Statna IT firma (zdielana IT kapacita na strane statu)

Ja som bol v tom, ze agilita je vhodna prave tam, kde je velka miera neistoty :slight_smile:

1 Like

Ak by sme my IT ludia, (idealne, ale nie nevyhnutne) ktori poznaju dynamiky, ktore su vyssie popisane dali navrhy ako ich adresovat?
Skusime sa prepnut z rezimu IT a stat(user), na sme jedno. Chapem, ze s kultorou a byrokraciou v state, to nie je easy. Ale o to je to vasci challenge (ako rozhodovat v deterministikom svete, aky framework alebo pattern pouzit)
Budeme klast otazku preco? tolko krat, aby sme sa nedostali az na otazku, preco tu vlastne som (aky je zmysel zivota), ale na ten level predtym :sunglasses: a snad sa nam podari vyrobit nieco zmysluplne.

Zacal by som tam, kde stat (konkretni ludia) maju zaujem. Aby sme tieto dva svety (IT, stat) lahsie priblizili. Ostrov pozitivnej deviacie. Nechcem verit tomu, ze by aj maly tim (spolu aj s IT do 20 ludi) nevedel dorucit konkretnu hodnotu (pre mna ako obcana). Ano, musi mat podmienky. Jednou je, ze sikovni ludia budu motivovani (aj financne) prilozit ruku k dielu.

1 Like

Z dovodov uvedenych, agilne robis na projekte 4 hodiny, a potom agilne tyzden-dva cakas na odozvu z druhej strany. Takto cca vyzera vyvoj so statom v praxi. :wink:

Ano pri malych a strednych projeķtoch. Rozbit cely eGov na kopu malych projektov, povazujem za tazko realizovatelne (aj ked tu panuje zrejme opacny nazor). Ano robit nieco co niekto zadefonoval pred 5 rokmi este vacsi.problem, ale agilita sa da zabezpecit aj vhodnou architekturou a technologiou. Klasicke agile projekty su vhodne pre mensie projekty alebo tam kde si potrebujeme overovat veci, cele finacovanie z EU vsak nenahrava agile projektom ( mam sumu penazi a nie je jasne definovany vysledok). Statna firma moze byt prinos ak nebude musiet tendrovat projekty, ak bude nic neriesi, skor bude problem (ak to bude eu finacivanie, tak podla mna musi byt tender)

Tak ved pozrime sa na gov.uk co su ich projekty:

Vsetko toto su “horizontalne” a male sluzby/projekty. Az na tom sa vyskladavaju nejake end2end sluzby (ak sa to tak da nazvat). Nechceme to takto?

To, ze SD chce kazdy projekt “rozbit na atomy” je taky mytus, co skor siria ludia, co si ani neprecitali co vlastne navrhujeme.

1 Like

Davaj si pozor co si zelas, moze sa ti to splnit. :smiley:

  • Register zbraní a streliva
  • Elektronický register mimovládnych neziskových organizácií

Ich predbežné nacenenie bolo dokopy skoro 11,81 milióna eur. Systémy vôbec neboli vysúťažené, hoci už mali byť spustené k 1. januáru budúceho roka. „Zistili sme, že v zásade tie povinnosti, ktoré nám vyplývajú z legislatívy medzinárodných záväzkov, vieme zabezpečiť aj vlastnými silami,“ povedal o prvom investičnom zámere.

Podobné je to aj pri druhom projekte. Lazar avizuje, že zákonné požiadavky splnia vďaka ich príspevkovej organizácii pre informatiku verejnej správy. Dodajme, že tá už dnes prevádzkuje evidenciu občianskych združení.

Ministerstvo vnútra upratuje IT výdavky. Vyjednalo zľavu 5,5 milióna a ruší tender za 295 miliónov

toto je fakt, ze vsetky projekty, kde by sa mohli pouzit EU peniaze, nemozu ist (zabalim to jednym slovom) agile (ale waterfall)?

vysledok (outcome) moze byt jasny, v principe ma nemusi zaujimat ako ho dosiahnem (konkretna IT deliverable).

Vdaka.

eu s tym nema vela spolocne, obmedzenim je skor vo. alebo presnejsie prax vo. ak musis na zaciatku stanovit scope a harmonogram, tak to vyznamne obmedzi moznosti agilneho vyvoja. Ale su aj dalsie dovody, od predpisanej metodiky ktora nie agilna, organizacie ktora nie je pripravena a pod. Ale niektore myslienky sa daju skusat, katastrofa by bola len to centralne prikazat.

2 Likes

okrem toho, ze teda “statna firma” (insource IT) je vlastne cesta ako sa vyhnut VO, pises, ze:

takze to znamena, ze ak by dostali “uradnici” noty, ako maju robit VOcka na “digitalizaciu” ala agile, tak by sme sa mohli niekam pohnut, ano?

vdaka.

ano, interni ludia idu mimo vo ale to je tiez obojake, ma vyhody aj nevyhody. Vyhnes sa kontrole a byrokracii co samo o sebe zlacnuje pracu ale zase ak sa interne nedodrzia vysoka kultura tak je vendor lock radovo lepsi, ak ti nahle odide par tych lepsich ludi tak je neriesitelny pruser.

A k notam na VO, ano bolo by fajn keby bolo par uspesnych agile projektov od VO az po prevadzku. Ako pilotov. A to plati aj pre vacsinu :uzasnych: napadov, keby sa najprv vyskusali v jednom, dvoch projektov a nie najprv hromadne prikazali.

1 Like

moze byt riesenim tento zoznam?

  • vsetok ten kod je open source
  • vsetko je zodpovedne dokumentovane (v rozumnej miere) - rozdelene na produkty (value streamy) - da sa tak lahsie bootovat do problematiky (nedozviem sa kolko krabic (systemov) to riesi, ale dozviem sa najprv, co to robi pre bezny svet a potom tu underlaying IT vrstvu)
  • dba sa na to, aby novy clenovia timu mali rychly start - buduje sa taka kultura (maju doveru)/setup, ze mozu commitovat “prvy den” - ano, zvycajne ich automaticka test suita (CI/CD) prve razy nepusti :smiley:

potom je to otazkou penazi prilakat nahradu za odidencov. Ale to plati vsade.

externy partner (sukromny biznis) nie je zaruka, ze nezabali svestky zo dna na den, alebo ze sa jemu nerozpadne tim. toto riziko je aj tam, plus zvycajne aj kopec domain knowledge a technickej uz ani nehovorim.

@jsuchal, pls, vies o existencii odporucani (not) pre VO ako obstaravat agile way ? Su nejake? Vytvorime?
Alebo, to nam nepomoze, kym neni agile mindset u obstaravatela? (tak aspon ako zaciatok “indoktrinacie” :smiley: )
Vdaka.

to bol skor povzdych, statna firma podla mna nie je riesenim ale zase to nie je ani katastrofa alebo zasadna prekazka. Len sme na Slovensku, riaditel bude menovany politikmi, ak bude robit chyby tak neskrachuju, ani sa nevymenia ale pojdeme dalej. A jasne, keby vsetko slo vyborne tak to moze fungovat ale ja skor vidim to ze ked to nebude idealne tak budu chybat opravne mechanizmy. ( sukromneho dodavatela mozes vymenit, nie vzdy bezbolestne ale mozes, ale tu nespravis nic. Ak je to uzasne a funguje to tak nemas dovod, ale ked nie, tak smola)

1 Like

Zavisi coto bude, ak.to buse akciovka musi podnikat, zucastnovat sa tendrov, misi si vediet zarobit na seba (uzivit sa) a vytvorit zisk(pojde do statnej kasy) a pptom je tp iste ako sukromne firma )akurat stat ma vlasrnicke prava a dividendy) alebo to prispevkova organizacia - dosrane od statu pracu, pojdu naklady so statneho rpzpoctu (pptom je pravsa co pises a take ru.mame), takze si myslim,.ze ak tak stat by mal urpbit.akciovu spolocnost, ale potpm im nemze automaticky davat pracu (musia iat do tendeov) …

Citame Ivan, citame :wink:
A nielen to…

1 Like

Agilita a verejné obstarávanie je ukážkový oxymoron.

Poznám zo zahraničia, väčšinou sú to v podstate rámcové zmluvy kde sa súťažia tíme & material alebo menšie míľniky.

Sutazia sa ramcove zmluvy (tie nehovoria o konkretnych dodavkach, su to dohodobe zmluvy na 4 roky s moznou opciou na predlzenie na dalsie 4 roky). Zakaznik vysutazi 3 dodavatelov, zmluvy su bud kaskadne (oslovenie dostava 1., ak nesplni poziadavky svojou ponukou (ma na to max.10 dni od poziadavky, ide dalsi v poradi) alebo su zmluvy rovnocenne a pri kazdej poziadavke su osloveni vsetci 3, do 10 dni daju ponuku a do dalsich 5 dni je vysledok a ide konkretna objednavka na dielciu dodavku (jedno ci je to T&M alebo presne definovana dodavka za pevnu cenu a cas. Ono ten sposob vobec nehovori ci ide vzvoj Agile alebo nie, ale ano je moyne takto robit Agile projekt.

A len taka poznamka, takto sa daju robit projekty z rozpoctu zakaznika, ale nevyhovuju tomu pravidla ako sa robia projekty z EU fondov.

Najskor mas na mysli BPA (blanket purchase agreement), alebo nieco podobne (18F: Digital service delivery | Creating a federal marketplace for agile delivery services)
?

By som rad videl tieto dva protipoly o kus blizsie k sebe.
TBH, ja sa (aktualne)v limitoch a detailoch VO neorientujem, ale nadejal by som sa, ze:
a) uz sa sucasnych podmienok je mozne statne ciele obstaravat lepsie.
Presuvam sa do vztahu, ze technologia je enabler mojho ciela/ocakavania. Ja az tak nepotrebujem vediet detaily, ako ho technologiou dosiahnem - to je expertiza, ktoru prinasa vendor. Vendor ma aj usmernuje, co za megaambiciozne ciele som si dal. Podmienky vendora tlacia k tomu:

  1. aby sam pomenoval mozne milniky, vzhladom na aktualne informacie - tlak dodat nieco male, z coho sa naucime. To moze aj znamenat, ze si kupujem “poradenstvo”, ale jeho vysledkom je nieco na konci (nielen odporucania, a stosy a4 akych uz isto mame niekolko fasciklov a pada na ne prach)
  2. platobne podmienky boli nastavene tak, ze motivuju vendora, aby nestaval vzdusne zamky a validoval a dodaval po castiach. co je inak IMO zaujem kazdeho schopneho sw vendora: radsej kracat po mensich krokoch a reflektovat.

b) za zmenenych podmienok (politicky vytlak) snad este lepsie

Ak sa v nich niekto orientuje, isto by vedel reagovat a pomoc prepisat “noty” pre sposob obstaravania viac agilnou formou.

@Jody, to musi byt na 4 roky, alebo to je len s kategorie: “takto to tu robime odjakziva” ?

Vdaka.

Ramcove zmluvy su na 4 roky alebo do vycerpania budgetu.bb