Workshop IDEA-HACK 1

Workshop IDEA-HACK 1 prepojí inovácie s technológiami a nápadmi.
Bratislava, 21. feburára 2017 - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu pozýva odborníkov z oblasti informačných technológií, start-upistov, pracovníkov inštitúcií verejnej správy, ale aj študentov na Workshop IDEA-HACK1, ktorého výsledky budú spracované do nových výziev a kvalitných projektov. Hlavnou témou workshopu je zvýšenie inovačnej kapacity malých
a stredných podnikateľov v digitálnej ekonomike. Prihlášky na workshop so spracovanými esejami je potrebné zaslať do 10. marca t.r.

Účastníci budú riešiť témy projektov, ktoré umožnia najmä malým a stredným podnikateľom získať prístup k elektronickým službám, ale aj témy interaktívnych riešení pre registre verejnej správy
a pre inovatívne riešenia vo vládnom cloude. Diskusia k predloženým návrhom tak bude smerovaná
na kreáciu tém pre národné alebo dopytové projekty v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, prioritná os 7.
„Náš úrad počúva občanov, podnikateľov a odbornú verejnosť, chceme vedieť, čo je treba zlepšiť v odstraňovaní byrokratických bariér, chceme zapojiť odborníkov v oblasti IT, verejnú správu, študentov, aby nám pomohli vytvoriť dobré projekty. Také projekty, ktoré biznisu pomôžu v komunikácii s verejnou správou, k zjednodušeniu procesov a k väčšej transparentnosti. Malí a strední podnikatelia sú dôležitou súčasťou ekonomiky tejto krajiny. Projektami pre nich chceme vytvoriť priestor pre ich lepšie umiestnenie na jednotnom digitálnom trhu. Workshop, ktorý organizujeme je jednou z diskusií k tejto téme, a verím, že pomôže otvoriť zaujímavé témy a podnety ktoré náš úrad pretaví do dobrých výziev a kvalitných projektov,“ informovala Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Téma: Zvýšenie inovačnej kapacity malých a stredných podnikateľov (MSP) v digitálnej ekonomike

Cieľ:
• Zvýšenie integrovanosti Slovenska do jednotného digitálneho trhu - zvýši sa predaj a nákup tovaru a služieb online;
• Zvýšenie životaschopnosti malých a stredných podnikateľov vďaka možnostiam, ktoré poskytnú zdieľané služby verejnej správy;
• Zvýšenie dopytu po inovatívnych riešeniach v oblasti informačno-komunikačných technológií vyvolá rast počtu MSP, ktorí sa budú podieľať na vytváraní takýchto riešení.

Čo hľadáme:
Hľadáme témy projektov, ktoré umožnia najmä MSP získať prístup k elektronickým službám, primárne vyvinutých pre potreby verejnej správy. MSP môžu nad týmito službami stavať vlastné riešenia
a rozšíriť tak prínosy investícii.
Hľadáme témy pre inovatívne riešenia, ktoré by mohol poskytovať vo vládnom cloude celej verejnej správe, ako napríklad tvorbu materiálov, e-Learningové nástroje, vizualizačné nástroje, nástroje
pre meranie spokojnosti, nástroje pre riadenie produktivity a podobne.
Hľadáme riešenia pre registre verejnej správy, ktoré sa budú transformovať do podoby interaktívnych nástrojov a podporovať dôveryhodnosť subjektov a zlepšovať informácie o produktoch. Nástroje pre ochranu spotrebiteľa v podmienkach jednotného digitálneho trhu. Odstraňovanie transakčných nákladov a procesných bariér, znižovanie administratívnej záťaže.

Kto sa môže zapojiť
Malí a strední podnikatelia, študenti, „start-upisti“, ale aj pracovníci inštitúcií verejnej správy a spoločne hľadať inovatívne riešenia pre konkrétne projekty v oblasti informatizácie verejnej správy. Ako príklad možno uviesť využívanie elektronických schránok pre doručovanie korešpondencie firmám, elektronické služby štátu, či aplikácie, ktoré zvýšia verejnú kontrolu a transparentnosť.

Cieľ workshopu:
Diskusia k predloženým návrhom a kreácia tém pre národné alebo dopytových projekty, špecifický cieľ 7.2, Operačný program Integrovaná infraštruktúra, prioritná os 7. (viac info.: dokument Východiská
pre prípravu projektov Operačný program integrovaná infraštruktúra Prioritná os 7 – Informačná spoločnosť, st. 38 až 40)

Záujemcovia o účasť na Workshope IDEA-HACK1 musia splniť tieto kritériá:

  1. vyplniť prihlášku (meno alebo názov tímu, členovia tímu, skúsenosti s verejnou správou);
  2. vypracovať motivačnú esej (v minimálnom rozsahu 600 slov), ktorá bude navrhovať unikátne využitie informačných technológií vo verejnej správe k téme
  3. Zaslať na idea-hack1@vicepremier.gov.sk

Povinné časti eseje:

  • výber témy (zo zoznamu 5 tém esejí) ako aj zdôvodnenie daného výberu;
  • prečo chcem zlepšiť štát;
  • aký problém by sme chceli vyriešiť;
  • aké riešenie navrhujeme (vrátane odkazov na webové riešenia, výskumu, technológie, konkurenčného produktu a podobne);
  • aké prínosy pre jednotlivé cieľové skupiny vďaka riešeniu získame;
  • ako náročné by bolo riešenie v praxi nasadiť.

Témy esejí o prepojení inovácií, technológií a nápadov:
Inovácie

  • Téma 1: Štát v ére big-data (ako na základe analýzy veľkého množstva údajov dokážeme prísť
    s novými odporúčaniami pre rozhodovanie a službami pre občanov, vizualizácie údajov, využitie geo-údajov)
    Technológie
  • Téma 2: e-Government ako platforma (služby štátu, nad ktorými bude možné budovať inovatívne riešenia)
  • Téma 3: Nové typy služieb a personalizovaná verejná správa (mobilný government)
  • Téma 4: Elektronická identifikácia, autentifikácia a autorizácia
    Nápady
  • Téma 5: Aké opatrenia pomôžu digitálnej ekonomike a elektronickému obchodu.

Účastníci zároveň získajú cenné informácie pre zapojenie do pripravovanej výzve a zároveň prispejú
k rozšíreniu okruhu možných žiadateľov. Šancu má naozaj každý, stačí sa zapojiť do výzvy k výberovému konaniu.

(zdroj a možnosť prihlásiť sa: http://www.informatizacia.sk/aktuality/24159c)

3 Likes

@Marty_MacFly podla mna tema 4. je velka prilezitost. Ides do toho?

1 Like

Súhlas. Jedna z vecí, o ktorej by bolo rozumné pouvažovať = #singlesignon – pre inšpiráciu:

Ale ved to mame na UPVS, nie? Da sa prihlasit cez EID :wink:

1 Like

A niečo menej “hardcore” ako UPVS/EID by sa pre štát nehodilo? :wink: A taktiež: nechceme to ešte trošku rozšíriť a mať single sign-on (resp. overenie identity) aj pre 3rd-parties?

Má zmysel urobiť z ÚPVS identity providera pre štátne aj komerčné služby? Niečo ako FB/Twitter/Google, kde by som sa rozhodol, ktorá appka môže robiť aké operácie, resp. dokedy má odo mňa na konkrétne veci autorizáciu. A kde by som mal nejaký centrálny audit log (á la Estónsko), samozrejme s možnosťou notifikácie pre vybrané operácie. Alebo už také niečo existuje?

Podla mna sa toto da. Staci si prejst integraciou v NASES :slight_smile:

Toto uz riesis open api :slight_smile: a ano toto je v planoch. Vid integracia a orchestracia a multikanal.

Dik za info… som poslal prihlasku… http://www.kbb.sk/files/prihlaska-idea-hack1-globcex.pdf

1 Like

Termín na posielanie esejí bol posunutý na 17.3.
https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/lehota-prihlasit-sa-do-workshopu-idea-hack1-je-predlzena-do-17-marca/index.html

Asi je medzi ITckarmi malo spisovatelov :smile:

Ja som svoje tiez poslal. Mozno dam este jedno.

1 Like

Taketo mi prislo 15.3.

Dobrý deň,

ďakujeme že ste zaslali vašu esej a zapojili sa tak do IDEA-HACK1.
V priebehu tohto/budúceho týždňa Vám zašleme informácie o workshope Idea-Hack1 a bude nám potešením, ak prijmete pozvanie na tento workshop.
Ďakujeme.

S pozdravom,

Team SRIT UPVII

Mate uz niekto odpoved? cc @juraj.bardy

Ja som tiez dostal tento mail, ale odpoved zatial nie.

nie je to trochu cudne, ze sa nic okolo toho uz mesiac nedeje?

ale som to trochu cakal ked jediny termin na stranke bol termin ukoncenia podavania prihlasok…

mozno im to ciel splnilo, sa trochu inspirovali esejami a teraz to budu predkladat ako ich napady :slight_smile:

Naposledy som o tom pocul rozpravat tu http://www.ta3.com/clanok/1103186/tb-p-pellegriniho-o-zjednoduseni-elektronickych-sluzieb.html samotneho Pellegriniho 18:00 minuta.

Ufff, nestihol som to, ale tak eseje posielam na rôzne úrady uz roky, stačilo by to skompilovat, idea je vzdy rovnaká :wink:

1 Like

Z ÚPPVII prišla informácia, že 13.6. bude k tomuto workshop, na ktorom máme “prezentovať naše myšlienky”.
Od 9:00 do 17:30. :astonished:

1 Like

Materialy k eGov nie su az take zle (v skolskej stupnici 2), idey tiez existuju a dal by som im tiez 2. Potom to vsak vsetko zhovadi “biznis po slovensky”. Vyber proejktov ktore sa idu realizovat je na 3-, definicia projektov na 4 a realizacia projektov 4-. Takze priorita je kde? Definovat meterialy, davat idey? Toto je najlepsia cast SK eGov, svetko ostatne je horsie. TAkze hor sa pripomienkovat materialy a davat idey … alebo ?

Jee… aj mne prisla odpoved… sice az dneska ale aspon odpovedali…

Dobrý deň,

chceli by sme sa Vám poďakovať, že ste sa svojim nápadom zapojili do workshopu IDEA HACK. Vaša téma nebola zaradená na workshop, ďakujeme za Váš prejavený záujem.

S pozdravom

Tím sekcie riadenia informatizácie

je k tomu nejaka linka s eventom, je to verejne a pod.?

https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/ako-vyuzit-eurofondy-a-zlepsit-postavenie-malych-a-strednych-podnikatelov-v-digitalnej-ekonomike-idea-hack-odpovie/index.html

By ma zaujimalo preco prave nasu temu na zefektivnenie boja s korupciou zamietli… Ked celkovo bolo 17 tem, a maju podla stranky vybrat 3 najlepsie temy, kolko tem sa tak prebojovalo na prezentaciu?