Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

V podstate niečo, od čoho sa dá odraziť pri argumentácii, aby sa to zmenilo z “myslíme si, že toto by mohlo občanom nejako pomôcť” na “Riešením tohto problému zo zoznamu XY problémov dokážeme zjednodušiť situáciu odhadom takejto skupine ľudí.”
Spraviť serióznu analýzu na celý scope projektu (už len v tomto vlákne bolo spomenutých tak 15-20 vecí, čo by SvM malo/mohlo robiť) asi v tejto fáze nikto nezaplatí, ale otestovať pár selling pointov by MIRRI s ich rozpočtom mohlo zvládnuť.

1 Like

Existuje kopec projektov, kde sú tieto veci uznané aj UHP. Vždy je to vtedy, ked je tam reálny argument podporený metodikou výpočtu. Najčastejšie sa jedná o potvrdenie cez metodiky medzinárodné, tiež ocenenie nefinančných benefitov (napr. bezpečnosť, riziká, zlepšovanie a prírastok kvality meraný napr. cenou života, den výpadku v prípade choroby, zlyhania a pod.) na to napr. v rámci OECD, Gartner a pod. existuje kopec vstupov do metodiky z ich štatistík a pod.

Je potrebné dostatočne zdôvodniť model CBA a k tomu dostatočne dobre zdôvodniť vstupy - hodnoty pre výpočet. Rovnako treba dávať pozor na pareto 80:20, tiež nespájania “dodatočných prínosov” ktoré bud nemajú rovnaké prínosové percento ako ostatné alebo naopak jediné prinášajú prínosy … to je krivé zrkadlo CBA, to tam analytici na UHP rýchlo odhalia, lebo majú dobre urobené kros-kontroly

Ja nie, ja chcem primarne browser. Tot aby:

  1. som mal na mojich zariadeniach co najmenej SW (=>nizsie naklady a rizika) a aby
  2. mohla byt co najvacsia cast Open Source (=>kontrola, sloboda, naklady).

Priklad: Podobne ako Jano mam tiez GovBox, t.j. mam “read-only schranku UPVS” bez toho, aby som si cokolvek dalsie instaloval. (To iste v zasade mohol poskytnut rovno aj stat, ale neposkytol.)

Z posudeni UHP k projektom, ktore som videl tam bola snaha potlacit kvalitativne prinosy a riesit najma usporu casu a penazi, co je v poriadku ak na tom projekt nestoji a dokaze preliezt cez BCR hranicu vdaka usporam casu a penazi. Co vsak v pripade ak bude BCR na hrane alebo pod. Uzna UHP kvalitativne prinosy na zaklade nejakej studie OECD ak bude BCR na hrane?

Nepamatam si IT projekt, ktory by sa snazil kvantifikovat QALY alebo DALY a UHP to uviedlo ako prinos, to by ma velmi prekvapilo.

Otazka je ci by sa nemala spravit nejaka metodika pre ocenovanie prinosov s tabulkami pre pouzivane udaje, taketo nieco maju v UK alebo v severskych krajinach, lebo potom aj kontrola pareta nemusi byt 100%.

tabulka a metodilky CBA pre OPII vychádzala zo starej CBA pre OPIS, kde sa vtedy riešili viacej menej prínosy podľa merateľných ukazovateľov a tam myslím vtedy sa riešili pre tie OPIS agendové projekty zamerané na interakciu s občanom a to boli tie 3 premenné: čas občana, čas úradníka a admin.costy.

Teraz prišli ale špecialitky, typu Vládny cloud, bezpečnosť a PaaS a SaaS projekty pod, kde už s týmto princípom 3 premenných sa nedá vystačiť a tam už sa riešilo, čo som videl to, cez kvalitatívne parametre a prínosy.

Teda tam sa dajú aj dohľadať tie veci, ak chcete, môžem to prejsť z META IS, kde sú štúdie aj CBA a tiež stanoviská UHP sú na ich stránke.

1 Like

Áno. Ale banky si prešli takým vývojom, že služby ktoré poskytujú cez app sú postavené na bezkonkurenčne funkčných službách v rámci IB a tie zase na funkčných službách cez pobočky (aj čo sa týka bezpečnosti, overovania a pod.).
Ak štát nebude mať funkčné služby (aj tie za okienkom), tak Vám je mobilná app akurát tak na búchanie si po prsiach - super, zvládli sme to. Palec hore

Bežný občan má problém podať daňové priznanie. Prečo sa nerieši prístup ako v iných krajinách? Štát spočíta dane (na základe údajov ktoré má) a pošle mi návrh daňového priznania, kt. buď podpíšem (akceptujem), alebo podám vlastný návrh. Keď toto bude funkčné, tak kľudne spravte app. na 2% …
Ale štát stále nemá funkčný základ, ktorý by priniesol reálny prospech občanom - bežným.

2% su len priklad ktory uviedol Jody. Ja som chcel poukazat len na to, ze nie vsetko ma zmysel davat do appky. 2% sa aktualne vobec neplanuju.

Suhlasim s vami, ze danove priznanie by bolo krasne - a viem si ho predstavit aj v appke:

  1. Cinkne mi notifikacia (ePush) - vase danove priznanie je pripravene
  2. Otvorim si ju - skontrolujem ci vsetko sedi, pripadne doplnim/upravim (inteligentny formular)
  3. Podpisem (autorizacia/podpisovanie)
  4. Pripadne rovno zaplatim (platba)
  5. Po spracovani mi dorazi notifikacia, ze to bolo vybavene

Podobny postup by som ocakaval aj v ramci UPVS - klasicky multikanalovy pristup. V tomto som vsak realista a obavam sa, ze takto to fungovat nebude este dlho. Cielom projektoveho zameru Slovensko v mobile vsak je mat pripravene vsetko tak aby sme podobne sluzby dokazali realizovat.

Co je prosim na tomto multikanalove? Ved toto je len jeden kanal - mobil.

Aj z mojej strany išlo o príklad. Príkladom som chcel upriamiť pozornosť na to, že sa rieši niečo (app v mobile) pre možno 0,5% populácie a služby ktoré je potrebné riešiť pre značnú časť populácie ležia ľadom. Energia (aj financie a kapacity) by sa mala presmerovať na dôležitejšie veci. Pokrok je dôležitý, ale maglev a hyperloop tiež nie je tá správna cesta ako vyriešiť dopravu na slovensku.

JAsne, ale ked stat navrhne, ze bude zbierat faktury a ine veci, tak firmy, ludia zrazu zbystria pozornost a povedia, tak to nie. KEd stat povie, ze chce mat evidovany a jasne definovany hjediny ucet podnikatela, tak podobne a potom tu sa povie, ze preco stat neposle DP, no neposle, lebo nie je vola zvierat a mat udaje … takze kura ci vajce?b

Presne tak, mobilna aplikacia by vobec nemala byt prioritou … su tu ine nevyriesene veci, ktore uz roky stoja, nikto sa an i dnes tomu nevenuje, ale ide sa robit mobilna appka …

Pisal som o UPVS … ten je aktualne desktopovy (do buducna respozivny) co povazujem za 1 kanal a aplikaciu povazujem za dalsi kanal. Obcan ma okolo seba multikanalovy digitalny ecosystem a je ulohou service designu aby vyhodnotil ako, ktory kanal co najlepsie vyuzit. Mozno priklad s 2% nebol uplne stastny.

Uplne s vami suhlasim! Bol by som stastny keby sa ludia na rezortoch a OVMkach rozhybali a zacali digitalizovat svoju agendu. Riesi sa ID-SK, riesi sa legislativa, boli napisane prirucky ako robit lepsie sluzby, riesi sa koordinator zivotnych situacii, riesi sa modernizacia UPVS, riesa sa moje osobne udaje a mnoho dalsich projektov (aj slovensko v mobile), ktorych cielom je ulahcit digitalizaciu. Neviem kde je problem. Disc. nechcem obhajovat MIRRI, slo by toho urcite robit viac.

Mate eID + citacku? Skusali ste sa prihlasit k nejakej digitalnej sluzbe? Dnes som si rusil zivnost. Taku frustraciu som uz davno nezazil (a to som mal uz eID rozchodene). Problemom nebola ani tak sluzba samotna - ta bola relativne v pohode. Problem bol podpis ziadosti - toto klikanie na vsetko mozne len aby sa daco stalo bolo neskutocne frustrujuce. Ani neviem co som urobil a ako som to urobil, ale asi na 3 pokus sa to podarilo! Schvalne si to niekedy vyskusajte (idealne na macu). Ani si nechcem predstavit ludi, ktori este nemaju citacku a eID rozchodonu. Toto povazujem za prioritu. Aby ludia vedeli pouzit digitalne sluzbby bez toho aby museli byt IT exxperti.

A na to potrebujem prístup cez mobil? Bez toho to nejde?

Pouzivam to pravidelne (ja Vy si zvyknete) za seba a za niekolko firiem. V podpisovani zasadny problem nevidim, problem vidim v prehlasovani za ktoru firmu (totalna hovadina), denne sa x-krat prehlasit, lebo teraz sa hlasim za tuto firmu, potom za tuto a potom za seba ako fyzicku osobu (to normalny nevymyslel), toto povazujem za nutnost zmenit, podpisovanie klikom, podpisovanie hromadne by bol benefit, nevidim problem to SW realizovat (len nema byt SLovensko papezkejsie ako papez. Prihlasovanie mobilom beriem, beriem aj podpisovanie mobilom (aj klikom aj certifkat moze byt na SIM karte), ale ako pravnickja osoba nepotrebuje ziadnu mobilnu aplikaciu (ked ako benefit v bduducnosti ked budu vyriesene zakladne sluzby, ktore dodones nie su a ako vyzera a ni za dlasie 4 roky nebudu a rpirorita by mala byt vyriesit zakladne sluzby az potom dat benefit mobilnu aplikaciu. Tolko moj nazor /ked sa zamyslite tak plno roizumnych sluzieb chyba a tisice nepotrebnych a nepouziuvanych tam je a kedze sa nepouzivaju, tak aj tak vyzeraju

1 Like

Tak pokus tu bol:

Urcite to slo urobit lepsie. Ake navrhujete riesenie ako to urobit jednoduchsie?

Stále nerozumiem prečo potrebujem prístup cez mobil "aby sa to dalo používať ".

Primarny ciel aplikacie Slovensko v mobile je nahradenie citacky a eID resp. ponuknutie alternativy pre ludi, ktori citacku a eID nemaju, pripadne nemaju IT schopnosti a nevedia si nainstalovat Javu a pod.

Pomocou aplikacie, sa bude moct clovek jednoducho autentifikovat voci digitalnym sluzbam statu bez potreby vyssie spomenuteho (eID + citacka).

Sluzby budu fungovat tak ako do teraz.

Pokial obcan nebude chciet vyuzivat prihlasovanie mobilom, moze sa stale prihalsit tak ako do teraz (eID). Autentifikaciu mobilom vsak povazujeme za omnoho uzivatelsky privetivejsiu ako vyuzivanie HW citacky. Zaroven umozni prihlasovanie aj na mobilnych zariadeniach, co aktualne nie je mozne.

Presne toto okienko sa napriklad uz dnes da uplne legalne urobit uplne bez podpisovania tym sialenym ditec podpisovatkom. Dokonca to tam uplne cele vobec nemusi byt. Ostane len login (cez eid, ale trebars aj cez mobil ako to SKIT planuje a DEUS uz davno ma). Klucove slova: “autorizacia kliknutim”.

1 Like

Ako sa bude autentifikovat bez eID tak, aby bola zachovaná obdobná úroveň bezpečnosti ako s eid? Dá sa o tom niekde dočítať, existuje DNR alebo niečo také? Nech sa tu na všetko nevypytujem :slight_smile:

1 Like