Rozvoj a podpora modulov ÚPVS a súvisiacich informačných systémov

Pre mna je trochu zahada, preco toto chce ponukat NASES, ked to ocividne komercia zvlada davno aj uplne bez nich a za rovnaku cenu.

Ja by som proti skoleniam nenamietal, keby ze ide o zmysluplnu vec. Ale tu len zopakujem svoje vyhrady.
Kazdy kto si vyskusal elektronicku schranku zisti, ze funckionalita samotnej schranky nie je ziadna umela inteligencia, neponuka ziadne zavratne funkcionality. Len je to proste urobene tak komplikovane ze sa vytvoril priestor pre komercny biznis so skoleniami.
Za druhe si myslim ze ak ide o nieco co stat prikazuje vyuzivat zakonom a tie skolenia ide robit statna organizacia tak ich predsa nemoze spoplatnovat. Ved platime nielen system ako taky z dani, ale aj tych zamestnancov, ktori to odskolia. Ci to akoze tych 50 EUR je spravny poplatok?.

Len stále nerozumiem, čo s tým chce SD urobiť? Lebo ak sa dobre pamätám, to čo sa tu dialo okolo atlasu alebo socky či kamier vyzeralo úplne inak. Stratili sme paru? Je to 20 nezmyselných milionov dokonca priamym zadaním. Takto to potom začnú robiť všetci…

Nedalo by sa minimalne podat nejake podanie na UVO a na urad pre informatizaciu? Ak som dobre pochopil odbornikov na VO vyssie tak moze ist o porusenie zakona o VO nie? A urad pre informatizaciu ma predsa kompetencie rozhodovat o vsetkych IT zakazkach, resp. sa to musi predlozit na Radu vlady, nie?

Ako som pisal kde je vola tam je cesta, zaujimave ze pri ITMS bude SLA sutazena verejnou sutazou a hoci nepoznam povodnu zmluvu kedze ITMS je tu uz minimalne 9 rokov predpokladam ze tam mal tiez dodavatel autorske prava a ajhla predsa to len ide

sak ale co riesite … je konkurencia … ja sa mozem rozhodnut ci si to skolenie kupim u niektoreho z tych 3 odkazov, alebo v novom 4. odkaze …

1 Like

Kompetenciu na to má, ale zatiaľ formálne odsúhlasujú stále iba eurofondové projekty.

Nie, tam sa projekty neschvaľujú.
To čo je hradené z rozpočtu -ako tento projekt- nie je nijako potrebné formalizovane schvaľovať inými úradmi.

Kompetenciu na to má, ale zatiaľ formálne odsúhlasujú stále iba eurofondové projekty.

No ale to je potrom zbytocna cela NKIVS, centralna architektura, eGOV cloud. Sice som niekde cital ze Urad podpredsedu je vlastne nad vsetkymi ministrami ale takto to vyzera ze je to naopak a kazdy urad si robi co sa mu zachce.

To čo je hradené z rozpočtu -ako tento projekt- nie je nijako potrebné formalizovane schvaľovať inými úradmi.

Cize teraz pojdu vsetky IT projekty pojdu mimo eurofondov, kedze ich nikto nebude musiet schvalit a eurofondove peniaze na IT presunu na nieco ine :joy:

Neblazni. Odkial by zrazu na ne zobrali peniaze z rozpoctu, ked maju naalokovane eu € ? Financminister ich vysmeje keby zrazu este rezorty ziadali o € z rozpoctu.

Samozrejme nezrusia celu miliardu, ale myslim ze to budu aplikovat, to co je zmysluplne a prejde aj cez sito SK Digital, resp. inych clenov schvalovacej komisie to pojde z eurofondov, to co nie aj “koser” (kvoli VO, architekture, cloudu atd atd) budu chciet financovat z rozpoctu. Staci pozriet na stranku informatizacia.sk, posledna vyzva bola 18.01.2016 na fazovany projekt, odvtedy nic, na druhej strane veci financovane z rozpoctu pribudaju ako aj tento projekt NASESu.

A ze neminu celu alokaciu, no a? uz asi presne vedia kde to presunu, dokonca je to jeden eurofondovy program http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/888031-eurofondy-su-vycerpane-a-rozpocet-nam-neumozni-stavat-vsetko-co-chceme-vyhlasil-ersek
tam je dopyt po peniazoch obrovsky, tak dialnice pojdu z eurofondov a IT z rozpoctu. Predpokladam ze ziadne SK Transport este neexistuje a co tak vnimam tak IFP dali trochu na vedlajsiu kolaj.

Skus mi vysvetlit ako by mal fungovat ten financny konverzny mechanizmus. Ze povodne som mal eu fondy a odrazu budem mat peniaze zo statneho rozpoctu. Odkial sa v rozpocte zrazu vezmu peniaze na it projekty ?

1 Like

nemyslim ze pojde o akukolvek konverziu, ale nie som ziadny expert na rozpocet. Ersek sa vyjadril ze nema dost penazi cize budu sa hladat zdroje financovania pre dopravne projekty. Kedze eurofondove projekty informatizacie stoja tak podla mna sa zacnu obzerat po tychto peniazoch. okrem toho pokial viem je tam nejaka povinnost vycerpat do nejakeho datumu urcitu cast penazi inak prepadne, alebo ju presunu inam. Presuny medzi penazi medzi eurofondovymi programami su bezne, obvzlast ak doprava a IT su teraz sucastou jedneho operacneho programu.

A pri tvorbe rozpoctu prislusny urad poziada o viac penazi na IT, na ukor inych veci, alebo ked sa bude rozpoctu darit tak bude z coho rozdavat. Sice som kdesi zachytil ze sa mal robit centralny rozpocet pre IT alebo nieco podobne, ale viditelne to zapadlo prachom.

Pellegrini pýta od vládnej agentúry vysvetlenie, prečo idú meniť Slovensko.sk za 20 miliónov:
https://dennikn.sk/659791/pellegrini-pyta-od-vladnej-agentury-vysvetlenie-preco-idu-menit-slovensko-sk-za-20-milionov/

Hmm, buď trošku divadla pre nezúčastnených, alebo pokusy o zmenu sféry vplyvu na pozadí?

skor to druhe … kedze bol vcera predstaveny ako nastupujuca generacia …

Skôr by som povedal, že vzhľadom nato, že sa to javí ako marketingovo výhodné, tak robí zo seba Nevedka

No neviem ci si tymto pomohli, totiz

  1. bud o tej zakazke nevedeli (co je podla mna nepravdepodobne) a to je teda velmi smutne ak slovensky sef informatizacie a digitalny sampinon nevie o 20 mil. zakazke, resp. mu tu pobocka Globaltel/SWANu skryta za polostatny podnik robi taketo veci poza chrbat
  2. alebo o tom vedeli a skusili ako to dopadne a ked to dopadlo zle tak preco na tom neskusit ziskat aspon politicke body ked uz je tu ta next generation. No ale potom z nas robia hlupakov.
1 Like

NASES ide svoje https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/353581

NASES predlozil dokumentaciu na kontrolu UVO formou exante. Ziadna zmluva nebola podpisana. Proces rokovania bol ukonceny, a NASES chcel oznamit vysledok ukoncenia rokovania. Je to len technicky nedostatok, bez toho sa totiz Vysledok neda zverejnit.datum podpisania zmluvy je teda nespravny, co si mozete skontrolovat i v CRZ.

1 Like

K tejto zákazke sme pred mesiacom podali tento podnet: NASES_Podnet na UVO (4).docx (33.1 KB)

ÚVO posúdil oba podnety (aj ten ex ante) a zistil že všetko je v poriadku. Čiže nikoho nemôže prekvapiť, že zmluva je podpísaná: https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2913216&l=sk

2 Likes