Rozvoj a podpora modulov ÚPVS a súvisiacich informačných systémov

Len teda aby nedošlo k omylu: som presvedčený že to PRK je zjavne účelové, výsledná cena je v niektorých položkách v podstate náhodná a určite nie nejlepšia dosiahnuteľná.
Rád si napr. prečítam DFŠ, ktorá má hodnotu 643.130,40 €.

Ako môže pokračovať projekt, ktorý má takýto začiatok?

3 Likes

Pan Molnar (@NorbertM), rad by som sa spytal ci ste spokojny s doterajsou pracou konzorcia SWAN a Globaltel, ktoru dodali pri vyvoji UPVS?

A ak nie, ake konkretne kroky podniknete na to, aby sa znizila zavislost NASES od dodavatelov “vysoko technicky komplexnych rieseni” ktore sa nedaju nakupovat inak ako bez sutaze? Dakujem za odpoved.

6 Likes

Precital som si zmluvu…prijemne a v dobrom ma prekvapil Cl. 24 Znizenie ceny. Pozrel som si aj ako sa vypocitava ten interval pre redukciu…neviem posudit, ci vypocet je spravny alebo nie, nakolko do vypoctu pre znizenie ceny sa zahrnaju len incidenty kritickej zavaznosti…par tyzdnov dozadu bol na UPVS cca 2dnovi vypadok IAM modulu, cize pouzivatel sa nevedel autentifikovat a prihlasit do svojej schranky…pouzivatel v ramci portalu vedel vyhladavat sluzby, citat usmernenia a pod.

Co si myslite, vypadok IAM modulu je kriticky alebo zavazny incident?

Inak zaujimave by bolo mat info, kolkokrat nastane vyuzitie predmetneho clanku.

Chcel by som Vás len doplniť, že Priame rokovacie konanie je v zmysle Zákona o verejnom obstarávaní normálny postup pri splnení určitých podmienok. Zároveň by som Vás chcel ubezpečiť, že ja som predmetné Verejné obstarávanie dal na kontrolu na Úrad pre verejné obstarávanie ešte skôr ako Slovensko Digital. Bez kontroly ÚVO by som zmluvu nepodpísal, ako som sa verejne vyjadril, pretože si uvedomujem citlivosť témy. Každý obchodný vzťah má svoje pozitíva a negatíva. Ja môžem hovoriť len za čas, ktorý v NASES-e pôsobím. Spoluprácu sa snažíme neustále skvalitňovať. SLA-čka, ktorá dodávateľovi dáva prísne sankcie pri nedodaní služieb či ich nízkej kvalite je prvý krok, ktorý núti dodávateľa skvalitňovať poskytovanie služieb. Ďalším krokom je, že pri realizácii nových modulov a prípadne ďalších projektov budeme vyhlasovať samostatné verejné obstarávanie v zmysle metodík, vrátane integrácie na ÚPVS. Téma centrálnych komponentov e-governmentu vzhľadom na rozpracovanosť projektov je komplexná, z ktorej nie je možné vytiahnuť iba jednu časť a na základe toho robiť závery. Ak nám ide o spoločné riešenia, je nutné brať do úvahy všetky aspekty. Odpovede na otázky “Ako ďalej s ÚPVS?” a “Ako sa ma rozvíjať e-government?”, bude výsledkom štúdií i analýz, ktoré sú rozpracovávané v Pracovných skupinách na ÚPVII, kde je zastúpenie odborníkov všetkých zúčastnených strán.

Dakujem za obsirnu odpoved. So vsetkym sa da suhlasit, ale stale som nedostal odpoved na moje 2 otazky:

  • ci ste spokojny s doterajsou pracou konzorcia SWAN a Globaltel, ktoru dodali pri vyvoji UPVS
  • ak nie, ake konkretne kroky podniknete na to, aby sa znizila zavislost NASES od dodavatelov “vysoko technicky komplexnych rieseni” ktore sa nedaju nakupovat inak ako bez sutaze?

Co sa tyka druhej otazky, odpovedali ste mi, ako planujete zvysit kvalitu ich vystupov, nie vsak na to, ako planujete znizit zavislost od ich dodavky.

Ak mate chut dalej diskutovat budem rad.

2 Likes

Ja si myslim ze som Vam odpovedal. Chut diskutovat samozrejme mam, inak by som tu nebol. Kedykolvek aj u nas. Vsetko co sa snazime robit nie je ani pre moje oci, ani pre spokojny urad ale pre vsetkych konzumentov cize ludi, to vam potvrdia aj moji kolegovia, ktori su aj vasimi clenmi. Verte neverte mne sa tiez zle cita ze slovensko.sk stalo mld € a pritom to nie je pravda,vy ste vsak ako jeden z mala spravne na vasom FCB uviedol ze slovensko.sk nie je predsa cela informatizacia, ale preco uz dalej aj neuvediete ze slovensko.sk nie je len webovy portal ale mnozstvo zlozitych modulov ako napr MUK,IAM,PM, kontaktne centrum atd. a viete ze to nie ako webova stranka s 20 podstrankami. Verejnost to potom vnima skreslene …

1 Like

Napriklad ja to hovorim vsade kde chodim akonahle niekto miliardu spomenie.

Ale mna by teraz zaujimalo viac, ze preco neuvediete, ze tieto zlozite moduly robili rozni dodavatelia a teraz sa tvarime pri obstaravani, ze to je nejaky jeden velmi komplexny system, ktory moze dodat len jeden dodavatel. Pritom vsetci co sme sa o IT co i len obtreli vieme, ze high cohesion low coupling je snad prva poucka v softverovom inzinierstve. A aby to nebolo len o pouckach tak sa pozrime kusok vedla do UK - Service Toolkit - GOV.UK kde velmi podobne a nepochybne velmi zlozite komponenty robia separe teamy ludi a cuduj sa svete funguje to.

3 Likes

Musim potvrdit ze vo vasom prispevku neviem najst odpovede na otazky pana Hargasa.

1 Like

VII.2.2) Dôvody na úpravy
Potreba dodatočných prác, služieb alebo dodávok od pôvodného dodávateľa
Opis ekonomických a technických dôvodov a nevýhodnosť či znásobenie nákladov, ktoré bránia zmene dodávateľa: Ide o nový, ešte nedobudovaný plne funkčný IS, ktorý sa neustále formuje, nie je možné uvažovať o jeho zastaranosti. Ak by došlo k jeho výmene bez relevantného dôvodu, išlo by jednoznačne o nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov. Pre iný hospodársky subjekt je technicky nemožné dosiahnuť požadované ciele z dôvodu použitia osobitného know-how, ktoré má k dispozícii len jeden hospodársky subjekt.
Sumár technických dôvodov, pre ktoré neexistuje v tomto prípade hospodárska súťaž:

  • know-how
  • integrácia: ÚPVS, moduly ÚPVS, súvisiace integrované IS, ostatné autonómne integrované IS VS v cieľovej architektúre integrovaného informačného systému verejnej správy
  • kompatibilita - všetkých integrovaných informačných systémov v informačnom systéme verejnej správy
  • interoperabilita systému
  • technická akosť ÚPVS, spoločných modulov ÚPVS a súvisiacich IS VS, napr. IS PEP
  • nízka chybovosť pri zásahoch do IS VS, resp. bezchybnosť

VII.2.3) Zvýšenie ceny Aktualizovaná celková hodnota zákazky pred zmenou
Aktualizovaná celková hodnota zákazky pred zmenou: 16 083 390,00 Mena: EUR bez DPH
Celková hodnota zákazky po úprave: 16 637 790,00 Mena: EUR bez DPH

https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/370841

https://www.nases.gov.sk/za-problemy-z-jesene-zaplati-dodavatel-slovensko-sk-takmer-stvrt-miliona-eur/index.html

1 Like
2 Likes

http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2913216&l=sk

zo zmluvy bod. 2, clanku 12:

Dodávateľ poskytuje Objednávateľovi k Autorskému dielu vzniknutému na základe tejto
Zmluvy časovo neobmedzené výhradné právo používať Autorské dielo dodané ako súčasť
Diela počas celej doby trvania majetkových práv k nemu na akomkoľvek nosiči na území
Slovenskej republiky.

pripravovane Usmernenie o obstaravaniu IKT pozna taketo udelenie licencie:

Výhradnosť je vlastnosť licencie, ktorá spočíva v obmedzení výlučného autorského práva poskytovateľa licencie čo do možnosti použitia diela inými osobami, ale aj ním samotným (§ 70 Autorského zákona). Z hľadiska výhradnosti sa licencie delia na:
a) nevýhradné licencie – nie je obmedzené právo poskytovateľa licencie poskytnúť zhodnú licenciu tretej osobe, príp. dielo sám v rozsahu licencie použiť
b) výlučné výhradné licencie – poskytovateľ licencie nie je oprávnený poskytnúť zhodnú licenciu tretej osobe a je povinný sa aj sám zdržať výkonu práva použiť dielo spôsobom, ku ktorému dielo udelil
c) obmedzená výhradná licencia - poskytovateľ licencie nie je oprávnený poskytnúť zhodnú licenciu tretej osobe, ale nie je povinný sa sám zdržať výkonu práva použiť dielo spôsobom, ku ktorému dielo udelil.
Nadobúdateľ je oprávnený udeliť tretej osobe súhlas na použitie diela v rozsahu udelenej licencie („sublicencia“) len s predchádzajúcim súhlasom autora, rovnako je to pri postúpení licencie.

-> ake su teda prava Nases (objednavatela) a GlobalTelu (dodavatela)? Nases UPVS nemoze ponuknut inym subjektom/statom, ale GlobalTel moze?

zo zmluvy bod 16, clanok 12:

Zdrojové kódy budú vytvorené vyexportovaním z vývojového prostredia a budú odovzdané
Objednávateľovi na elektronickom médiu v zapečatenom obale. Dodávateľ je povinný umožniť
Objednávateľovi pri odovzdávaní zdrojových kódov, pred zapečatením obalu, skontrolovať
v priestoroch Objednávateľa prítomnosť zdrojových kódov na odovzdávanom elektronickom
médiu. Objednávateľ uloží zdrojové kódy takým spôsobom, aby zamedzil akýkoľvek
neoprávnený prístup tretej osoby a na požiadanie Dodávateľa preukáže Dodávateľovi
neporušenosť zapečateného obalu so zdrojovými kódmi. Pokiaľ z priebehu kontroly
Dodávateľa vo vzťahu k zapečateniu obalu so zdrojovými kódmi bude zrejmé, že obaly
obsahujúce zdrojové kódy boli porušené, Dodávateľ nezodpovedá za Vady Diela resp. jeho
časti, pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností platí, že vo vzťahu k tej časti Diela, ku ktorej
boli obaly obsahujúce zdrojové kódy porušené Objednávateľ nie je oprávnený voči
Dodávateľovi uplatňovať akékoľvek práva vyplývajúce mu z nárokov Vád Diela a záruka
poskytovaná Dodávateľom podľa článku 11 Zmluvy týmto zaniká. V prípade, ak Objednávateľ
počas plynutia záručnej doby podľa článku 11 Zmluvy odovzdá zdrojové kódy k príslušnej časti
Diela tretej osobe, záruka poskytovaná Dodávateľom podľa článku 11 Zmluvy k príslušnej časti
Diela týmto zaniká.

-> chapem to spravne? cize uz len tym, ze sa postupi dielo/cast diela na 3. subjekt a ten nespravi este ani ciarku, tak uz pada zaruka alebo ak sa otvoria obalky so zdrojakmi a v nich nebola vykonana ziadna zmena, tak pada zaruka tiez?

Výhradná licencia:
§70.2 z.185/2015 : Ak autor udelil výhradnú licenciu, nesmie udeliť tretej osobe licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou a je povinný, ak nie je v licenčnej zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela spôsobom, na ktorý udelil výhradnú licenciu.

Čiže NASES musí dielo použiť, nesmie dávať licencie ďalej, GT nesmie dielo použiť a nesmie dávať licencie ďalej. Ibaže by v tej zmluve bolo niečo špeciálne dohodnuté inak.

Zdrojové kódy:
Tak “mať zdrojové kódy v zapečatenom obale” ale fakt ničomu nepomôže. Dokonca aj v katastrofickom prípade - čo ja viem, napr. bankrot GT - keď tie obaly rozpečatia, tak sa budú môcť akurát kochať pohľadom na ozaj véeeľa kódu. Ozaj v tej zmluve nie je k tomu nič viac?

Pokiaľ nebude povinný štátny git, tak žiadne odovzdávanie zdrojakov veci nepomôže. Firma sa chráni tak, že vymaze zo zdrojakov komenty. A žiaden git project, alebo nuget repozitár sa neodovzsava. Nehovoriac o tom že po prvom CR sa už aktuálny stav rozsype. To je len na zalepenie oči.

2 Likes

neviem kam, tak davam sem…UX testovanie schranok https://nases.optimalworkshop.com/chalkmark/z36iqcn2

pri prvej ulohe som to zavrel…ta obrazovka ma celkom zmiatla…premyslal som, ze aky je rozdiel medzi 3 elektronickymi dokumentmi a 2 prilohami