Štát chce kúpiť datacentrum za asi 38 miliónov eur

to je skoda, ze to takto vnimate. Myslim, ze hodnota S.D je aj vo vyjadreni suhlasu s niecim, s cim suhlasite . Minimalne by to prispelo vnimaniu S.D ako objektivneho prvku.

1 Like

Toto sa deje uplne bezne (trebars na pracovnych skupinach), len sa okolo toho nerobi take halo ako ked nesuhlasime, pochopitelne.

1 Like

sak vasa vec, ja len ze keby ste aspon raz rovnako masivne ako kritiku odkomunikovali aj pochvalu (snad sa aspon jedna vec co mozete pochvalit najde), tak by to potvrdilo vas nestranny a objektivny pristup.

Pokusime sa o napravu. Dam instrukcie nasmu kolegovi zodpovednemu za marketing nech sa pri pisani TS trochu odviaze aj pozitivnym smerom.

2 Likes

ja len ciste vecne : Mne na debate trochu vadi snaha hladat o co sa zadrapit a nie vecny nadhlad.
Realne : postavit nove DC je tak na 5-10 rokov, je to v alternativach ciste preto ze teraz sa “musia hladat alternativy” aj ked je jasne ze nie su.
Bavime sa teda o odkupeni a realne jedine co sa da kupit je DataCube. A tam uz dve poschodia stat kupil, kupit aj tretie je tak pomerne prirodzene.

Ak niekto vie o inej realistickej variante, tak nech ju tu spomenie a nech sa nevybija na ci je 1000 m dobre alebo nie. Dlhodobo sa hovori o Kopcianskej ako primarnom DC a Tajove ako zaloznom, to ze je to teraz nestastna politicka tema to je len ceresnicka na torte egovermentu.

Ja len pre objektivizaciu a priblizenie, ze preco niektore temy su viac diskutovane:

Tych 1000m2 si do analyzy dal Nases, tak zo strany ucastnikov prezentacie, nielen zo strany SD, padla otazka, ze ako k tomuto prisli. Plus technicki ludia, ktori robia datove centra hovoria, ze by bolo vhodne hodnotit aj ine parametre pri vybere datoveho centra, napr. vykonovu hustotu na m2, nakolko pri vyssej vykonovej hustote na m2 potrebujem mensiu plochu.

Ku kriteriu 40km od Perpetuusu opat idu od odbornikov reakcie, ze aj na dlhsie vzdialenosti sa da zabezpecit HA rezim. Plus, isli otazky, ze preco sa fixovat na Perpetuus, ked je v nom umiestnenych len 25m2 IKT prostriedkov.

Myslim, ze zmapovanie viacerych DC na vacsom uzemi SR takymto sposobom by len potvrdilo najvhodnejsiu alternativu pre kupu a minimalizovalo by to zbytocne dohady.

Je jasne, ze je lahsie kupit uz nieco postavene ako stavat a to zvlast pre stat a skusenosti, ktore tu mame. To nikto nespochybnuje. Len na prezentacii bolo prezentovane, ze bude potrebne este zalozne datove centrum, cize z toho dovodu sa otvorila otazka nacenenia takejto alternativy. A vo vztahu k tejto info sa na prezentacii diskutovala aj lokalizacia datovych centier, kde samotny autor/spoluautor analyzy hovoril o Liptove a zastupcovia UPVII hovorili o lokalitach, kde su lacnejsie pozemky, pracovna sila a pod.

To asi tak vsetko pre dokreslenie info a kontextu.

a aky ma vyznam diskutovat a riesit nieco co nema vyznam ? Su ine datove centra na predaj ?
Ved iste, keby slo o akademicky problem, tak sa da o tom pekne diskutovat aj roky, keby sa realne planovala vystavba DC, tak prosim aj o mieste a dalsich parametroch sa da debatovat.
Ale situacia je ina a bud sa treba bavit o cene za tretie poschodie alebo povedat ze realne je riesenie aj nieco ine.

dokupit tretie poschodie ma samozrejme zmysel aj s pohladu pracovnikov, mat jedno pracovisko je jednoducho lepsie. A HA ? Verim, ale intuicia mi hovori ze blizsie je lepsie. Tu by slo o par metrov.

Nejako som tiez prehliadol odpoved na tu poziadavku priestoru pre VUB (vybavenie DC technikou), ktora je tiez zrejme vymyslena. Aj preto lebo VUB ma vacsinu veci outsourcovanych v ramci Intesa Sanpaolo S.p.A… vid. staci si dat GEO IP - je to v taliansku, a “matka” im nieco take v SK ani nedovoli.

Ja súhlasím. Štát nech ukáže ako je reálne využitý vládny cloud a môžeme pokračovať v diskusii.

1 Like

je to platený obsah a reklama pre politický denník? v tomto článku nevidím vecnú diskusiu, je uplne politický… a propaganda p.Trubana.

toto máme chápať ako že sa má zastaviť diskusia k tejto téme?
ak si to totižto prečítam v kontexte diskusie vyššie, trošku som som sa zľakol toho, že bez súhlasu s.d nemôže akože štát nič urobiť alebo nič kúpiť, takto vyznieva tento príspevok p.Suchal?

Ja si myslím, že aj štátny úradník má zodpovednosť sa aj rozhodnúť, ak sa preukáže že konal v rozpore so zákonom, že prekročil svoju právomoc, alebo neefektívne, predražene a pod. dá sa vyvodiť aj trestnoprávna zodpovednosť.

Ak však niekto iný urobí vec, lebo na to iný názor ako ja, to sa proste nedá nič robiť, je to jeho zodpovednosť. K cieľu vedie viacero ciest a nie len “tá moja” jedna je správna.

Prepáčte, ale nezdá sa vám trošku divné, že tu nases argumentuje extrémnou urgenciou a pritom sa šíria reči, že vládny cloud má alokovane tisíce jadier na jeden projekt, pričom ich vôbec nepotrebuje a nevyužíva?

Prečo by sme mali diskutovať o tom kde bude aké datacentrum s akých chladením a hustotou pokiaľ nie je dôveryhodne zodpovedaná ani takáto základná vec?

Je to normálny článok, ktorý sumarizuje situáciu a sú tam reakcie všetkých strán, ktoré sa k tomu vyjadrujú. Označiť N za politický denník je značne pod úroveň. Dávam takto články do každej témy, netreba za tym hľadať nič viac.

Platený obsah o cene jedného obeda za mesiac… Tak snáď si to vieme ako ITckari dovoliť.

Otazka vyuzitia vladneho cloudu je na stole uz par mesiacov a odpoved neprichadza, lebo ju asi nik z prevadzkovatelov nevie (mozno nesmie) dat.
Situacia znova stoji a pada na rezortizme. Potrebu novych kapacit teraz prezentuje NASES a vedie aj celu diskusiu o nakupe DC. Otazky vyuzitia cloudu ale smeruju na vnutro. Ako sme x krat zazili ono to nie je jeden stat, ale vela kralovstiev. Prevadzkovatel gov cloudu zrejme nema rovnaku motivaciu ako nases. @jsuchal ako som pisal vyssie, my odpoved na otazku o efektivite vladne cloudu nedostaneme, lebo u nas este kultura nedozrela do bodu aby sa verejne priznal realny stav. O tom piseme v nasej honotiacej sprave https://sprava.slovensko.digital/

Tieto temy by sme mozno mali oddelit. Efektivita existujuceho cloudu sa asi nezlepsi, lebo za behu nik nebude menit platformu pod prevadzkovanymi rieseniami. To si asi nik netrufne a aj v komercii sa tieto situacie vacsinou riesia novym setupom. Existujuci projekt gov cloudu je podla mna odsudeny na dozitie. Pri teme noveho datacentra podla mna uplne absentuje diskusia o tom ako zabezpecit, ze novonavazane serverovne budu vediet vyuzivat potencial elasticity rozlozenia vykonu a zdielania hw urovne aspon v urcitych logickych celkoch. Tym naznacujem, ze by sme sa asi mali pozerat skorej dopredu a mozno spravit pokus o predchadzanie buducich skod. Ten existujuci cloud sa asi uz neda opravit… nebodaj vyuzit.
A este jeden kontext tejto debaty, my v SD asi pletieme do debaty o nakupe fyzickeho priestoru datacentra vyuzivanie existujucich datacentier a hw v nom. Tento nakup je o skorej o nakupe samotneho DC. Vzhladom na rezortizmus celkom chapem, ze tuto temu nases nechce spajat s témami na ktore nema dosah v tomto momente. Napr vladny cloud. (toto je laicky nazor cloveka co nikdy nepostavil ziadne datacentrum, alebo cloud platformu, cize su to dohady :slight_smile: )

ja nechcem polemizovať, či je štúdia OK alebo nie, skôr sme sa zamotali do vyjadrovaní sa, že ak nebude štát robiť to čo chce s.d, tak sa tu nebude diskutovať… myslím si, že to tak nebolo myslené, lebo tu vnímam práve diskusiu ako veľmi potrebnú a smeruje niekam. Ale mala by byť naozaj vecná. Tak ako hovoria aj iný ľudia tu v diskusii, odeliť treba dve veci. Vybudovanie budovy, do ktorej pôjdu systémy, ktoré nevedia / nemôžu ist do vládneho cloudu, druhá vec je samotný vládny cloud.

lebo idú ďalšie témy okolo CPU, HDD a pod… ktoré ale nesúvisia s budovou. https://www.vicepremier.gov.sk/aktuality/projekty-esif/15-riadiaci-vybor-pre-po7-podporil-projekty-v-prospech-vedy-aj-vladny-cloud/

Verím, že sa zhodneme, že mať vlastnú budovu je pre štát potrebné, najcennejšie dáta, ktoré štát má by mal mať plne pod kontrolou. Môžete ju postaviť alebo kúpiť. v druhej možnosti môžete kúpiť len to, čo je na predaj.

Ohľadom veľkosti len toľko, že ak si kúpite DC, ktoré má dimenziu na 400m2, asi bude problém ju prerobiť na väčšiu kapacitu. Nechcem naozaj nikoho obhajovať, ale ak má telekom, orange porovnateľnú veľkosť plochy, ako si má kúpiť štát, tak je to relevantné a obhájiteľné.

teda je to reklama, aby som si predplatil, takto to mám vnímať? Viete písal som to preto, nemajú asi všetci ITčkári predplatné a preto môže byť ťažšie si pozrieť čo sa tam píše konkrétne k téme tohto blogy.

k tomu, či je alebo nie je Denník N politický denník ponechávam na čitateľoch :slight_smile:

1 Like

naozaj má alokované tisíce jadier a vôbec ich nepotrebuje a nevyužíva ako píšete? viete mi prosím dať linku, odkiaľ máme túto informáciu? :slight_smile: a teraz ich nepotrebuje, alebo do 5 rokov ich nebude potrebovať. Ja som videl tolko projektov dopytových, ktoré idú do vládneho cloudu, kopec nových projektov veľkých, tie asi všetky pôjdu do vládneho cloudu, či si to nemyslíme? teraz štúdia pre DC tajov hovorí, že sú tam zdroje skoro na 100%, pričom je to sekundárna lokalita…

pán Suchal, ja si Vás vážim ako skúseného odborníka, možno by sme mohli naozaj ako komunita dalej viesť diskusiu vo vecnej rovine, konkrétne reálne požiadavky. Prosím, kedy by mali dodať z NASES tie alternatívy k výstavbe DC, ako sa spomína v diskusii vyššie?

Toto je mytus. Tie zdroje su “alokovane”, to znamena, ze niekto niekde v studii prehlasil, ze tolko bude asi potrebovat. A spravil to tak, ze zobral peak zataz a to si vypytal, lebo to je “zadarmo”. Ako sa tie zdroje realne vyuzivaju vie urcite zistit dodavatel (asi zvladne otvorit konzolu / monitoring na virtualizacii a pozriet sa), MV uz mesiace zatlka, ze to nevie zistit, potom tvrdi, ze samozrejme, ze vie to zistit, ale este to nema, a mesiace ubiehaju a stale nic. Rozsirenie kapacity Tajov sa schvalilo bez toho, aby nam vobec odpovedali na otazky v studii co sme mali. Ked sa na toto raz pride, tak to pojde osobne na triko p.Capusku a p.Maliarika. Boli tam svedkovia aj UPVII/UHP, ked to hovorili.

Kedze MV aj UPVII odmietaju zverejnit alokacie zdrojov po projektoch musite sa spolahnut na to, ze som to videl, aj ked vam to neviem verejne ukazat. Preco maju problem to zverejnit? Co je na tom tajne? Co je viditelne su planovane alokacie v studiach a aj to hovori vela.

2 Likes

„Prevádzkovateľ týchto priestorov bol predtým jedným z kandidátov pre naše data centrum, ale v štandardnom výberovom konaní sme uprednostnili iného dodávateľa s lepšou ponukou,“ uviedla VÚB banka.

Z clanku na N.