Pár týždňov po voľbách a

To je dobra pripomienka a z vonka to naozaj posobi cudne.
Riesenie “sa vybralo” na pode krizoveho stabu pred volbami. Korona gradovala, v Taliansku hrozivo rastli cisla a dobrovolnici v CZ a SK fungovali v niekolkych komunitnych zoskupeniach. Tu v SK bola jedna z aktivit slovensko.help kde some sa s @jsuchal pridali ako dobrovolnici. Rada SD rozhodla, ze sa mozeme zapojit, ale znacka SD tam nesla.
My sme pocitali s tym, ze pri naraste pripadov skolabuje call centrum a hygiena. Cize sme sa venovali na zaciaktu vyrieseniu problemu call centra NCZI a otazka trasovania a hladania dalsich potencialne nakazenych bola druha tema, ktora sa javila pri tisicoch potencialnych pripadov denne ako problem, ktory sa neda vyriesit bez it supportu. Nakoniec sme presunuli aktivity smerom k portalu https://korona.gov.sk/.
V ramci krizoveho stabu padlo rozhodnutie pokusit sa postavit riesenie po vzore ceskej aktivity https://covid19cz.cz/projekty/seznam-projektu pricom to malo dve roviny legislativnu a technologicku.
Technologicke riesnie v cz vzniklo okolo produktu Keboola a to sa prebralo aj na Slovensko. BOOTIQ je partnerom Keboola a dodava konzultacie a upravy v ramci pomoci krajine. Tieto rozhodnutia prebehli vo velmi hektickych momentoch ked kopa ludi robila po nociach a rozhodnutie spravil krizovy stab podla dostupnych informacii. Ak by nakaza gradovala asi by sme boli radi, ze mame pripravene riesenie. Asi sa zhodneme, ze je fajn, ze ho nepotrebujeme. Zatial.

K tym nahodam, ono sa na to da pozriet aj opacne. Ak sa nieco krizove deje, tak sa daju do hromady ludia, co vedia pracovat na komunitnom principe a maju dostatok skusenosti. SD je organizacia, kde su ludia so skusenostami, cize sme sa logicky objavili v stredobode diania. Ja som osobne supportoval Petra Skodneho v temach IT.
Zaroven BOOTIQ fungoval v projektoch v CR v rovnakom prostredi a Keboola ako technologicka skupina poskytla svoje kapacity a skusenosti ceskemu streamu. Zas je to podobna krvna skupina ako my, proste chceli pomoct a spravili co vedeli. My sme boli radi, ze je co prebrat.

K transparentnosti. Slovensko.help bolo velmi inkluzivne a pribudali ludia do slacku v desiatkach denne vratane statnych zamestnancov, po volbach novych zastupcov institucii, krizoveho stabu atd. Tieto rozhodnutia a napady boli rozpracovavane tam. Cize proces bol inkluzivny ale hekticky. Urcite sa to dalo spravit lepsie.
To ze moj zamestnavatel - spolocnost EEA sa stala sucastou bootiq je vysledok rocnej akvizicie a osobne sa nemam za co hanbit. Ako sef SD pracujem s temou konfliktu zaujmov kazdy den. Je to tazke, ale druha moznost je nerobit sefa SD. Osobne by som tuto funkciu rad odovzdal niekomu. Ako vidite v SD sa deje prave opak. Ludia odchadzaju na stranu statu a to je ta posledna pripomienka. To, ze @janhargas ma chut ist dalej bolo hadam kazdemu jasne. Janova pozcia nema nic spolocne s tym, ze BOOTIQ zdara maka na trasovani nakazenych, pripadne ja pomaham projektom slovensko.help
Ospravedlnujem sa, lebo hekticky priebeh naozaj vyvolava pochybnosti a tomu som urcite nechcel vystavit meno SD. Predpokladam, ze su dalsie otazky. Kludne sem s nimi.

2 Likes

Myslim, ze toto ani casovo nesedi, ta ceska aplikacia sa zacala diskutova davno predtym ako sa vobec zacalo snivat o tom, ze Jano pojde k Remisovej.

Gabo, ďakujem za podrobné vysvetlenie.
O dobrých úmysloch nepochybujem ani u Teba ani u Jana Hargaša.
Len či nie je vhodné (práve na dobre vyvíjajúci sa situáciu) pribrzdiť a pokračovať štandardne. Chápem, že člôen krízového štábu sa v určitej situácii oprie o zdroje, ktoré má blízko ale posledný týždeň už trasovanie nie je akútne.
Podľa mňa by sa malo (v duchu princípov, ktoré sa snaží S.D presadzovať) povedať:
Haló, pani podpredsedníčka, neurčujte dodávateľa, prosím! Poďme otvoriť súboj riešení. Určme základné požiadavky a pozrime sa čo by vymysleli iní.

Podľa mňa by sa vedeli prihlásiť aj iní, od operátorov, cez tradičných tvorcov mobilných apiek a pod. Pretože nie všetci sa poznajú s Petrom Škodným.
Ak presadzujeme rovnosť šancí v štátnom IKT, tak robme všetko preto aby boli. V opačnom prípade to nie je nepodobné minulým praktikám.

2 Likes

Ano to by bolo fajn. Len ziadna sutaz sa necrta. To v danych casovych moznostiach asi nik nebude riesit.

S etickým kódexom sa muia vysporiadať v slovensko.digital, ale ved ppredsa Hargas nie je prvy, bol uz Truban, nie? KEd bol problem s etickym kodexom, tak bol uz vtedy …

Dokonca ani Truban nebol prvy.

1 Like

Tak kedže nie je súťaž, tak ste to zobrali. (sorry za sarkazmus).
Podla mňa stačí aj teraz (dnes 13.5.) zverejniť na stránke pani podpredsedníčky alebo tu výzvu.
Kde je vôľa, tam je cesta.

UPVII s tymto projektom asi nema nic spolocne, ale mozno mi nieco uslo. Projekt je v stave skoleni pouzivatelov a je po otestovani. Je v kompetencii UVZ. Neviem ci sme vo faze ked bude projekt niekto nanovo startovat to je asi na prevadzkovatelovi. Ja to iniciovat nebudem, lebo v tom nevidm vyznam. Umele navodzovanie pocitu, ze si tu niekto vari svoj biz mi pride smiesne. Ale ved skusme hladat racio za tym este raz.
Este raz geneza. V ramci slovensko.help, krizoveho riadenia informatizacie a krizoveho stabu vysla iniciativa prebrat ceske resenie (proste fungovalo), lebo sa cakalo ze to riesenie bude rychlo potrebne a mozno zabranime kolapsu na hygiene. Bola to cesta, ako zapojit NCZI a komercne call centra do procesu hladania centier nakazy. To bolo ponuknute zadarmo. BOOTIQ ponukol pomoc v prenose know how z ciech lebo ma ludi na oboch stranach a v lokalnej podpore NCZI a UVZ. To sa robilo a robi tiez zadarmo.
Aby boli dodrzane legislativne zalezitsti okolo dat a bezpecnosti, auditu riesenia a legalnosti integracie s operatormi bola potrebna zmluva a tu ma podpisanu priamo Keboola a nie Bootiq. Podmienky si nastavila tiez Keboola a nevidim do nich. V kazdom pripade mam info, ze ak sa bavime o finaciach tak ide o uhradu nakladov na prevadzku a support cloud technologii, ktore treba mat predplatene. Zmluvy budu na crz takze to si mozeme prejst potom. (edit: tu je zmluva v crz https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2171273&art_zs2=keboola&art_predmet=&art_ico=&art_suma_zmluva_od=&art_suma_zmluva_do=&art_datum_zverejnene_od=&art_datum_zverejnene_do=&art_rezort=0&art_zs1=&nazov=&art_ico1=&odoslat=Vyhľadať )
Ak v tomto vidime nejake vyrabanie si biznisu na ukor trhu je to asi pochopitelne, lebo tu na trhu sa takto funguje. Ja to mam tak, ze sme pomohli v krizovej situacii.
To ze “sme si to zobrali”. Nuz asi tak ako sme si zobrali lepsiesluzby.sk, utopia.sk, opendata.sk alebo casti navody.digital. Moje firmy proste robia filantropiu. Ano takto si veci obcas vezmeme a zaplatime to z nasho zisku. V tomto sa citim konzistentne a nic na tom menit nebudem.

Je toto nieco za co by sme sa mali hanbit? Mame v tom hladat nejaky konflikt? Mame hotove veci co funguju vypinat?
Plati sice ze za dobrotu na zobrotu…, ale mne to nevadi. Kludne sa za tento postup kedykolvek postavim.

Pri všetkej úcte, posliapali sa základné princípy s.d. Koľko z tých procesov ohľadom výberu a zavádzania it sa porušilo ? Ako sa overila bezpečnost riešenia? Kde je dokumentácia? To, že je niečo kvazizadarmo neznamená, že sa to zavedie chaoticky, netransparentne a sposobom vyvolavajucim pochybnosti (nielen) o bezpečnosti riešenia.

3 Likes

Skusim podat moje “vysvetlenie” (resp. moju “konspiraciu”) na tuto “nahodu”, tot na zaklade skusenosti zo SOIT (kde som clenom) a S.D (kde clenom nie som, len im do toho ako zanieteny priaznivec “obcas kecam”): Malo aktivnych ludi.

Prusery su, riesit treba, ale ti co to maju v popise prace a (aj ked mizernu, ale) placu neriesia.

Tak sa pozbiera par zanietenych a riesia. Ti odvaznejsi dokonca aj idu do verejnej spravy (VS). (Oboje povzujem za legitimne a som vdacny tim, co to robia.)

Len teda, je ich malo a nasledne ich aktivita “zvonka” obcas vyzera ako “privelka zhoda nahod” a mame zivnu podu na spekulacie a konspiracie.

2 Likes

@IvanK skus byt konretnejsi ohladom principov s.d… tento system nebola aktivita s.d… Spaja sa len s mojou sosbou. ano som vykonny riaditel s.d… ako som napisal vyssie. nedostali sme mandat riesit tento projekt pod hlavickou s.d., ale chceli sme pomoct, tak sme do toho isli ako sukromne osoby. Ak sme nieco porusili sem s tym.
Co sa tyka bezpecnosti prebrali sme riesenie aj s bezpecnostnym setupom z CR. Rovnako ako v pripade CR bola vyuzita autorita auditorskej spolocnosti PwC, ktora audituje bezpecnost riesenia a narabanie s osobnymy udajmi trasovanych mobilov. Neviem uplne odhadnut ci dochadza k nejakym bezpecnostnym incidentom. Dufam, ze nie. Ak je tam problem prosim daj nam vediet.
Zatial bezi riesenie len na testovacich datach a je pripravene a pripad, ze ho bude potrebne vyuzit. Cize nateraz urcite nedoslo k nicomu co by mohlo ohrozit obcanov. Ak vidis nejaky problem urcite ho budeme brat do uvahy.

nejaký dôvod stiahnutia?
S.D delete

2 Likes

Ale tu vôbec nejde o konšpiráciu. Vládnym úradníkom “by default” neverím (a myslím, že ne NCZI je to to isté osadenstvo ako posledných x rokov a tam teda dôveru nemám žiadnu.
Takže uveriť, že staré úradnícke psy niečo nekujú neviem.
Môžem len veriť príbehu ale neviem si ho nijako overiť. Transparentnosť je nulová.

P.S.: 31.3. som na úrad vlády (kde sedel krizový štáb) posielal ponuku na vytvorenie informačného kanála pre COVID cez WhatsApp, podobne ako má WHO,vláda UK, vláda Singapuru, vláda Austrálie a pod. ,… tiež zdarma (vrátane pár stooviek na cloud) s limitáciou na pol roka prevádzky . Ja som veru to šťastie nemal.

No ale je po voľbách a musíme si zvyknúť. :slight_smile: … ako hovorí klasik.

napriklad o tomto nic neviem

@gla ja nevinim teba ani s.d :slight_smile: Len konštatujem že ten karantenno-trasovaci projekt nemá z môjho pohľadu náležitosti , ktoré s.d presadzovalo a legislatíva vyžaduje (namatkovo - porovnali sa rôzne alternatívy? nejedná sa náhodou o základnú službu v zmysle Zákona o KB a teda kopa veci sa opomenula? Pwc vykonalo audit zadarmo? Zohľadnil v audite požiadavky zákona o ITVS a zákona o KB? Ako funguje nahlasovanie incidentov? Kde sú zdrojove kódy? Atď atd

1 Like

len neviem ci hovorime o tom istom projekte. lebo karantena je jeden projekt a trasovanie je druhy projekt. trasovanie bezi so suhlasom pouzivatela. bez suhlasu sa lokalizacne data obcana od mobilneho operatora ani neposlu do platformy.

alternativy sa asi neporovnavali ale neviem. proste padlo asi netransparentne rozhodnutie v krizovom stabe, ostatne otazky neviem zodpovedat je to skorej na PwC. Ale chapem urcite by sa to za inych okolnosti dalo spravit lepsie.

Proste ten projekt (jeden aj druhý ) vykazuje všetky nešváry, ktoré s.d po minulé roky ostro a vytrvalo kritizovalo. Viac nemám čo dodať :slight_smile:
Vlastne mám . Nerozumiem prečo je v tomto prípade s.d ticho a nevadí mu to.

2 Likes

Áno, pocit možno máte, ale dohladatelna realita je iná.

Jednak Pár týždňov po voľbách a je jasný dôkaz, že “nám to viac než trochu vadilo”.

“Zomrieť na krásu” sa teraz hodí asi najviac. Fakt, by som bol zvedavý, keby sme tu dnes nemali nástroj na trasovanie nakazených a boli by ich tisíce denne (čo bolo veľmi reálne) , či by ste sa tu hrali na generálov a čakali na vyhlásenie sútaže na vec ktorá sa dala zadarmo zobrať hotová.

Za seba hovorím, že tieto projekty ani zďaleka nie sú podozrivé a neblikaju mi pri nich žiadne veľké kontrolky. Jeden je zadarmo, druhý je zadarmo a dokonca opensource. Navyše je zrejmé, že oba budú mať krátku životnosť a budem prvý čo začne kričať keď si niekto skúsi na tom postaviť nejakú servisnú zmluvu.

Lenže ignorovať okolnosti za ktorých sa toto dialo a hovoriť o “všetkých nestvaroch, ktoré iné projekty mali” je absolútne ohýbanie reality. Kde sú milióny? Kde sú prilepené systémy cez dodatky? Kde sú vymyslené projekty, ktoré nikomu nič neprinášaju? Kto sa obohatil? Ja tu vidím iba dobrovoľníkov, ktorí na úkor svojich rodín a peňazí zadarmo makali. Nabudúce si sakra rozmyslia, že či budú štátu pomáhať keď zlyháva v svojich základných funkciách a časoch keď ho najviac potrebujeme. Gratulujem.

2 Likes

Ďakujem za vysvetlenie, už budem vedieť že s.d. stráži najmä financie, transparentnosť bezpečnosti (a/alebo ochrany súkromia) - aj to je niečo, čo sa ľudí týka - je evidentne menej dôležitá.

1 Like