Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Ruci majetkom, tak znie zakon

Inak nepoznam statnu sro vobec, pozname statne akciovky a statne podniky (datacentrum, nczi, ives, atd.),viete dat priklad vobec nejakej statnej sro, nepoznam ani jednu

sro aj as ručia uplne rovnako.

a sro sú skôr mestské spoločnosti, ale máte napr. MH Invest s.r.o. :wink:

ked uz me pri off topic teme tak len taka tiez mala off topic nemalo by byt aj slovensko it formalne zapisane v RPVS ked uz maju zmluvy… ?
a takisto zoznam hospodarskych subjektov ?

verejným podnikom právnická osoba, v ktorej má štát, obec, vyšší územný celok alebo právnická osoba zriadená zákonom s výnimkou komory zriadenej zákonom samostatne alebo spoločne výlučnú priamu alebo nepriamu účasť,

Partnerom verejného sektora nie je ani

b) verejný podnik; to neplatí, ak dodáva tovary alebo služby podľa zmluvy, rámcovej dohody alebo koncesnej zmluvy podľa osobitného predpisu s cieľom dosiahnuť zisk alebo nadobúda majetok, práva k majetku alebo iné majetkové práva, ktorých všeobecná hodnota prevyšuje hodnotu plnenia

teda toto je otázka, či budú mať len refundáciu nákladov alebo aj nejaký zisk, majetok a pod.

toto je dobrovoľné, ak nechcú stále dokladovať všetky podklady pre podpis zmluvy - potvrdenia socialka,zdravotne… nie je to povinnosť. ak budú mať len jedného zákazníka, tak to asi ani nemá zmysel

Myslim, ze tu mame historicky prvy red flag pre mirri! Oslavujeme!

2 Likes

Neviem, ci tu je nieco na oslavu. X rokov sa venujeme byrokracii a vysledok je, ze sa prihlasujeme do slovensko.sk prihlasujeme s citackou a OP.

1 Like

viete, toto je veľmi zvláštne vyjadrenie, SKIT je súčasťou MIRRI. MIRRI nastavuje byrokratické pravidlá pre všetkých a potom keď ukazuje “novú cestu ako sa to má robiť” sa sťažuje na túto byrokraciu lebo tie pravidlá nedodržalo? Prečo? lebo je sú to NAŠI ĽUDIA A ONI TIE PRAVIDLA NEMUSIA DODRŽIAVAŤ?

1 Like

Myslim, ze s byrokraciou musi SKIT bojovat uplne rovnako ako vsetci ostatny. Ak by to tak nebolo, dnes sme mohli oslavovat spustenie aplikacie Slovensko v mobile, zlepsenie pristupu obcana k digitalnym sluzbam statu, pokrok v digitalizacii a nie “historicky prvy red flag pre MIRRI”.

Inak Jano, tiez by ma zaujimalo co sa teda oslavuje?

1 Like

tak to som rád, že budú mať na MIRRI zrkadlo a bude im SKIT otrepávať o hlavu niektoré byrokratické nezmysly :+1:

2 Likes

@MilanK @pmirossay Co su toto za hluposti? Slovensko digital za to moze? Nastavili vam zrkadlo a vy tu placete? Tak placte nad sebou a svojim vykonom. Za to za co ste dostali RedFlag by MIRRI ine projekty nepustilo ani do pripomienkovania.

Vedeli ste o tom co mate urobit a neurobili ste. Nie sme na zakladnej skole, nehrajte urazenych alebo si napiste nejaky FB statusik ako vas nikto nechape.

Tak par postrehov z hodnotenia:

(Zasadne pripomienky mysleno predpokladam DEUS, kde bolo jasne deklarovane, ze analyza rieseni prebehne v ramci analytickej faze projektu)

(Nehovorim o tom, ze na stretnutiach bolo jasne deklarovane, ze dodavka bude prebiehat postupne v siestich releasoch - jednotlive celky sa budu postupne uvolnovat a upravovat na zaklade feedbacku uzivatelov - produktovy pristup)

Aby to nebolo len o pozitivach:

(DEUS)

(DEUS)

Tak nech si na hodnotenie kazdy urobi svoj nazor.

Chill. Kto tu vyplakava? Len sa pytam, co akoze oslavujeme? Lebo mna zaujimaju vysledky a vysledkom je, ze nemame nic. Sa niekedy mozem vyjadrit aj ako obcan tohto statu nie? :slight_smile:

1 Like

Red flag nebol sposobeny byrokraciou, ale primarne necinnostou MIRRI a nedostatocnym spracovanim studie. Nechcem tu vytahovat emaily, ktore sli na MIRRI pred rokom (!) a ako nas uistovali, ze vsetko bude transparentne a uz-uz to bude. Vysledok je ten, ze sa neudialo vlastne nic, s prichodom SKIT sa to cele este viac spomalilo a uzatvorilo do seba. Dodnes neexistuje ani verejne dostupna analyza existujucich rieseni ci zmapovane moznosti ako riesit mobilnu identitu.

A to aj napriek nejakym tym explicitnym uloham z riadiaceho vyboru.

Zo sirsia: kde ja napisana nejaka strategia ci aspon cielovy stav? Bude mobilna identita, autorizacia klikom, OP s NFC (tam bude kep?), remote signing (kde a na co?), spravi si MV vlastnu mobilnu appku na podpisovanie? Toto su uplne zakladne strategicke otazky pricom nie je vobec jasne ako to vlastne bude.

Naozaj je to z mojho pohladu presne tak, ako pise @rotteast. Nespravila sa domaca uloha, MIRRI/SKIT sme dlhodobo upozornovali (ja som to hovoril snad uplne vzdy, ked sa o tomto vravelo, interne, externe, proste vsade). Ten projekt povazujem ideou za vyborny, mohla to byt vlajkova lod a konecne nieco uzitocne. Z mne neznamych dovodov, “odargumetnovanych” spickami informatizacie ako “strategicke rozhodnutia” sa tajili informacie do posledneho momentu, ktore nedavalo vobec ziadny zmysel tajit. Nasledne sa to cele preklopilo do rezimu “casovej tiesne” a “potrebujeme to rychlo uzavriet, lebo pride riadiaci vybor”. Toto nie je participacia, toto je iluzia participacie. Ak toto bola strategia, tak taketo nieco na nas nefunguje a v prostredi verejnej spravy to povazujem za mimoriadne zly napad. Ak to nebol umysel, tak potom si za to tiez mozete sami.

Medzicasom v CZ:

Ad oslava: Ospravedlnte moju politicky nekorektnu poznamku, ale ja oslavujem to, ze ked mi zase nejaky troll bude tvrdit, ako SD vsetko tejto vlade odpusti a vsetko sa im prepecie, tak tu mam konkretny priklad toho, ze to tak nie je. A nie, red flag som nedaval preto, aby som toto mohol povedat.

7 Likes

Tieto “jasne deklaracie” prisli az potom, ako sa zistilo, ze riesenie, ktore je na stole nejaky ten piatok sa neda len tak odignorovat. Taktiez sa tym nemysli len DEUS, ale normalne seriozna analyza rieseni a pristupov, ktore su dostupne. V pripomienkovani som sa explicitne pytal, ake riesenia boli zvazovane.

Žiadame uviesť, ktoré alternatívne riešenia boli zvažované a ktoré z nich nepodporovali zmenu dizajnu.

Odpoved: V súčasnosti žiadna eGOV služba nie je postavená na interaktívnej komunikáciI, tzv. Human interactions. Na základe skúseností s eGOV službami, kedy občan iniciuje proces, bol definovaný nový princíp, kedy občan je len dopytovaný zo strany štátu o poskytnutie súčinnosti. Máme za to, že ak štát požaduje od občana žiadosť, má byť zaslaná push notifikácia zo strany štátu na doplnenie/podpis/úhradu poplatku. Slovensko v mobile bude platformou, ktorá umožní rýchlo a efektívne tieto interakcie s FO vykonať. Máme za to, že existujú procesy, kde má zmysel využiť asynchrónny režim a oddialenú reakciu ktorej vykonanie si bude aplikácia vymáhať.

Pripomienka oznacena ako: “Vysvetlená”

Ved toto je na facku.

1 Like

Myslim, ze z hodnotenia jasne vyplyva, ze ten projekt ako taky je dobry. Dalo by sa povedat, ze vsetci mame spolocny ciel - lepsie sluzby pre obcanov - v tomto pripade mID. Tak podme byt konstruktivni a podme si povedat co sa musi stat aby som ja ako obcan mohol zahodit citacku a prihlasoval sa k digitalnym sluzbam statu bez nutnosti mat nainstalovane nejake Java aplikacie.

1. Predpokladajme, ze na zaklade stanoviska SD(red flag) zajtrajsi riadiaci vybor projekt neschvali

2. Vypracuje sa spominana “domaca uloha” - analyza alternativ
Tu mam niekolko otazok:
Moze ju robit SKIT?
Nebude to konflikt zaujmov?
Ak nie SKIT, kto ju bude robit?
Ma byt na to verejne obstaravanie?
Ak ano, bude vysledok akceptovany?

3. Vysledky sa odprezentuju a budu pripomienkovane

4. Vysledky analyzy budu akceptovane a SD prehodnoti hodnotenie

5. Bude dalsi riadiaci vybor - projekt sa schavli

6. SKIT zacne pracovat (“sarcasm on” ked tam este bude mat kto pracovat “sarcasm off”)

Hovorim spravne? Je toto spravny postup, ktory SD navrhuje?

Malo by to robit MIRRI ale na toto uz ste peniaze dostali Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“ - #168 by milosm, moj skromny odhad je ze je tam naozaj dost penazi na analyzu.

Ak dobre citam platformu tak MIRRI pripravilo dalsie 2 studie. Robilo ich MIRRI, SKIT alebo niekoho obstarali?

Ok, takze podla vas tu analyzu moze robit SKIT resp. dokonca to je vyzadovane aby ju realizovalo Slovensko IT(vzhladom k objednavke). Chapem to spravne? Fakt konstruktivne, nech sa pohneme dalej. Pokial su k tomuto pripadne nejake vyhrady vyriesme ich teraz.

@jsuchal Nespochybnujem legitimitu RedFlags. Ved je to legitimny nazor. Ale musime akceptovat, ze takyto nazor moze mat aj protinazor.

Som rad, ze sa o tom diskutuje a dovolim si tvrdit, ze sa snazime naozaj otvorene komunikovat. Myslim, ze celkovo niekedy v ITcku umierame na krasu a zaroven nie kazdy vidi a chape a chce vidiet a chapat sirsie suvislosti.

1 Like

to je asi otazka skor na slovensko digital (@jsuchal) (ja nie som clenom), alebo na niekoho kto sa zaobera VO. Kedze je tu silna verejna kontrola, ja osobne a priori nemam nic proti tomu aby studiu robilo SKIT. Z celkoveho pohladu ja podporujem vznik SKIT ako taky, ak nanho MIRRI deleguje pripravu studie, tak OK :slight_smile: