Výzva ÚPVII: Zber quick winov

Z ÚPVII prišla takáto výzva:
dovolujem si Vam zaslat linku na formular, ktorym zbierame podnety male zlepsenia v oblasti eGovu

Nejde len o zlepsenia v oblasti sluzieb, ale aj o okruhy ako etika a transparentnost, delivery a uspora nakladov.
Cize ak priamo Vy alebo clenovia vasich organizacii maju podnety (ci uz z pohladu dodavatelov alebo z pohladu pouzivatelov sluzieb) , nech ich kludne zadaju prostrednictvom formularu.
Ide o uvod do aktivity a teda aj formular sluzi na prvotny zber. Proces zberu a detaily o jednotlivych podnetoch sa budu postupne dopracuvat, iterovat. O dalsich krokoch Vas budem informovat.
Prvy beh zberu by sme chceli ukoncit do konca maja.

2 Likes

Presiel som trochu platformu a nahadzal tam teda nejake viac ci menej quick winy odtialto:

  • otvorenie API financnej spravy na citanie dat z QR (pre uctovnicke sw)
  • otvorenie API ekasa na sw registracne pokladnice
  • elektronicke doklady v mobile (OP, vodicak, preukaz poistenca…)
  • zrusenie nutnosti zmeny ECV pri zmene trvaleho bydliska
  • redizajn prihlasovacieho/podpisovacie komponentu (eid) podla dizajn manualu. taktiez zmena flow 3xBOK kvoli jednej sprave.
3 Likes

@peter_k mozno by mohol byt jeden metaquick win a to: Zobrat nejake hotove riesenie na zber podnetov :wink:

to ti znie ako QUICK :slight_smile: ? .Jedine, ze tak ako mam v mobile apku “Výhodičky” … kde naskenujem zľavové karty a s tým sa potom preukazujem, keď chcem zľavy …

Ano tak to bolo myslene. Ked mozem dnes nosit nejaku plastovu karticku, tak nevidim velky dovod, preco by som to iste nemohol nosit v mobile, kde bude napisane to iste a navyse elektronicky podpisane. Cez nejaky QR kod alebo cosi to bude mozne offline aj online overit, ze ci to sedi.

Samozrejme sa to da aj velmi skomplikovat. Urcite sa najde nejaky dodavatel, ktory bude vymyslat preco to nemoze byt jednoduche.

to by mal zadat Lubor, aspon hovoirl, ze to zada…uvidi sa ako to bude vyzerat, kolko toho bude, ako casto to bude pribudat a pod.

aj toto ? :smiley: :wink:

Neviem ako ty, ale tie detske stale nosim.

ja tiež … pre istotu … s eID napriklad u Milosrdných Bratov furt robiť nevedia … len prechodné obdobie sa kráti, tak som zvedavy …

1 Like

No veď https://lepsiesluzby.sk/

1 Like

zrusenie nutnosti zmeny ECV pri zmene trvaleho bydliska

A čo tak zaviesť EČV na vozidlo, a nemeniť ho vôbec (ani pri zmene majiteľa)?

2 Likes

Este lepsie.

len to sotva bude quick

Poziciam si jeden vyrok vytrhnuty z kontextu.

eID
V článku https://zive.aktuality.sk/clanok/146987/remisovej-urad-sa-pyta-co-ma-zlepsit-v-statnom-it-ako-prve-staci-vyplnit-formular/
“„Nedošlo k plnému sprístupneniu funkcionalít eID pre tretie strany. Integrácia eID na služby tretích strán je možná, podľa stanoviska ministerstva vnútra ale nie je záujem o jej využitie. K sprístupneniu API eID nedošlo, podľa ministerstva vnútra z dôvodu bezpečnosti a ochrany osobných údajov,“ hodnotí vládna jednotka, ktorá plnenie vyhodnocuje.”

Ak je už integrácia eID na služby tretích strán možná, je to aj použiteľné?
Zatiaľ som to videl iba na pošte pri kúpe SIM karty neopisovala údaje z OP do zmluvy, ale si ich natiahla z čipu.
Prečo neurobili bezpečné API?
Vedel by som si predstaviť využitie:

Stredoškolská turistická ubytovňa, (momentálne karanténne stredisko), keď tam prišiel autobus turistov tak ručne opisovala údaje z OP, aby kúpili drahý OCR skener (aj to bez diakritky) na doklady to nehrozí, ale USB čítačku eID si môže dovoliť každý.

Registrácia do knižnice by mohla byť aj online, údaje by sa načítali z eID a neprepisovali by ich ručne ako doteraz pri osobnej návšteve.

Vybavenie dopravnej karty online cez eID, ak TB má prístup k fotkám na MV tak aj dopravca by po odsúhlasení zákazníkom dostal fotku a nemusel fotiť zákazníka v kancelárii.
Kto by prišiel len osobne, tak rovnako údaje by neprepisovali z OP, ale stiahli z eID.

Myslím, že každý kto používa údaje z OP, a nahadzuje ich do svojich systémov, by rýchlo prešiel na ich čítanie z eID, namiesto ručného prepisovania, kde pracovník zbytočne stráca čas opisovaním údajov, kontrolou správnosti okom a navyše aj tak môže urobiť preklep.

Sprístupniť čo najjednoduchšie rozhranie, aby sa použitie eID dalo integrovať do aplikácií (pri osobnej návšteve) a web aplikácii pri vybavovaní online.

Stratené doklady publikovať aj ako súbory podobne ako v ČR https://aplikace.mvcr.cz/neplatne-doklady/
Teraz máme len túto službu, kde viem skontrolovať doklad po jednom a nie hromadne
https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady
Cez súbory by sa dala urobiť aj rýchla offline kontrola, bez toho aby minv vedelo, ktorý zákazníci prišli (teraz každému automaticky kontrolujem doklad pri príchode) denne sú to stovky kontrol a cez víkend (aby som im nepreťažil server) spúšťam skript na hĺbkovú kontrolu cca 7000-10000 dokladov zákazníkov ktorý posledný mesiac neboli na prevádzke.

Touto službou by som sa moc nechválil, lebo nie je adekvátna.

Zlodej ukradol OP zmenil v OP písmeno v sérii F na E. (pomerne jednoduchý zásah laserom )
Notár sa pozrel či OP nie je v uvedenom zozname a keďže nebol, overil podpis na zmluve o prevode majetku.

Čiže pokaiaľ sa nebude overovať reálna platnosť preukazu s notifikáciou na občana dovtedy to nebude poriadna kontrola.

Jozef

1 Like

si si istý, že z čipu a nie z čítacej optickej zóny na zadnej strane (spodná tretina) ?
image

Pozeral som, že neopisovala údaje z OP, ale ho rovno vložila do USB čítačky kariet, podobnej ako dáva MV k OP. Na vytlačenej zmluve už boli vyplnené údaje z OP.

nuz len tak bokom hovorime o pomerne velkej organizacnej zmene na dopravnej policii, naslednych zmenach v dalsich systemoch, generovania dokladov atd. Ale prosim ak aj toto patri medzi quick winy, tak potom vela zdaru.

Ak neviem urobiť 100% kontrolu tak sa mám zaradiť k tým, čo nerobia žiadnu kontrolu?

Mohlo by MV mať rozhranie aj na kontrolu platnosti a existencie/vydania daného dokladu, a nie len to či bol stratený/odcudzený. Potom by zmenu čísla skôr odhalili, a to notár ani nepozeral na fotku?

Áno v zmluvných podmienkach je, že zákazník má bezodkladne oznámiť stratu “zákazníckeho preukazu” takže nič nemusím kontrolovať.
Ale chcem mať veci lepšie, preto porovnávam uložené čísla OP voči databáze stratených dokladov.
Ak stratí OP je pravdepodobnosť, že stratil aj “zákaznícky preukaz” kde nie je fotografia. Takže ak príde taký zákazník, systém varuje že došlo k odcudzeniu alebo strate OP a dátum kedy bola posledná kontrola. Tak preverím dôkladnejšie zákazníka či je to naozaj on.

Zároveň zákazníci majú lepší pocit, že ich chránime aby niekto nezneužil ich “zákaznícky preukaz”, alebo sú prekvapený, že vieme o strate. Jedna slečna u ktorej sa mi zobrazilo varovanie a pýtal som od nej aby ukázala nový OP, začala s otázkou ako viem, že sa jej na lyžovačke v Rakúsku…stalo to a to :slight_smile: