Transparentná samospráva

To by som rad zistil od niekoho, kto je znaly veci.

Ohladom DCOM a 1500 obci - da sa niekde najst zoznam obci ktore ho pouzivaju? Chcel som sa pozriet ci sa niektorej podarilo integrovat DCOM do ich vlastneho webu a ako to vyzera.

Aka je asi tak casova a financna narocnost prechodu obce na DCOM system?

Aj ja som zvedavy ci to uz niekde realne pouzivaju. Ja som nepostrehol obec alebo mesto, ktore by to pouzivalo. Posledna velka informacia bola, ze od 1.januara 2016 je to v realnej prevadzke. Ale kedze este neboli vyskoleny zamestnanci tak je to otazne. Napr. nasa obec ma pocitace od DCOM uz aj 4 mesiace, ale zaskoleny neboli. Cize moj skromny odhad, ze realne to este pol roka fungovat nebude. DCOM ma v plane na tento rok skolenia. Nieco o tom by mohol este vediet robert.kuchar resp. Rudo_Horvath, ktori sa k danej teme casto vyjadruju.

A k tomu tvojmu dotazu. Casova narocnost je otazna. Co sa tyka finanncii tak obec prechod na tento system nestoji nic, dokonca dostanu aj nejake pocitace. Rocny poplatok tam je tusim 1Eur/obyvatel/rok.

Vdaka za odpoved.

obec prechod na tento system nestoji nic

Zmena vzdy nieco stoji :slight_smile: minimalne cas na zaskolenie. Naviac ak hovorime o zmene webu tak cas na prehodenie dat z jedneho webu na druhy - predpokladam ze bude treba aj zduplikovat data z existujuceho webu za poslednych X rokov aby sa tam dali vyhladat aj starsie vyhlasky, VZN a podobne. Pripadne ak si chce obec ponechat svoj web a do neho zaintegrovat DCOM tak to tiez bude stat peniaze, pri malych obciach ktore nemaju IT pracovnika to bude musiet robit externy dodavatel.

No neviem ci zrovna do webu obce treba nieco extra zaintegrovavat. Staci dat odkaz na konkretnu sluzbu napr. Vrátenie pomernej časti dane a je. Ostatne si obcan poriesi tade. Co sa tyka zmeny celeho webu, ta moznost tam je, ale obci to nedava podla mna ziadnu pridanu hodnotu.

Toto ma zaujíma… Ako sa dá integrovať? Hľadám nejaké materiály ale ešte sa mi nič nepodarilo nájsť. Web obce mám v CMS (Wordpress)… Ak by sme ma vedeli nakopnúť správnym smerom čo začať študovať budem vďačný :wink:

Ahoj, neviem ti dať žiadne informácie, keďže ako píšem vyššie - tiež som ešte nevidel web obce ktorá je napojená na DCOM, a ani neviem nájsť zoznam obcí ktoré sú (aktívne) napojené.

@miroj, @mpca86, @Marian_Vajdecka - weby cez DCOM prosim debatte v Jednotny system webov pre vsetky samospravy , aby sme to prilis nemiesali.

@dali - Martin, @SMM - Sala, znacim si. @Mari - Presov registrujem uz dlhsie. @jules - Levice komunikuje s Mari. :slight_smile: Mate nieco nove ohladom Open Data? Opat, aby sme prilis nemiesali thread na platforme, dajte mi to prosim radsej do mailu (hanecak at opendata.sk).

Ma este niekto nieco k “publikacnemu planu”:

https://utopia.sk/wiki/display/opendata/Transparentna+samosprava

Poloziek je tam uz vcelku dost, chcem teda nasledne identifikovat co su duplicity, nadmnoziny, podmnoziny a pod. Priapadne vyriesit tiez “doublespeak” - ze nieco nejako volam ja, ale nejako inak sa ta vec vola medzi uradnikmi.

OK, ten draft sa tyka hlavne internych procesov mesta. Este tu mame externe prostredie, ktore treba zachytit. A to je

  • Uzemne planovanie, UHA
  • Informacie pre investorov
  • Informacie pre turistov - spolocna databaza POI bodov v samospravach

Uzemne planovanie som prihodil ako c. 37 a informacie pre investorov ako c. 38.

Turisticke POI su pod cislom 32.

Vdaka.

Ak mozem poradit, tak cele je to velmi jednoduche, ak si to rozdelis takto

Samosprávne orgány vydavajú:

1. normatívne právne akty
2. individuálne právne akty

Do prvej množiny patria všeobecne záväzné nariadenia (VZN) a interné predpisy. Interné predpisy sú napr. Organizačný alebo Registratúrny poriadok, cize nieco, cim sa riadi obec smerom dovnutra. VZN sú nieco ako zakon, ale s obmedzenou miestnou posobnostou.

Druhu mnozinu tvoria rozhodnutia, ktorymi sa priznávajú práva alebo ukladajú povinnosti konkrétnej osobe, alebo osobám. Verejná vyhláška je však len iná forma doručenia rozhodnutia, ktorý sa doručuje vyvesením na úradnej tabuli.
Do tejto skupiny mozes zaradit akekolvek oznamenie, stanovisko apod.

Ak vsak mame skupinu udajov, ktore obec má vo svojej dispozicii, napr. nejake priestorove udaje, ktoré sa netykaju ani jednej zo skupín právnych aktov, tak tie samosprávne orgány zverejňujú** podla osobitnych predpisov, ako napr. infozákona, zákona o uchovavani a sireni info o ŽP, zákona o NIPI (Inspire) a pod.

3 Likes

Niektoré mestá, ktoré používajú systém od Cora Geo, začali zverejňovať svoje datasety.
Napr. Trnava, Banská Bystrica, Žilina. O Prešove sa asi všeobecne vie.
O ostatných mestách som doteraz nevedel.

Napr. datasety v Banskej Bystrici:
https://egov.banskabystrica.sk/default.aspx?NavigationState=1100:0:

Len škoda, že datasety zmlúv a faktúr nezahŕňajú aj samotné zmluvy, ani vo forme URL.
Teda cez Open data si treba pozrieť ID zmluvy, ktorá vás zaujíma, a potom cez toto ID si treba nájsť zmluvu v aplikácii od Cora Geo.

1 Like

dik za info. Kto určuje tie datasety egov? Tie čo sú tam nie sú príliš praktické. Potreboval by som napríklad demografiu (hlavne vekové skupiny) podľa ulíc/mestských častí, na koho sa obrátiť?

Zatial my, komunita. Kompletujeme zoznam, postupne upresnujeme. Zelany vysledny stav je mat presny zoznam a konkretnu jednotnu struktura, a.k.a. “standard”. Nateraz ide pomaly, kedze napr. vo zverejnovani “vedu” pouzivatelia Cora Geo. “Standard” by mal byt konsenzom, cakame teda na nejake vyjadrenie aj inych obci.

Navrhni prosim, dopisem.

V Presove napr. sem:

V zasade je to register obyvatelov, ale kedze su to osobne udaje, tak sa mozu poblikovat len rozne “statisticke rezy” tak, aby nebola mozna deanonymizacia.

V inych mestach mozu opat replikovat co ma Presov, alebo mozu zajst dalej.

Ak Ta ale zaujimaju udaje nie len konkretnych obci, ale za celu SR, tak potom zrejme Stastisticky urad, treba sa spytat aj tam (p. Neborásek, https://utopia.sk/wiki/x/xgC5Aw ). Pripadne presvedcit MV SR, nech si zacne pisat zmysluplny Open Data projekt na REGOP ( http://www.minv.sk/?register-obyvatelov-sr , https://www.opii.gov.sk/informacie/informatizacia ).