomny drzitel karty ePZP ( == lekar ), staci sestra alebo aj student mediciny …

Tieto pravidla su uz v zakone 53/2013 upravene vid paragraf 5 odsek 15.
Implementacne to vsak nie dotiahnute, ved “sato neda”.

“Sato” by to aj urobil, keby mu skutocne hrozilo, ze ho vypnu. Precedens existuje :
Ked sa eZdravie pripojilo na eRecept, ktory vymyslela Dovera a nasadili vsetky poistovne.
Prve verzie umoznovali zapisovat do systemu eZdravie aj recepty ( == preskripcie / dispenzacie ) bez elektronickeho podpisu pomocou ePZP.

Kedze “vypnutie” nehrozi, pausalne mesacne platby za support bezia, tak je zbytocne si pridavat dalsiu robotu…

Pozn. Vynimka pristupu v paragrafe 5 zakona 153/2013 je tam z etickych dovodov. Nie je velmi vhodne ak by si sa zo ziadanky/vysledkov dozvedel zatial nepotvrdenu diagnozu. Je psychologicky lepsie ak Ti to oznami lekar.

OK, možno nie v karte, ale videl som vyšetrenia moje aj rodiny myslím že v zdrav.poistovni tak som predpokladal, že sa to sype aj do mojej EZK, lebo asi by to tam mal mať prístupné môj lekár, ked k nemu pôjdem s dierou v nose :face_with_monocle: po špáraní

Zdravotna poistovna nema vysledky. Vie iba ze vykon bol vykonany a teda ho ma zaplatit. Toto funguje skoro dokonale, pretoze ide o peniaze. Ak chce PZS peniaze za vysetrenie => musi poslat fakturu v elektronickej forme.

Sype. Ale

  • do ineho suflika => v EZKO zalozka OUP (Osobny ucet pacienta)
  • s dvojmesacnym oneskorenim => do 10-teho nasledujuceho mesiaca posiela fakturu poskytovatel, do 25. by to mala spracovat poistovna, nasledne export z poistovne a import do EZKO.
  • a nie uplne vsetko => napr. eZdravie ignorovalo data o DRG-hospitalizaciach
    … vsetko plati za predpokladu, ze fuzzer nepomiesa udaje pacientov

Hmmm, fakt by si s tym trapil svojho lekara ?

  • ako som pisal vyzsie nie su tam informacie o vysledkoch iba informacia ze sa udalost stala
    • napriek tomu je z nich moze vycitat dost informacii na posudenie splneni indikacnych obmedzeni pre lieky ( t.j. pri tvrdom uplatnovani indikacnych obmedzeni na liekoch by to bolo 300-milionov rocne, pri jednopercentnom usetreni => 3 miliony EUR …).
  • EZKO nacita 10-riadkov z OUP za 20-sekund
  • NCZI vytvara dojem, ze udaje z poistovni su nedoveryhodne, pretoze lekari vo vykazoch podvadzaju
    • pravda vsak je ze o cistotu tychto dat sa stara v poistovniach viac ako 1000 operatorov, automaticke kontroly a este aj dalsich 150 reviznych lekarov
    • na druhej strane v eZdravi nie su kontroly (takmer) ziadne
1 Like

NCZI zeditovalo prvy prispevok, ale radsej to tu skupirujem.

Vzhľadom na skutočnosť, že NCZI bude v rámci procesu prípravy a realizácie “zelených certifikátov” kompetenčne zastrešovať primárne vydávanie certifikátu a nie ďalšie oblasti ako distribúciu alebo overenie, týmto NCZI uzaviera diskusiu a zároveň sťahuje z fóra dotazník (checklist) cez ktorý bolo možné zasielať návrhy riešení.

Radi by sme sa týmto všetkým zúčastneným poďakovali za podnety a postrehy, ktoré vznikli v diskusii ako aj všetkým, ktorí kontaktovali priamo NCZI so svojimi riešeniami alebo návrhmi. Zaujímavé podnety a nápady zapracujeme do vývoja a procesu tvorby “vydávania certifikátu”.

Ďakujeme,

Národné centrum zdravotníckych informácií

A ten zbytok bude komptencne zastresovat kto? To vieme?

Na toto som zatial nedostal odpoved, resp. vyhybavo. Prehadzuju si to asi MIRRI a MZ nejako.

tak to uspesne povedie k dalsiemu pruseru. Ak vydaju certifikat, ktory sa nebude dat overit tak to skonci odvolanim dalsieho riaditela NCZI :slight_smile:

Podla clanku: Rozhodnutia ministerstva zdravotníctva sme sa nedozvedali priamo, ale z médií | Konzervatívny denník to bude MIRRI (distribucia aj ked neviem co to presne znamena) a MV (overovanie).

Distribucia - poziadas o certifikat a dostanes ho

co by sa na takejto uzasnej spolupraci mohlo pokazit:) Delenie zakazky v praxi

Vidim, ze delenie zakazky je tvoja oblubena tema, chcel by som ta po 3523x poprosit, aby si tuto debatu nesplostoval na delenie = zlo, monolit = dobro, laska a vsetko bude v poriadku, tak ako predtym, ved to poznate z OPISu.

1 Like

vyborne…:hear_no_evil:

dalsia uzasna sprava

1 Like

Ako sa zda, Slovensko sa opat zviditelni:

Hlavna vec, ze sa zberaju napady co s IT pre Covid, pisu sa startegicke dokumenty, ale to co je realna potreba, to ma cas (snad to bude aspon do datumu co psomina MZ a co dovtedy? sediet doma usetrite a ostatni Vam zoberu biznis)

1 Like

Ved toto je zavedena tradicia, toto sa tu deje uz niekolko rokov. Len nie vzdy to je takto jednoduche prezentovat. Ale ked stoji vsetko, tak preco by mali byt vynimka nejake preukazy.

1 Like

Len tak na okraj, volal som vseobecnemu a ten ani netusi, ze som bol ockovany …

Ak to ma vseobecny lekar davat na zaklade papieru co mu clovek donesie, tak sme s panom bohom, ved to bude eldorado korupcie s certifikatmi

1 Like