Výzva operačného programu Ľudské zdroje: "Vývoj nových zariadení podporujúcich sociálnu integráciu osôb so zdravotným postihnutím"

Rovnaké nastavenia sú aj na samostatné témy/topics. Čiže daj mute na kategóriu ale track na tému ktorú chceš. Asi.

Uvedený dokument tiež uvádza: “Riadiaci orgán, resp. sprostredkovateľský orgán posúdi pred vyhlásením výzvy dostupnosť objektívnych parametrických dát. Ak nie je možné tieto vypracovať pred výzvou, vo výzve sa kritérium neuplatní.” To je zrovna tento prípad - toto kritérium sa vo výzve neuplatňuje.

Cize ak sa prihlasi zo 10 projektov na vyvoj niecoho, co je dnes uz dobre pokryte na trhu, alebo je to urcene len pre minimalne % nasich ZTP, alebo to riesi len ich okrajove problemy (napriklad aplikacie na vyucbu so specifickymi kombinaciami znevyhodneni), tak vdaka hodnoteniu ostatnych kriterii kludne mozu uplne vytlacit projekty v oblastiach kde riesenia na nasom trhu stale nie su dostupne, alebo ktore by mohli byt zasadnym prinosom pre podstatny podiel nasich ZTP?

Ak ano, povazujem to za zlyhanie na urovni pripravy vyzvy.

MPSVR by malo predsa mat pomerne podrobne informacie o poctoch ZTP s roznymi typmi postihnutia a ich potrebach, kedze uz teraz na UPSVAR tito ludia ziadaju o prispevky, pricom “Zdravotne ťažko postihnutých občanov malo v roku 2013 z celkového počtu viac ako 233.000 vyše 83 % príjem pod hranicou chudoby”.

Je informacia o neuplatnovani kriteria efektivity projektu zverejnena vramci vyzvy? V opise vyzvy vidim len:

Pre túto výzvu sa neuplatňujú nasledovné kritériá odborného hodnotenia : Prínos k RIÚS alebo URM

2 Likes

som nazoru, ze na takyto pohlad sme v SR este “nedorastli”…napr. toto VO https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/376836 ktore vychadza zo schvalenej ZoNFP https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/schvalene/7171 kde sa da pozriet opis projektu - vychodiskova situacia, popis realizacie projektu, atd… a ide o podporu kretivneho priemyslu z OPVaI https://opendata.itms2014.sk/v2/vyzvy/vyhlasene/263

na stranke http://www.evoservis.sk som stiahol Opis predmetu zakazky…tu ho uploadujem, nakolko je pristupny len po registracii na sukromnej stranke (chapem elektornicku aukciu, ale preco sa mam registrovat, aby som si stiahol len Opis predmetu zakazky)7. Priloha c. 1-SINO - technicke parametre-vymedzenie predmetu zákazky.docx (293.7 KB)

celkom rad by som videl, ze ci hodnotenie pre danu vyzvu sledovalo aj prinos a inovaciu, akymi postupmi bola hodnotena a ze ci sa predlozene ZoNFP napr. na vytvorenie nejakeho produktu benchmarkovali voci existujucim rieseniam…vysledok moze byt, ze firma dostane dotaciu na to, aby si prerobila (nie vytvorila) vlastny produkt, ktory ma bezne dostupnu konkurenciu/alternativy

2 Likes

nojo, vid spolocny hodnotiaci harok k tejto zonfp… napr hodnotenie inovativnosti vyzera takto:

1 Like

Pozrela som si podklady ku zonfp Aktívne asistenčné snímače pre nevidiacich a slabozrakých a namiesto tej technickej ma trapia stranky procesne.

Ako IT Analytikovi mi hned udiera do oci napadna podoba na mnou spominany projekt Horus. Na Horus-e podla vsetkeho od 2014 pracuje nemaly tim ludi s nepomerne rozdielnym rozpoctom. Ja ho sledujem jeden rok a za ten rok urobili obrovsky pokrok. Aj napriek tomu sa ich produkt doteraz stale len ladi:

Horus is currently not for sale, depending on your country it will be available for purchase from our e-commerce platform during 2017 or 2018. If you are interested, subscribe to our waiting list.

Tento nas projekt pocita v rozpocte s opravnenymi vydavkami na mzdy vo vyske 69,342.76 Eur pre 5 vyvojarov na 28 mesiacov, pri celkovej sume projektu 105,156.91 Eur. Z toho citam, ze rozpocet je sity na mieru limitu dotacie, hoci projektovy plan pocita s mnozstvom prace zodpovedajucej nasobkom jeho rozpoctu.

A cim viac je v projekte presne definovane ake technologie pouzije, tym menej bude tento projekt schopny asimilovat sa na rychlo sa meniace podmienky vo vyvoji a teda i na trhu behom spominaneho 2,5 roka.

Idea projektu je sice uslachtila, ale neocakavala by som od neho ze na konci vyprodukuje co i len funkcny prototyp s realnou pridanou hodnotou aspon pre jedneho nevidiaceho - comu zodpovedaju aj jeho meratelne ukazovatele.

Aby pre mna davalo zmysel do takehoto projektu investovat ‘verejne’ peniaze, ocakavala by som agilnejsi pristup financovania - moznosti po fazach rozplanovat delivery na zmysluplne a stihnutelne casti a az na zaklade vyhodnotenia predchadzajucich faz dojednavat scope a rozpocet pre tie dalsie.

ZoNFP ku Vyzve - public / private dashboard
ZoNFP Snimace pre nevidiach - public / private dashboard

ako by si to chcel benchmarkovat?

Myslim ze je takmer na 100% iste ze produkty SK firiem (az na par vynimiek) maju bezne dostupnu konkurenciu minimalne v priestore Europy (ak nie aj strednej Europy) ale to ich predsa nevylucuje na financovanie z eurofondov (rovnako ako su predpokladam podporovane podniky v inych krajinach).

hovori sa o inovacii…cize projekt/vysledok projektu by mal byt teda inovativny a v niecom iny ako su ine produkty na trhu…ak nie je, tak podla mna nejde o inovaciu a je teda otazne, ci by mal byt podporeny…rozumiem, ze to je tazko posudit…preto sa pytam, ze ci to nejak skumali a ak ano, tak ako…

myslel som ine…videl som VO, kde firma,ktora dostala podporu hlada dodavatela, ktory jej pomoze prerobit kompletne existujuci produkt…zistila, ze jej produkt nie je dobry, tak si napisala do projektu, ze to je inovacia existujuceho produktu, ale pritom ich produkt po inovacii (podla mojho nazoru) nebude nicim specificky a inovativny oproti inym uz existujucim produktom konkurentov…

napr. je toto inovacia? neviem ako bola nastavena vyzva v ramci OPVaI a ako definovala inovaciu (to som nepozeral), ale rozsirenie existujucich reklamnych sluzieb spolocnosti o novu sluzbu - vybudovanie lezeckej steny, je podla mna zaujimave a diskutbilne.

Ide o ZoNFP https://opendata.itms2014.sk/v2/zonfp/prijate/7359

VO https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/377330

strucny opis projektu:

Cieľom projektu je zapojením inovácií ponúknuť služby v oblasti športu a prispieť tak k rozšíreniu možností aktívneho a zmysluplného využitia voľného času (nielen) mladých ľudí. Žiadateľ (MSP) expanduje do novej oblasti pôsobenia a rozširuje svoju doterajšiu ponuku, ktorými sú služby reklamnej agentúry, o služby v oblasti prevádzky športovísk. Na pozemku, ktorý získal od mesta do dlhodobého prenájmu, pripravuje výstavbu moderného lezeckého centra s inovatívnymi prvkami. Pôjde o najväčšie lezecké centrum na Slovensku, ktoré sa stane súčasťou následne dobudovaného športového areálu pri školskom komplexe. Lezenie je atraktívny a dynamicky sa vyvíjajúci šport. Absencia možností na jeho tréning okrem voľnej prírody sa javí ako nevyužitý, perspektívny priestor na trhu. Miesto realizácie projektu má výbornú polohu v rámci širšieho centra (Žilina, Oravská cesta, pomedzie sídlisk Solinky-Hliny a mestskej časti Bôrik), areál do prostredia citlivo zapadne a zároveň ho oživí. Predkladaný projekt bude pozostávať z jednej hlavnej aktivity, ktorej cieľom bude zrealizovať interiérovú lezeckú stenu s výškou až do 17 m, s celkovou rozlohou lezeckej plochy viac ako 2400 m2. Hala lezeckého centra bude postavená na pôdoryse 30 x 60 m, pôjde sčasti o dvojpodlažnú budovu. Potenciál rozvoja v ďalších rokoch predstavuje dobudovanie vonkajšej lezeckej steny a bouldrovacích prvkov. Lezecká stena bude slúžiť širokej verejnosti - lezeniu sa venujú všetky vekové kategórie, nakoľko ide z pohľadu precvičenia tela o komplexný šport, ktorý napomáha rozvoju viacerých schopností a zručností (sila, koordinácia, vytrvalosť či zodpovednosť). Podstatným prínosom bude vytvorenie 3 nových pracovných miest; otvorením takéhoto športového komplexu sa však vytvoria príležitosti aj pre ďalšie pracovné ponuky. Dodávateľ lezeckej steny bude vybraný na základe riadneho procesu verejného obstarávania, ktoré je do termínu podania žiadosti o NFP v procese realizácie (vyhlásené).

Ak by bolo možné, prosím uvádzajte Vaše námety priamo ku konkrétnemu projektu. Ďakujeme.

v tejto (edit: tejto = vyzva na ktoru odkazuje PK, nie tato z oplz) vyzve je, imho, inovacia takmer vsetko/cokolvek. vid priloha c 16 “Identifikácia stupňa inovácie”.Priloha 16 ZoNFP_Doplnujuce udaje.docx (88.5 KB)
Zdroj.

podla mna je to objektivne nerealne posudit to

mas pravdu ak je to tak, tak to je zvlastne

ak je to tak vyzva co postol @Matej_Hruska tak ak dobre vidim tak to nebola vyzva na IT riesenia ale vsehochut asi 20 oblasti. Teda podla mna ano moze to byt inovacia v podnikani.

ano, samozrejme, ze to v takomto ponimani je inovacia…ved pridali nieco nove…ale v ZA uz su 2 lezecke steny a asi budovane bez dotacii

ak je za tym kali, tak urciteeeee

Zalezi od toho ci je dopyt po dalsej lezeckej stene :slight_smile:

1 Like

ano, tak sa na to pozeram tiez