Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Po precitani vasich vstupov mne BCR vychadza priblizne na 0,7 - 0,8, a to este bez porovnania s riesenim od DEUS. Otazka teda znie, co na to UHP? Oni k tymto projektom vydavaju stanoviska, vsak?

1 Like

Vies sem hodit ako si menil CBA? Ci to je tak “od oka”?

Spoiler alert: Presne toto riesi modernizacia upvs. Cize prinosy idu zase dole.

Zmeny na zaklade mojich pripomienok a pripomienok v diskusi (realny cas spustenia, nativne app rocne):

  • posun casu kedy sa pocita s prinosmi o 2 roky (Sheet Parametre agendove IS pre vsetko)
  • znizenie faktora penetracie mobilnej app v prvom roku prinosov z 50% na 10% (Sheet Faktory, bunka D65) (nasledne uz to kazdy rok napocitava navysenie + 5% oproti predchadzajucemu roku)
  • Znizenie poctu nativnych mobil app rocne (podla tvojej pripomienky) z 10 na 2 a z 5 na 1 (Sheet Parametre agendove IS)
  • Znizenie AS IS stavu pre Priemerný čas strávený vypísaním tlačiva “Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti” z 0,11 na 0,05 (len moj odhad, viac by malo byt v CBA k ePN)

vysledne BCR - 0,8

1 Like

Este jednu vec som si vsimol. CBA pocita pri mID s poctom prihlaseni 9M rocne. Toto je zhodou okolnosti z datasetu, ktory som ja ziadal.

image

Tu by sme sa mozno mali zamysliet, ze ako vie 283k osob vygenerovat 7.3 miliona prihlaseni. Moj tip: je to preto, lebo sa musia prepinat medzi firmami a cakat na prevzate spravy dlho. Cize ako alternativu k mid by mozno stalo za hriech zavazit alternativu… fixnut IAM tak, aby som sa nemusel prihlasovat pre kazdu PO zvlast a rychlejsie preberanie sprav (to sa uz udialo) hm?

1 Like

Ano uplne suhlasim, ja mam napr. 4 entity ku ktorym sa prihlasujem 1 FO 3 PO, to iste plati o sekretarke, ktora ma opravnenie na pristup do schranky. A vzdy sa prihlasujeme nanovo :frowning:

1 Like

Len jedna poznámka: Najväčší pokles BCR má bod č. 2 (znizenie faktora penetracie mobilnej app v prvom roku prinosov z 50% na 10%). Vďaka tomu BCR klesne z hodnoty 3,3 na 1,1.

Ano, ale je potrebne si uvedomit aj to, ze tento faktor uzko suvisi s dalsim, ktory som (zatial) neriesil a to je faktor podtym, rocny 5% narast uzivatelov mobilnej app. Tak ako to maju nastavene, tak v realite a pri sucasnom nastaveni vzorcov by to znamenalo, ze v t10 bude 90% podani (prihlaseni na slovensko.sk) ich mobilnou appkou. Je to realne cislo?

Mojim znizenim uvodnej penetracie na 10% (pocitanej od t4) v konecnom dosledku na konci obdobia v t10 bude 40% podani (prihlaseni na slovensko.sk) ich mobilnou appkou. Moj nazor je ze to je realnejsie cislo ale aj tak dost odvazne cislo.

1 Like

vsetci vieme ze nie, problem je ale obecnejsi. CBA ako je dnes je sialene konzervativna, nesmu sa tam pridat ziadne ine prinosy ako z usetrenia casu. Keby takto ratali CBA banky, tak sme v 19 storoci. Dobre spravena appka ma ale aj ine dopady, menej exaktne vycislitelne. A tak zakladna otazka je : chceme moznost mat mobilnu apkku na egov ? A ak odpoved je ano, tak az potom hladajme ako to spravit s najlepsim pomerom vykon/cena.

Ved skus ich pomenovat.

Aj suhlasim ale toto nie je projekt pre znevyhodnencyh obcanov, kde prinosy musis doslova znasilnovat lebo CBA musi byt.

Ale takto uz otazka nestoji. Dnes uz nie je otazka ci chceme mobilnu appku, ale ci potrebujeme 2 a ak ano preco nie aj 3. A na toto nedava odpoved ani MCDA nie to CBA.

moj nazor je staci jedna :slight_smile: ( teda asi 2, pre IOS a Android ), ale potom sa neda postavit CBA. Teda uveritelna. A bohuzial otazka stoji prave na tom ci chceme mat mobilne riesenie alebo nie. Je dnes ine realisticke riesenie, ktore ma sancu ? Tu mame riesenie, ktore do dvoch rokov za 5 mil take riesenie snad prinesie. Ber alebo nebude ziadne.

False dichotomy.

Prinosy autentifikatora sa daju asi uplne trivialne postavit napriklad na tom, ze nebude treba KEP, lebo vacsinu sluzieb vybavime autorizaciou klikom. Hm? Pripadne na tom, kolko casu sa usetri na vyvoji a roznych integraciach haluznych prihlasovani cez RC :slight_smile:

Tu moju vetu som vztahoval na projekty v socialnej oblasti, kde sa tazko pocitaju prinosy klasickou CBA (Napr. TZP a pod.) a vacsinou sa akceptuje mierne “cucanie z prstu”.

Pre tento projekt podla mna existuju dalsie vhodne prinosy alebo ich prepocet, sam si napisal teraz 2. Nakoniec projekt nemusi mat BCR 3,3 len aby sme splnili zadanie :slight_smile:

Pokladam oddelenie projektov UPVS (slovensko.sk) a Slovensko v mobile za nerozumne, to akoze ked pride novy typ komunikacneho zariadenia tak to bude dalsi samostatny projekt? Slovensko by sa malo inspirovat projektami z inych krajin, mozno aj takych ako su Kazachstan
https://egov.kz/cms/en
https://egov.kz/cms/en/information/mobile/mobile_application?mobile=no
a ine

2 Likes

Skusil som skonsolidovat aj to co tu padlo. Nie vsak uplne vsetko, nieco je v generickych pripomienkach.

Dnes som volal 1.5h s UHP a 1.5h s SKIT ohladom projektu.

  • co sa tyka dizajn manualu, je miereny na nativne mobilne aplikacie, ktore nie su limitovane vyhlaskou, ale su z verejnych zdrojov (vselijake grantove schemy napriklad). Cize nie je cielom robit vela statnych nativnych aplikacii. 8 clovekomesiacov setrenia per app je ale ustrelene.
  • alternativy je potrebne dopracovat, porovnanie s deus riesenim je must-have.
  • kazdy modul by sa mal posudzovat samostatne (naklady + alternativy).
  • budu mat partnerstva s inymi rezortami, cize tie moduly co ich cba stoji a pada na optimalizacii procesov by mali mat dohodnutu aj formalnu sucinnost.
  • pri kazdom module treba zvazovat ci nie je vhodnejsie to riesit responsive alebo hybrid. napr. schranky, autorizaciu kliknutim.
  • pre cba mID je potrebne doplnit naklady na prvotne stotoznenie. ako podalternativu by som urcite zvazil digitalny onboarding ako ma deus. nech sa porovnava porovnatelne.
  • za mna: MVP je podla mna mobilna autentifikacia + podpis klikom. bez toho sa nic nepohne. tam treba spravit normalne porovnanie buy vs. build vs. webauthn a pustit to okamzite.
2 Likes

kym, banka laka zakaznikov (aj na dobre spravnu apku) … .tak tu starnu urad moze lakat len stránky… Spokojnost obcana sa asi tiez tazko vycisluje …
Nizeby som bol presvedceny o tom ze to mobilna apka dosiahne. Ale ako priklad hadam staci. :slight_smile:

Urobil niekto pohlad, kolko vyuzivaju slovensko.sk pravnicke osoby (podla man jasna vacsina) a kolko fyzicke osoby? Pravnicke osooby si nemyslim, ze maju potrebu mobilnej aplikacie (pre nich je potreba zmenit neustale prihlasovnaie (ked mozem robit za 5 osob), co povazujem za blbost), pre fyzicke osoby bude atraktivne mobilna aplikacia, ale kolko je to percent? PO je nutnost pouziivania a pre fyzicke osoby su potrebne najprv atraktivne sluzby (napr. aj doklady do mobilu)

2 Likes

Ach jaj. Tak si teda pozrime nahodne, ze na co laka taka banka Mobilné aplikácie | VÚB banka

Spravujte si svoje financie rýchlo, bezpečne a pohodlne, nech ste kdekoľvek a kedykoľvek.
Posielajte peniaze svojim známym na telefónne číslo bez toho, aby ste poznali ich číslo účtu.
Potvrdzujte transakcie v Internet bankingu jednoducho a bezpečne cez aplikáciu.
Nakupujte cez svoje Android zariadenie bez použitia fyzickej platobnej karty.
Nakupujte cez svoje Apple zariadenie bez použitia fyzickej platobnej karty.
Váš účet a zostatok na kartách máte stále pod kontrolou. Koľko vám zostáva, si pozriete jedným kliknutím.
Pri platbe vám postačí smartfón, s ktorým naskenujete IBAN, alebo nasnímate platobné údaje cez QR či EAN kód.
Najrýchlejšia cesta, ako si vybrať hotovosť, kedykoľvek ju budete potrebovať. Kartu môžete nechať v peňaženke.
Na vašu bezpečnosť dbáme pri každej z funkcií Mobil bankingu a myslíme pritom aj na vaše pohodlie. Ak napríklad neviete nájsť svoju kartu a bojíte sa jej zneužitia, stačí ju uzamknúť jedným klikom, a keď ju nájdete, viete si ju opätovne aktivovať.
Získajte rýchlejší a bezpečnejší prístup k nášmu poradenstvu 24/7 priamo zo svojho Mobil bankingu.

No a teraz skusme napisat nieco taketo pre slovensko v mobile a ked nam z toho vyjde nativna mobilna aplikacia ako najlepsie riesenie, tak podme do toho.

Zamiename si tu nastroj s cielom. Smutne.