Riešenie DCOM pre veľké mestá

Na mnohych stretnutiach/call-och PS Samosprava UMS zastupcu nemalo, ostatne tam jeden bol, ale mal som dojem (zdoraznujem, dojem) ze konkretne o tomto projekte nikdy predtym velmi nepocul.

T.j. koho v UMS poznam, tomu som napisal. Plus som sem zavesil toto vlakno, aby bola lepsia sychronizacia.

Sance na feedback su mozno male, kedze z mojich ostanych stretnuti s IT-ckarmi na samospravach vyplyva najma jeden zaver o as-is stave: maju privela roboty, maju primalo zdrojov (ludia + peniaze), tlak je obrovsky zovsadial a s “debat so statom” su frustrovany (poniektori aj skusili, vysledky minimalne, ergo nevidia zmysel; my aktivisti sa myslim vieme vcitit). Uvidime.

Tu na platforme zrejme konkretne tento projekt presiel “pod radar” v zmysle:

Ak plati, ze primarne ide o integraciu existujuceho back-end miest na novy front-end DCOM, tak je cena IMHO vysoka, lebo:

  1. front-end sa robi zrejme iba raz (*)
  2. integracie su vzdy komplikovane a drahe, ale teda 280 963 EUR/mesto? To je cca rocny budget na cele IT v Presove (80k obyvatelov). T.j. potrebujeme vediet okruh sluzieb resp. funkcionality, ktorej sa toto tyka.
  3. plus teda som vyssie spomenul, ze napr. CoraGEO doda cast tej integracie “zadarmo” (rozumej, nevieme preco, ale nejaku sumu za tu cast integracie im zaplati Posam).

(*) kvizova otazka k bodu 1: aka zmluva pokryva novy front-end? mala by iba jedna, jasne oznacena, inak by to v EU mohli chapat ako duplicitne naklady a robit korekciu

par dalsich veci k bodu 2: V studii sa spomina “98 služieb”. To je cca 3’000 € ma jednu sluzbu/jedno mesto. Povedzme, ze jedna sluzba je jedno API. To nevyzera zle. Ale zase, robia to pre kolko miest? 40? To by na jednu sluzbu/API vychadzalo 120’000€. To sa mi zda zase vela.

1 Like