Zákon o e-Gov - novela 2017

Ano mas pravdu, ja som to myslel tak ze kedze komunikacia je obcan<>uradnik, ze by ta transformacia formulara ako ho vidi vyplnujuci by mala byt brana ako zaklad. Tym mame poriesene zmysly ludi co sa podielaju na danej veci. A ostatne transformacie su potom vynikajuca vec, ktory moze pri automatizacii procesov napomahat - spolu s datami v xml - cize vyborna vec, ale kedze ide nie o uctovne transakcie ani vyrobne ale hlavne o komunikaciu ludi (ktoru mozno pomocou xml dat a transformacii roznymi sposobmi automatitzovat), amla by mat ta transformacia do html byt ako hlavna metoda, ktora by mohla vyhovovat aj z pohladu dlhodobejsej uschovy - samozrejme po eliminacii rizik vid. nizsie

presne tak. Mnoho veci sa da teraz doladit, ale aj vylepsit a doplnit ale nemalo by to vytvarat dalsi problem iba vyriesit stavajuci, alebo pridat neexistujucu funkcionalitu. Trochu som mal obavy - nepoznam presne o co ide ale ta transformacia ma trochu inspirovala k prispevku. V implementacii podpisu trochu zanikli kedysi dost zname uskalia, ktore su dnes iba poznamkou v technickej norme, a bolo by dobre aby sme sa im vyhli pri praci s formularmi a hned sa znizia rizika do buducnosti. Napr. poznamka k 4.2.3 podp. dokument.
http://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/119100_119199/11910201/01.00.01_60/ts_11910201v010001p.pdf
ale aj reprezentacia miesto podpisovaneho dokumentu moze mat svoje uskalia a preto ich by bolo najlepsie preklenut podobne ako u formularov qsign tym ze sa transformacia urcena pre cloveka vlozi a podpise spolu s datami.

nemal som cas presne rozpytvat a dokumentacia hovori o referencii. Ale nech je to ako chce. Zakazdym to ma riziiko. Ak je to hash tej transformacie, ktorou som zobrazoval pri podpise, tak tym ze xsl pre formulare su bud v softveri, alebo v inom systeme-upvs, moze nastat situacia:
podpises dokument. On hash transformacneho xslt vlozi ako podpisanu polozku. Niekto medzi tym zmeni v transformacnom subore napr. nejaku len medzeru tam prida cim sa zmeni jeho hash. a problem je na svete. Overovaci softver si vo svojej kniznici drzi xslt subor bud uz ho tam ma, alebo si ho pred prvym overenim stiahnes, takze stiahnes ten zmeneny xslt, softver ti pekne overi aj zobrazi, ale das mu overit ten isty formular zo vcerajska kedy este nebol zmeny xslt a tam uz bude problem lebo podpisany hash tranf. suboru by bol iny. Ale ak je to tak ze je tam - v podpisanom objekt co ma URI ktore co priamo neukazuje na nic fyzicky konkretneho, http://schemas.gov.sk/form/App.GeneralAgenda/1.9/form.xslt tak je to odkazovanie sa pre zobrazovaciu cast kamsi do sveta a cokolvek co sa bude tvarit ako spravny xslt sa bude dat pouzit. A teoreticky sa daju obe moznosti skombinoavat. Zakazdym tam bude nejake male riziiko.
Ale toto spolu s tym ze v kniznici formularov neni napr. ani taka evidencia, ze ku kazdemu suboru je evidovany jeho hash aby si system ktory chce zobrazit mohol overit neposkodenost xslt vytvara predpoklady na to, ze ked si stiahnes formular do svojho pc cize mimo schranky a budes ho mat par rokov tak sa da podstrcit xslt, a rozne ine veci ktore by bolo dobre nejak teraz zacat obmedzovat. Napr. ani nedavat moznost v dokumentacii integrujucemu vyvojarovi aby si vyberal ci podpis chce urobit v takom alebo onakom formate. Jednoducho predpisat proceduru, hodnoty parametrov a toto bud budes pouzivat alebo ti podpis neprejde.

Nie vyplnacia ale ze nebudu prezentacne data toto: mozno som ale nepochopil co sa tymi prezenztacnymi datami rozumie. Ako som pozdejsie zistil netusim totiz co sa mysli "pre prístupové miesto zo špecializovaného portálu,“
7. K čl. I
V čl. I sa za bod 38 vkladajú nové body 39 a 40, ktoré znejú:
„39. V § 24 ods. 2 písm. a) sa na konci vkladá bodkočiarka a pripájajú sa slová „prezentačná schéma nemusí byť súčasťou elektronického formulára, ak je používateľské rozhranie pre vyplnenie elektronického formulára poskytované pre prístupové miesto zo špecializovaného portálu,“.

Len stručne, citát z Výnosu o štandardoch:

“3.1.9 Miesto publikovania elektronického formulára zabezpečuje integritu elektronického formulára vrátane integrity s ním súvisiacich údajov, súborov a dokumentov.”

Čo sa týka hashu / digitálneho odtlačku transformácie:

  • Starý slovenský formát podpisov XAdES_ZEP v prípade podpisovania XML obsahuje digitálny odtlačok podpisovej prezentačnej schémy ako súčasť podpisu. (XAdES_ZEP sa však už musí prestať vytvárať a je potrebné vytvárať eIDAS formáty.)
  • Pri nových formátoch podpisov predpísaných eIDAS sa digitálny odtlačok podpisovej prezentančnej schémy neuvádza ako súčasť podpisu ale ako súčasť podpisovaného súboru. Na tento účel je predpísaná štruktúra XMLDataContainer.

XML údaje sa podľa Výnosu o štandardoch pre IS VS musia podpisovať vložené vo formáte XMLDataContainer, ktorý sa podpisuje ako celok a v prípade e-formulárov povinne obsahuje referencie XSLT a XSD, pričom pre každú referenciu povinne obsahuje aj DigestMethod a DigestValue. Viď príloha č.11 Výnosu o štandardoch.
Zatiaľ v praxi prevláda starý formát XAdES_ZEP (.xzep, .zepx), situácia by sa mala postupne zmeniť v priebehu pár ďalších mesiacov, kedy budú na ÚPVS nasadené povinné formáty podľa legislatívy.

Pre niekoho zhoršenie, pre niekoho možno zlepšenie. Ani ja neviem, na čo by sa mali naveky pamätať certifikáty, ale okrem zbytočnej investície do úložného priestoru to za zhoršenie nepovažujem. A tiež sa tam podľa mňa nepíše (nie som právnik, možno ten by to vyhodnotil inak), že by tam tie certifikáty zostávali naveky.

Tu si dovolím nesúhlasiť. Podľa mňa je to zlepšenie, pretože ak (si) niekto revokuje AC (napríklad preto, že má dojem, že sa mu niekto nepovolaný dostal k privátnemu kľúču, ale aj z ľubovoľného iného dôvodu), tak by mal oznámiť tým, ktorí ho používajú, že je neplatný. Ak nie sú k tomu publikované CRL, tak ako to chceš oznamovať? Tu je zavedená povinnosť, aby vydavateľ a/alebo držiteľ oznámili zrušenie certifikátu a toto ja považujem za zlepšenie, nie zhoršenie.

Neviem si predstaviť, ako by niekto v NASES-e prepisoval certifikát (keď aj len fingerprint) z listinnej formy do elektronickej. V tomto prípade issuer a serial vôbec nie je dostatočný, pretože si môžem vystavovať vlastné certifikáty, kde si môžem uviesť issuera ako aj serial aké len chcem. Takže je treba viac údajov o certifikáte. A naozaj to má niekto prepisovať z papierových žiadostí? Aká bude povolená chybovosť? Koľko času dáš NASES-u aby tie papierové žiadosti spracoval? Ak to potom niekto nastaví že sa to bude spracovávať do desať (pracovných) dní, nebude to nikomu inému prekážať a nebudú ďalší potom kričať po okamžitom spracovaní?

Áno, je to možno zavedenie novej zbytočnej služby, ale publikovanie platných AC v zákone už je a tu sa to nezavádza ako novinka. Tento odstavec tiež nezavádza nejakú novú povinnosť pre prístupové miesta, ale špecifikuje ako sa bude dať overiť platnosť AC.

Nikto nehovorí, že vo februári to nemôže byť novelizované opäť (keď to bolo sľúbené, ako som pochopil z iného Tvojho postu), ale tie ustanovenia zákona sú už platné a na registri sa pracuje (už dávno mal byť v prevádzke a jeho zavedením sa podľa mňa niektoré veci zlepšia a zjednodušia). Osobne si myslím, že keď dáš rozumný návrh pre implementáciu a bude to v súlade so zákonom (teda nie napr. neriešiť časti, ktoré zákon prikazuje), tak Ťa (samozrejme aj ďalších) v NASES-e vypočujú. Nemyslím si, že by boli apriori proti zlepšovaniu vecí, ak to nie je v rozpore so zákonom alebo plánovanými rozšíreniami a zmenami (o ktorých občas asi vedia len oni).

@miromr:

Nie vyplnacia ale ze nebudu prezentacne data toto: mozno som ale nepochopil co sa tymi prezenztacnymi datami rozumie. Ako som pozdejsie zistil netusim totiz co sa mysli "pre prístupové miesto zo špecializovaného portálu,“ 7. K čl. I
V čl. I sa za bod 38 vkladajú nové body 39 a 40, ktoré znejú:
„39. V § 24 ods. 2 písm. a) sa na konci vkladá bodkočiarka a pripájajú sa slová „prezentačná schéma nemusí byť súčasťou elektronického formulára, ak je používateľské rozhranie pre vyplnenie elektronického formulára poskytované pre prístupové miesto zo špecializovaného portálu,“.

Dobrý deň, skúsim spresnenie k jednej konkrétnej veci:

Vychádzam z toho, že už si rozumieme, že “to aké zobrazenie vidím keď údaje vypĺňam” (= konfigurujem si akú službu chcem dostať) nie je podstatné. Často je to dynamické zobrazenie v rámci služby - keď si rezervujem letenku, hotel, kupujem knihu, prepisujem auto a pod. K tomu, aké GUI som videl, keď som údaje vypĺňal - sa nepotrebujem vracať “v histórii”.
Kde to naopak už podstatné je (a k čomu má zmysel vracať sa aj z pohľadu histórie) - je v kroku, kedy sa chcem pozrieť na výsledok konfigurácie a chcem nad ním vyjadriť vôľu (autorizovať podanie podpisom alebo iným spôsobom). Ak sa tu chápeme (ospravedlňujem sa za dlhé vypisovanie), tak môžeme ísť ďalej:

No a preto som reagoval na dalsiu zmenu, kde sa zrejme chysta ze nebudu transformacne udaje k dispozicii tak ako som reagoval.

Keď si pozrieme znenie zákona 305/2013, tak predmetný § 24 ods. 2 písm. a) hovorí “prezentovať elektronický formulár na vyplnenie údajov”. To znamená, že doplnenie slov za bodkočiarku do písmena a) z bodu 39 sa vzťahuje na “prezentačnú schému na vyplnenie”.
El. formulár obsahuje ešte prezentačné schémy podpisovú a tlačovú. Tieto ostávajú tak, ako boli doteraz (na to by sa musel meniť odsek 3 daného paragrafu - písmená c) a e), ktoré menené nie sú). Viď:

1 Like

Cize ak by som v buducnosti potreboval si pozriet svoje podanie a preskumat napr. preco ovm vtedy rozhodlo tak ako rozhodlo, tak si budem moct pozriet to co som podpisoval v podobe formulara aku to vtedy malo vo chvili ked som to odsuhlasoval. Jasne dakujem za upresnenie.

1 Like

Je taka moznost v pripade novsich formatov, ze vlozit a podpisat aj cely transformacny subor pre prezentovanie formulara v html?
Tym by sa jednym vrzom odstranili problemy a rizika so zobrazovanim formularov v systemoch registratury v dobe kedy uz formular nie je v schranke a system ho potrebuje zobrazit - teda nie overovat podpis a pod, iba ho v internom prehliadaci riadne zobrazit (bez nutnosti overovania, ci stahovania transformacnych suborov z kniznice formularov) tak ako ho podpisujuci videl.

Presne tak. n.z

XMLDataContainer umožňuje buď schémy referencovať alebo ich vkladať / embedovať. Momentálne nie je možné oboje súčasne. Pre e-formuláre je explicitne v štandardoch predpísané, že sa schémy musia referencovať a nesmú sa vkladať.

Pre vkladanie schém je predpísaná priama integrácia, t.j. nemôže sa používať base64 zápis.

Dôvodom, prečo sa rozhodlo, že sa schémy pre e-formuláre budú povinne iba referencovať, bolo (ak si dobre pamätám) zavedenie jednotného pravidla, zabrániť problémom s riešením situácií, ktoré by mohli vznikať kvôli rozdielom digitálneho odtlačku pri vkladaní schém priamou integráciou a obmedzenie veľkosti súborov ktorá by mohla v dôsledku vkladania schém značne narastať.

dakujem za info. Toto je obmedzenie co vyplyva z technickych noriem alebo z niecoho ineho?

Vyplýva to z prílohy č. 11 Výnosu o štandardoch pre IS VS:

Výňatok :

Vložená použitá prezentačná schéma (D.4.3.2) …
UsedPresentationSchemaEmbedded

[Hodnoty: Pri prenose vyplnených údajov elektronického formulára sa nepoužíva, pri prenose iných XML obsahuje vlastnú schému vo forme priamej integrácie.]

Asi si chcel napísať “že sa schémy pre e-formuláre budú iba referencovať”.

1 Like

Softvér, ktorý často pracuje s el. formulármi a ich prezentačnými schémami, si môže jednotlivé súčasti lokálne držať v cache. Pre správne overenie nie je dôležité “odkiaľ” bol súbor stiahnutý, ale že sedí hash. Rozumiem že vložená transformácia znamená o 1 krok menej, ale myslím že toto je drobnosť popri tom všetkom čo treba na validáciu/zobrazenie spraviť. Na spoľahlivé zobrazenie “to čo podpisujúci videl” je najmä potrebné vykonať XSLT transformáciu lokálne, na strane klienta. Ktorý zobrazovač to teraz vôbec robí?

Problem neni v tom ze jeden krok, dva kroky. Problem je v tom, standardy su nastavene tak, ze sa v podstate podpisu data a z referencie si zistim ktory balicek transformacnych dat mam pouzit na zobrazenie.
Pri tej prvej transakcii ked dojde k vybavovaniu podania, prijatiu rozhodnutia od inej ovm a pod. si mozem vyberat ako to chcem zobrazit, dokonca ak mi to stroj zariadi nemusim robit ziadne zobrazenie. Lenze to je iba pohlad do OVM, ktora sa spravidla integruje a ma pristup aj k roznym sluzbam.
Ale su aj ine pohlady

  1. system na spravu registratury
  2. Obcan, ktory si formular, alebo celu sktalk spravu stiahne kedze mu to schranka umoznuje.

Cize overovanie podpisu sa udeje na zaciatku, ked formular pride do organizacie. Uz sa potom viac overovat podpis nebude. Ale je potrebne kedykolvek uzivatel dvojklikne na dokument, tento spolahlivo a s vylucenim akychkolvek aj teoretickych moznosti podvrhu zobrazovat po celu dobu az do vyradenia. U formatov urcenych a dlhodobu uschovu je to normalka. Tu mame rozhodnutia a u mnohych z nich pojde tiez o dlhodobu uschovu, nielen o momentalnu transkaciu, kde niekedy neni treba formular ani zobrazit. V tomto pripade je potrebne formular zobrazit vzdy tak aby sa v nom dotycny dokazal aj po rokoch rychle zorientovat.

V oboch pripadoch je potrebne spolahlivo zobrazit formular v ludsky citatelnej podobe a tou je html alebo pouzit konverziu do pdf. PDF vylucme kedze je aka je.

Ak chcem teda s tym co mam dnes k dispozicii urobit prehliadac, tak mam dve moznosti pri prvom dvojkliku ked niekto prvykrat otvara formular, stiahnut si cely balicek z kniznice formularov (nehovorim o moznosti integracie cez diz), z neho vyberiem xslt a formular zobrazim. Aby som pri kazdom dvojkliknuti ktoreho kolvek zivatela co bude formular otvarat nestahoval zakazdym balicek z kniznice formularov, tak si ho ulozim do svojej databazy. No ale tym vytvaram teoreticku moznost zneuzitia tychto xsl. Ak to chcem osetrit a spolahnut sa na kniznicu formularov, tak budem stahovat pri kazdom zaklikani na formular tento balicek. Budem mat sice vacsiu istotu ale vzdy tam zostane teoreticka moznost, ze aj tam moze niekto obsah niecoho nezelane zmenit.
Ak mam registraturny system na mnohych pocitacoch kde nie je napr. pristup do internetu, tak mi ani ina moznost ako si v databaze ulozit transformacne data nezostava.

Prave sa tu s jednym takym trapime a toto vidime ako jeden z problemov. Ktory ak by sa transformacia formulara pre html nachadzala v podpisovom subore tak je raz a navzdy vyrieseny.
Dalsim problemom pri jeho vyhotovovani je, ze do schranky prichadza velke mnozstvo sprav, ktore su napr. robene inym stylom nez MessageContainer, spravidla nie je problem s ich zobrazenim. Najvacsi problem je dopatrat sa k informaciam o udajoch v spravach ktore nie su formularmi. OVM casto nemaju od tychto sprav ziadnu dokumentaciu, to vsetko zostalo vo firme ktora formular vytvarala, resp. spravu v ramci systemu vytvorila.
Dalsim ze niektore firmy sice vytvoria formular, ale to je vsetko. Nezaujima ich tze su tam aj subory dolezite napr. pre urcenie vztahu medzi nativnym xml a eDocom. Takze u niektorych formularov ziadny problem, u inych trapenie.

Otazka zaistenia riadneho zobrazenia formulara bez akychkolvek aj teoretickych rizik si myslim ze by nemala byt davana az za problem s velkostou suboru.

Neviem nie som odbornik, ale niekdy je mozne miesto casti podpisovaneho dokumentu vlozit tzv. jeho reprezentaciu, prikladom je hash. Nedal by sa za takuto reprezentaciu povazovat ak skomprimovany xslt subor? - stefan.szilva prosim ta o info- mozno je to blbost…
Podpisany formular by tak bol samostatny obsahoval by vsetko a pri jeho otvarani v off-line nevyzadoval by sa pristup ani na internet ani do siete a ani ziadna komunikacia s upvs.

Momentálne špecifikácia XMLDataContainera zakazuje vkladať prezentačné schémy (XSLT) do XMLDataContainera prenášajúceho údaje vyplnené podľa e-formulára. Dá sa samozrejme diskutovať o možnosti vkladať schémy e-formulárov do tohto kontajnera a zvážiť úpravu pravidiel.

V prípade vkladania schém bol myslím prednesený ako primárny problém ten, ako garantovať, že vložená schéma je bezriziková a nelíši sa od schémy vypublikovanej v module e-formulárov. Plus malo byť umožnené, aby sa pre spracovanie mohla používať aj iná schéma z e-formulára, než tá, ktorá je referencovaná. Plus problém s veľkosťou súborov.

Ak sa pri dnes používaných formátoch pre podpisovanie vyplnených údajov podľa e-formulára chce garantovať aj v offline režime, že nedôjde k zámene prezentačnej schémy, tak je potrebné pracovať s podpísaným súborom, ktorý obsahuje aj digitálne odtlačky (hashe) prezentačných schém použitých pri podpisovaní. Prípadne je možnosť si lokálne vyriešiť ochranu schém a balíčkov po ich stiahnutí voči zmene. Podľa mňa by bolo vhodné, keby bola nejaká možnosť verifikácie balíčkov - k čomu inak Výnos o štandardoch predpisuje pravidlo, že sa majú na ÚPVS poskytovať digitálne odtlačky pre e-formuláre, zatiaľ však poskytované nie sú.

Nie som expert na podpisovanie, možno budú vedieť prispieť aj @misomikus @jariq .

1 Like

Mozno by bolo lepsie ak by sa uvazovalo tak, ze vlozena schema bola pouzita pri podpise a preto musi byt pouzita aj pre prehliadanie kedze tak dokument v momente podpisu vyzeral. Aj v pripade ak bola podvrhnuta. A od jej URI sa mohla potom odvijat aj moznost vyuzitia ostatnych transformacii tohoto formulara. Tie ostatne schemy by sa mali brat iba ako uzitocna pomocka nic viac.

To ci nebola podvrhnuta transformacia pri podpise by sa potom dalo overit jednorazovo napr. pri kontrole podpisu, resp. pri vstupe formulara do systemu spravy registratury a potom uz by sa iba prezeralo a prezeralo s istotou ze to vidim tak ako podpisujuci.

mozno sa spytam od veci, ale nevyriesil by sa cely problem tym, ak by sme vystupy posielali ako podpisany pades?

1 Like

To by bolo dost komplikovane. Kedze bola zvolena tato formularova technologia. Tomuto nic v podstate nechyba, len nedavat prednost velkosti podpisovanych suborov a moznosti rozneho zobrazenia tych istych dat pred vlastnostami ktore zaistia citatelnost dokumentov tak ako je u dlhodobo uchovavanych podpisanych dokumentov urcenych pre ludske zmysly zvykom.

Odpoveď je jednoduchá, samozrejme že PAdES by vyriešil mnoho, hlavne závislosť štátu na úzkej skupine technológov, ktorí držia celý štát za gule a pretláčajú svoje propietarné riešenia a fantasmagórie.

naviac dalo by sa čerpať zo znalostí a skúseností zo zahraničia (EÚ) lebo nikde, široko - ďaleko, nepoužívajú XAdES, CAdES na úradné rozhodnutia. spomeniem estónsko, rakúsko, nemecko, Českú republiku všade je to PAdDEs.

Novelu zákona podpísal prezident, čiže už budú nasledovať len technické kroky (napr. publikovanie v zbierke zákonov).
Výsledná verzia je dostupná na webe NRSR, boli tam v druhom čítaní viaceré zmeny.
Spolu je to 139 novelizačných bodov v 9 zákonoch, uf.
Účinnosť nadobudne 1.11.2017.

3 Likes

Novela už je publikovaná v zbierke zákonov, pod číslom 238/2017.

Fun facts:

  • táto html verzia zákona v Slov-Lexe je v skutočnosti len informatívna, právne záväzná je iba el. pečaťou podpísaná pdf verzia
  • certifikát v tomto podpise je platný najviac do 31.10.2017, to je cca. iba 20 dní od vydania zákona v zbierke
  • len si pripomeňme, že ak je certifikát neplatný, podpis nie je možné overiť, čiže ak ho nestihnú do novembra prepodpísať, nebudeme mať (elektronickú) valídnu verziu zákona
    .
  • hoci teda novela je publikovaná, ešte nie je vytvorená konsolidovaná verzia zákona 305/2013, ktorá by ju zahŕňala
  • čiže momentálne podpísaná / právne záväzná verzia zákona účinná 1.11.2017-31.12.2017 je nesprávna
  • priamo sa nedá zistiť z tohto právne záväzného dokumentu, či je správny alebo nie (špecificky ktoré novely zahŕňa), nie je v ňom uvedený napr. dátum ku ktorému by bola verzia platná, alebo zoznam revízií
    .
  • mnohé staršie (rozumej z pred 2016) predpisy v zbierke ani nie sú dostupné s pečaťou, napr. taký zákon o registri adries, čiže nemáme záväznú elektronickú verziu
  • a mnohé majú iba verziu s už nevalídnou pečaťou, napr. zákon o dôveryhodných službách, ktorý upravuje ako tie podpisy/pečate fungujú (certifikát expiroval pred rokom)