Štát chce kúpiť datacentrum za asi 38 miliónov eur

Prepáčte ale kde je napísané, že sa ide niečo kupovať? štúdia pokiaľ som ju dobre čítal hovorí o tom, kde je suma, pri ktorej je ešte nákup DC rentabilný voči nájmu. Nie že NASES kupuje DC za 38M. Alebo sa mýlim? :smile:

čiže si má štát ďalej prenajímať po celej bratislave miesta v komerčných DC? Pokiaľ ja viem, tak ešte v roku 2014 bol návrh na konsolidáciu DC v štátnej správe avšak kde je vyhodnotenie aktuálneho stavu? Ako je možné, že sa budujú nové IS a ak platí CloudFirst, prečo nie sú teda nové IS vo VC?

No, neviem kde som ani len naznacil, ze si ma stat nieco po celej bratislave prenajimat. Ja len pisem, ze od roku 2014 sa dost zmenili predpoklady (hybridny cloud, etc) a napriklad ani nerozumiem preco by to malo byt prave v Bratislave, kvoli nejakym par rackom v DC Perpetuus?.

Hm. Ved drviva vacsina studii co tu bola prave naopak s vladnym cloudom pocita. To nam snad nikto nechce naznacovat, ze sa nakupuje hardver (rozsirenie cloudu MV napriklad), ktory by nemali fyzicky kde ulozit (napriklad v oboch studiach MV o tomto nebolo pokial viem nic).

2 Likes

„Do konca roka 2020 musíme mať postavené systémy. Keď to kúpime v marci, bude to s odretými ušami, aby sme to postavili a vymenili,“ šéf Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Peter Ďurica.

“Súčasný vlastník nehnuteľnosti s odpredajom už súhlasí. Je ním z 95 % podnikateľ Igor Rattaj” staci si pozriet jeho obhajobu tejto transakcie po tlacovke PS.

V zadani pre tuto analyzu za 78k EUR bolo jasne urcene KO kriterium ktore vyluci konkurenciu a ine varianty -> m2 a obstaravacia cena. Cele je to technicky postavene uplne na vode. Analyza sluzi len ako obhajoba ako kupit lacny sklad, kedze v analyze sa hovori len o 1,4 MW za 38 mil EUR a k tomu nepomerne velkej IKT ploche min. 1000m2. Potrebne je to pre nich len stihnut to do terminu zostavenia novej vlady. Ak sa toto ozaj pokusia presadit nielen, ze bude potrebne to napadat, ale konecne sa snazit vyvodit aj trestnopravnu zodpovednost pre vyssich statnych uradnikov.

Konecna cenovka vsak nemusi byt definitivna, “len” 52,2 mil EUR (14,2 mil EUR prva faza + 38 mil EUR), ako som spominal v analyze je poziadavka len na 1,4 MW prikonu pre IKT, cize stale je tu priestor na dodatocny nakup technologie (redundantne napajanie + chladenie). Mimochodom ak by sa kupoval nie 1250 m2 sklad, ale len 1,4 MW DC, tak kde je ta technologia ktorou argumentoval pan Rattaj po tlacovke PS? Alternativne to moze zostat poloprazdne, kedze tolko m2 stat v modernom DC nepotrebuje.

Myslim, ze by bolo tiez pre siroku verejnost velmi zaujimave dozvediet sa kto vsetko je za tymto “projektom”.

Slovenska posta sa tento tyzden stahuje do noveho datoveho centra. Bolo by zaujimave vediet cenu/plochu pre porovnanie s Datacube (aj ked toto je asi v Bystrici?).

V čase od 20:00 hod v piatok 3. januára 2020 do utorka rána 7. januára 2020 sa uskutoční rozsiahla údržba informačných systémov Slovenskej pošty, pôjde o presun existujúceho dátového centra do nových priestorov.

Hmm, vyzera to ze je to len stahovanie vramci DC Tajov.
Primarne DC: Slovak Telekom, a. s., Dátové centrum ZSS BB II, Cesta nad Kempingom 275, 976 34 Tajov
Zalozne DC: Slovenská pošta, Partizánska cesta 9, 975 99 Banská Bystrica

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=603&doc=4199317&text=1

Osobne si myslim, ze myslienka konsolidacie DC statu je v poriadku.

Zaroven je v poriadku aj zvazovat alternativy, t.j. prenajom vs. kupa vs. vystavba DC.

Analyza porovnavala alternativy, ktore presli cez multikriterialnu analyzu. Zaver analyzy je, ze sa odporuca kupa DC DataCube a zaroven aj zabezpecenie sekundardneho DC. O tom sekundardom DC som to pochopil az na prezentacii Nases pre odbornu verejnost (od UPVII sme ako Slovensko.Digital vypytali prezentaciu, zatial sme je neobdrzali), co podla mna rozsiruje debatu a uvazovanie do sirsieho kontextu.

Co je ale potrebne, je bavit sa konstruktivne a odborne a to minimalne v tychto oblastiach:

  • ako KO kriterium bola stanovena min. plocha 1000 m2…chyba detailnejsia analyza, ze ako sa dospelo k tejto hodnote. Napr. Nases urgentne potrebuje cca 170 m2. Aby sme sa mohli bavit exaktne a nie tu spisovat len domnienky, tak je potrebne vidiet logiku za tymto parametrom.

  • nie je jasne ako v ramci vyssie uvedeneho bodu boli zohladnene iniciativy ako je napr. cloud prednostne, migracia IS VS do vladneho cloudu, moznost vyuzivat komercne cloudove sluzby zapisane v katalogu vladneho cloudu, planovane investicie na rozsirovanie privatneho vladneho cloudu a pod. Je podla mna legitimne a na mieste bavit sa o strategii, ktora zohladni, ze urcite IS VS asi nikdy nepojdu ani do privatneho vladneho cloudu a potom, ze co ma byt migrovane a prevadzkovane v ramci privatneho vladneho cloudu a komercnych cloudovych sluzieb vladneho cloudu, kedze sa pouzil argument, ze privatna cast vladneho cloudu je uz plna. Mame informacie, ze estimacia zdrojov sa robi na zaklade studii uskutocnitelnosti, kde su definovane hranicne poziadavky na zdroje. Plus mame informacie, ze elasticita privatnej casti vladneho cloudu neexistuje.

  • lokalizacia DC ma byt do 40 km od DC Perpetuus. Islo o dalsie KO kriterium. V DC Perpetuus ma Nases aktualne 25 m2 IKT prostriedkov. 25 m2 IKT prostriedkov nie je mozne migrovat? Plus bol pouzity argument, ze kvoli HA modu to musi byt do 40 km, nakolko technologie vedia zabezpecit HA do 40 km. Zmenou tohto kriteria by sa asi otvarali dalsie moznosti. Uz v ramci debaty na prezentacii sa viacero ucastnikov zhodlo, ze by bolo vhodnejsie lokalizovat DC do vhodnejsich lokalit (geograficky, ekonomicky a pod.)

  • parametre DC a co by bolo obsiahnute v cene (cena este nie je znama, bude ju urcovat znalec) za aktualne vybrane DC DataCube, tak to by malo byt predmetom odbornej diskusie. Idealne, aby sa zverejnil kompletny supis (od pozemku, cez budovu az po jednotlive technologie, …) a vsetky nalezitosti, ktore by stat kupou ziskal a ktore nie a ake dalsie investicie bude potrebne. K takemuto materialu sa da potom bavit exaktne a konstruktivnejsie.

  • kedze sa objasnil stav, ze bude potrebne este sukandarne DC, tak dany zamer by mal byt posudzovany komplexnejsie. Existuje tu urgentna potreba na umiestnenie 170 m2 IKT prostriedkov, potom nejaka strednodoba a dlhodoba potreba, bude potrebne sekundarne DC (MV SR sa vraj snazi kupit Tajov od Telekomu), a pod. Osobne by som rad videl viacero alternativnych navrhov ako tento komplexny zamer riesit.

A zaverom, ani prenajatie/kupa/postavenie najlepsieho DC nemusi znamenat, ze IS VS budu prevadzkovane efektivne, co by mal byt asi hlavny ciel.

1 Like

no myslim, že väčšina ISVS je dnes asi v Bratislave umiesntnených, ved tu je najviac ministerstiev a iných úradov. teda buď to majú niekto vo svojej “šopke” alebo lepšej “šopke” prerobenej už alebo niekde v komerčnom DC - ak to nedali do VC.

“šopky” asi budú na veky potrebovať peniaze a stále to budú len šopky … nikdy nebudú také efektívne ako sú veľké profi DC. teda určite už len to že by sa presunuly šopky do DC by mohla priniesť úsporu minimálne náklady na prevádzku a energie

nechcem obhajovať tú štúdiu, ale požiadavky na tie m2 tam sú

vnímam tých 40km ako maximálna vzdialenosť, neviem si celkom prestaviť budovať uplne na zelenej lúke niekde napr. pri stupave alebo pri Šamoríne alebo smerom na Trnavu DC, ak vezmeme že to musí mať aj redundantné pripojenie na dve nezávislé vetvy elektro, dve trasy optiky, dostatok vody na chladenie, rozumné ceny pozemkov a pod… neviem, či si vie vôbec niekto z nás predstaviť, koľko by trvalo pripraviť takúto investičnú akciu … tá infraštruktúra môže stáť možno aj 1/3 ceny z DC… nehovoriac o takých veciach, ako sú náletové zony lietadiel, záplavové zóny vodné toky a pod… berieme toto do úvahy. Hovorím, že nemyslím si, že kúpa ako taká je zlá voľba, hlavne ak beriem do úvahy spôsob ako sa u nás stavajú veľké a zložité komplexy (nemocnica rázsochy, elektráreň mochovce, dialnice apod… :slight_smile: ) a ako sú nakoniec ešte viacej predražené alebo nikdy nedokončené.

Aj telkoooperátori dlho riešili či a kde nové DC a vidíte, kde to posatavili - v Bratislave: SWAN bývalá pošta/ telkom ústredna, Telekom vo dvore za Jarošovou, Orange vedla Datacube, VNET v ružinove pri záhradníckych službách… ostatné na Kopčianskej blízko Sitelu…

To že sú DC v BB je len pozostatok starých bunkrov, ktoré mali telekomunisti ešte zo socíku. Možno by sa ale dal využiť ten Tunel Višňové, sú tam dve diery, tak jedna stačí na prejazd bajkov ako ekologická doprava a do druhej sa môžu našupať racky so servermi :slight_smile:

Teda ak má to DC hodnotu nejakú, tak asi to musí určiť znalec, to asi bude najobjektívnejšie.

Tiež zrejme nikto nespochybňuje, že by mala byť budova dimenzovaná okrem aktuálnych požiadaviek aj na nejaké budúce, teda rozvoj…

Inak, ja sa nezastávam NASESu, len sa snažím pozrieť na veci aj z druhej strany. Aby sa neplietli veci dokopy Efektívne využívanie existujúcich zdrojov - t.j. serverov u OVM, vo VC a pod, a druhá vec je miesto, kde by tá “efektívne využívaná infraštruktúra” mala byť.

Viete, to isté totiž je potom aj otázka administr. budov, kde sídlia OVMka, kde je NASES, UPPVII a podobne… :slight_smile:

moja chyba, zle som sa vyjadril

ano, su, len nie je vidiet za tym logiku ako bolo danych 1000m2 identifikovanych…v ramci prezentacie, ktora bola vysvietena na stretnuti, bolo este datailnejsie delenie, ze ako je danych 1000m2 rozplanovanych…toto je skoda, ze sa este nepodarilo ziskat prezentaciu, aby sa dala zdielat…ja si to uz tiez nepamatam presne

na stretnuti sa viacero ucastnikov, ITAS aj UPVII, zhodlo, ze by bolo dobre, aby sa priblizila detailnejsia analyza potreby 1000m2…nakolko sa nevie uplne o ake IS ide, preco napr. nemozu byt migrovane do privatnej alebo verejnej casti vladneho cloudu a pod.

plus nebolo jasne vysvetlene, ze preco nemohol byt/nebol pouzity mensi pocet m2 pri vacsej vykonovej hustote…je to argument, ktory bol pouzity aj v ramci toho fora

plus rovnako aj potreba zostavajucich 4000m2, nakolko ta bola identifikovana v dokumentoch z roku 2013 a tu platia rovnake otazky ako pri tych 1000m2

1 Like

osobne si myslim, ze zanalyzovat si a vyhodnotit, ci je kupa, vystavba alebo prenajom vhodnejsia alternativa, je uplne korektne

osobne si myslim, ze je potrebne sa pozerat na dany projekt komplexne, v sirsom kontexte a zaujimava bola informacia na prezentacii, ze bude potrebne zabezpecit este sekundarne DC…toto dalo celej problematike dalsi rozmer…preto si myslim, ze uz pri rozhodovani sa o kupe, vystavbe alebo prenajme v tomto momente, je vhodne modelovat alternativy, ktore zahrnaju uz aj sekundarne DC…v podstate diskusia o lokalizacii vznikla na zaklade informacie o potrebe sekundardneho DC…na zaklade tohto padli na stretnuti navrhy, preco obe DC neumiestnit/hladat napr. na strednom Slovensku

s vyssie uvedenym suvisi KO kriterium, ze sa hlada vo vzdialenosti do 40 km od Perpetuusu…aktualne ma Nases v tomto DC umiestnenych 25m2 IKT prostriedkov…nebolo jasne vysvetlene, preco tychto 25m2 IKT prostriedkov nemoze byt migrovanych niekde inde a tym otvorit inu lokalitu, vyber inych DC

ohladne ceny osobne suhlasim, nech znalec urci cenu a nech sa zverejni detailna info, co ta cena zahrna a co by bolo vlastnictve statu a co nie…pripadne ake dalsie investicie este budu potrebne nad rozsah kupnej ceny…inak je to v rovine dohadov a lubovolnych interpretacii a zbytocne sa z odbornej dikusie robi politicka tema

3 Likes

Ako som čítal ten dokument štúdie, tak tá vzdialenosť 40km nie je v skutočnosti KO kritérium, pretože v skutočnosti iné DC ako tie v bratislave ani nie sú, ktoré by boli vhodné na to, čo vlastne štát zamýšľa.

Ja som pochopil v skutočnosti, že:

  • sa plánuje množstvo systémov, ktoré sa nevmesia do súčasného vládneho cloudu lebo z rôznych dôvodov tam proste nemôžu / nevedia ísť (KYBER, zdravotnícke, staré systémy ktorých prerobenie by bolo drahšie ako nový, ale teda sa nepočíta zatiaľ urobiť ich novými a pod.)
  • je kopec systémov, ktoré sú dneska v rámci štátnych organizácií a ich serverovne proste do budúcnosti aj tak nebudú stíhať, preto treba aj im ponúknuť DC… nehovoriac o tom, že sa kopec ministerstiev sťahuje zo svojich budov do nových BC a teda serverovne by potrebovali ako soľ v štátnom DC

Jediná cesta, ako dať dokopy tie fragmentované ISVS je dať ich čo najviac pod jednu strechu a riešiť teda v prvom kroku centrálne aspoň ich prevádzku (HW,SW,infraštr) a potom dalej aj aplikačne… mať teda vlastné DC je určite dobrý krok, lebo do VC proste si veľa organizácii nájde niečo, prečo tam nemôže ísť. Ak im povedia, tu máš klietku (rack) a ideš tam do 12/2020 s tým, čo máš doma na chodbe v “ˇšope”, to proste nemôže mať niekto žiadny argument, prečo nie…

podľa mňa dneska aj inventarizácia toho čo má štát, je proste len odhad…

A hádam by iné DC, ktoré by boli na predaj, mali lepšie parametre výkonovej hustoty? vieme o takých?

A tiež, výkonová hustota nemôže byť mantra, pretože na slovensku sme schopný dosiahnuť nejaké parametre. normálne technológie za štandardných podmienok sú schopné dostiahnuť ich, ak chcete oveľa lepšie, potom sa musia riešiť veci ako chladnejšia lokalita, umiestnenie pod zemou a pod… rovnako výkonová hustota je podstatná pri homogónnom prostredí, ale ak sú to housing - potom môžu byť racky nerovnomerne aj tak zaťažované, čo je problém v DC a teda sa tie parametre aj tak nedosiahnu a technologie chladenia, napájania a pod. zbytočne predražujú celé DC. ja v tom nie som odborník, ale prečítal som si články o projektovaní a výstavbe DC, je to tam celé popísané.
napr. http://www.systeming.net/konzultacna-cinnost/studia-realizovatelnosti

Viete, chceli by sme všetci asi mať DC na úrovni Google, Microsoft, Oracle a pod. ale sme na Slovensku, preto si myslím, že je potrebné sa pozrieť na to čo je reálne, kam sa vieme zo súčasných “šopových” serverovní posunúť a čo je vôbec k dispozícii a za koľko.

Celú túto kauzu ja vnímam ako politickú, kde sa pan Truban ukázal ako veľmi povrchný a v ničom sa nelíšiaci od terajšej garnitúry populista… :frowning:

Detailné analýzy potrieb sa robia od roku 2012 asi každé 2-3 roky, čo som pozeral a výsledok je, že sa proste stále nakupujú a budujú lokálne rezortné riešenia. pokiaľ nebudú “stroje pod jednou strechou”, tak ja si myslím, že to proste na Slovensku nepôjde inak… A dalšia analýza je zase len kopec penazí na externú firmu čo urobí exaktnú správu z nepresných údajov, čo dá odporúčania, ktoré zase zostanú len na papieri. bude to zase “cloud ready alebo cloud first” a v skutočnosti sa ide dalej bez zmeny.

viete, je zaujímavé sledovať príspevky na s.d, kde v jednom sa snažia diskutujúci všetky veci by mal štát plne pod kontrolou - napríklad ľudia, úplne vymazať firmy , na druhe strane zase ak štát chce niečo mať - DC, tak zase sa zúrivo obhajuje prečo je dobé to prenajímať od firiem…

viete, pripadá mi to tak trochu zvláštne, vždy proti tomu, čo aktuálne štát urobí (teda aktuálna vládna garnitúra), vždy proti… Dávam to na zamyslenie, pretože to mi už pripadá ako opozičná politika :smile:

ja si myslím, že ľudia na UPV alebo NASES nie sú politici, títo ľudia tam robili za rôznych garnitúr, teda tomu nerozumiem.

Toto ma veľmi jednoduché vysvetlenie. Pokiaľ s niečím súhlasíme, nemusíme o tom písať. Je preto zrejmé, že tu budú najmä viditeľné veci s ktorými nesúhlasíme. Za druhé. Vymazať firmy naozaj nikto nechce.

1 Like

Ano nemusíme. Ale potom počujeme stále len to negatívne a málokedy pozitívne. Viete, ja ked komunikujem s inými ľudmi, snažím sa nebyť hned predpojatý, t.j. hned niekoho hodnotiť negatívne, jeho pohnútky brať ako že niečo chce ukradnúť a podobne. Výsledok býva totižto typicky ľudský, aj dobre mierená myšlienka totiž môže nakoniec zle vypáliť, lebo zase tá kvalita ľudí, schopnosti, možnosti a pod… (toto hovorím obecne, nie k DC :slight_smile:

Ja sa snažím ľudí aj pochváliť, často to tí ľudia potrebujú, často ich to viacej povzbudí ako len stále negatívne pichanie. Hlavne pochvala podľa mňa povzbudzuje šikovných ľudí aby prevzali iniciatívu.

Ja beriem s.d ako odbornú platformu na diskusiu, ktorá by mala byť konštruktívna, vychádzať z reálnych faktov.

Veľmi oceňujem RedFlags (RF), presne som čakal, že aj DC UPVII bude hodnotený cez RF, je to vlastne podobne ako metodika UHP (oni sa zameriavajú skôr na finančné zdôvodnenie) vaša RF je komplexnejšia a rieši aj vecnú časť, aj procesnú (ako postupovali smerom k cieľu).

teda skúste to zošrotovať cez RF a s toho potom sa môže stať odborná diskusia… teraz je to trochu kostrbate a sklzava sa do dohadov, emocii a populizmu (aj ja, to sa priznávam občas) :slight_smile:

Ak sa bavime o teme kupy datacentra osobne si stojim za tym, ze postup SD v tejto teme je nepredpojaty. Respektujeme potrebu rozvoja a rosirenia kapacit. Zaroven respektujeme, ze cas tlaci a kriticke systemy potrebuju svoj rozvoj asap… Vieme ake “jamy” a “diery” su mnohe aktualne serverovne, ktore sa nedaju nazvat datacentrami.

Na druhej strane nase pripomienky k teme vychadzaju z otvorenych otazok, ktore ale bohuzial asi ani nemuzu byt zodpovedane, lebo je tu n organizacii, ktore prevadzkuju systemy, gov cloud co nie je cloud a teda nema parametre elasticity, ktore by mohli naznacovat, ze existujuce riesenia efektivne vyuzivaju kapacity (m2 aj existujuci instalovany vykon) atd… Proste presnu analyzu nemozeme ocakavat. Ona nepride.

V takejto situacii treba postupovat pragmaticky. Cakat legitimizaciu takehoto kroku (nakupu DC) tretim sektorom je zbytocne. SD a ostatne tretosektorovky urcite nemozu dat stanovisko, ze je takyto nakup najlepsia moznost, lebo nemame dostatok info a ani ich nebudeme mat. Zaroven nevieme ani povedat, ze je to zla investicia a alternativa. Celkom jasne tusime, ze ak sa nic neudeje rizika rastu kazdym dnom. Cize nazor SD je naozaj len sum v tejto teme. Su to dohady.

Tato tema je o rozhodnuti a zodpovendosti statutarov organizacii, ktore maju povinnost zabezpecovat sluzby pre pouzivatelov a toto im vyplyva zo zakona. A je to o sile politikov, ktory by mali stat za svojimi uradnikmi a mali by im vediet zabezpecit politicke krytie pre ich rozhodnutia.

Stat funguje na principe delegovania zodpovednosti. V tomto momente je to o akcii na strane takejto struktury. My sme k teme povedali co sme vedeli a viac info asi nedostatneme cize viac k tomu asi nemame co povedat.

Uvidime, ci politici maju dostatocnu guraz postavit sa za takyto nakup a to pred volbami. Faktom je, ze ak sa nakup neudeje teraz, tak vela projektov bude v najblizsom obdobi citit obmedzenia. Rizika vypadkov sluzieb, alebo zastavenia projektov rastu.
Toto je o zodpovednych rozhodnutiach a odvahe stat za svojim nazorom. Kto rozhodne, ide do velkeho rizika, ze ho media zosrotuju. Je to akcieschopnosti celej struktury.

Na druhej strane ak sa tema nepohne teraz a dojde k vypadkom v blizkej buducnosti, asi budeme vinit prevadzkovatelov, ze podcenili situaciu…

2 Likes

Pekne zhrnuté a pragmatické, dá sa len súlasiť s Vami :+1: