Založenie živnosti (oznámenie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti)

Toto je navod ako zalozit zivnost elektronicky:

Toto je work in progress

Pozor: Treba Internet Explorer a Windows. Podpisovac pre tieto podania nefunguje inde.

Sucasny stav

  1. Vyplni sa formular, treba zadat povinne polozky (nie su vsetky oznacene, ale na niekolko pokusov odoslat sa to da zvladnut). Opravnenie vyuzivat nehnutelnost - ak ste vlastnik, staci zadat katastralne uzemie a cislo listu vlastnictva.
  2. Nasledne treba zadat predmety podnikania. Po kliknuti na zoznam odporucanych zivnosti sa stiahne pdf.
  3. Potom odoslat (pravdepodobne vyskoci kopec novych povinnych poloziek).
  4. Potom na 3x stlacenim podpisat, dsigner, podpisat dsignerom, v dsigneri podpisat (vybrat certifikat)
  5. Odoslat a hotovo prva cast.
  6. Do schranky pride sprava o odoslani ziadosti
  7. Do par dni pride rozhodnutie.
  8. Postou pride osvedcenie o zivnostenskom opravneni.
  9. O niekolko dni pride list od vszp, ze treba niekde nieco zacat platit (bez sumy). Pozor! Zacat platit sa neda len tak, musite ohlasit vysku inak to nebude parovat platby (overene cez infolinku)
    Poslal som na infolinka@vszp.sk toto

Oznamenie o vyske uhrady preddavkov na poistne

Dobry den,
v prilohe posielam oznamenie v PDF, podpisane el. obcianskym - pravost je mozne si overit napriklad na QES Portál - Elektronický podpis bez hraníc

Prosim potvrdte mi, ze ste spravu dostali.

Samotne PDF (export z docu cez. word/openoffice/google docs) je podpisane cez zep.disig.sk a obsahuje len text:

Dobry den,

zalozil som si zivnost a tymto Vam oznamujem, ze budem uhradat preddavky vo vyske XX eur na ucet VSZP pod variabilnym symbolom XXXXXXX (moje RC)

Prosim o potvrdenie, ze ste taketo oznamenie staci a bolo spracovane, aby som mohol nastavit platby.

  • Odpoved pride postou (!) a trva to asi tyzden.
  • Treba si zalozit ucet (ak este nemate na podnikanie)

TODO

  • ohlasenie danovemu uradu o ucte na podnikanie

Bonusova vetva:

  • Prislo mi rozhodnutie do schranky, ze jednu volnu zivnost mi tam neuznavaju. Je to format ZEP, na linuxe som to vedel len rozzipovat a otvorit .eml subor v thunderbirde a odtial vytiahnut prilohu v .rtf, kde boli detaily.

WTF momenty a navrhy na zlepsenie

  • Len IE a Win - Toto bude dokedy?
  • Vela krat sa zadava to iste pre register trestov, miesto podnikania. Dalo by sa to velmi zjednodusit pre trivialne (a asi najcastejsie) pripady ako: podnikam na svojej adrese, nechcem to podavat za nijaku tretiu osobu.
  • Zoznam odporucanych predmetov cinnosti - stahovanie PDF ma prekvapilo, cakal som nejaky dropdown. Idealne by bolo mat nejake predefinovane baliky cinnosti: programator, stavebnik, predavac zeleniny.
  • vo formulari je sice miesto na zadanie cisla uctu (netreba dodatocne hlasit DU), ale banka odo mna chcela na zalozenie uctu ICO. Deadlock.
  • bonusova vetva - neviem ako na inych OS, ale toto bezny neITckar nema sancu dat. V sprave bolo odporucanie na sw “Dokument je možné prečítať pomocou aplikácie QSign. Zaručený elektronický podpis na dokumente je možné overiť pomocou aplikácie QSign.”
  • na slovensko.sk som to hladal v zalozke obcan. lebo ja este podnikatel nie som. klikol som na “registracia zivnosti” a tam “sluzby zivnostenskeho registra”, som zmateny co sa stalo. mam si vybrat nejakeho poskytovatela sluzby. Netusim kto to ma byt. Davam Okresny urad Bratislava. vraciam sa spat a klikam na “viac” - velmi zle umiestnene. Dostavam sa sem Životná situácia - UPVS, ocakaval som tam jeden velky button “chcem zalozit zivnost”, klikam na ohlasenie, redirect na modru stranku, tam opat vyberam ze naozaj chcem ohlasit volnu zivnost.
  • pocas ziadosti som presiel cez velmi rozne dizajny - slovensko.sk, eidklient (pin), formular zrsr (modra), xades podpisovac (siva), schranky (problem sam o sebe).
  • pridavanie predmetov cinnosti je cez refresh. neprijemne to preblikava.
  • otaznicky na popisy fieldov treba proste nahradit description. ale chapem, ze schovat kilo textu pod otaznik je jednoduchsie pre kodera, no pre pouzivatela to je horsie.
  • nacitanie xml - kliknutie na checkbox? velmi divne riesenie.
  • nutnost zadavat PSC - stale nic? neda sa uz nacitat z adresy?

Navrhy na zlepsenie

  • rozdelit to na viac typov ziadatelov (. nie je nutne to natlacit do jedneho megaformulara vsetko. nie sme na papieri.
  • kontextove validacie (povinne fieldy sa menia v zavislosti od inych fieldov)
  • rozdelit to na viac krokov (aj tak sa to na konci cele vizualizuje a zobrazuje v podpisovaci).

Idealny stav (pre moj pripad)

  1. chcem zalozit zivnost, kliknem na slovensko.sk, ze chcem zalozit zivnost
  2. rovno vidim formular (jeho zaciatok), kde si vyberiem ci som zlozity pripad alebo jednoduchy (FO, PO, zastupovanie, etc)
  3. vyplnim obchodne meno (ak chcem ine ako meno + priezvisko)
  4. zadam miesto podnikania (ak chcem ine ako moje trvale bydlisko, idealne dropdown z mojch nehnutelnosti a moznost dat ine)
  5. cislo uctu (ak uz nahodou mam, idealne opat dropdown z mydata, ak nemam tak sa mi to nascheduluje ako todo uloha)
  6. zadam predmety podnikania (idealne nejaky zoznam preddefinovaych balikov - programator, stavebnik), ktore si upravim. opat dropdown/search na cinnosti
  7. podpisem odoslem (ziadne zadavanie udajov pre register trestov - toto vsetko by mali vediet cez moje rc/bifo dohladat)
  8. ak islo o preddefinovane cinnosti, som vlastnikom, ziadny zapis v registri trestov, tak to rovno schvalia automaticky a poslu mi ico.
  9. Na backende sa vypublikuje event “BussinessCreated” a odchytis si ho moja zdravotna poistovna (cez openapi som to dovolil jej ako tretej strane). Spravi co potrebuje. Z mojho inkaso uctu mi mesacne zacne strhavat kolko treba (nastavil som jej cez open api, ze moze do sumy X eur mesacne bez opytania)
  10. mam v todo ze zalozit si v banke ucet. kliknem na button ze v ktorej banke, ta cez open api to naparuje na zivnost a po vytvoreni uctu posle event (BankAccountForBussinessCreated), ze to je hotovo a naparuje to v mydata k zivnosti.
  11. zaroven na tento event zareaguje danovy urad, ktory si to odchyti a ulozi u seba a robi co potrebuje, prideli dic atd.
  12. Bonus: Dalsi system VS odchyti event o BussinesCreated, ze som zalozil zivnost v Presove, ponukne mi moznu dotaciu na programatorske lekcie v regione.
5 Likes

velmi pekne popisane, mne by pre zaciatok stacilo automaticke schvalenie a zaslanie ICO. Dnesny stav je taky, ze ked ohlasujes elektronicky trva to dlhsie ako osobna navsteva klientskeho centra.

1 Like
  1. Bonus: Automaticka registracia do vsetkych registrov statu, kde je potrebne sa registrovat ak chces obchodovat so statom (napr. register uzivatelov konecnych vyhod, register UVO, EKS, ITMS2014+), kludne cez openapi
1 Like

Ad deadlock s bankovym uctom na ICO: ono to nemusi byt podnikatelsky ucet podla definicie banky zalozeny na ICO (obrovska vyhoda ale aj obrovska nevyhoda zivnosti voci s.r.o. - ze vsetok tvoj majetok je zaroven “majetkom firmy” [aj ked nieco s obchodnym majetkom tam stale ostava] - mozes si kedykolvek akokolvek vyberat peniaze, ale zaroven rucis vsetkym co mas).
Da sa tam kludne zobrat hociktory existujuci osobny ucet, ale neodporuca sa ten hlavny, kde mas osobne transakcie, nech v tom nemas bordel, oznamit tam a pouzivat ten (idealne su take tie spiace zalozne ucty typu mBank, Zuno - keby ho nezrusili).
Takisto ten novy mozes zalozit ako “osobny”, bez ICO - pokial to podmienky banky nejako vyslovene nezakazuju, z hladiska zivnosti je to AFAIK jedno (vid vyhoda/nevyhoda vyssie).

PS: Ten list z VSZP je naozaj funny (oznamujeme vam, ze ste povinny platit, ale nepovieme vam kolko), ale v ePobocke mi nasledne nabehli vypocitane predpisy - aj ked mozno to suvisi s tym, ze polovicu mesiaca pred zalozenim SZCO som bol samoplatitel.

Toto viem, ale aj napriek tomu, by som rad pouzival teda ucet na to urceny. Dostanem k tomu kartu zadarmo napriklad, atd.

1 Like

Ukončenie živnosti poskytuje tiež veľa námetov na zlepšenie. Odovzdanie oznámenia o ukončení živnosti vyžaduje návštevu miestne príslušného živnostenského úradu. Ak končíte uprostred mesiaca, musíte si prepočítať alebo vyžiadať od poisťovní alikvotnu časť odvodov za daný mesiac. V zdravotnej poisťovni (Dôvera) to vyžadovalo osobnú návštevu, pretože som sa tam nedokázal dovolať. V sociálnej poisťovni mi oznámili, že oni takú informáciu nepodávajú, ale pani sa nakoniec milostivo rozhodla že mi to vypočíta. Ešte bolo potrebné odovzdať kartičku s daňovým číslom na daňový úrad. V Bratislave v podateľni na Radlinského ma poučili, že musím k tomu napísať sprievodný list. Odkiaľ oni majú vedieť kto som čo som. Nakoniec som vyplnil formulár. Keď som chcel kópiu - aby som mal potvrdenie o odovzdaní, tak mi ju odmietli dať. Navrhli mi, aby som si to odfotil mobilom. Aj to je spôsob využívania IT verejnou správou.

Ja si idem zakladat zivnost. Skusim to podat ako PDF cez vseobecnu agendu, aby sme otestovali, ci to zbehne? Do podania uvediem dovod, ze nemam Win/IE a preto na to neviem pouzit elektronicku sluzbu.

3 Likes

Toto netreba na zivnost a staci osobny ucet. Ci sa nieco menilo za posledne 3 roky co nemam zivnost?

Drzim palce nech to vyjde. Ak ano, mozem odstranit dalsiu polozku ktora ma brzdi pred vymazanim VM Win10. Je smutne, ze s kazdou odstranenou polozkou, pribudnu dalsie 2. Napr. nedavne upominacie konanie, ezaloby a podobne. Pred nejakym tym rokom som bol vcelku stastny, ze sa konecne mysli aj na uzivatelov macOS, ale vidim, ze to bol iba zablesk zdraveho rozumu…uz sa od toho uplne upusta. Vidim to aj na absolutnej ignoracii aktualizacie eID klienta (nepodporuje retina screens).

To pisal uz @Trololo42 hore, ale co ak naozaj chcem podnikatelsky ucet? Zacinat zivnost tym, ze najprv si zalozim ucet? Trosku divne.

Neriesite zbytocnu otazku? preco by som si vopred zakladal ucet, ked viem ze to sluzba urobi za mna? Prinajhorsom zakliknem chcem/nechcem.

Aka sluzba?

bod 5 a bod 10

Aha, v cielovom stave ano, v sucasnom nie.

Ja zakladanie zivnosti riesim uz vyse dvoch tyzdnov. Velky problem bol najst relevantne a informacie o tom, ze co vlastne potrebujem (na obcianskej nauke som nedaval pozor).

Veci som si skomplikoval, pretoze som sa rozhodol vsetko spravit elektronicky a musim sa este aj registrovat na DPH (chcem dodavat sluzby mimo Slovenska).

Rad by som to zacal riesit. Podla mna tam existuje uz celkom pouzitelna infrastruktura, len to treba normalne zaintegrovat. @jsuchal, tvoje navrhy ‘idealneho stavu’ sa mi pacia, tiez mam nejake napady.

Chcem to prihlasit na Workshop IDEA-HACK 1. Siel by do toho este niekto?

2 Likes

Zakladanie “jednoduchej” zivnosti ok, pochopim ze si to chce kazdy riesit sam, ale [quote=“filip, post:7, topic:3241”]
Skusim to podat ako PDF cez vseobecnu agendu, aby sme otestovali, ci to zbehne
[/quote]

Podarilo sa vam to?

V nejakom postupe som cital, ze to rozhodnutie o zivnosti by malo prist do 3 pracovnych dni. Aka je realita ? Ja som si zakladal zivnost elektronicky, ale nic mi nechodi mailom. Iba zo ZP mi dosla SMS, ze som samoplatca. Cize ten formular musel prejst (mam screenshot).

Ale ta otazka znie, kedy budem mat ICO ? (potrebujem ASAP)

Podaval si to cez schranku? Lebo mne to rozhodnutie naozaj prislo asi do 3 dni a aj v RPO/ZRSR som bol tak rychlo.

Pochopil som to az teraz, ze si musim pozriet schranku na slovensko.sk… ale fakt mohli poslat aspon notifikaciu alebo nieco na mail/sms zadany pri registracii…

Rozhodnu do 3 pracovnych dni aj ti to poslu do schranky v tom case, pokial to je jednoduche podanie. Postou ti to pride tak s tyzdnovym odstupom. ZRSR je prekvapivo v tomto naozaj dobry