Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

no ja som s toho nejako nepochopil, že kde to vlastne je. chýba mi akoby celková architektúra eGOV komponentov (ako TO BE stav) a zapasovanie do toho týchto projektov.

tiež spoločných blokov a tak

Ahojte,

Teraz so si pozrel dokument “Projektovy dokument detailny”. Musim povedat ze o eGove viem prd makovy. Preto sa ospravedlnujem za nepresnosti.

Co ma vsak trosku zneistilo: sekcia: “3.5.3. Technologická architektúra”. Tam je obrazok tech. architektury SVM. Je sice tazko citatelny pre mna ale predsa len. K nemu mam par pripomienok:

Asi najdolezitejsia je ze je technicky nepresny. Je tam cast CaaS, kde je Kubernetes. Odtial smeruje sipka na Docker. Kubernetes nepouziva Docker. Druha vec je tam uplne mimo EventBus (Kafka) niekde akoby v Dockeri. To ako bude nasadzovane? V tom AWS odhade sa napriklad pre Kafku pocita s EC2 instanciami co znamena ze asi to bude mimo k8s. Kde budu databazy? Tie tam momentalne chybaju. A co nejaky caching? Vystacia si bez neho? U nas napr. devovia hned ziadaju Redis.

Ak sa lepsie na to pozriem tak to co sa tyka SVM je tam len EventBus a Microservices. Nieje to velmi malo pokryte?

Som jediny na koho z pohladu deploymentu a infrastruktury tento obrazok posobi matuco? Nebolo by lepsie ak by pouzili na tieto diagramy radsej nejaky C4 model?

K tomu AWS odhadu. Podla mna je uple irelevantny. Vsimol som si ze pocitaju napr s EKS 38 clustrov. Prva otazka - preco 38? Bude mat kazdy cluster rovnake nakladny? Z mojej skusenosti - nie. Druha vec cena EKS sa neda porovnavat s vlastnym k8s clustrom. Tam sa naklady prenasaju viac na ludi a know-how. Taktiez co sa tyka DB tak pocitaju s managovanymi PostgreSQL a v dokumente pisu o Oracle. Mozno cely ten odhad nema zmysel a je len zavadzajuci.

A este jedno. Na to, ze ide o detailny dokument tak vobec sa nikde nespomina nic o reliability. Monitoring tam je asi len v jednej vete :frowning: Pritom na reliability trpi asi kazdy statny IT system a je to dolezity nielen technicky ale aj business requirement. Obzvlast ked chcu ist do komba k8s + Kafka.

1 Like

nesúhlsím, máte tam časť kvalitatívne prínosy, kde môžete doplniť čo potrebujete. samozrejme je potrebné to vhodným spôsobom naceniť ako prínosy resp. porovnanie AS IS voči TO BE. robili sme nacenenie aj goodwill aj iné veci, teda dá sa to urobiť, ale je treba to urobiť pedantnejšie, aby to nebolo subjektívne.

To sa často tvorcom CBA veľmi nechce :wink:

2 Likes

Este som nezazil aby tam nieco prezilo proces posudzovania :slight_smile: Ono, ta poziadavka aby to nebolo subjektivne znamena ze sa subjektivne vsetko ine vyhodi :). Pre rozne domeny chyba metodika ako nacenovat prinosy a vysledok je takyto. Cely egov sa tak prezentuje len ako nastroj na setrenie casu.

1 Like

Nemyslim si, predsa eGOV by mal setrit peniaze (napr. postovne), naklady (napr. papier), cas (napr. nechodit na postu, rychlejsie nieco vybavite), mal by doniest sluzby a informacie, ktore by ste inak nemali atd. Co ma priniest “mobilna aplikacia” - nuz v prvom rade to, ze mozem robit z ktorehokolvek miesta na akomkolvek zariadeni takmer vsetko pricom nemusim nosit nejaku blbu citacku (to asi setri aj ten cas)

Setrit peniaze a umoznit lepsiu vladu. A to zahrna viac ako setrenie. Mobilnu aplikaciu chapem ako prvy krok v novej oblasti. Sama o sebe sotva prinesie usporu, ti co dnes intenzivne pouzivaju egov potrebuju nieco ine. Ale niecim treba zacat. alebo inak, ked to robia vsade na svete ako dalsi logicky krok, tak to urobme aj my. Netvarme sa ako trendsetter,

1 Like

V prvom rade mi vadi, ze nikto sa nepyta obcanov ake sluzby by vlastne oni chceli a co by im ulahcilo zivot. Tu MIRRI, SK IT, IT firmy (aj tu vacsinou diskutuju informatici a nie bezni obcania - Ti velmi ani nevedia, ze nejake diskusne formu tu je) a vymyslaju co by bolo vhodne pre obcana (statny uradnik tie mu teoreticky moze eGoov neico doniest, ale mobilnu appka asi neboal pre neho). It ludia sa bavia o UX Designe a snazia sa vymysliet na co by bol vhodny pre obcana eGov a ani sa ho nepytaju. Nie je to porusovanie principov?

1 Like

tak ciste teoreticky by to mal robit BRISK, ale nie je to take easy. Bezny obcan vie povedat co ho trapi teraz ale sotva vie povedat co by mohlo zmenit jeho pohlad na cele fungovanie statu. Ale nasa vyhoda je ze sa mozeme inspirovat tym co bolo uspesne inde, nemusime to vymyslat. Zasadne inovacie vytvaraju potreby, nie uspokojuju tie existujuce.

1 Like

No ja skusim:

  • Vyuzivajte digitalne sluzby statu bez potreby citacky a eid
  • Majte doklady a dolezite dokumenty vzdy po ruke (OP, TP, pripadne dalsie doklady, vakcinacny preukaz, …)
  • Nezabudnite na dolezite terminy a lehoty vdaka personalizovanym notifikaciam (dane - prijem, nehnutelnost, dalsie poplatky - koncesie, platnost STK/EK, koniec platnosti dialnicnej znamky, koniec platnosti dokladov/pasu …)
  • Vyrieste jednoduche uradne ukony na mieste bez potreby vyplnovania papierovych formularov (napr. PNka u doktora)
  • Budte informovany o aktualnom stave spracovania vasich ziadosti
  • Budte informovany v pripade krizovych situacii ako su zivelne pohromy (povodne, zemetrasenie, tornado,…), pandemie, teroristicke utoky, …
  • Necakajte na postara, info o zasielke na poste dostanete ihned ako bude vasa zasielka pripravena na vyzdvihnutie
  • Vyzdvihnite lieky v lekarni pre rodinych prislusnikov bez nutnosti mat ich fyzicky OP

Pre podnikatela:

  • Pristupujte k schranke kedykolvek a kdekolvek bez citacky a eID
  • Podpisujte dokumenty klikom
  • Vypis z OR, pripadne dalsie dokumenty/jednoduche sluzby vzdy po ruke

Par veci co ma tak rychlo napadlo. Jasne, ze polovicu z toho urobis aj bez nativnej appky. Ale to aj v pripade banky vacsinu spomenutych veci dokazes urobit cez klasicky IB. A predsa maju appku!

Popisane pripady pouzitia vyzaduju samozrejme detailnu analyzu, ktora je sucastou tohoto projektu. Verim, ze pocas analyzy najdeme mnoho dalsich relevantnych use casov.

Samozrejme suhlasim s tym, ze urobit dalsieho e-mailoveho klienta kde obcan dostane 4 spravy rocne nedava ziaden zmysel. Pokial sa vsak na appku budeme pozerat ako na produkt, ktory chceme aktivne rozvijat, kontinualne na nom pracovat a posuvat ho vdaka zpatnej vazbe - verim, ze Slovensko v mobile moze byt uzitocnym nastrojom pre obcanov. Podobne ako mobilne bankovnictvo.

1 Like

Naopak som presvedceny, ze vacsinu z hore spomenutych veci od VUB naozaj neviem bez nativnej mobilnej appky spravit. :smiley:

Hmm, neviem co z vyssie spomenuteho od VUB vyuziva nejaku realnu vyhodu nativnej appky, ktoru by si nevedel urobit pomocou dobre urobeneho responzivneho IB + autentifikatora. Ja som chcel len ukazat, ze podobne ako v pripade banky aj v pripade statu dava appka v niektorych use casoch zmysel.

Ako obcan pridam zopar veci:

  • dostanem informaciu, ze bolo cerpane z mojho zdravotneho poistenia

  • stav uctu danovnika aj s moznostou darovania 2% (kolkoze to paierov sa rocne na to minie a kolko je s tym ostary?)

  • stav dochodkoveho uctu

  • informacie ake dotacie je mozne cerpat napr. na rodinny dom a kedy (zateplenie, kolektory, atd.)

  • notifikacie na co sa prihlasim, ze chcem byt notifikovany
    atd.

Keby sa pytali, dostali by kopec odpovedi (nie je pravda, ze je to hlavne vecou inovacii, je to hlavne vecou hlavne potrieb) a dala by sa odtial pekne vyselektovat priority (aj hlasovanim)

2 Likes

Presne touto cestou chceme ist! Pytat sa ludi, robit vyskumy a vyhodnocovat co dava zmysel a co nie.

Stale je tu vsak uz spomenuty chicken-egg problem. Analyzy nerobime lebo bez projektu na nich nemame peniaze, projekt nerobime lebo sme neurobili analyzy a nevieme dostatocne argumentovat ci dana funkcionalita dava alebo nedava zmysel. Niekde proste zacat treba!

Vyssie spomenute body by som dal este do kontextu UPVS a subezneho projektu Modernizacia UPVS. Chce sa na to pozriet co dava zmysel mat v appke a co v ramci UPVS. Pripadne co aj aj.

Napr. taky stav uctu danovnika a moznost darovat 2% by som mozno urobil ako sucast UPVS resp. nejakej “osobnej zony” obcana a aplikaciu Slovensko v mobile by som vyuzil na to aby ma upozornila, ze je teraz mozne darovat 2% z dani a hned mi ponukla subjekty, ktorym mozem poslat peniaze. (tomu v studii hovorime smart notifikacie, ktore obsahuju interaktivne formulare)

OK, ja nerozdelujem co je UPVS a co mobil. Doplnim ked uz odvzdam 2%, tak chcem vediet ej to kedy boli DU realne uhradene (notifikacia/informacia)

A kto presne zakazuje urobit SKIT analyzu, ktoru si trebars MIRRI objedna a budu mat na nu peniaze? Predpokladam, ze ani vo VUB neschvalovali appku s 5M budgetom sposobom “nejako bude, analyza ukaze”.

Dobra otazka! Toto sa tu uz myslim niekolko krat riesilo - spominam si aj na online diskusiu, ktoru organizovalo SD na tuto temu. Ja odpoved nepoznam. Keby sa podarilo toto zmenit bol by to podla mna obrovsky uspech!

Nerozumiem a co v tom brani?

Ale zase povedzme si na rovinu, kolko je takych projektov kde UHP uznalo kvalitativne prinosy ako hlavny zdroj prinosov ci uz ocenene alebo neocenene. Ja z tych posudeni vidim snahu vsetko tlacit, aby projektu vyslo BCR.

Urcite by som radsej privital BCR nizsie ale realnejsie a dobre popisane kvalitativne prinosy, kedze az na par vynimiek popisy kvalitativnych prinosov uplne chybaju, alebo maju 3 riadky. Tiez by zo strany UHP pomohla metodika, ktora sa venuje ocenovaniu kvalitativnych prinosov v niektorych oblastiach. Z toho ako pristupuju rezorty k tvorbe CBA vnimam ze asi nic take na Slovensku neexistuje.

Goodwill vo verejnej sprave? Da sa k tomu nieco najst?

Moze byt chicken-egg problem z tvojho pohladu, pravdou je ze pre MIRRI nemoze byt problem najst hoci aj par desiatok tisis EUR na kvalitnu analyzu, obvzlast ked dostava financie z OP EVS na vselico.

Bavime sa o projekte za 5 milionov. Par desiatok tisic v tomto kontexte znamena venovat analyze ani nie 1% z celkovej sumy projektu. Pochybujem, ze za tieto peniaze vieme urobit nieco co mozme povazovat za kvalitnu analyzu. Praca analytikov, product managerov, UX designerov, UX researcherov, IT architektov, … by mala z mojho pohladu tvorit minimalne 1/4 celkovych nakladov na projekt. Aspon to su moje skusenosti. V takom pripade sa bavime o sume vyse 1M EUR.

Tak asi nemyslime to iste, ja som myslel uzivatelsky prieskum, kde buduci uzivatelia zadefinuju problem, co potrebuju na odstranenie a pod. To moze stat tak 50 000 - 60 000 pri vacsej vzorke.