Zaručená konverzia vs. Obchodný a Živnostenský register (otázka najmä na advokátov)

Neviem presne co to ma s centralnopu podatelnou … podla zakona maju fungovat aj rezortne podatelne. Ked mafianov pravnik napadne uradny ukon, alebo spochybni overenie nejakeho podpisu na nejakom dokumente …lebo neobsahoval zakonom predpisane nalezitost to bude cia chyba ?

Toto sa dnes riešilo aj na PS2: Komisia pre štandardy ISVS - PS2 - Bezpečnostné štandardy

iba to ze ju budu musiet OVM pouzivat povinne od 2020 a hlavnou funkciou podatelne je overenie podpisu, cize tu informativnu sluzbu si musia dat certifikovat

do 2020, potom iba na vynimku UPVII

No pridam odpovede na infoziadost aj od NASES. … a potom par komentarov, lebo zase su tie odpovede domotane a podla mna zamerne.
Odpoveď_211_Scan_OpenSpace080302.pdf (2.9 MB)
SKM_C3850180629143600.pdf (602.4 KB)

nasaes sa v opdovedi na otazku 1 odkazuje na pismeno C paragrafu 57b vynosu o standardoch. Ten tam bol dodany preto aby STE VEDELI VALIDOVAT PODPIS napriklad z roku 2015, ktory este neexpiroval. V ziadnom pirpade nemoze take pismeno C prebit platny zakon a ni europsku regulaciu…

a ostatne je detto… :smiley:

A ten druhy list to je ina komedia … UPVII ma odkazolo na NBU, NBU naspat na UPVII a tam to posunuli na veducu sluzobneho uradu … chapem ze je to hopruci zemiak a nik nechce priznat farbu. Jednoducha otazka. Sucasne Overovania podpisov vstupuju do tisicok obchodnych vztahov a zmluv, napriklad do KAZDEJ na katastri. Ak akvokat, ktory pripravuje prevod nevie kvalifikovane overit elektoronicky podpis (akoze fakt nevie) tak aky tu mame pravny stav ? Dnes si spoliehajuce strany aspon tlacia screenshoty v dobrej viere ze to je dokaz ze podpis bol overeny. Tie ktore nepracuju podla zakona a na XZEP vytvoreny minuly tyzden vam povedia ze je tam platny podpis, aje ked XZEP nie je v prilohe 12, ani na NBu, ani v zakone o doveryhodnych sluzbach ani v eIDAS spomenuty, takze je neplatny… A to este nbu priznal, ze stat neposkytuje (lebo nepoziadal o taky status) ziadnu kvalifikovanu sluzbu.

1 Like

Anton, aj do roku 2020 musia fungovat podla zakona aj po nom. mne je lauter jedno ci cez CEP, ci inak. Hlavne maju dodrziavat zakon.

Citujem z vyjadrenia NBU
Podľa článku 33 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES (ďalej len „nariadenie (EÚ) č. 910/2014“) kvalifikovanú službu validácie kvalifikovaných elektronických podpisov môže poskytovať iba kvalifikovaný poskytovateľ dôveryhodných služieb, ktorý:
a) poskytuje validáciu v súlade s článkom 32 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 910/2014 a
b) spoliehajúcim sa stranám umožňuje získať výsledok procesu validácie automatizovaným spôsobom, ktorý je spoľahlivý, efektívny a ktorý obsahuje zdokonalený elektronický podpis alebo zdokonalenú elektronickú pečať poskytovateľa kvalifikovanej služby validácie.

koniec citatu A nic take stat po desatroci elektronizacie nema. Takze to mi akoze hovoris ze este mame seci vydrzat ze od 2020 to bude fungovat podla zakonov … tak doprucujem dovtedy zrusit ucinnost 305/2013, lebo ho nevies aplikovat do roku 2020 … ci ?

2 Likes

musia urobit uuuuplne novu … tuto ti nik nezcertifikuje … kedze o eIDAS ani nesnivala …

1 Like

OK to vyplyva z eIDAS. Skor je zarazajuce ze NASES nema zaistenu kvalifikovanu sluzbu overovania. A teraz by ma zaujimalo ako take sudy napriklad overuju platnost kvalifikovane podpisaneho dokumentu - napr. ak rozhodnutie sudu sa ma opierat o platny elektronicky dokument - ako vedia ze je je platny – staci im na rozhodovanie iba informativne overenie???
V suvislosti s tym by som sa rad opytal aj na to ci modul dlhodobej uschovy registraturnych zaznamov sa da povazovat za doveryhodnu sluzbu podla eIDAS alebo je to tiez len nejaka sranda typu “informativne ulozenie”?

tu si najdes vsetky kvalifikovane sluzby: https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/
inakpovedane, ked tu nieco nie je, nie je to kvalifikovane.
Nases tam ma sluzby ulozenia podpisu a pecate … ale neviem nikde zistit co by tak mala znamenat :slight_smile: … ostatne tvoje otazky su na mieste … .a nik z kompetentnych nema celkom odvahu na ne odpovedat … :wink:

tam ale podatelna pri overovani spravy v eDesku (statnej schranke) nehovori nic o tom, ze je len informativna. A funguje uplne rovnako = zle ako ta informativna. Kazdeho uradnika aj obcana este informuje o vysledku overenia…

No vsak prave to. Ze maju (NASES) tam akreditovanu sluzbu uschovy elektronickych podpisov, ale da sa povedat o MDURZ ze plni aj tuto funkciu ?
Mna zaujima prave to ze ci MDURZ sa da povazovat za sluzbu uschovy kval. el. podpisov podla eIDAS. Neviem totiz nikde najst zavaznu informaciu,ci prehlasenie ze MDURZ prave tuto zalezitost splnuje.
Tu je napr. popisane kadeco ale prave to ci to robi uchovavanie podpisov podla eIDAS tam nevycitam:
https://www.nases.gov.sk/projekty/upvs-i-cast/technicke-riesenie-projektu/dlhodobe-uchovavanie-registraturnych-zaznamov-modul-mdurz/index.html

Prave nepisu tam nic o tom ze je to iba informativne, takze kazdy si mysli ze ked je to na slovensko.sk ze je to kvalifikovane overene. Preto by ma zaujimalo ako rozhoduju sudy - na zaklade coho ked nases taku sluzbu nema. Mozno si platia komercnu sluzbu.
Kvalifikovana sluzba overovania KEP by mala vyplut protokol podpisany alebo pecateny autoritou opravenenou takuto sluzbu vykonavat. A az to je dokument na pravne ucely na ktory sa mozno potom spoliehat.

otázka je či mdul dlhodobého uchovávania je vôbec k dispozícii. podľa všetkého sa iba obstarával, takže dokumenty už pred rokom podpísané nie sú dlhodobo udržiavané

áno, ale súdy sa spoliehajú na potvrdenia z podatelní ktoré neoverujú kvalifikovane podľa nariadenia eIDAS. vychádzajú z toho čo im ministersztvo spravoédliovsti technicky zabezpečilo a to sú staré potvrdenia mimo eIDAS.

zákon káže advokátom komunikpvat elektronicky a hoci títo komunikujú elektornicky v nekvalifikovanom formáte, súdy nekvalifikovaným formátom overejú tieto podania ako validné. problem to je

Keďže Nases má službu dlhodobého uchovávania podpisov v Trusted Liste, stačí dať infožiadosť, akým spôsobom je táto kvalifikovaná služba využívaná a ako ju môžeš použiť.

eIDAS nezakazuje používať iné formáty, ale naopak, formáty podpisu podľa eIDAS musia všetci akceptovať.

Podobne na súde, výsledok validácie, ktorý dala kvalifikovaná služba, netreba ďalej odôvodňovať. Naopak, výsledok validácie, ktorý bol získaný nie-kvalifikovanou-službou nie je automaticky neplatný, iba ten kto ho na súde prezentoval, ešte musí preukázať, prečo je správny.

to platí iba v uzatvorených systémoch (napr vnútorpodnikové) pri vytváraní kvalikovaných podpisov a pečatí sa od účinnosti eIDAS a ich vykonavacích predpisov musia používať nové formaty, je to vyjaderené v záverečných ustanoveniach eIDAS, kde staré certikáty platia do ich skončenia. Nové podpisy sa tak musia spravovať novou úpravou a vykonávacími predpismi. Rozhodnutie.zep/xzep/zepx by teda OVM nemali vytvárať.

Ja viem ze sa mozem dotazat a oni mi to napisu v odpovedi… Ale nemala by byt tato informacia jasne prezentovana?
Lebo archivovat a prepodpisovat problemom nie je, to si firma vie zabezpecit. Problem je ze ci toto prepodpisovanie dokumentov v archive zodpoveda parametrom - teda ci je to kvalifikovana sluzba. Alebo ci si platim iba ukladanie a prepodpisovanie (zatial asi je bezplatne…), ktore si viem aj svojimi prostriedkami zabezpecit. Ja si myslim ze info ci predlzovanie podpisov statnom ulozisku by malo byt jasne z dokumentacie alebo z webu slovensko sk. Lebo takto nadobuda obycajny uzivatel dojem ze vsetko je v poriadku ked si da dokument do statneho uloziska, ale co ak tento modul nesplna parametre pre dlhodobe uchovavanie kvalifikovanych podpisov. Nemala by takato info byt zverejnena??

Vsak ano ale dala ho kvalifikovana sluzba overovania kvalifikovaneho podpisu?
Je CEP na toto kvalifikovanou sluzbou (nechcem sa hadat nemam najnovsiu verziu integracneho manualu cep) ale ta sluzba overenia podpisu co tam kedysi bola bola iba informativna…
Cize to sme sa bavili ci na strane uradov hlavne teda sudov sa stale spoliehaju na informativne overovanie podpisu alebo pouzivaju riadnu kvalifikovanu sluzbu overovania

Jasné že by Nases mal jasne prezentovať aké služby poskytuje.

A pozor, dlhodobé uchovanie podpisu nie je prepodpisovanie.

CEP/ÚPVS nie je kvalifikovaná služba overovania podpisu/pečate.

Či “stačí” ak sa úrady spoľahnú na nie-kvalifikované overenie podpisu? Nuž, v prípade chyby znášajú väčšie následky, ako to riadiť si musí zvážiť každý OVM sám.

majú OVM zastaviť svoju činnosť?

ehm, ake su realne moznosti ? Zo zakona musia prijmat elektronicke dokumenty. Ziadne na slovensku implementovane riesenie nie je kvalifikovane, Ale realna zneuzitelnost je teoreticka aspon pre tie bezne pouzivane podpisy.

Jasne mas pravdu, ale aj tak si zober ze tu taky sud vydava rozhodnutie na zaklade informativneho overenia. Nehovorime o tom ze takato sluzba na slovensku ani v eu neexistuje a teda nema ako ju riadne vykonat. Ale o tom ze pravdepodobne sa opieraju o informativne overenie. Ze snad by pre taku dolezitu cinnost ako je napr rozhodovanie pri sudoch ale aj inych uradoch kde “ide o vela” mali svoje rozhodnutie opierat o sluzbu ktora je kvalifikovanou sluzbou ked uz eIDAS to tak zadefinoval.
ale mozno sa mylim , ze to pouzivaju napr. od niekoho kto to ma certifikovane (napr. disig).

OVM môžu použiť kvalifikovanú dôveryhodnú službu overovania podpisov/pečatí od hociktorého subjektu z EÚ - to bola predsa pointa eIDAS, nie?
(Ináč ja nehovorím že každý musí používať kvalifikovanú službu.)