Zapojenie Miša Chebena v Úrade podpredsedu vlády

Od vzniku Slovensko.Digital sme si zakladali na transparentnosti, odbornosti a konštruktívnej debate. Preto chceme veľmi otvorene pristúpiť aj ku komunikácii toho, že jeden zo zakladateľov S.D - Mišo Cheben - začiatkom tohto týždňa prijal ponuku na rolu poradcu podpredsedu vlády SR pre informatizáciu. Mišo ponuku prijal ako súkromná osoba a IT odborník. V novej roli nebude zastupovať OZ Slovensko.Digital. Mišo nás vopred informoval o podmienkach, za ktorých túto ponuku prijal a dohodli sme sa, že ich sám transparentne zverejní na platforme.

O tom, že jedného dňa určite príde ponuka sme interne diskutovali veľmi dlho. Pri vzniku S.D sme dali záväzok verejnosti, že nám nejde o výťah na “teplé miesta” na úrade, kde by sme popreli všetko, čo sme ako aktivisti tvrdili. Ten záväzok naďalej platí. Taktiež sú tu aj hlasy o tom, že nemáme len z vonka kritizovať, ale sa priamo podielať na budúcnosti informatizácie. Tieto hlasy sú rovnako legitímne.

Cieľom každého so zakladateľov S.D je zlepšovanie informatizácie. Mišo je jediný z nás kto má predpoklady a skúsenosti dosiahnuť ho aj ako úradník a preto chápeme a rešpektujeme jeho rozhodnutie. Jeho krok vnímame v prvom rade ako možnosť pre Miša presadzovať opatrenia a princípy S.D, ktoré sám pomáhal vytvárať.

Ako občianske združenie a komunita pokračujeme ďalej a budeme naďalej plniť svoje 3 úlohy:

  • presadzovanie opatrení,
  • prinášanie riešení a príkladov toho, že štátne IT sa dá robiť kvalitne
  • občiansky dohľad nad štátnym IT

Voči úradu podpredsedu vlády pre informatizáciu budeme aj naďalej vystupovať ako doteraz, vrátane transparentnej komunikácie a plnenia našej role nezávislého dohľadu. S ohľadom na presadzovanie opatrení vítame, ak na strane štátu pracujú ľudia, ktorí im rozumejú a veríme, že sa tak podarí zaviesť ich do praxe rýchlejšie.

Aby nevznikali pochybnosti o nezávislosti Miša vo vzťahu k S.D (a naopak), prijali sme nasledovné kroky:

  • Mišo bude mať v SD pozastavený výkon členstva a nebude sa podieľať na jeho aktivitách
  • Mišo dal prísľub zaviesť si v Úrade transparentný kalendár stretnutí
  • SD nebude mať žiaden neštandardný prístup k dokumentácii a informáciám Úradu a rovnako to platí smerom od SD k Mišovi
  • Mišo sám dopredu ohlási potenciálny konflikt záujmov, vyplývajúci z jeho role (napr. ak by sme spolu komunikovali o téme, kde môže pre S.D vzniknúť Mišovým konaním priamy prospech, alebo zvýhodnenie oproti iným subjektom)

Aj touto formou chceme isť príkladom v tom, ako si predstavujeme transparentné vzťahy tretích strán (občianskej spoločnosti alebo zástupcov firiem) pri spolupráci so štátom. Veríme, že Mišo v novej roli dokáže presadiť maximum opatrení S.D, úprimne mu držíme palce a smerom k Úradu, ale aj k nemu osobne, budeme naďalej konštruktívnym partnerom a zástupcom záujmov občianskej spoločnosti.

5 Likes

Ja len dodam, ze misovi som (so smutkom - lebo mi tam jeho vtipne hlasky budu chybat) vypol vsetky pristupy na Trello, github, platformu, google drive a interny chat.

1 Like

Preco si mu vypol pristup na platformu ? Ved ten maju aj neclenovia s.d. Ako ma zverejnovat info na platforme (ako pise @janhargas ) ked si ho vypol ?

Inak ja tento “sluzobny postup” vnimam pozitivne. Ked bude na vsetkych stranach vola a konstruktivny pristup, bude to pre vsetkych akterov osozne a moze to postupne davat konkretne prakticke vysledky.

A mohli by ste konecne zverejnit aj KTO z s.d reprezentuje s.d v tej-ktorej rade, komisii, pracovnej skupine … uz som o to prosil viackrat za posledny mesiac, bez odozvy. Ved spisat to je otazka par minut. A ludia budu mat lepsiu predstavu o zabere s.d v celej VS a jednotlivych oblastiach informatizacie.

1 Like

Vypol som mu vynimocny pristup - bol napriklad moderator.

1 Like

Dennik N pise:

“Jeden zo štyroch zakladajúcich členov platformy Slovensko.Digital Michal Cheben bude radiť štátu v oblasti informatizácie. Stal sa kľúčovým poradcom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra
Pellegriniho.”

Nebolo zakladajucich clenov 6 ?

1 Like

Stale nas je 6 zakladajucich. Tato mylna sprava isla z TASR asi z uradu, nie od nas.

a pridavam este odkaz na zive

1 Like

Čakal som kedy to príde …a niekto z Vás dostane ponuku " Veď poď to robiť lepšie keď to vieš " a čakal som ako zareagujete… Ale nesklamali ste. Teším sa s toho lebo to naozaj môže byť pre Slovenskú informatizáciu verejnej správy nová éra. Avšak @skdd daj si pozor aby si sa nestal len bábkou na zastieranie …
Ale veľmi držím palce :thumbsup:

Čože o to, je fajn, keď sa do pozícii dostávajú ľudia s jasnou predstavou o transparentnosti a otvorenosti. To by nebol problém takýchto personálnych posunov.

Nepríjemnosťou je, že takéto personálne posuny z oblasti kritikov do oblasti tvorby legitimizujú vedenie a koordinátorov pod ktorými títo ľudia budú pracovať a ktorým doteraz oponovali. Naozaj si niekto myslí, že doterajšie vedenie a doterajšie politické smerovanie informatizácie štátnej správy je možné reformovať z vnútra? Bez ideových zmien?

A len taká drobnosť ilustrujúca moju námietku: Bolo na uvedené miesto vypísané výberové konanie, alebo nastalo “priame oslovenie”?

2 Likes

Odpoved na tuto otazku mi (z nejakeho dovodu) poslali z UPVII dnes:

Vážený pán Hargaš,

Vo veci spolupráce Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a pána Michala Chebena , Vám v súvislosti s otázkami ktoré boli vyvolané v rámci diskusie na Vašej platforme zasielam nasledovné stanovisko Úradu:

Pán Cheben vykonáva poradenské a odborné činnosti pre potreby Sekcie informatizácie spoločnosti, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktoré môže zamestnávateľ výnimočne uzatvárať na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb podľa § 223 Zákonníka práce. Ide o dočasnú formu výpomoci, kde nie je potrebné vyhlasovať výberové konanie v zmysle zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

S pozdravom

Matúš Šutaj Eštok

Vedúci služobného úradu
Úrad podpredsedu vlády SR
pre investície a informatizáciu

3 Likes

ako tak sledujem ako @skdd pozyva na stretnutia ludi na platforme, vyplnanie kalendara mu zaberie asi dost vela casu :smiley: dufam ze po nom nebudete chciet aj vykazy a zapisy zo stretnuti :smiley:

ale tušíš na čom to stojí, všakže

myslim ze su dost podstatnejsie veci na programe dna ako " transparentny kalendar stretnuti."

Myslis? :slight_smile:

to ma vedie k otazke: co by si ty navrhoval na zvysenie transparentnosti infromatizacie a eliminaciu konfliktu zaujmov? :slight_smile: Riesenia su vzdy vitane :slight_smile:

1 Like

@skdd myslim :slight_smile: aspon zvonka to tak vyzera

@janhargas eticky kodex vydany zatialneviemkym ku ktoremu by sa osoby (nie firmy) transparentne a verejne prihlasili. A zatialneviemkto by sledoval jeho dodrziavanie a tvrdo medializoval jeho porusenie. V zasade takto. Detaily nemam domyslene.

Konflikt zaujmov vytvara konkretna osoba v konkretnej situacii. A je len na nej ci tu situaciu zneuzije ako dosledok konfliktu zaujmov alebo naopak z toho bude pozitivny synergicky efekt.

1 Like

@skdd mozno dobra inspiracia :slight_smile:

Vyborna. Chces to po urade?

Otazka je skor, co chce urad…

Myslim, ze urad ma ine vyzvy ci problemy ako eticky kodex

Nepochybne… :slight_smile: