Zákon o e-Gov - novela 2017

Toto ale nie je nejake podanie. Toto je zakon. Pre mna je absurdne aby musel byt zakon elektronicky podpisany a aby sa pri expiracii podpisu prepodpisoval … Ved status originalu ma hadam repozitar slov-lexu, a/alebo papierove vydanie, ktore urcite existuje, lebo ho perom podpisuje aj prezident. Toto mi vobec nepripada ako vec, o ktoru by sa mali zaujimat a “riesit” ju it-ckari. Toto je vec narodnej rady a ustavnych pravnikov.

Predsa nehovorím že neexistuje valídny originál znenia zákona (t.j. čo schválila NRSR a podpísal prezident). Ten ale mňa ako subjekt práva nezaujíma, veď mi ani nie je dostupný.

Právny predpis sa vyhlasuje zverejnením v zbierke zákonov. To čo je v nej zverejnené, sme všetci povinní poznať a dodržiavať (viď. napr. §15 z.400/2015). Preto je fakt dôležité, aby som v zbierke videl presne to čo tam má byť.

A tu prichádza do hry eGov: aby sme si tu nemuseli posielať papierové knižky so zákonmi, chceme mať zbierku zákonov dostupnú cez internet, a to tak, aby bola právne záväzná. Ako sme my, IT-čkari, teda vymysleli že to bude spravené?

Preto je v §12.3 uvedené, že “Právne predpisy … sa v elektronickej podobe zbierky zákonov podpisujú zaručenou elektronickou pečaťou vydavateľa zbierky zákonov.” Podobné pravidlá platia aj pre konsolidované verzie publikované v zbierke.

Ak by som povedzme chcel dnes večer nájsť v oficiálnej štátnej (elektronickej) zbierke zákon č.272/2016, tak sú tam len nejaké dokumenty s nevalídnym podpisom - a na ne sa nemôžem spoľahnúť, to snáď uznáš. Čo teda ďalej?

(Btw. vôbec nie je treba zákon “prepodpisovať”. Stačí ak vždy bude dostupná verzia s valídnym podpisom.)

OK, rozumiem nesuladu so zakonom. Ale znie mi to prilis technokraticky. Akoby tym, ze nemas podpisany zakon, sa nedalo nim riadit. Ani pred 20 rokmi neboli elektronicky podpisane a svet normalne fungoval, aj pocitace boli :slight_smile: . Snazim sa zistit o akej skode, resp zablokovani coho tu hovorime. Nestacilo by zmenit dikciu zakona, v zmysle ze ak si v slov-lexe najdem aktualne znenie - to je pravne zavazne ? Cele mi to pripada ako umelo vyrobeny problem a overhead …

No veď to, doteraz záväzné bolo čo vyšlo v knižke “Zbierka zákonov”. Ešte si nevidel v advokátskej kancelárii knižnicu plnú zväzkov, dôkladne udržiavanú snáď od vzniku prvej republiky?

Otázka ke postavená takto: právnik sa spýta: na základe čoho môžem veriť že to čo vidím na webe je správne? ministerský úradník sa spýta: na základe čoho sa môžem spoľahnúť že na webe je presne to čo má byť a používateľ nevidí nič iné?

Aká je naša IT-čkarska odpoveď? Ja osobne si myslím, že pri takto dôležitých veciach by nejaká forma garancie integrity/autentickosti mala byť.

Ináč ak chceš vidieť mieru paranoje právnikov pri kontakte s IT-čkarmi, pozri §24 - ako sa funguje keď Slov-lex je nedostupný…
Keď si každý register, čo má záväzné výstupy na webe, nejako po svojom upraví činnosť pri výpadku IS, to ešte len bude zábava.

Práveže celé podpisovanie je dnes jednoduchá vec. Sú postupy, infraštruktúra, ľudia tomu rozumejú. V Slov-lexe stačilo aby niekto pri analýze aj rozumel o čo ide…

Dik za vysvetlenie.
Este mi prosim vysvetli co je to elektronicka zbierka zakonov. Ja tomuto pojmu nerozumiem. Za takym pojmom by som si predstavoval konkretny informacny system.
Ak je tym mysleny Slov-Lex, tak bud mu chyba, alebo je nevyuzivana funkcionalita vytvorenia platnej podpisanej podoby zakonov a jej prezentacia verejnosti.
Alebo to nie je slov-lex a potom v podstate taky system nie je definovany a je tu priestor na nejaky digitalny archiv vo funkcii elektronickej zbierky zakonov.

je to slovlex a ma taku funkcionalitu, historicke zakony do prijatia zakona o slovlexe su platne v zbierke zakonov a ich elektronicka podoba je len informativna, od prijatia zakona su platne podpisane zakony v slovlexe a papierova podoba je informativna. Ak si stiahnes PDF, tak je podpisane.
Samotne znovu podpisanie nie je ulohou slovlexu ale dlhodobeho archivu, kde bezi udrzba certifikovatov. A nasledne treba spustit udrzbu zakonov a ich refresh podpisanymi verziami. Ine riesenie by znamenalo ze kazdy system v justicii by musel riesit vlastny archiv a predpodpisovanie.
Ale mozno nedorozumenie je inde, slovlex zobrazuje konsolidovane znenie, ktore vytvara z povodneho zakona a novelizacii. A podpisane su tieto zdroje, konsolidovane znenie je vytvarane pre dany datum a meni sa v case.

Ale nie. Totiž to, čo je publikované v Slov-lexe, nie je ten ústavne dôležitý podpis (prezident, premiér, predseda NRSR), ktorý treba archivovať. Ide iba o garanciu autentickosti publikovaného znenia. Čiže stačí, že v ňom nájdem vždy valídnu verziu - v pohode môžu dať novú pečať aj každý deň.
Ale teda ak prevádzkovateľ Slov-lexu chce, nech si to hoci aj ukladá do nejakého archívu - skrátka na webe musí byť dostupná v každom okamihu valídna verzia zákona. Nič iné nedáva zmysel.

Tak reku že ušetrím im robotu a vložím do úložiska ÚPVS podpísaný zákon sám - kým má ešte valídny podpis. Ale kdeže, po “nahraní prílohy na server” systém vypísal varovanie “Tento elektronický podpis obsahuje PDF súbor, ktorý nevyhovuje štandardu PDF/A‑1 a podanie môže byť z tohto dôvodu zamietnuté.” Keď som ho ľahkovážne ignoroval, a zápis odoslal, dopadol som takto:
Capture

Mimochodom, na Slov-lexe už konsolidovaná verzia z.305/2013 zahŕňa poslednú novelu.

ten ústavne dôležitý podpis (prezident, premier, predseda NR SR) je elektronický mandátny alebo vlastnoručný atramentový na papieri

cize kludne moze byt aj diera v casovej suslednosti. Nemusim mat ako v LTA subor neustale platny.
Staci ze zakon dnes podpisu (aj rok stary zakon) pecatou MS SR a ulozia do slovlexu. Ja ked ho najdem, neskumam kontinuitu podpisov, ale iba overim ze TERAZ je podpis platny, takze zakon v tomto zneni je platny… spravne ?

k tomu staci vediet ze sa pozeras na spravnej stranke, a to zarucuje https protokol. ci ?

A sme pri bradatej otázke, ako publikovať v internete niečo tak, aby to bolo právne záväzné. Tuto sme to hojne diskutovali pre OpenData.

Diera v časovej súslednosti nehrá rolu, zákon je platny aj keď podpis nie je platný. Ani v long term validation nemusí byť podpis platný. stači ak sa na slov-lex pripájaš šifrovane https://

:slight_smile:

Veď dobre, “zákon je platný”, ale ako zistíš aké je presne jeho právne záväzné znenie?
(Odhliadnime na chvíľu od toho, že podpísanie pečaťou je povinné na základe zákona.)
Ad https - tento protokol poskytuje bezpečnostné záruky na transportnej úrovni (pri komunikácii cez internet). Z toho vyplývajú určité problémiky, napr. sitahnutý obsah nemá mimo prenosového kanála žiadne garancie integrity a autenticity (napíšem si vlastný zákon a následne budem tvrdiť že takto som si to stiahol), je úplne závislý na bezpečnosti www servera, ktorý je z princípu zraniteľný lebo je dostupný z internetu a je to technický komponent (hacker alebo zlý admin niečo na serveri zmení a máme nový právne záväzný zákon?).

Rozumiem tomu dobre, že Ty @ius, ktorý sa sťažuješ na slabú bezpečnosť ZEPu, hovoríš že https je dostatočne bezpečné?

Pozeral som teraz ako je na tom obchodný zákonník a ten je podpísaný certifikátom, ktorému skončila platnosť 4.11.2016. Napriek tomu keď dám súbor overiť cez zep.disig.sk ho overí ako platný - defaultne síce overuje platnosť k času časovej pečiatky, ale aj keď dám overiť platnosť k dnešnému dňu tak ho ukazuje ako platný, napriek tomu, že nebol prepodpísaný. How come?

How come?

To je korektný výsledok.

Ak ho dáš “overiť k času podpísania”, t.j. akokeby si overenie vykonal vtedy keď dokument bol podpísaný, tak podpis je vyhodnotený ako platný.

Noo hej, ja som ho dával aj overiť k dnešku, ale asi to bude v niečom inom, ja som sa neprepol do eIDAS režimu a vyhodilo mi to takto.

Napadlo niekoho pred dvoma rokmi spochybnovat pravnu zavaznost tlacenej zbierky kvoli tomu, ze som si mohol doma napisat a vytlacit vlastny zakon, ktory by som nasledne vydaval za pravne zavazny original?

Neprehaname to tuna trochu s tymi (aj ked mnohokrat opravnenymi) obavami?

1 Like

stale celkom nechapem v com je problem,
podla zakona : V elektronickej podobe zbierky zákonov sa vyhlasujú konsolidované znenia právnych predpisov. Vyhlasované konsolidované znenia právnych predpisov zostavuje ministerstvo spravodlivosti. Vyhlásené konsolidované znenia právneho predpisu ministerstvo spravodlivosti označí ako právne záväzné.

to podla mna splna uz to ze ide o protokol https a teda je garancia ze to nie je podhodena stranka. Okrem toho je mozne znenie stiahnut aj ako PDF. Ciste prakticky je zanedbana udrzba, kedze po vyprsani platnosti pecate mali byt podpisane casove rezy novou pecatou. Ale z pohladu platnosti, zavaznosti a akejkolvek praktickej pouzitelnosti to nie je ani ohrozenie ani spochybnenie. Je to len chybicka krasy.
Ved to co je na stranke za to zodpoveda ministerstvo a to pravne zavazne v tomto okamziku.

Samozrejme, že bola právna záväznosť spochybňovaná, napr. dôveryhodné boli iba tie subjekty a ich publikácie zákonov, ktoré mali zmluvu so sekciou edičných činnosti MSSR.

Sarkazmus, čistý sarkazmus