Stratégia a akčný plán pre zlepšenie postavenia SR v indexe DESI do roku 2024

Dnes nam z MIRRI povolili zverejnit tuto strategiu. Pripomienky su vitane, ja sa na to chcem pozriet kedze sa pozeram aj na Recenzne konanie: kDE SI Slovensko? - #2 by jsuchal

DESI stratégia_v3_12112020_SD.docx (5.7 MB)

1 Like

Aktualizacia strategie s terminom na pripomienky do 26.1.2021 Stratégia na zlepšenie DESI_18122020_ext.docx - Disk Google

Pripomienky treba adresovat na email: katarina.schwertnerova@vicepremier.gov.sk

mal tam byt aj akcny plan ako priloha 1, ale nic take som tam nenasiel

zbytok dokumentu k eGov/Digitalne verejne sluzby castiam som presiel a hodil tam komenty

dnes sme zaslali pripomienky na MIRRI…pripomienky su viditelne vo forme komentarov nalinkovaneho dokumentu

ako SD sme sa vyjadrovali len k castiam tykajucich sa digitalnych verejnych sluzieb

akcny plan uplne v ramci dokumentu absentuje

1 Like

Stratégia DESI pridala ďalší rok, už nie do 2024, ale do 2025:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2021/126

Na MPK som narazil pri mojej práci, a tu som zistil, že sa tomu SD venovalo.
Teraz je tam aj celý akčný plán.

Dokument som len preletel, podrobnejšie si pozrel akčný plán.

Môj záver: ďalší zo “strategických” materiálov štátu, ktorý je mimo realitu a jeho naplnením sa iba rozšíria regulácie a zasahovanie do podnikania a života ľudí. Na konci stratégie bude len viac štátnych úradníkov, menej firiem ochotných poskytovať služby a tí úradníci budú akurát schopní tak analyzovať, že situácia s indexom DESI sa zhoršuje, ale sotva si priznajú, že sú oni na vine. Desivé čítanie o neschopnosti štátneho aparátu prestať regulovať a “pomáhať”.

Jeden príklad za všetko: BCO - Broadband Competence Office (str. 56)

“BCO bude získavať a poskytovať transparentné informácie o stave širokopásmových prístupových sietí na Slovensku. BCO zhromažďovať a vyhodnocovať komerčné plány operátorov a následne kontrolovať to, ako ich operátori plnia. Tam, kde operátori svoje deklarované komerčné plány nenaplnia, BCO zabezpečí nápravu prostredníctvom nástrojov, ktoré bude mať k dispozícii.

BCO bude riadiť súkromných operátorov ako majú robiť biznis? Ak má niekto trochu pocit, že niečo také bude fungovať, tak by sa mal zobudiť zo svojho vlhkého úradníckeho sna.

Ja mám rád stratégie, ktoré idú na dlhšie obdobie ako je tej súčasnej vlády. V starých kapitalistických štátoch je to záruka, že aj nová vláda bude pokračovať v ich napĺňaní.
Bohužiaľ na Slovensku sa to stalo nástrojom na to aby sa nič neurobilo, veď kontrola sa bude robiť “až po nás”…

Predpokladam ze skor mysleli to, ze tam kde operator nezavedie internet v pozadovanej kvalite, tak stat do toho vstupi nejakou financnou intervenciou, tu je asi otazka ci nechce stat vlastneho operatora alebo to bude robit na sposob rakusanov, ktori do toho naliali obrovske peniaze pre operatorov.

Ja tu žijem celý produktívny život, a toto tam proste nevidím. Vidím dobre platených úradníkov, čo buzeruju a hádžu polená pod nohy.

Teda akože teším sa na stav, kedy by štát fungoval ako píšeš, ale ani po 32 rokoch od boľševika sa stať nesprava ako Rakúsko, ale skôr ako Rusko.

prva otazka: je pokrytie internetom problem? A covid ukazal ze obrovsky, pred par rokmi by som povedal ze neschopny stat je tragikomedia a ze operatori to nakoniec zvladnu skor ako stat nieco vymysli. Ale covid ukazal ze internet je nevyhnutny a je to dnes zakladna potreba. Dnes mame prilis vela realne vylucenych ludi, deti co sa nevedia zapojit do online vyucby, plno ludi co skutocne nevedia a nemozu vyuzit sluzby.
A toto je situacia ked aj klasicka ekonomicka teoria chape dovod na statnu intervenciu. Otazka je len ako, Spravit sutaz o dotiahnutie kabla a nasledne regulovat cenu? Alebo dotovat priamo koncovych zakaznikov? Ale samotna potreba, tu nespochybnujem

Ja nemám problém so štátnou intervenciou. Ale to čo citujem o BCO nie je intervencia, ale regulácia.

Štát v spomínanom materiáli nepíše o podpore rozvoja akýmkoľvek spôsob čo píšeš. Štát si zriadi úrad, ktorému budú všetci brodbandoví operátori povinní dodávať svoje plány rozvoja a úradník ich bude hodnotiť.

Už si viem živo predstaviť, keď si BCO úradník pozve na kobereček majiteľa komerčného operátora a bude topánkou (ako Chruščov) búchať po stole a kričať: “prečo na tomto bode na Lazoch nemáme broadband. Už je posledné miesto na inak dokonalej mape pokrytia?”. A podnikateľ povie, ale my sme tam boli stokrát, že im to dáme aj zadarmo, ale oni proste ten internet nechcú a vyhrožovali sa aj strelbou po našich technikoch.
A úradník znovu buchne topánkou, zapne tlačítkový telefón a kričí: “Zajtra na obed chcem mať všetkých tých lazníkov tu. Kľudne nech dovedú aj policajti. Ja im dám odmietať náš internet…”

Ak sa pozriete na akúkoľvek časť nášho štátu: kde úradník pomohol rozvoju? To čo funguje, funguje napriek štátu.

Sledoval niekto detailnejsie ten finalny dokument a jeho obsah?

https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25949/1