SND - nový web

Diskusia k pripravovanému VO nového webu SND s ktorým pomáha aj slovensko.digital
(postupne tu budú pribúdať dokumenty a oznamy na diskusiu a feedback komunity)

2 Likes

v ramci transparentnosti a spoluprace s komunitou, zverejnujeme pracovnu verziu zadania, cez ktore chce SND cez verejne obstaravanie spravit novy web. zaroven zverejnujeme aj zakladne data a statistiky ich terajsieho webu.

budeme radi za kazdy feedback. ci je zadanie zrozumitelne a da sa na zaklade neho predpoklad, ze sa vyberie najlepsia a najkvalitnejsia ponuka pre SND. zadanie nie je finalne a po pripomienkach sa budu opravovat chyby.

(btw, treba prihliadat, ze sa jedna o VO - preto to zadanie nemoze byt az take, ako ked si vyberate dodavatela do firmy)

Novy web SND_Fakty o sucasnom stave.pdf (1.4 MB)Novy web SND_Zadanie.PDF (221.4 KB)

4 Likes
  • preco iba v slovencine? v ramci unie predsa plati volny trh a mohli by sa chciet zapojit aj zahranicne firmy.
  • “Rovnako dôležitou požiadavkou je zabezpečenie minimálneho bezodplatného dispozičného času
    dodávateľa v rozsahu minimálne 8 osobohodín/mesiac, využiteľného najmä na aktualizácie a
    zmeny na webovom sídle po spustení do ostrej prevádzky.” - na aku dlhu dobu?
  • vzhladom na poziadavky sa mi zda cena trochu podhodnotena, vzhladom na web akeho rozsahu sa jedna
  • v kriteriu c.4 sa mi zda, ze sa trochu miesa vytvorenie weboveho sidla s hostingom, ja predsa ako dodavatel kodu mozem max navrhut, kde to ma byt hostovane, ale nemozem nic garantovat ak si mnou navrhovane riesenie objednavatel nezvoli, btw. stat ma urcite hostingove kapacity, cize mozno by bolo dobre prezistit, co oni dokazu ponuknut…
4 Likes

Tiez sa mi ta cene zda nizka, kedze tam ma byt aj eshop. Ak dobre pocitam tak to je menej ako 50MD, skor 40.
Bolo by asi vhodne cenu rozdelit na dodavku a podporu a stanovit predpokladanu dobu podpory.
Zverejnenie na GIT je nejasna poziadavka, ma to byt cloudovy git ako github alebo akykolvek git server napr. na webovom sidle? A preco nie SVN,HG alebo nie? Cielom predpokladam je pristup k zdrojovym kodom aby sa znizilo riziko pre fazu podpory.

2 Likes

Zopar postrehov “zvonka” nech sa to nestrati:

  • oddelenie hostingu od appky?
  • je v cene skolenie CMS?
  • preco rovno nespravit to v komunite, ktory sa bude pouzivat? pripadne rovno framework co budu pouzivat dalsie institucie?
  1. Ten opensource je preco podmienka? Niekedy je opensource skor hrozba (pokial tam nie je inteznivna podpora, platanie a vyhodnocovanie hrozieb).

  2. HTTPS certifikat - chyba specifikacia ci na domenu, web, eshop, alebo cely “server”. Lebo tam su znacne cenove rozdiely a ako vsetci vieme, tak sa to plati na obdobie.

  3. Urcite by som zakazdu rozdelil na 3 casti : hosting, dielo, SLA

chces povedat ze sa s licenciou napr. za cq5 vmestis do ceny? Nejaky vlastny zazrak je snad jasne preco nie.

Podla mna sa riadia iba metodickym usmernenim MF z roku 2009 :smiling_imp: http://www.informatizacia.sk/metodicke-usmernenie/6453s

5 Likes

Ake su poziadavky na obsah a funkcionalitu? Pripadne treba uviest, ze sa ma vychadzat z obsahu a funkcionality sucasneho webu.

Mozu byt pouzite tretostranove sluzby na hosting/encodovanie/prehravanie videa? Ak ano, tak pravidelne (mesacne pripadne rocne) naklady na tieto sluzby musia byt zahrnute v ponukanej cene, alebo to bude SND riesit samostatne priamo s dodavatelom video sluzby?

1 Like

Do zadania by som odporucal umiestnit podmienku vyuzitia vladneho cloudu:

  1. jednak preto ze tieto sluzby maju ako povinna osoba pod MK SR poskytnute bezplatne, vratane podpory zabezpecenia prevadzky po uroven VM (OS)
  2. moze to dalej znizit celkove naklady na vysledny system
  3. urobia to v sulade s ulohou B3 uznesenia vlady 248/2014 - o postupnom migrovani a vyuzivani vladneho cloudu (t.j. vladny cloud nie je iba pre nove OPII projekty)
2 Likes

Ten termin je celkom skoro. Robim vela tendrov, ale vacsinou sa tam dava cas tak 2-3 mesiace. Teraz som robil tender na web univerzity a tam bol napriklad cas 3 mesiace, co bolo idealne, lebo som si mohol vyskusat viac variant layoutu. Tak keby sa to dalo predlzit do konca maja tak by to bolo idealne

Hľadá niekto webdizajnéra na tento projekt? Ak áno ozvite sa mi

1 Like

Ahojte, myslim ze koncept zadanie je dobre napisane a zrozumitelne.

Zopar postrehov. Tiez sa mi cena zda nizsia. Bolo by mozno vhodne ju skutocne rozdelit na development a podporu.

Nieje tam totiz povedane, ze ak ma dodavatel robit podporu 8osobohodin/mesiac, tak na ako dlho ?
Mesiac, rok, 5 rokov ? 8osobohodin/mesiac = 92 osobohodin/rok, ak by sme dali 25eur/hod = 2300 eur/rok, 4600eur/2 roky, 6900 eur/3roky…

Zopar veci, ktore mi napadli ze v zadani niesu explicitne napisane:

  • v tomto bode “viacjazyčné poskytovanie obsahu (v slovenskom, anglickom a v nemeckom jazyku)” by som to asi preformuloval jasnejsie - vytvorenie 3 jazykovych mutacii webu a eshopu (sk, aj, de). Aby sa vam totiz nestalo, ze dodavatel si povie - viacjazycne poskytovanie obsahu = ved dame im tam Website Translator od Google
  • tvorba wireframu - teda ako bude rozlozeny web a preco (az potom by som riesil grafiku)
  • implementacia google analytics
  • v tomto bode “integrácia s inými portálmi” by som to asi rozpisal, ze s akymi, resp. kolkymi portalmi sa ma web integrovat cez api a pod.
  • v tomto bode “zabezpečenie prístupu k obsahu a infraštruktúre portálu iba osobám oprávneným na
    príslušné činnosti” = neviem ci to je uplne zrozumitelne. Mozno by som to doplnil o to, aby bol pristup do administracie viacurovnovy s roznymi opravneniami pre roznych zamestnancov = editor obsahu, editor eshopu, administrator opravneni, administrator, atd.
  • z mojho pohladu je internetovy obchod velmi malo specifikovany - chyba mi pocet produktov, ake ma mat filtrovanie, aky typ registracie bude mat, platobne brany, atd.

m.:slight_smile:

3 Likes

ja sice k tomuto nemam velmi co, ale ak potom budete potrebovat copywritera, tu som.

3 Likes

ciste zo skusenosti, kriteria pre hodnotenie ponuk su nastavene na subjektivnom hodnoteni, pri akejkolvek namietke by takato sutaz skoncila neuspesne. Nestaci uviest oblast ale treba presne definovat za co su body. Napriklad kvalita licenecnej politiky ? Kto dostane body a kto nie ?
Atd. Toto je daleko od pouzitelneho zadania pre VO

dalej obmedzenie na open source je diskriminacna podmienka, len tak ju uviest sa neda. V takomto pripade treba mat dobry prieskum trhu, ktory dokaze ze napriek tomu ostava dost subjektov, ktore mozu kvalitne dodat dielo a aj tak to moze skoncit zrusenim sutaze.

2 Likes

každá podmienka sa dá uviesť ale treba ju aj zdôvodniť. Ak by niekto mal pocit, že je diskriminačná, môže podať žiadosť o nápravu a obstarávateľ sa môže (a nemusí) stotožniť s jeho návrhom. Potom tu máme ďalšie nástroje na to ako sa domáhať nápravy.
Predpokladám, že cieľom je upozorniť na možnosti “sabotovania” súťaže v takomto prípade.

iste, ale kedze v realite vacsie firmy dodavajuce weby maju nejaky vlastny redakcny system tak tato podmienka je realne diskriminacna. Jej napadnutie sa tak da ocakavat.
Ako sa napriklad v takomto pripade vysporiadat s namietkou nehospodarnosti ? Ak sa vylucia riesenie, ktore su schopne poskytnut pozadovanu funnkcionalitu ale maju vlastne proprietarne riesenie, tak vysledok je skresleny.
A kedze v tomto pripade by malo ist o ukazkove riesenie, tak je to velmi nestastne. Preco by “dobre to mysliaci” mali pravo konat menej transparetne ?

presne o tomto tu diskutujeme, pretože súťaž návrhov je jedna z foriem, do ktorej sa “vkladá veľká nádej”. Čím skôr vychytať muchy takéhoto postupu.

nebude to trochu kvoli dovodu, ktory uz pisal @jsuchal? To aby si nemohol svoj vlastny system sa da aj elegantnejsie - napr. urcite % pouzitia vo svete, aby si sa vyhol vendor lockingu.

lenze metodicke usmernenie nemoze byt silnejsie ako zakon. Navyse toto usmernenie hovori ze vyvijany software alebo customizacia ma byt dostupna ako open source. Netyka sa platformy ak je dodavana ako krabicovy produkt.
A ciste prakticky, pozadovat open source v takomto pripade je skor ideologia ako prakticka poziadavka.
Vendor lock pri malom webe ?