Výzva operačného programu Ľudské zdroje: "Vývoj nových zariadení podporujúcich sociálnu integráciu osôb so zdravotným postihnutím"

Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky dňa 3.11. 2017 zverejnila výzvu na podporu výskumu, vývoja a dostupnosti využívania nových technológií, pomôcok na mobilitu a zariadení vhodných pre osoby so zdravotným postihnutím.
Jednou z podmienok poskytnutia nenávratného finančného príspevku je, aby základné parametre všetkých projektov predložených v rámci predmetnej výzvy boli predmetom verejnej diskusie na web stránke platformy Slovensko.Digital

Bližšie informácie k výzve sú na:
https://www.ia.gov.sk/sk/dopytovo-orientovane-projekty/vyzvy/op-lz-dop-20174.1.202

1 Like

Pod pojmom ‘Vývoj nových zariadení podporujúcich sociálnu integráciu osôb so zdravotným postihnutím’ si predstavujem napriklad medzinarodne vyskumnne projekty pre nevidiacich, ako:

V ramci maximalnej vysky NFP na projekt v tejto vyzve (100 000 €) si vsak viem predstavit nanajvys tak lokalizaciu produktov tychto medzinarodnych vyskumov a ich pilotne zavadenie pre nasich nevidiacich, co uz nepovazujem za samotny vyskum a vyvoj, iba za ‘zvýšenie dostupnosti nových/inovovaných technológií pre osoby so zdravotným postihnutím’.

No a kym hlavne aktivity a zamer vyzvy hovoria:

Povinnou aktivitou každého projektu je:

  • Výskum, vývoj a zvýšenie dostupnosti nových/inovovaných technológií pre osoby so zdravotným postihnutím

Tak v povinnych podaktivitach je uz vyskum a vyvoj uvedeny samostatne:

Povinná aktivita projektu sa skladá z 3 podaktivít.
V rámci každej ŽoNFP sú povinné všetky podaktivity!

  • Podaktivita 1: Výskum a vývoj nových/inovovaných zariadení, softvéru, aplikácií určených na sociálnu integráciu osôb so zdravotným postihnutím v spoločnosti
  • Podaktivita 2: Výroba vzorky a pilotné odskúšanie cieľovou skupinou
  • Podaktivita 3: Prezentácia na domácom trhu

Na zaver ma zaraza este sekcia ‘Oprávnené miesto realizácie’, kde by som ocakavala, ze klauzula ‘výlučne v prospech oprávneného územia’ sa vztahuje len na posledne 2 podaktivity a nie na samotny ‘vyvoj a vyskum zariadeni pre postihnutych’:

Pre realizáciu projektu je oprávneným územím celé územie Slovenskej republiky, t.j. menej rozvinuté regióny a viac rozvinuté regióny.
Žiadateľ je povinný realizovať aktivity projektu výlučne v prospech oprávneného územia.

Áno, naozaj takéto a podobné projekty sme mali na mysli pri tvorbe uvedenej výzvy.

V rámci podaktivity 1 je zvýšenie dostupnosti nových inovovaných technológii tiež oprávnené, takže ak by bolo cieľom projektu lokalizovať na slovenský trh napr. jednu z Vami uvádzaných technológii, bolo by to v súlade s pravidlami výzvy.

Pravidlá operačného programu Ľudské zdroje neumožňujú financovať projekty realizované v prospech iného územia ako je SR.

  1. nerozumiem preco ziadatel musi mat v zakladacej listine uvedene cinnosti zamerane na osoby so zdravotnym postihnutim = takto odezete vela firiem, ktore by mohli dodat vysledok v ramci tejto vyzvy

  2. tie cenove relacie za jednotlive vysledky aplikacia, softver a zariadenie sa mi osobne zdaju nizke, keby boli vyssie tak by bol aj vacsi zaujem a asi aj vacsia kvalita by sa dala ocakavat

1 Like

V rámci tejto výzvy sú oprávnenými žiadateľmi aj zamestnávatelia - podnikateľské subjekty ktoré vo svojej zakladateľskej listine, stanovách resp. v inom ekvivalentnom dokumente neuvádzajú činnosti so zameraním na osoby so zdravotným postihnutím.
Reprezentatívna organizácia v takomto prípade realizuje len pilotné odskúšanie v rámci podaktivity 2 projektu, na základe Memoranda o spolupráci - príloha č. 12 Výzvy.

V spolupráci so Slovensko.Digital bola pre túto Výzvu vytvorená nová samostatná kategória na vkladanie Vaších projektov: https://platforma.slovensko.digital/c/spolupraca/oplz

Do tohto priestoru je potrebné vkladať svoje projekty vždy formou vytvorenia novej témy (+New Topic). Následne sa v každej tému bude dať diskutovať.

1 Like

Toto zo strecneho popisu vyzvy nevyplyva, je tam explicitne uvedene, ze musia mat takuto aktivitu uvedenu v zriadovacej listine.
Cital som len tuto strucnu informaciu o vyzve.

V prílohe 10 výzvy sú uvedené tabuľky, ktoré majú byť vyplnené, nahrané sem na slovensko.digital a podľa toho posudzované jednotlivé projekty. Pri mobilnej aplikácii a zariadení dávajú tabuľky zmysel, ale pri softvéri je vykopírovaný proces vývoja softvéru s jeho jednotlivými fázami tak, ako ho definuje softvérové inžinierstvo. Čo tam chcete k tomu o softvéri vyplniť???

Že sa bude robiť analýza požiadaviek? No áno bude, lebo je to štandardný postup.

Alebo ako sa bude robiť analýza požiadaviek? Čo to má ale spoločné s opisom softvéru?
A ktoré je vlastne to pole, ktoré treba vyplniť - veci v ľavom stĺpci alebo v pravom stĺpci?

Toto jednoducho nie je jasné, čo tým autor myslí a treba dať jasné vysvetlenie, vďaka.

1 Like

Nakoľko bola rovnaká otázka adresovaná aj Implementačnej agentúre MPSVR SR, odpoveď na túto otázku zverejní vyhlasovateľ výzvy - Implementačná agentúra na svojej web stránke v časti FAQ.

Nehnevajte sa na mna, ale tieto projekty by nemali byt vobec hodnotene IT komunitou. Tieto projekty by mali byt v prvom rade hodnotene komunitou ZTP. Prinos 3/4 zverejnenych projektov je prinajmensom diskutabilny a myslim ze potreby ZTP su uplne niekde inde ako mat moznost sa stazovat (to vedia aj dnes, horsie je ze ich nikto nepocuva) alebo ze budu mat moznost si dobit elektricky vozik (ked im ho nepriznaju, alebo sa nevedia dostat von z panelaka lebo im odmietaju schvalit prispevok na bezbarierovy pristup alebo na vyhradenom parkovacom mieste parkuje miestny podnikatel s “pajcnutym” preukazom).

5 Likes

samozrejme budu hodnotene aj z pohladu obsahu. IT komunita sa moze (ak chce) vyjadrit k IT rieseniam.

Súčasťou každého predloženého projektu je aj testovanie funkčnosti vyvíjaného zariadenia, softvéru alebo aplikácie, ktoré sa deje práve v spolupráci s reprezentatívnou organizáciou zastupujúcou osoby so zdravotným postihnutím. Cieľom “hodnotenie” IT komunitou je posúdiť technickú stránku navrhovaného riešenia.

…a to testovanie sa pozaduje robit pred podanim a schvalenim ZoNFP alebo az po schvaleni ZoNFP?..

…ako sa zabezpecuje objektivnost danej vzorky?..

…testovanie na vzorke je k.o. kriterium v ramci odborneho hodnotenia ZoNFP?..

1 Like

Odporúčam bližšie sa zoznámiť s predmetnou Výzvou, kde by Vami vyslovené otázky mali byť zodpovedané.

1 Like

Ja som nenarazal na testovanie funkcnosti, verim ze kazde zariadenie alebo aplikacia bude funkcne. Narazal som na realnu vyuzitelnost pre TZP. Desat novych inovativnych aplikacii TZP nepomoze. Verim ze aspon hodnotitelov mate z nejakej celoslovenskej organizacie zastupujucej TZP.

okrem toho ze vacsina diskuterov tu nevie k týmto temam zaujat stanovisko, hrozi tu aj “samocenzura” kedze clovek ma pocit, ze svojim postojom moze niekomu ublizit… A S.D. … no neviem ci ste Platforme neurobili medvediu sluzbu. Za posledny tyzden sa tu otvorilo tolko tem ako inokedy za pol roka … a pozorujem na sebe, ze kazda dalsia otvorena tema vo mne vzbudzuje vacsi a vacsi nezaujem, kedze su to temy ku ktorym sa neviem vyjadrit … ale je to subjektivny pocit …

Bez precitania sa vsak pridavam k nazoru ze 30 novych IT projektov ZTPckarom urcite tak nepomoze ako napriklad socialny taxik ,alebo prispevok na osetrovatela ci asistenta. …
Vid statny dopravny web a mobilna appka - ktore neviem teda komu pomahaju.

2 Likes

Toto spamovanie teda vôbec nebol dobrý nápad. Prečo by malo S/D robiť hodnotiteľa projektom, z ktorých väčšina nemá s IT absolútne nič spoločné. Prečo sa Mpsvrsr rozhodlo robiť verejnú diskusiu na tejto platforme? A prečo nevyužili aj iné platformy? napr.: https://www.bazos.sk/ alebo https://www.zlavadna.sk/

Odporucat vyuzit tuto funkcionalitu kliknutim tu Operačný program ĽZ - platforma.slovensko.digital

V ramci kriterii pre vyber projektov OP LZ som sa docitala ze efektivita projektu je tretim zo styroch kriterii v oblasti “Navrhovaný spôsob realizácie”, co je druha zo styroch oblasti posudzovania, s dokopy cca 27 kriteriami:

Posúdenie efektivity projektu

Posudzuje sa kvantitatívna hodnota

  • ukazovateľa voči výdavkom projektu, a/alebo
  • výdavky voči cieľovej skupine, a/alebo
  • výdavky voči výstupom projektu.

Pri tejto metóde sa môţu uplatniť parametrické údaje (ako napr. údaje z porovnateľných projektov z predchádzajúceho programového obdobia, alebo prieskumy trhu, štatistické údaje). Tieto parametrické údaje sa napr. rozdelia na 3 skupiny (1-33%, 34% - 66%, 67% - 100%) a podľa zaradenia projektu do skupiny sa mu pridelia body.

V opise kriterii vyzvy a OP nevidim, ze by toto kriterium malo mat pri hodnoteni iny charakter alebo inu vahu nez ostatne kriteria, hoci by som to ocakavala.
V prilohach vyzvy som nenasla ziadne “prieskumy trhu”, ani “štatistické údaje”, hoci tieto povazujem pri hodnoteni za klucove.

1 Like

Ešte by sa mi hodila informácia, ako treba postupovať, ak nechcem byť spamovaný jednotlivými projektami ale chcem vidieť čo sa píše k téme ako takej