Registre cez blockchain

Čo má BC s OpenAPI?

No veď nič, ale to nevadí. :smiley:

1 Like

Tam sa da najst napriklad toto Digitale Agenda Wien "Internet of Things" Ideensammlung Wien - Datensätze - data.gv.at co smeruje na toto Open Data - Digitales Wien a tam sa to da overit, ze co to robi kliknutim na “protokoll”. Tuto BTA Technology by Stampery | Stampery je k tomu whitepaper https://s3.amazonaws.com/stampery-cdn/docs/Stampery-BTA-v6-whitepaper.pdf

TL;DR: Pouzivaju public blockchainy namiesto trusted timestamping service. + balia viac dokumentov/hashov do jedneho hashu cez merkle tree lebo inak by sa nedoplatili za “vlozenie do blockchainu”. Preco nevyuzili na to iste hocijaky trusted timestamping service sa nevie.

Tuto priamo od Estoncov, ze co to ten ich blockchain vlastne je.

Ak som to dobre pochopil tak ich princip “blockchainu” je teda nasledovny (?):

  • data samotne su centralizovane
  • “blockchain” alebo ako to oni nazvali s ich “prachom” je vlastne nejaky “hash”, resp. “crypto” tychto dat rozkusovane a rozdistribuovane v roznych lokalitach u nejakeho providera
  • data su tym padom v pripade straty, napadnutia, cohokolvek, spatne “dopocitatelne” tymto “prachom” a zaroven ak vznikne neznama zmena v tomto “hash” tak to vedia revertnut a pod.
  • ak by niekto ziskal cast tohto “hash” tak mu to je na nic, lebo mu chyba zvysok … tym padom je to napadnutelne len v centralizovanej casti, ktora je zas chranena tou distribuovanou

Chapem to spravne? Blockchainom to tazko nazvat, ale idea to nie je zla.

Ak som to spravne pochopil, tak moja otazka je, kde ten ich dust je distribuovany? Dost pochybujem, ze na milionoch PC … provider musi mat na to nejake kapacity, blockchain funguje bud na tom, ze niekto da do prevadzky zariadenia, ktore ho budu tvorit alebo to bude na nejakej baze uzivatelov, t.j. stat by musel podobne ako Bitcoin spravit nejaku app, ktora by to u niekoho ukladala a zaroven by mu ale sluzila aj inak. Zeby nejaky soft na “eid” s tymto zakomponovanym?

Podla mna data oni vobec neriesia, ty mas data niekde u seba, vypocitas hash a posles to do “peciatkovaca” a on ti vrati naspat “proof-of-existence” pre ten hash. Nasledne v nejakych casovych intervaloch sumarny hash strcia do ozajstneho blockchainu lebo ten (udajne) je nesmrtelny a nenapadnutelny. Z toho si potom hocikto vie dokazat, ze ten hash vtedy a vtedy existoval (dokument s tym hashom mas stale u seba).

Podla mna toto nazvat blockchain je celkom odvazne lebo sa to roky rokuce vola linked timestamping. Linked timestamping - Wikipedia - oni pouzivaju ten blockchain (ako ho pozname) len na anchoring - cize ulozenie nejakeho sumarneho hashu na masovo dostupne a tazko zneuzitelne miesto. Napr. estonsky guardtime to dava tlacit do novin sem tam.

image

1 Like

ahaaaaa … tak to uz chapem (aspon to co si popisal) … zaujimave … efektivne by bolo keby to magnum tlacil na palicky od nanukov namiesto svojho loga

Inak ked budem odoberat vsetky vytlacky a pred smrtou ich spojim tak mozno ziskam cely ich blockchain a budem panom Estonska! Ako ked si zbieral nalepky zo Vcelicky.

Sranda no. Prirovnavat to k blockchain ma asi len marketingovy vyznam. Ale idea nie je zla. Len je otazka ci to je potrebne takto riesit voci inym alternativam.

1 Like

ze "V marketingových materiáloch je často zdôraznené, že aj keď je na blockchain technológiách postavená väčšina kryptomien, blockchain sa nerovná kryptomeny. Kryptomien sa veľké (prevažne štátne) inštitúcie, ktoré by si tieto produkty mohli kúpiť, totižto boja."

Myslim ze to je pomerne konspiracny zaver.
Skor ide o to, aby menej znali skutocne pochopili ze “blockchain sa nerovná kryptomeny” a da sa pouzit aj na ine veci , nemyslim ze za tym treba hladat NWO alebo daco take :slight_smile:

Schválne, na čo rozumné sa dá použiť?

ja nie som expert na BC. Ale je toho plny internet na co okrem kryptomien sa da BC pouzit, len tak namatkovo:

https://www.forbes.com/sites/yoavvilner/2018/06/27/5-blockchain-product-use-cases-to-follow-this-year/#5546ca4a1b60

Moj drobny prispevok este z roku 2014 (priamo blockchain tam nie je uvedeny - vtedy este taky buzzword pre uputanie pozornosti nebol potrebny). Navrh bol zamietnuty, btw. ten primarny problem co sa mal tym vyriesit nie je vyrieseny doteraz.
cloud coin.pdf (162.7 KB)

1 Like

Aky bol dovod zamietnutia?

Že “príliš radikálne”

Toto iste robi slavny Estonsky “blockchain” - guardtime.

Toto je celkom zaujimave. https://petertodd.org/2016/opentimestamps-announcement

1 Like

a tak neviem, meni sa savel na pavla? ze by predsa mohla existovat zmysluplna aplikacia bc?

Ani nie, ale konecne som nasiel az na implementacnu uroven ako to peciatkovanie konkretne funguje. BC je tam len na anchoring ako som pisal vyssie. Root merkle stromu vies publikovat aj inak resp. podpisat nejakou peciatkovacou autoritou (trebars aj piatimi) a nepotrebujes k tomu vobec ziadny BC co pali neskutocne mnozstva energie.

Ahojte, patri to sem asi len okrajovo ale predsa. Blockchain Slovakia sa snazi crowdsourceovat od firiem, neziskoviek a krypto komunity napady, navrhy a komentare na legislativne upravy kryptomien a blockchainu. Bolo by super keby sa ktokolvek z vas zapoji tiez: https://docs.google.com/document/d/1bVgboAMwrLG9xKuJiMoj9Dyefd5JnER8AghjXJEeLLE/edit

Btw. ocením akekolvek rady a tipy suvisiace s legislativou krypta, blockchainu.