SND - nový web

poznamka, pri VO povedat ze priamo Drupal sa da lahsie, staci prehlasit ze ide o system, ktory je uz v organizacii pouizvany a tym vznikne technicky dovod ( pripadne sa napise floskula Drupal alebo ekvivalent)
A s velkou pravdepodobnostou to prejde, ale ide o zavadzanie a to by nemalo byt v tomto pripade.

Estonsko sa ale skutocne neda pouzit ako priklad, tam sa priamym zadanim vybrala firma. To je v takom rozpore s principmi VO ze sa zakony takto nedaju zmenit. Ja som tiez sem tam sinival o telesnych trestoch pre dodavatelov, ale nesnazim sa zmenit zakony aby to slo :slight_smile:

Ano, toto je pravda, skusim nahodit do noveho vlakna nieco na zamyslenie…

K vyuzivaniu OpenSource … viem ze ma teraz zozeriete :cookie:, ale sam pouzivam niekolko desiatok WP instalacii a viem co je to za drinu sa o to postarat :angry:. Zopar mi ich bolo cross-site heknutych, zopar zahucalo na nekompatibilitu pluginov. Urcite ma WP svoje miesto na trhu CMS, ale ja som za to aby sa pouzival aj zatvoreny kod.

ja naopak nie :), ako praktik a pragmatik to potvrdzujem. Ak ide o pouzitelnost a hodnotu pre uzivatela, tak sa neda povedat ze OpenSource je vzdy lepsie. Spravit mizerny projekt sa da aj v OS, lacne a dobre riesenie moze byt aj krabicove ( a v pripade Slovenska je to dokonca pravdepodobnejsie, ako som pisal ak to robi frma co takychto webov spravila desiatky, tak ma pripravene customizacie, ludi co rozumeju ako to nasadit rychlo, vie garantovat servis atd. )
ak sa toho chyti partia nadsencov, tak je stavka do loterie .

1 Like

Medzicasom na divokom zapade. http://www.computerweekly.com/blogs/open-source-insider/2016/04/us-federal-source-code-policy-embrace-more-open-source-to-save-taxpayer-dollars.html

Samozrejme oba pohlady maju svoje pre a proti, je dobre pocut oba tabory.

Je super, ze jednym z prvych krokov k transparentnejsim verejnym obstaravaniam v IT je otvorena priprava zadania pre OV.

Mnohe postrehy k zadaniu boli spomenute v diskusiach vyssie, pridam tie, ktore sa pravdepodobne este nespomenuli.

VO — hladame riesenie alebo proces riesenia?

Pri verejnych obstaravaniach sa vzdy zamyslam nad rozdielom medzi verejnou a sukromnou sferou.
V pripade sukromnej sfery, pride za [designerom|agenturou|konzultantom] niekto, kto chce web. Potencialny klient zvacsa ma pocit, ze cosi nie je v poriadku a ze novy web to spravi. Dobry [designer|agentura|konzultant] vypaci z klienta skutocne problemy, ktore vedu k redesignu webu, pomoze mu nanovo zadefinovat problem a predstavi mu navrhovy proces, ktory povedie k navrhu riesenia daneho problemu. [designer|agentura|konzultant] teda poskytuje sluzbu overeneho navrhoveho procesu (ktoreho sucastou je, castokrat, sucastou aj vyskum, pretoze kvalitativne data zakaznickeho spravania su este stale safranom).
V pripade verejneho obstaravania sa to zacina obdobne. Organizacia ma pocit, ze cosi nie je v poriadku a ze novy web to spravi. Pokusia sa zadefinovat problem, vacsinou bez vyskumu, max. kvantitativne data bez kontextu z Google Analytics. Web robia raz za 8 rokov, ale i napriek tomu vedia vo viacerych ohladoch priblizit riesenie — kolko by mal mat web stranok, a pod. Od uchadzaca chcu rovno navrhy riesenia, proces ich nezaujima.
Ak verejne obstaravanie pozaduje dodanie riesenia na zaklade vagne definovaho problemu, ako je mozne potom podla hodnotenia takehoto riesenia vybrat vhodneho dodavatela? Alebo inak. Ak by chcel uchadzac do vyberka poslat solidny koncept navrhu riesenia, musel by najprv v pripravnej faze spolu s organizaciou vyspecifikovat problem, a v ramci spec-work vykonat cely navrh (napr. vyskum, lo-fi prototyping, concept testing, hi-fi prototyping, usability testing, visual design, experience testing). Ktora firma je ochotna tolko investovat do vyberka? Ak ziadna, tak vyberko je postavene na hodnoteni rieseni ktore su postavene na vode (resp. na dojmoch a predoslych skusenostiach).
Neviem ake su moznosti pripravy vyberka. Je vobec mozne pri zadavani prace pozadovat nieco ine ako riesenie? Napr. preukazatelny proces a predosle referencie?

Poznamky k niektorym bodom VO

Za predpokladu, ze predosle odstavce ostanu len v teoretickej rovine.

  • „vypracovanie konceptu webového sídla.“
  • tj. ake su predpokladane vystupy?
  • „definícia kľúčových používateľských scenárov,“
  • doda klucove pouzivatelske ciele zadavatel, alebo ich v ramci spec-work ma vyskumat uchadzac?
  • „jednoduchá a intuitívna navigácia podľa princípu ’tri kliky a dosť’“ a „konsolidácia štruktúr do maximálne štvrtej úrovne hierarchie“
  • znie to ako keby riesenie prebiehalo problemu
  • co ak bude navigacia na 4 kliky? 3 kliky kam maju byt dost? Ako sa to bude spravna klikovost riesenia?
  • „súlad sémantického a vizuálneho dizajnu z pohľadu používateľského zážitku“
  • ake su predpokladane vystupy?
  • ake su obmedzenia? Ma SND v sucasnosti brand manual, ktory je potrebne v nejakych aspektoch dodrziavat? Kde je dostupny?
  • „návrh vizuálneho dizajnu s využitím existujúcich multimediálnych zdrojov SND“
  • ktore zdroje je mozne pouzit a za akych licencnych podmienok? Link na dostupne zdroje?
4 Likes

takze po spracovani feedbacku z komunity a po dalsom feedbacku zo seminara ktory bol s viacerymi firmami ktore sa chceli ucastnit SND pripravilo vysledne dokumenty na posledny feedback. ak mate cokolvek co vam este nie je jasne, pripadne chcete doplnit smelo do toho.

zakladna uprava je:

  •      Rozdelili sme jedno VO na dve, s tým, že teraz obstarávame iba webové sídlo. Služby súvisiace s jeho prevádzkou budeme obstarávať až keď bude hotové.
    
  •      Požiadavku na internetový obchod sme z textu Zadania odstránili, budeme ho obstarávať v budúcnosti.
    

komentar_k_hodnoteniu.PDF (86.0 KB)
podmienky_ucasti.PDF (189.5 KB)
ukazka_hodnotenia.xlsx (12.7 KB)
zadanie2.PDF (216.9 KB)

Je aj aktualizovane zadanie? Ak hej, tak ho pls zverejni. Taktiez udaje, ktore chcu mat na webe. V SND by to mali mat pripravene. Diky.

1 Like

čo v situácii keď na obstaraný web nikto nebude chcieť poskytnúť služby za cenu ako si predstavuje SND? Predpokladám, že tu bude ten OS zakopaný :slight_smile:

suhlasim s skdd, je to riziko.
Lepsie je sutazit aj prevadzku ako opciu.
Za prve dalsia sutaz tiez nejaky cas trva ale hlavne dodavatel je ochotnesji v tejto faze davat lepsie ceny.

@mtruban - este par poslednych pripomienok:
Kriterium 3 - este tu zostalo par veci, ktore by mal z mojho pohladu riesit dodavatel infrastruktury, konkretne:

  • riešenie zálohovania dát a databáza so zaistením vytvárania denných záloh najmenej 30
    dní spätne,
  • vytváranie logov zahŕňajúcich chybové logy webového servera
  • primeraná rýchlosť a robustnosť systému pri 300 000 návštevách mesačne a 8 000
    návštevách súčasne, s priestorom na rast - ako mozem toto garantovat, pokial dodavatel infrastruktury nezvoli mnou odporucanu konfiguraciu?
  • implementácia a používanie HTTPS vrátane dôveryhodného certifikátu

“Zabezpečenia prístupu z prehliadačov s používateľským podielom vyšším ako 2 % podľa
priloženej prílohy „Fakty o súčasnom stave“” - chyba info o verziach prehliadacov (najviac zaujimavy je asi IE)

1 Like

Nepáči sa mi že to musí byť opensource CMS s kominitou ako Joomla, WordPress, Drupal a pod., nie preto, že to je open source, ale preto, že tú to práve tieto platformy. Preferujem riešenie postavené na open source technológiách, ktoré bude open source ako riešenie, len prosím nešpecifikujte to takto, že WP, Drupal a pod.

Ak toto má byť blueprint pre ostatné štátne weby, tak si dovolím tvrdiť, že to je chyba.

1 Like

“Ako kritérium cena sa bude vyhodnocovať celková uchádzačom ponúknutá cena predmetu
zákazky s DPH v EUR s presnosťou na dve desatinné miesta”

  • aky je dovod hrat sa na cenu s DPH? To dava priestor na spekulacie - zvyhodneni su neplatcovia, teda napriklad nove, ucelovo zalozene firmy, ktore idu do VO s väcsim partnerom, alebo firmy mimo SR, ktore uplatnuju reverse charge DPH. Je tam sice uvedena klauzula o DPHcke, ale nadalej plati, ze sa hodnoti cena s DPH, cize neplatca DPH nutne musi byt lacnejsi.

Po spracovani dodatocneho feedbacku z komunity prikladam finalnu verziu Zadania pre novy web SND.

Novy_web_SND_Zadanie_26_4.PDF (141.8 KB)

1 Like

A ktore z pripomienkok, ktore ku boli napisane boli zapracovane? Diff ukazuje iba minimalne zmeny vo formulacii. Stale su tam veci, ktore nema zmysel aby boli zabezpecene dodavatelom webu ale poskytovatelom hostingu. Stale su tam chyby, na ktore ste boli upozorneni este pred 2. kolom. Celkovo to zatial vyzera z mojho pohladu tak, ze ste si splnili svoje zverejnenim dokumentu ale bez akehokolvek pocuvania co vam komunita hovori.

@mirom mas na mysli tieto pripomienky od teba?

Overujem, ako sme sa s nimi vysporiadali.

Je tam este nieco dalsie co sme podla teba prehliadli?

@janhargas - napr. to

  • Okrem toho sa preberala javainjection ako neexistujuci sposob vunerability
  • dalsia dobra pripomienka je podla mna to co napisal @Tomas_Masek a @surfin.zap
  • je tam vela velmi vseobecnych nekvantifikovanych kriterii, ktore nemaju byt ako objektivne zhodnotene

OK - pozerame sa na to a robime este safety check, ci sme sa so vsetkym vysporiadali. Vela z tych pripomienok (napr. od @surfin.zap) je takych, ze sa daju zodpovedat aj priamo formou Q&A v procese VO. Ak by sme chceli podchytit kazdy detail, tak by to zadanie vyzeralo presne ako tie zadania na statne IT projekty dnes.

javainjection pojde von. To nam uslo.

Tvoje komentare k HW su dobre. Odpoved SND je taka, ze zverejnia specifikaciu HW, na ktorom to ma bezat. Ich sucasny HW. Novy neplanuju. A podla toho treba dizajnovat riesenie.

  • autori asi mali na mysli buď javascript injection, ono nie je problém upraviť vyhodiť
  • k cene a DPH, zákon hovorí jasne, nie je tam čo riešiť
  • ktoré sú to tie všeobecné nekvantifikované kritériá

Celkovo k textu, ak by som bol záujemcom využil by som možnosť vysvetlení, viď ZVO.

@janhargas - dik za hw odpoved. nebolo by teda dobre zverejnit tu konfiguraciu hw? lebo rychlost pripojenia toho moc nepovie.

1 Like