Výzva ÚPVII: Zber quick winov

A jak upravil zlodej fotku ?

Je to technicky mozne ? To by bolo velmi uzitocne, mat elektronicky dostupne udaje, ktore su viditelne na EID. Ale zda sa mi ze bez BOK sa k nim neda dostat. Ale ak sa mylim, tak to je priestor pre komerciu alebo dobrovolnikov.

Pôvodný zámer ak mám správne údaje bol takýto:
Pri fyzickej návšteve vložím OP do čítačky, čítačka bude mať klávesnicu, prípadne aj LCD kde zobrazí aké údaje žiadajú sprístupniť a povolím im načítať zadaním BOK.
Pri online registrácii cez web by presmerovalo na stránku MV, zobrazí mi aké údaje chce tretia strana získať a povolím ich zadaním BOK a presmeruje znovu na poskytovateľa služby.
(niečo ako funguje platobná brána na platbu kartou)

Potom sa to zmenilo, neviem či kvôli lekárom (nie každý vie/má BOK) alebo prečo.
Teraz to má fungovať, že poskytovateľ služby získa a nainštaluje certifikát do svojho PC, (v certifikáte je určené aké údaje z OP môže zbierať, k iným sa nedostane) a prečíta ich priamo bez zadania BOKu aj cez tú najlacnejšiu USB čítačku, stačí zasunúť OP.

Zatiaľ som to videl len na pošte. Dúfam, že to časom bude použiteľné aby si to mohol implementovať každý kto musí evidovať nejaké údaje z OP.

Preto sa divím “nezáujmu”. Využili by to banky, mobilný operátori až po bežný e-shop, alebo malú ubytovňu. USB čítačky OP už majú, keď musia komunikovať elektronicky a pochybujem že dodávatelia SW by do svojich programov nepridali takú funkciu, ak to štát sprístupnil normálne bez prieťahov.

Len tak na okraj. Plati sa dan z motorovych vozidiel podla toho kde su registrovane, teda ked v Bratislave, tak dan dostava Bratislava, Takze registracia na okres ma opodstatnenie, samozrjeme nemusi to suvisiet e ECV, ale potom nikto nebude zbytocne robit preregistraciu motorovych vozidiel pri zmene sidla ci trvaleho bydliska

a plno dalsich drobnosti :), ale aj tak predstava ako bude UPII davat ulohy MV je trochu naivna. Ale oznacit za quick win nieco co ma zasadne prekopat procesy na dopravnej policii to ma naozaj pobavilo.

Každá kontrola je lepšia než žiadna.
Lenže keď už niekto má dáta platných aj neplatných OP, nielen ukradnutých alebo stratených
mohol by si dať 1% práce navyše a vytvoriť API pre overovanie, hoci aj so zmluvou s overovateľom.

Už viacero organizáci má OCR čítačku OP a overuje si či doklad nie je ukradnutý alebo stratený, ale nemôže si overiť či je pozmenený.

Navyše banky si radi OP aj scanuju.
Tak isto Tipos požaduje objstraný scan OP vo vysokom rozlíšení poslať nezabezpečeným kanálom, ten čo to nariadil tak zhromažduje dáta pre falšovateľv.

Dá sa to aj ošetriť pred vykrádaním databázy, tak že do API sa pošlú všetky dostupne údaje z OP a odpoveď bude, len platný, neplatný, neexistujúci atď.

Jozef

Dňa 26. 5. 2020 o 16:47 Ivan Kopáčik via platforma.slovensko.digital
napísal(a):

[IvanK] IvanK https://platforma.slovensko.digital/u/ivank Víťaz
Platforma Slovensko.Digital Awards 2016
May 26

A jak upravil zlodej fotku ?


Nijako, notárovi poslali človeka, ktorý sa podobal. Foto na OP je veľmi
malé, dá sa použiť len na orientačnú identifikáciu.

Jozef

1 Like

Dňa 26. 5. 2020 o 18:17 Jozef Balun via platforma.slovensko.digital napísal(a):

| Jody
May 26 |

  • | - |

Len tak na okraj. Plati sa dan z motorovych vozidiel podla toho kde su registrovane, teda ked v Bratislave, tak dan dostava Bratislava, Takze registracia na okres ma opodstatnenie, samozrjeme nemusi to suvisiet e ECV, ale potom nikto nebude zbytocne robit preregistraciu motorovych vozidiel pri zmene sidla ci trvaleho bydliska

Už tak nie je. Daň sa platí do Štátnej pokladnici na individuálny účet FO alebo PO a je príjmom štátneho rozpočtu, nie VUC.

ale niekoľko rokov dozadu to tak bolo.

Jozef

ale notar moze spravit lustraciu a ta by mala vyhodit chybu. Toto je namet pre notarov a ich system,

a kedze lekarne z EID zistuju totoznost, tak to robi nie len posta ale aj eHealth. Potom je naozaj otazka, preco to nezverejnit.

Práve preto by sa malo skenovanie a kopírovanie OP zrušiť. Údaje by mali mať právo ukladať len po ručnom prepísaní, alebo načítaní cez eID osobne, alebo ak potrebujú údaje poslať cez net tak len cez API kde sa prihlásim a overím cez BOK a príjemca bude mať istotu, že má správne overené údaje.

Na ulozto stačí dať hľadať správne slová a dajú sa nájsť skenované/fotené OP. Pred rokom som skúšal a našiel som 35 súčasných aj EX zamestnancov jednej TAXI služby, OP, vodičský, preukaz poistenca, koncesia, doklad o psychickej spôsobilosti. Bolo to fotené rovnakým mobilom, takže “záloha” údajov od priamo zamestnávateľa.

Samozrjeem dan isla a ide do SP, je prijmom statneho rozpoctu, ale sa prerozdeluje a prerozdeluje sa aj samospravam podla evidencie

Toto inak existuje, integracia je byrokraticke peklicko trosku, ale ide to cez NASES. (Ta online cast.) Da sa pouzit napriklad toto Integrácia na slovensko.sk · slovensko.sk API

Tema ktora ta k tomuto zaujima je tu.

V klude pokracujme tam.

Ešte taký nápad aby si banka, zamestnávateľ a ktokoľvek vôbec nekopíroval doklady.

Stránka funkčne podobná potvrdeniaonavsteveskoly.sk, formulár na všetky položky z OP.
Vyplním len tie položky ktoré potrebujem mať uchované a vygeneruje podpísané PDF, kde zobrazí vložené údaje a že všetky údaje sú platné k dátumu…
Kto má uchovávať papierovo si to vytlačí, kto len potreboval vedieť či dostal správne údaje si len pozrie výsledok.
Na formulári mať možnosť vyplniť údaje ručne, alebo ich načítam z eID, ak nemám certifikát musí sa zadať BOK, ak mám certifikát tak údaje natiahne bez BOK len zasunutím OP do čítačky.

V banke si to PDF vytlačia a založia do dokumentácie, prípadne mať tam aj QR kód s jedinečnou URL na web s výsledkom overenia, ak si chcem overiť, že vytlačený papier je “neupravený”.

Ako občan sa prihlásim na slovensko.sk a tam nájdem výpis kto kedy si overoval identitu/platnosť/správnosť údajov, alebo ich načítal z eID.

Tak napriklad ja by som naivne ocakaval, ze to vozidlo je naviazane na PO alebo FO, ktore su zapisane vo vyhlasenych referencnych registroch (RPO/RFO). Cize ak sa zmeni trvale bydlisko FO alebo sidlo PO, tak samozrejme automaticky toto sa generuje podla aktualnej adresy. Chcem moc, aby sa dodrzoval zakon, ktory plati roky rokuce? :wink:

integracia je byrokraticke peklicko trosku
toto “vyriešiť” a nebude potom platiť nasledujúce
“„Nedošlo k plnému sprístupneniu funkcionalít eID pre tretie strany. Integrácia eID na služby tretích strán je možná, podľa stanoviska ministerstva vnútra ale nie je záujem o jej využitie."
a vniknú nové služby + zlepšia sa existujúce

Myslim, ze mne toto nemusis vysvetlovat, ten byrokraticky proces hejtujem odkedy som ho sam musel prejst. Snad kazdemu riaditelovi NASES som toto prezentoval, svetielko nadeje vyzeralo byt zriadenie API-GW (takzvany MUK-P), ktore dopadlo klasicky po slovensky. Vela penazi, ziadna muzika.

1 Like

Je málo firiem co ma prevadzky v Ziline, Bystrici, Bratislave? Alebo si myslíte, že keĎ je sídlo v Bratislave, tak všetky autá majú byť v Bratislave a daň má ísť do Bratislavy? Môže aj tak, ale nie je to košér

1., Prv dan išla priamo VUC na účet VUC nie do štátneho rozpočtu.

2.,Keby sa teraz prerozdeľovali podla evidencia napríklad dĺžky v km a zaťaženia bolo by to fajn, ale rozdeľuje sa len mala časť a to podla politických zásluh. Dúfam, že sa to podarí zmeniť.

Jozef